Doğuma Hazırlık Kız ismi tercihi

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

Kızıma isim

• Ceyda

OY: 3 8,1%
  • Cansu

OY: 6 16,2%
  • Melis

OY: 5 13,5%
  • Melisa

OY: 10 27,0%
  • Melina

OY: 11 29,7%
  • Simla

OY: 2 5,4%

• Ankete Katılan
    37
Melisa yada melina. Kiz olursa benimde tercihlerim arasinda. Simlada guzelmis. Melisin tembel şisman diyede bi anlami var sanirim . Tekrar bak melisaya bakarken denk geldim bende. Ucu guzel ve degisik . Alya , hira, miralardan daha guzel . Soyadinizada uyumlu olmasi gerekir tabii.

Melisa yada melina. Kiz olursa benimde tercihlerim arasinda. Simlada guzelmis. Melisin tembel şisman diyede bi anlami var sanirim . Tekrar bak melisaya bakarken denk geldim bende. Ucu guzel ve degisik . Alya , hira, miralardan daha guzel . Soyadinizada uyumlu olmasi gerekir tabii.
Evet banada bööö geldi hira miralardan.. soyadı Şahin olacak.. :KK66:

Evet banada bööö geldi hira miralardan.. soyadı Şahin olacak.. :KK66:
İsim zevk meselesi herkes farkli isimlerden hoslanir. Bence degistirme ucunddn birini sec. Tercih ettiysen zaten eleyerek secmissindir. Simla zor gibi herkes telafuz edemez gobi . S ve ş uygun olmaz gibi geldi. Siz bilirsiniz yinede.

İsim zevk meselesi herkes farkli isimlerden hoslanir. Bence degistirme ucunddn birini sec. Tercih ettiysen zaten eleyerek secmissindir. Simla zor gibi herkes telafuz edemez gobi . S ve ş uygun olmaz gibi geldi. Siz bilirsiniz yinede.
Aslinda Simla hoşuma gidiyor ama bir yandan da herkesin "aaa o ne demek? Anlamı ne? ilk defa duydum" gibi yorumlarınıda istemediğim icin cekimserim bende Simla da.. çok teşekkürler yorumun için :KK66:

Son düzenleme:
Farkli duyulmamis yada az kullanilan isinlmler hep daha cazip gelmistir bana. Melina dedim ben.

Farkli duyulmamis yada az kullanilan isinlmler hep daha cazip gelmistir bana. Melina dedim ben.
Evet cnm bende cok kullanılmamış ama aynı zamanda kulak aşinalığı olan isimleri seviyorum..
yani ismi ne diye sorduklarinda söylediğinde "he ! "höng ! "neyy? " gibi tepki verilmeyecek isimlerden bulmak istiyorum:KK66:

Melis ve Melisa hiç hoş değil

Halk arasında Melisa genelde 'oğul otu' olarak bilinir. Isim sözlüklerine baktığımızda sıkça 'bal arısı’ manasına da rastlıyoruz.
Melisa'nin bir bitki türü olduğu ve Yunanca’da ‘bal arısı' anlamını taşıdığı doğrudur fakat esasen mitolojiden gelen bir isimdir.

Yunan mitolojisinde 2 tane Melisa var:

1. Balların Tanrısı olan Melissus'un kızı Melisa.
Bu Melisa Yunan mitolojisindeki en güçlü ve önemli tanrı olan Zeus’ı bebekken balla besleyip büyütmuştür.

2. Tanrıça Demeter'in rahibesi Melisa.
Komşuları tarafından taşlanarak öldürülmüştür Melisa.
Sonrasında Demeter Melisa’nın cesedinden arı sürüsü doğmasını sağlamıştır.

Melis ismi ise Melisa isminden esinlenerek hayatımıza girmiştir vaktizamanında.
Melisa ismini 'Türkçeleştirme' çabasından doğmuştur aslında.

Melis de tıpkı Melisa gibi esasen Yunan mitolojisinden gelen bir isimdir yani. Anlamı hakkında daha fazla bilgi için 'Melisa' başlığına bakabilirsiniz.

Melis kelimesi Osmanlı Türkçesinde 'şişman ve tembel biri' anlamına gelir ayrıca.

(alıntı)

Bence bu isimlerden en güzeli Ceyda.

Melisada defne gibi bir cesit bitki. Kotu anlami yok. Her ismin uzun uzun anlami olmak zorunda drgil. Yurtdisindada cok kullaniyor. Bal arisi kotu birsey degil. Yunan mitolojisi bilmem ne tanrilar uydurma. Ben inanmiyorum kendi dusuncem. Cesedinden ari surusu dogmus. Efsane. Sonucta tanri olsalar olmezlerdi. Yunan mitilojisi fasofisosu kafani karistirmasin. Melisa begendigim arastirdigim bir isim o yuzden yazdim. Yoksa hangisini koyarsaniz koyun. Tdk turk dil kuruminda bitki cesidi gecer. Ogul otu kotu birsry degil.

Halk arasında Melisa genelde 'oğul otu' olarak bilinir. Isim sözlüklerine baktığımızda sıkça 'bal arısı’ manasına da rastlıyoruz.
Melisa'nin bir bitki türü olduğu ve Yunanca’da ‘bal arısı' anlamını taşıdığı doğrudur fakat esasen mitolojiden gelen bir isimdir.

Bu Melisa Yunan mitolojisindeki en güçlü ve önemli tanrı olan Zeus’ı bebekken balla besleyip büyütmuştür.

Melis de tıpkı Melisa gibi esasen Yunan mitolojisinden gelen bir isimdir yani. Anlamı hakkında daha fazla bilgi için 'Melisa' başlığına bakabilirsiniz.

Melis kelimesi Osmanlı Türkçesinde 'şişman ve tembel biri' anlamına gelir ayrıca.

(alıntı)

Bilmiyodum anlamini Melisa ya verdim oyumu..tabi anlami onemli

Melisada defne gibi bir cesit bitki. Kotu anlami yok. Her ismin uzun uzun anlami olmak zorunda drgil. Yurtdisindada cok kullaniyor. Bal arisi kotu birsey degil. Yunan mitolojisi bilmem ne tanrilar uydurma. Ben inanmiyorum kendi dusuncem. Cesedinden ari surusu dogmus. Efsane. Sonucta tanri olsalar olmezlerdi. Yunan mitilojisi fasofisosu kafani karistirmasin. Melisa begendigim arastirdigim bir isim o yuzden yazdim. Yoksa hangisini koyarsaniz koyun. Tdk turk dil kuruminda bitki cesidi gecer. Ogul otu kotu birsry degil.

Kusura bakmayın ama bu yanıta pek anlam veremedim!?

Ben bu isimleri beğenmediğimi söyledim ve ayrıca anlamlarıyla ilgili açıklayıcı bir yazı paylaştım. Sadece bu.

- Ne Melisa ne de Defne sadece bitki adı. Bu isimler yurtdışında kullanılıyor diye otomatik olarak iyi isim mi sayılır? Hatta bi bakın... Defne Avrupa'da bitki adı olarak bilinmez. Avrupa'da o bitki bilimsel adı olan Laurus olarak bilinir. Defne sadece mitolojiden dolayı bilinir.
- Size katılıyorum. Her ismin çok derin bir anlamı olmasına gerek yok. Çiçek, Pınar, Yasemin gibi isimler de güzel bence mesela...
Ancak Defne ve Melisa'nın mitolojik anlamını yok saymamalıyız. Faso fiso değildir.
- "Melisa tanrıcaysa nasıl ölür? Nasıl cesedinden arı sürüsü doğmuş olur?" diye sormuşsunuz... Iyi okusaydınız 2 tane Melisa'dan bahsedildiğinj görürdünüz:
1. Tanrıça Melisa
2. Rahibe Melisa
Ölen de rahibe Melisa'ydı... rahibeler ölümsüz değil. :KK66:
- Ben kimseye bu ismi koymayın demedim! Herkes istediği ismi koysun ama koyduğu ismin anlamını bilsin.

Ben bu isimleri beğenmediğimi söyledim ve ayrıca anlamlarıyla ilgili açıklayıcı bir yazı paylaştım. Sadece bu.

- Ne Melisa ne de Defne sadece bitki adı. Bu isimler yurtdışında kullanılıyor diye otomatik olarak iyi isim mi sayılır? Hatta bi bakın... Defne Avrupa'da bitki adı olarak bilinmez. Avrupa'da o bitki bilimsel adı olan Laurus olarak bilinir. Defne sadece mitolojiden dolayı bilinir.
- Size katılıyorum. Her ismin çok derin bir anlamı olmasına gerek yok. Çiçek, Pınar, Yasemin gibi isimler de güzel bence mesela...
Ancak Defne ve Melisa'nın mitolojik anlamını yok saymamalıyız. Faso fiso değildir.
- "Melisa tanrıcaysa nasıl ölür? Nasıl cesedinden arı sürüsü doğmuş olur?" diye sormuşsunuz... Iyi okusaydınız 2 tane Melisa'dan bahsedildiğinj görürdünüz:
1. Tanrıça Melisa
2. Rahibe Melisa
- Ben kimseye bu ismi koymayın demedim! Herkes istediği ismi koysun ama koyduğu ismin anlamını bilsin.
Canim hepsini okumadim cok uzun yazmissin. Basta soyledim ustlerde her ismi herkes begenmez. Sizin begenip begenmediginizde beni ilgilendirmiyor. yurtdisinda olmasi iyi isim demedim. İyi okuyun. Yurt disindada gecmesinden dolayi dusunmem benim tercihim. Bitki olarak kotu anlam olustirmadiklarini yazdim. Benim icin turkideki karsiligi onemli kaldiki yurt disindada kotu karsiligi yok. Allah tan baska tanri ilah yoktur benim icin. Yunan tanrilari bilmem ne fasa fiso benim icin. Dedigim gibi sizin sevdiginiz isimleri ben sevmem . Sizde benimkileri. Aciklama kismina takildim. Herkes istedigi adi koyar kimseyi ilgilendirmez.

1. Tanrıça Melisa
2. Rahibe Melisa
- Ben kimseye bu ismi koymayın demedim! Herkes istediği ismi koysun ama koyduğu ismin anlamını bilsin.[/Q rahibe yazmissin tanri degil . Rahibe kotu birsey degil. Adi olsa ne olur. Oda kendi dininde inadet ediyor. Tanri olmadigina gore rahibeside yoktur. Bosver konu sahibi sececek . Melisa favorim ❤

Canım bende melinaya oy verdim, değişik ve benimde beğendiğim bi isim ama anlamını bilmiyorum, bu anlam meselesi çok karışık canım ya, şu internette yazan yok cennetten düşen son damla yok cennet kuşu falan yazıyolarya hepsi yalanmış, eğer anlamı önemli dersen sahaflardan eski isimler sözlüğü bul ve araştır demişti bi tanıdığım bana, şimdiye kadar kötü bildiğimiz bazı isimlerin anlamının ve değerinin çok başka olduğunu öğrendim ve çok şaşırdım, ama melina kulağa çol hoş geliyor

(alıntı)

Cnm detaylı bilgilendirmen için çok teşekkür ederim.. Yunan mitolojisinde geçen anlamlara takılmıyorum açıkçası.. ben Melisayı bitki çeşidi olarak bilirim hatta gayet yaygin bilinen Melisa çayıda vardır. Kulağa hoş gelsin, telaffuzu kolay olsun, az kullanılan ama kulak aşinalığı olan bir isim olsun yeterli benim için..

Sende oğluşuna isim aramaya başla artık bence :KK66: hatta ben teklifimi Bora olarak sunayım şimdiden.. :)
Kiz bizim ailede bora var ya bende begeniyom ama var ailede bide iki hafta sonra randevum var onu bekliyorum ondàn sonra islahh ararim isim bakalim hayirlisiyla saglikli olsunda vala alah nasip etsin saglikla sihatle alalim kucagimiza

X