Kitap Günü yeni anket (Katılmak isteyenleri listeye dahil edebilirim)

Yeni kitaplarımız

• Ankete Katılan
    18
  • Anket Kapalı .

Sarissa

uyudun uyanmadın olacak..
Kayıtlı Üye
19 Mart 2009
9.766
37
Hep diyoruz diyoruz başlayalım diye başlatan yok.
Dedim bari ben başlatmış olayım.
Emrivaki gibi algılanmaz inşallah.
Şimdilik her zaman topiğe gelenleri ve son gelen Maip'i yazıyorum isteyen olursa hemen eklerim.

LİSTEDEKİLER

Sarissa
maiberf
burcu_brc
prensesi
Maip
MissA
orchidea
hande80
ameli
sliuistu
gnydn64
smoker
glntpl
Punchshe
daisy

Not: Katılmak isteyenler buradan ya da özel mesajla bildirebilir.
Lütfen "Kitap Günü"ne katılmayacaklar oy kullanmasınlar

Ben daha önce okumadığım ama okumak istediğim kitapları ankete almak istedim.
Hadi bakalım oylamaya....

İSTANBUL HATIRASI

Ahmet Ümit
EVEREST YAYINLARI

Byzantion’dan İstanbul’a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven…

Yedi hükümdar, yedi kadim mekân, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Ahmet Ümit’in beklenen romanı İstanbul Hatırası 1 Haziran tarihinde okurlarla buluşuyor. Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit’in bu romanı da yine peş peşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit’in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul’unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim’ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul’un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul’un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.

Benim yorumum: Ahmet Ümit sevdiğim ve zevkle okuduğum bir yazardır. Polisiye ve tarihi kitap seven herkesin hoşlanacağını düşünüyorum. Okumayı çok istediğim bir kitap.

MASUMİYET MÜZESİ

Orhan Pamuk
İLETİŞİM YAYINLARI

“Hayatımın en mutlu anıymış, bilmiyordum.” Nobel ödüllü büyük yazarımız Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıldır çalıştığı harikulade aşk romanı bu sözlerle başlıyor... Masumiyet Müzesi’ni okurken yalnız aşk hakkında değil, evlilik, arkadaşlık, cinsellik, tutku, aile ve mutluluk hakkındaki bütün düşüncelerinizin derinden etkilendiğini ve kitabın rengârenk dünyasından hiç ayrılmak istemediğinizi göreceksiniz. 1975’te bir bahar günü başlayıp günümüze kadar gelen İstanbullu zengin çocuğu Kemal ile uzak ve yoksul akrabası Füsun’un hikâyesi; hızı, hareketi, olaylarının ve kahramanlarının zenginliği, mizah duygusu ve insan ruhunun derinliklerindeki fırtınaları hissettirme gücüyle, elinizden bırakamayacağınız ve yeniden okuyacağınız kitaplardan biri olacak. Ülkemizde ve dünyada milyonlarca okurun sevgi ve hayranlığını kazanmış olan, kitapları elli sekiz dile çevrilen ve her yeni romanı büyük bir merakla bütün dünyada beklenen Pamuk, okurlarına unutulmaz rüyalar gibi, akıllardan hiç çıkmayacak sarsıcı bir hikâye anlatıyor. “Pamuk, Doğu’nun da Batı’nın da sahiplenmekten şeref duyacağı temel ve kalıcı bir yazar…” New York Times

Benim notum: Orhan Pamuk'un pek çok kitabını okudum ve açıkçası bazıları beni hiç sarmadı. Ama yine de okunmalı diye düşünüyorum. Edebiyatımız açısından önemli bir yazar üstelik tek Nobel alan yazarımız. Daha ne olsun!

AÇLIK OYUNLARI

Suzanne Collins
PEGASUS YAYINLARI

ETKİLEYİCİ BİR FANTASTİK DÜNYA, BİTMEK BİLMEYEN BİR AKSİYON
AÇLIK OYUNLARI’NDA BİR SONRAKİ SAYFAYA GEÇMEK İÇİN SABIRSIZLANACAKSINIZ

ETRAFINIZDAKİ BAŞKA HERKES SABAHI GÖREMEYECEĞİNİZDEN EMİNKEN VAHŞİ BİR ORTAMDA KENDİ BAŞINIZA HAYATTA KALABİLİR MİSİNİZ?

“Bu kitaba o kadar bağımlı kaldım ki, yemeğe çıktığımda bile kitabı yanımda taşıdım ve masanın altında okumaya devam ettim. Hikayesi beni birçok gece uykusuz bıraktı çünkü bitirdiğimde bile, yatakta bu kitabı düşünmeye devam ettim. Açlık Oyunları kesinlikle büyüleyici.”
—Stephenie Meyer

“Elimden bir türlü bırakamadım… Bağımlısı oldum.”
—Stephen King

KAZANMAK ÜN VE TALİH, KAYBETMEK İSE KESİN ÖLÜM ANLAMINA GELİR.
BU OYUNUN GALİBİNİN KARNI DOYACAK KAYBEDEN İSE ÖLÜMLE TANIŞACAK…
AÇLIK OYUNLARI BAŞLASIN . . .

İddia ediyoruz Açlık Oyunları’nın bağımlısı olacaksınız ve bir sonraki kitabı sabırsızlıkla bekleyeceksiniz…

Benim yorumum: Kitap ve yazar hakkında hiçbir fikrim yok açıkçası. Yorumlar hep çok olumlu olduğu için merak ettiğim bir kitap.

İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN
İçimizdeki Şeytan, Sabahattin Ali

Sabahattin Ali
YAPI KREDİ YAYINLARI

"İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması... İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu... İçimizdeki şeytan yok... İçimizdeki aciz var... Tembellik var... İradesizlik, bilgisizlik ve bunların hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var..." Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.

Benim yorumum: Sabahattin Ali çok erken kaybedilmiş çok değerli bir yazarımız. Öykülerinden mest olmuşumdur.
O ne güzel bir dil, bir usluptur anlatamam. Mutlaka okunması gereken bir yazar. Kürk Mantolu Madonna ve Kuyucaklı Yusuf favori kitaplarım arasındadır. Bu kitabın da öyle olacağından hiç kuşkum yok.

Türk edebiyatına biraz torpil geçtim ama hak ediyor bence.
Dört kitap koydum ki şimdilik beş kişiyiz herkes birine oy verse bile eşitlik olmasın diye:))

Son düzenleme:
Konuyu bilmeyenler için de açıklama yapayım:

Her ay sırayla bir anket açıyoruz ve anketteki kitaplardan en çok oy alan kitabı bir ay içerisinde okuyup tartışıyoruz, yorumlarımızı yazıyoruz.
Kısacası güzel bir paylaşım oluyor.

bende böyle bir etkinliğe katılmak isterim ama düzenli devam edebiliyor mu?

ben de katılmak istiyorum. destur var mıdır???

Bu bizim düzenlediğimiz 4.anket. Ramazan ayına kadar gayet düzenli devam ediyordu ama Ramazan ve bayram nedeniyle kopmalar oldu anketten. Şimdi arkadaşımız tekrar başlatmış umarım yeni katılımlar da olur.

Katılmak istiyorsanız çok seviniriz. Sevgiler...

Sarissacım iki arkadaşımızı da (MissA ve orchidea) ekler misin listeye?

Bu bizim düzenlediğimiz 4.anket. Ramazan ayına kadar gayet düzenli devam ediyordu ama Ramazan ve bayram nedeniyle kopmalar oldu anketten. Şimdi arkadaşımız tekrar başlatmış umarım yeni katılımlar da olur.

Katılmak istiyorsanız çok seviniriz. Sevgiler...

madem öyle bende katılmak isterim umarım düzenli bir şekilde devam eder

Anketin tamamen sürpriz oldu. Görünce çok sevindim sonunda anket başladı. Benim oyum Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi'ne gitti. Daha önce başlayıp bir kaç sayfa okuduktan sonra bırakmıştım. Eğer bu anketin sonucunda en çok oy alan kitap bu çıkarsa en azından bahane ile bitirme imkanı da bulurum.
Anket için teşekkürler canım.

madem öyle bende katılmak isterim umarım düzenli bir şekilde devam eder

O zaman hoşgeldin aramıza arkadaşım. Biz anketin değişmez takipçileriyiz, sizler de eklenirseniz daha kalabalık ve zevkli olur o zaman da devam etmemesi için bir sebep olmaz canım.

O zaman hoşgeldin aramıza arkadaşım. Biz anketin değişmez takipçileriyiz, sizler de eklenirseniz daha kalabalık ve zevkli olur o zaman da devam etmemesi için bir sebep olmaz canım.

hoşbuldum burcucum çok güzel olacağına eminima.s

hoşbuldum burcucum çok güzel olacağına eminima.s

Oylarınızı bekliyoruz o zaman :)
Kitapları okuduktan sonra topicte çekiştiriyoruz, kitap hakkındaki, yazar hakkındaki olumlu olumsuz fikirlerimizi paylaşıyoruz. Çok zevkli oluyor. Kitapları okuma sürecinde de yani kitaplar okunup bitene kadar topicten kopmalar olmasın diye aynı topic içinde sohbetlerimize devam ediyoruz.

Tamam öyleyse verdim oyumu
ahmet ümit'ten yana kullandım zaten elimde okunmayı bekliyordu bu kitap
diğerlerinden açlık oyunlarını okumuştum ama oylama sonucunda o çıkarsa gene okurum tabi zevkle

Verdim oyumu gerçi çok kararsız kaldım, güzel kitaplar seçmişsin Sarissa yerimseniben

sarissa allah ne dileğin varsa kabul etsin. vallahi yetti artık hergün takip etmekten bıkmamıştım ama sıkılmıştım. (çok şükür) lütfen çabuk başlayalımmmmm

ben oyumu sabahattin ali'den yana kullandım.(listede ismim yokken oy kullandım ama sabredemedim)

şimdi bu kitaplar hakkındaki okuyucu yorumlarını okudum masumiyet müzesini okurken yarım bırakan çok fazla kişi var...

Kusura bakmayın kızlar, dışardaydım bakma imkanım olmadı.
hemen ekliyorum isimlerinizi.
Hoş geldiniz, ne iyi ettiniz de geldiniz a.s.
hihoyyyt yupppiiii sayımız artıyor.
haydi gelsin oylar hihoyyyt

Katılım olduğu sürece devam ederiz canım.
Yaz tatilinde pek devam edememişti ama bahar ve kış sezonları daha verimli olur.

ben de katılmak istiyorum. destur var mıdır???
Olmaz mı, hoş geldin.
Sarissacım iki arkadaşımızı da (MissA ve orchidea) ekler misin listeye?
Ekledim bile canım.

Anketin tamamen sürpriz oldu. Görünce çok sevindim sonunda anket başladı. Benim oyum Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi'ne gitti. Daha önce başlayıp bir kaç sayfa okuduktan sonra bırakmıştım. Eğer bu anketin sonucunda en çok oy alan kitap bu çıkarsa en azından bahane ile bitirme imkanı da bulurum.
Anket için teşekkürler canım.
Valla baktım hep konuşuluyor ama faaliyet yok, bari ben başlatayım dedim.
Kendi kendime başlatırsam tepki alır myım acaba diye de korktum aslında bilmiyorumkismile ama iyi ki açmışım. Şimdiden sayımız 9 oldu.
Verdim oyumu gerçi çok kararsız kaldım, güzel kitaplar seçmişsin Sarissa yerimseniben

Teşekkür ederim canım.
benide alın aranıza kızlar benidea.s
Hoş geldin.

sarissa allah ne dileğin varsa kabul etsin. vallahi yetti artık hergün takip etmekten bıkmamıştım ama sıkılmıştım. (çok şükür) lütfen çabuk başlayalımmmmm
Amin canım, cümlemizin inşallah. Hoş geldin. Listedeki herkes hemen oy kullanabilirse başlarız hemen.
Anketi zaten bir hafta için açtım.
9 ekimde kapanacak.

şimdi bu kitaplar hakkındaki okuyucu yorumlarını okudum masumiyet müzesini okurken yarım bırakan çok fazla kişi var...

Orhan Pamuk'un tarzını herkes kaldıramıyor gerçekten de.
Bazen ben de laf kalabalığı yaptığını düşünmüşümdür.
Yine de dayanamayıp okuyorum kitaplarını.
Yorumlara bakıldığında bazıları için Yeni Hayat kitabı başucu kitabıdır ama ben hiç sevmemiştim.

Anketi ben açtım ama hangisine oy vereceğime hala karar veremedim.
Aslında ilk tercihim İstanbul Hatırası'ydı ama Sabahattin Ali orda dururken elim varmıyor.
Ben biraz daha bekleyeyim, oylar netleşmeye başlasın, öyle vereyim.

X