Konuşma Problemleri Kızım az konuşuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

aslisu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2007
127
0
merhaba, benim kizim 2,5 yasinda ve halen cok az konusuyor anne baba yani ufak tefek seyleri söylüyor cümle kuramiyor , sizce normalmi yoksa doktora gittmem gerekirmi

tatlim meraba
eger bi kac kelime bile konusuyorsa korkma :))
benim oglumda cok gec konusmaya basladi suanda 3 yasini bitirdi ve inan 3 aydir falan cümle kuruyor
kizinla otur konus , konusuyormus gibi yapiyordur muhakkak sende onunla konusur gibi cevap ver
sende ona biseyler anlat ,konusmasina izin ver bisey gördügünde sor bu ne diye
gerci ben eminim sen bunlarin hepsini yapiyorsundur :))
krese gitmiyorsa gönder hem almancasi icin gerekli hemde orda daha cok cocukla bir arada oldugu icin daha cabuk konusmayi kavrar beim oglumda 1 bucuk yasini geciyordu krese basladi ondan sonra iyice konusmaya derdini anlatmaya basladi
merak etme cnm bir kac kelime bile konusuyorsa birden basliyacaktir konusmaya :))

ben cocuk doktoruna gidip sormustum konusur korkmayin dedi doktorumuz cnm
sonucta bir kac kelime konusabiliyordu :))

sanırım bir uzmana danışman çok iyi olur sorun psikolojikte olabilir benimde 2 yaşında bir kızım var be 18 aylıkken cümle kurabiliyordu

Merhaba Bu konuda pedagog lara davruşabilirsin ve onların kesin ve kesin uyarıları
çocuklarınıza hiç bir şekilde tv seyrettirmemiz gerektiğini söylüyorlar tv çocuklarda kendilerini eğlendirme
yeteneğini kaybettiriyor...sürekli konuşmak gerekiyor eğer birşey istiyip eliyle bu bu diyorsa onu istediği şeyi direk vermek yerine.teşvik edip onun adını söyleyerek bu oyuncağımı istiyorsun bunumu almak
istiyorsun diye yardımcı
olmak lazım 1-4 yaş arası çocuklarla ilgili bir kitap okuyorum şuan sanada tavsiye ederim bu konuda
yardımcı yazılar var ismi "başarılı bir çocuk yetiştirmenin yolları" .
Sevgiler..

benim oğlumda 2 yaşında
bir çok kelime söylüyor tabiki bazıları çok net anlaşılmıyor ama ben anlayabiliyorum.
benim söylediklerimi de anlayabiliyor.ama cümle kuramıyor.ben normal olduğunu düşünüyorum
hiç pedagog a getirmeyi düşünmedim.buna gerek görmüyorum.konuşur canım üzülme bir kaç kelime söylüyor ise ve senin dediklerini de anlıyor ise korkacağın bir durum yok.onunla bol bol konuşmayı dene

geçenlerde kuzenimin 1,5 yaşındaki kızı geldi, o da hiç konuşmuyor.daha doğrusu çok a şey söylüyormuş.mesela babasına çok kızınca baba diye bağırıyormuş ya da gel diyormuş, ya da çok acıktıysa ancak mama diyormuş...bizde kaldıkları 5-6 saat boyunca sadece 1 kez gel dedi o kadar.
ben de bu durumu bir psikolog arkadaşıma sordum- kendisi çocuklarla ilgileniyor- dedi ki eğer her istediğini verirlerse ya da acıkmışsındır,susamışsındır diye daha o istemeden herşeyi yaparlarsa çocuk konuşmaya hiç ihtiyaç duymaz dedi...
o yüzden ne istediğini anlasan da anlamamış gibi yapman gerekiyormuş,o söyleyinceye kadar vermemek ya da biraz geç vermek gerekiyormuş..tabi verirken de birkaç kez kelimeyi tekrar edip bir sonraki sefer onun söylemesi için daha uzun bir süre anlamazdan gelmen gerekiyormuş.
kuzenim çocuğunu doktora götürmüş ve bir sorunu yokmuş..
ama sen hiç bu konuyla ilgili doktora götürmediysen öncelikle bir doktora gidin bence..

öncelikle bu sorunları yaşamış bir anne olarak size acilen kreş öneriyorum.ayrıca tv den olabildiğince uzak tutup onunla bol bol konuşun yaptığınız herşeyi anlatın hatta bol resimli kitaplar alıp ona resimleri anlatın.ama yurt dışında bulunmanız da bir etken olabilir çocuk iki dil arasında bocalıyor ve genelde geç konuşuyor bu gibi durumlarda...

ama kızlar tv de eğitici programlar var..onlarda yardımcı oluyo bence..benim kızım on gün önce iki yaşını bitirdi..1,5 yaşında cümle kurmaya başladı..2 aydırda maşallah 1 den 10 a kadar sayıyo..ben çok konuşuyorum onunla aynı arkadaş gibi karşıma alıp karşılıklı konuşuyorum.tv deki eğitici program ve çizgi filmlerden öğrendi birçok kelimeyi şimdi normal konuşuyo bizlerle..

canım kızım seniki yaşlarında aynen öyle konuşuyodu
psikiatra gittik sınırda gelişimsel gerilik dedi kreş önerdi
şartlarımız gereği kreşe ancak bu sene başlatabildik 4 yaşında şuan
okul inanlmaz bir etki gösterdi
kesinlikle hiç zaman kaybetme gönder
çocuk en iyi çocuktan öğreniyor

diğer önerilerim kesinlikle tv yi izletme eğer çok bağımlıysa kısa süreli eğitici filmler izlet tamamen kaldırınca tepki koymuştu kızım
isteklerini sözlü ifade etmediği sürece cevaplandırma
coşkulu oyunlar oynayın ailecek katılın bu oyunlara
bol bol gezdirin farklı sosyal ortamları görsün buralarda kişilerle iletişim kurmasını sağlayın
kızıma yüzme çok iyi geldi tavsiye ederim suyu seviyorsa yada farklı bişeyler hayvan besleyebilirsiniz mesela aklıma gelenler bunlar şimdilik

benim oğlumda 18 aylık ama fazla konuşmuyor anne, baba ,at ,al ,çiş ,nene,dede meme,mama,kelimelerini söylüyor ama anlaması çok iyi bir gördüğünü asla unutmuyor istediğini hareketlerle çok iyi anlatıyor ve her söyleneni çok iyi anlıyor..benim eşim şuan askerde o yüzden bir beni bir bakıcısını görüyor ...fazla bir yerede götüremiyorum ...çizgi film felan seyretmez sadece akşamları koca adam gibi dizi seyreder..

erkadaşım benim kızımda 2 yaşını doldurdu ,senin dediğin gibi anne baba gibi şeyleri anca söylüyo.dr umuz bişi olmaz seni anlıyo ve komutları yerine getiriyosa problem yok dedi üzülme bir anda konuşacaklardır:))

arkadaslar yazdiklariniz icin cok tesekürler inanin bana cok yardimci oldunuz

merhaba arkadasim bende yurt disinda yasiyorum belki herkezden farkli bir yanit vereceyim ama kendimi yazmaya zorunlu hissettim öncelikle sadece basima gelenleri paylasacagim benim oglum iki yasindayken yasitlarindan az konustugunu daha az kelime bildigini farkettim hemen gerekli mercilere bas vurdum herkez normal dedi sonradan konusur almanyadaki saglik bakanligina kadar sonrasinda iki dil kullaniyor diye olabileceyi soylendi kisacasi önemsenmedi ben idda ettim vaz gecmedim ama elimdende birsey gelmedi geldi yuva cagina uc yasina yani kresler almadi sebep yasitlarindan az konusuyor diye yani hakli ciktim sonrasinda tekrar gesundheitsamt basvurdum tekrar hakli buldular ve gec terapiye basladilar suan cok iyi konusmaya basladi ama yanitlari kadar iyi deyil ama

sana önerim öncelikle kulak burun bogaz doktoruna git sorun olup olmadigi ögren ama cocuk dalinda olsun uzmanligi sonrasinda testler var onlari uygulayacaklar hem senin icin rahatlar hemde kesin cözumu bulursun

ama sakin gec kalma cunku cogu arkadasim gec kaldigi icin cocuklari sonderschule gitmek zorunda kaldilar
arkadasim amacim seni endiselendirmeye calismak deyil ama bunlari yaparsan kapandaki sorulardanda kurtulmus olursun saglicakla kalin

X