Kıvırcık saçlı olanlar, şekillendirmek için hangi ürünleri, nasıl uyguluyorsunuz?

Kasandra

Guru
Kayıtlı Üye
20 Şubat 2012
92
20
Merhaba arkadaşlar, ben kıvırcık, elektriklenen, kabaran, kuru ve ince telli saçlara sahibim. Eskiden saçıma sadece Pantene Belirgin Bukleler Durulanmayan Krem kullanıyordum, saçlarımın miktarı çok olduğuna sadece tek ürün senelerce bana çok iyi geldi. Ama bir süredir saç dökülmesi yaşadım, saçlarım çoğu kişiye göre yine yeterince fazla olmasına rağmen, özellikle üst kısımlardan saç miktarında azalma oldu ve saçlarım eskisine göre sönüyor, basık gözüküyor Pantene Belirgin Bukleler ile. Ayrıca Pantene'in Belirgin Buklelerinde sanırım yeterince Silikon var, o da belki birikim yapıp biraz saç döküyor uzun vadede. Böyle olunca yeni arayışa geçtim, fiyatlar da epey arttığına, dur bakayım "SIRADAN" durulanan saç kremi deneyeyim dedim ve Gratis'te satılan 1 litrelik Benri Yasemin Saç Kremini şekillendirici olarak kullandım. Bunu yapmadan önce yabancı sitelere sıradan, regular saç kremini leave-in, durulanmayan olarak kullanabilir miyiz diye aratırdım, gerçekten istisnai olarak kıvırcık saçların bu şekilde kullanabileceği yazıyordu. Ve her ne hikmetse Benri Yasemin Kreminin içinde Silikon olmamasına rağmen Pantene Durulanmayan Kreme çok yakın bir sonuç aldım. Ama o da biraz durunca aynı Pantene gibi basık, sönük, yatışık hal alıyordu. En son köpük deneyeyim dedim, Redist Saç Köpüğü aldım, ilk uyguladığımda hem hafif, hem hacimli, hem de hoş şekil verdi ama daha o gün içinde saçım bozuldu, belki de az kullandım diye düşündüm, sonra denediğimde daha çok kullanıp nasıl sonuç alacağıma bakacağım. Peki siz nasıl ürünler, hangi kremleri, köpükleri, jölleri, waxları, yağları yada bunları karıştırarak mı kullanıyorsunuz? Saçım hem kuru, hem ince telli olunca artık şampuan seçmekte de kafam karışıyor, ince telli saçlar için olanlar genelde yağlı saçlar için ve arındırıcı oluyor ama benim saçım bir yandan kuru ama üstlerden yani diplerden basılıyorlar, ama boy ve uçları kuru, eskisi gibi kuru saçlar için ürünler kullansam özellikle saç diplerini ağırlaştıracakmış gibi geliyor. Sizce?

Bu arada saçımın eski halinin fotosunu da paylaşayım, tek bir ürünle saçım bu hale geliyordu ama maalesef o ürün de silikon bombası, şimdi nelerle, nasıl şekillendireceğimi şaşırıyorum.

Eklentiler

• Snapshot_20180304_9.png
    Snapshot_20180304_9.png
    299,5 KB · Görüntüleme: 44
Boom butter 7 yag içeren kremi öneririm
Günaydın, teşekkür ederim, bende de ona benzeyen 3 ürün var Restorex'in 9 yağ içeren Hair Butter'ı, Mixup'un 12 yağ içeren Curl Butter'ı, bir de Parante's firmasının Shea Butter'ı, arada, dönüşümlü olarak kreme destek olarak kullanıyorum, yapıları benzer ama biraz farklı yönleri de var, ama sonuç itibariyle şekillendirmede krem kadar başarılı değiller, yani öyle ki kreme ek olarak uyguladığımda kremin performasını bile bir tık bozuyorlar ama ben bakım olsun diye 2-3 yıkamada bir kreme ek olarak uyguluyorum. Yani bunlar bittiğinde yada indirimli rastladığımda onu da denerim, belki yapısı farklıdır ama bu tecrübelerimden dolayı çok da umutlu değilim ama yine de düşünüp paylaştığın için çok teşekkür ederim. Nasıl anlatayım, krem bukleleri yada lüleleri daha sabit tutarken, yağ türü bir şey eklediğimde buklenin içindeki saçlar biraz ayrışıp sanki pufuduk bir hal alıyor. Sadece yağ türü, o butterları kullandığımdaysa genel olarak yetersiz kalıyor ve biraz dağınık gözüküyor. Sonuçta doğru ürün yada ürün karışımı neyse bulamayınca kıvırcık saç şekillendirmesi zor bir olay ya, eskiden ne güzel bulmuştum, birinden duymuştum kıvırcık saç bakımı ve şekillendirmesi ayrı bir sanat demişti, gerçekten öyleymiş, şimdi uğraş dur.

Belki de hiç denemedim ama saçın tümüne krem uyguladıktan sonra, özellikle üst kısımlara biraz Sprey sıkıp, öyle sabitleyip hacim vermeliyim?

Yeni Youtube'da bir videoda izledim, kızın biri saçını bölümlere ayırıp, saçını ıslattıktan sonra Sprey sıkıp tarayıp, üzerine krem uygulayıp, saçları ince ince ayırıp parmağına dolayıp, bukle haline getiriyordu, sonra saçın genelini tekrar biraz ıslatıp, saçın tamamına çok az jöle sürüp kurutuyordu, sonuç çok güzel, sanki maşa yapılmış gibi oluyor. Bunu yapması yani ince ince saç tutamlarına parmaklarıyla şekil vermesi epey bir vakit alıyordu, yani 1 saat yada daha fazla gibi ama sonuç mükemmel, bir yere giderken sanki denenebilir.

Ben şimdiye kadar sprey hiç denememiştim, parmakla ince ince şekil vermekle aynı şey olmasa da video kremle birlikte sprey yada jöle deneme fikri verdi bana. Çok eskiden arada sırf jöle kullanmayı denemiştim, saçı kalıp gibi yapıp, sertleştirdiği ve banyoda saçı açması zor olduğu için, bana krem kadar kullanışlı gelmemişti, fakat krem üzerine biraz jöle de belki fena olmuyordur? Bunları hep denemek lazım işte. Deneme yamulma yöntemi işte. :)

Kıvırcık saçına jöle yada sprey uygulayanlar varsa, nasıl bir ürün, ne marka, hangi SERTLİKTE?, kremle yada waxla falan karıştırıp mı, nasıl uyguluyorlar beni ve diğer ilgili tüm kıvırcıkları yeşillendirirlerse memnun olurum.

Merhaba arkadaşlar, bugün şekillendirmek için saçıma krem sürdükten sonra üzerine evde kendi yaptığım KETEN TOHUMU JELİNDEN kullandım, çok güzel oldu.

Bir kaç sene önce ben keten tohumu jelini sade denemiştim ama böyle güzel olmamıştı, biraz yetersiz gelmişti, hem sanırım önce krem sürmek işe yaradı, hem de bu sefer daha koyu kıvamlı yaptım, pişirirken keten tohumunu biraz daha fazla koydum biraz daha kaynattım, sıvı bir jelden çok jöle kıvamına geldi. Daha dalgalı-kıvırcık arası saçlara daha sıvı jel kıvamı belki daha iyi geliyordur ama bana bildiğin jöle kıvamı, yoğun olması daha iyi geldi sanki, daha tutucu ve kuruduğunda biraz ıslak görünümlü bir saç sonucu verdi.

Jöle gibi kıtır kıtır oldu ama altına şekillendirici krem sürdüğüm için banyoda saçları açmanın bir tık daha rahat olacağına inanıyorum.

Bu arada daha önce söylemeyi atlamışım: KETEN TOHUMU JELİ'nin kıvırcık saçları jöle gibi şekillendirme özelliği dışında, tüm saçlar için saç uzamasını tetiklediği ve saç dökümesine iyi geldiği de söyleniyor.

Kızlar, uzun, kıvırcık saçıma Redist Saç Köpüğünü BOL BOL kullanınca çok güzel oldu. Yaklaşık 2 portakal ya da greyfurt büyüklüğünde kullandım. Daha önce 2 mandalina büyüklüğünde sıkıp kullanmıştım baştan güzel olmuştu ama 3-4 saat içinde çabuk dağılmıştı. Ama daha fazla kullanınca, yani saçımın her yerine tam manasıyla değecek şekilde boca edince çok güzel bukle bukle şekil aldı.

X