Kızım beni istemiyor

Linoya

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Mart 2020
248
115
29
4 yaşında bir kızım var ,6 aylık olduğundan beri babasıyla yolları ayırdık .babasi bugüne kadar çocuğun doğru düzgün hiçbir sorumluluğunu ustlenmemis ,bütün ihtiyaçlarını ben karşıladım .kıyafeti ,bezi ,maması gezdirmesi tatili .a dan zye herseyini .dava sonucu, kızım için 2 yaşından itibaren bin TL ,bu yılda 1700 TL veriyor .doğduğundan beri dip dibeyiz bir gün ayrı yatmadik .birseyini eksik etmedim.babasi her aldığında her istediğini yaptığı için ,son 1 aydır huy degisti, ağlama kirizine giriyor ,servis getiriyor bakkala götür diye krize giriyor ,evde sürekli birseyler istiyor .on dk bir mandilina soyduruyor ,on dk bir salatalık tuzlattirip yiyor ,yemek saatlerinde yemek yemiyor .olmadık saatlerde acıkıyor .gecenin 6 sında kalkıp acıktım deyip ağlamaya başlıyor . İstediği olana kadar işkence yaşatıyor .bir iki saat ağlıyor .kusuyor .parmagini ağzına götürüp midesini bulandırıyor .bugünde babası kresten aldı .bakkala ,parka,gezdirmeye ,yemeğe götürdü .getirdiğinde ortalığı birbirine kattı kıyamet kopardı bana gelmedi .ayda iki gün gördüğü babasını bana tercih etti .bende bıraktım ağlamasın diye .babası aldı gitti . boğuluyorum nefes alamıyorum artık .benim gibi bir durum yaşayan bana bir akıl versin delirecegim artık.

Merhaba, oğlum 5 yaşında çok değişmişti, çok agresif olmuştu. 5 yaş sendromuymuş meğerse. Oyun terapisi vs şükür çözdük.
Sizin kızınız da erken gelişip bu yönde değişmiş olabilir. Tabi herkesin annesi babası genelde aynı evdeyken bu durumu da kafasına takıyordur. Geçici bir durum bu emin olabilirsiniz.

Ne hissettiğinizi anlayamam ama azda olsa empati yapabilirim.Her fedakarlığı yaptığım gözümden sakindigim Artık hayatı iki kişilik o ve ben diye düşündüğüm anlarda evladım böyle yapsa kalbim kırılır,hayata olan inancım sarsılır belki de onun için güçlü durdugum, omuzlarimdaki yüklerim belimi büker.Ama inanın bunlar geçici bu darboğaz dan çıkacaksınız az sabır her çocuk belli zamanlarda bunları yaşar ve yaşatır.Anlayışlı olmak,oyun arkadaşlarının olduğu sosyal aktivite tarzı yerlere götürmek çocuğa başka dünyaların kapısını açar,.Gerekirse bir doktora götürün , içiniz rahat etsin ...

4 yaşındaki çocuk için babasını tercih etti yazmışsınız o ayrımı yapabilecek yaşta değil baba her istediğini yapıyor tabiki ve gidiyor siz sürekli berabersiniz herseye tamam demiyeceginiz için tabiki onu tercih edicek çocuğunuz için psikolojik destek alın lütfen en azından gerek varmı diye danışın

Ne hissettiğinizi anlayamam ama azda olsa empati yapabilirim.Her fedakarlığı yaptığım gözümden sakindigim Artık hayatı iki kişilik o ve ben diye düşündüğüm anlarda evladım böyle yapsa kalbim kırılır,hayata olan inancım sarsılır belki de onun için güçlü durdugum, omuzlarimdaki yüklerim belimi büker.Ama inanın bunlar geçici bu darboğaz dan çıkacaksınız az sabır her çocuk belli zamanlarda bunları yaşar ve yaşatır.Anlayışlı olmak,oyun arkadaşlarının olduğu sosyal aktivite tarzı yerlere götürmek çocuğa başka dünyaların kapısını açar,.Gerekirse bir doktora götürün , içiniz rahat etsin ...
Onun için yapmadığım şey yok evde çocuk yok ,kreşe yazdırdım hem çocuklarla eğlenir ,hem eğitim alır diye ,tam günde değil yorulur diye kiyamadim onun dışında oyun parkına götürüyorum .tatile götürüyorum,havuzu seviyor ,havuza götürüyordum havalar soğuyunca bıraktık . kayak yapmaya bile gittik .hiç birseyden eksik etmemeye çalışıyorum .bende tükendim artık .herseyinde yanındaydım babası hastalansa çocuğa bakamaz getirir başıma atar. bir aydır çocuğumu taniyamiyorum .tükendim iyice .

4 yaşında bir kızım var ,6 aylık olduğundan beri babasıyla yolları ayırdık .babasi bugüne kadar çocuğun doğru düzgün hiçbir sorumluluğunu ustlenmemis ,bütün ihtiyaçlarını ben karşıladım .kıyafeti ,bezi ,maması gezdirmesi tatili .a dan zye herseyini .dava sonucu, kızım için 2 yaşından itibaren bin TL ,bu yılda 1700 TL veriyor .doğduğundan beri dip dibeyiz bir gün ayrı yatmadik .birseyini eksik etmedim.babasi her aldığında her istediğini yaptığı için ,son 1 aydır huy degisti, ağlama kirizine giriyor ,servis getiriyor bakkala götür diye krize giriyor ,evde sürekli birseyler istiyor .on dk bir mandilina soyduruyor ,on dk bir salatalık tuzlattirip yiyor ,yemek saatlerinde yemek yemiyor .olmadık saatlerde acıkıyor .gecenin 6 sında kalkıp acıktım deyip ağlamaya başlıyor . İstediği olana kadar işkence yaşatıyor .bir iki saat ağlıyor .kusuyor .parmagini ağzına götürüp midesini bulandırıyor .bugünde babası kresten aldı .bakkala ,parka,gezdirmeye ,yemeğe götürdü .getirdiğinde ortalığı birbirine kattı kıyamet kopardı bana gelmedi .ayda iki gün gördüğü babasını bana tercih etti .bende bıraktım ağlamasın diye .babası aldı gitti . boğuluyorum nefes alamıyorum artık .benim gibi bir durum yaşayan bana bir akıl versin delirecegim artık.

Bİr çocuğun aynı şehirde yaşadığı babası ile ayda sadece iki kez görüşmesi çok az. Doğduğundan beri babasıyla düzenli görüşmemiş, bir düzen, doğru bir bağ kuramamış. Yaşıtlarının olduğu ortama girdikçe mutlaka kendisindeki bu durumu fark ediyordur, gözlemliyordur. Kendi içinde bunu aşması çok zor, daha çok küçük. Böyle tepkiler vermesi normal.

Tüm suçta hayvan, ilkel, düşüncesiz babasında, biraz adam olsa evladıyla düzgünce ilgilenir, ona böyle sorunlar yaşatmazdı.

Siz tüm sorumluluğu üstlenmişsiniz, belki bir destek alsanız iyi olur, bu süreci kolay geçirmesini sağlar.

Bu arada, bu adama çocuğu çok alıştırmayın, velayetteki uygun görülen günlerde görsün.

Bosanmis da olsaniz ayni strateji ile buyutmelisiniz cocugu, biliyorum cok zor ama bir taraf boyle asiri serbestken bir taraf daha sıkı olup ustune bir de donemsel sendromlar eklenince sonuc bu iste.

Kres ogretmeniyle konusup pedagog destegi almalisiniz bence.

psikolog desteği alabilirsiniz, oyun terapisi vs gibi. okulda davranışlar nasıl hırçınlık vs var mı?
Okulda bir problemi yok seviyorda ama ben anlayamıyorum,bazen gitmek istemiyor.kresteki rehber öğretmen hasta olmadığı sürece gönderin .dik duruş gostermezseniz hayatını olumsuz etkiler söyledi .ileride okul hayatında da bu tür davranışları sergiler dedi .babasının yüzünden cocuguma ne terbiye verebiliyorum ne disiplin şimdi beni istemiyor .o kadar bunaldım ki .ve her gittiginde böyle davrandıkları için ayda iki gün orda kalıyor .bütün derdi ben çekiyorum .

Bİr çocuğun aynı şehirde yaşadığı babası ile ayda sadece iki kez görüşmesi çok az. Doğduğundan beri babasıyla düzenli görüşmemiş, bir düzen, doğru bir bağ kuramamış. Yaşıtlarının olduğu ortama girdikçe mutlaka kendisindeki bu durumu fark ediyordur, gözlemliyordur. Kendi içinde bunu aşması çok zor, daha çok küçük. Böyle tepkiler vermesi normal.

Tüm suçta hayvan, ilkel, düşüncesiz babasında, biraz adam olsa evladıyla düzgünce ilgilenir, ona böyle sorunlar yaşatmazdı.

Siz tüm sorumluluğu üstlenmişsiniz, belki bir destek alsanız iyi olur, bu süreci kolay geçirmesini sağlar.

Bu arada, bu adama çocuğu çok alıştırmayın, velayetteki uygun görülen günlerde görsün.
Kız kardesimde böyle söyledi ,ben hiç kisitlamadim istediğinde gelip aldı bıraktı .çocuğum baba sevgisinden ilgisinden eksik kalsın istemedim .onların yanında düzen ,disiplin ,terbiye yok özgürce istediğini yapıyor yaptırıyor .ağlamasın diye .

Belki çocuğunuzun babasıyla konuşabilirsiniz, çocuğun düzeninden kurallarından bahsedebilir ve ortak hareket edebilirsiniz..

Onun için yapmadığım şey yok evde çocuk yok ,kreşe yazdırdım hem çocuklarla eğlenir ,hem eğitim alır diye ,tam günde değil yorulur diye kiyamadim onun dışında oyun parkına götürüyorum .tatile götürüyorum,havuzu seviyor ,havuza götürüyordum havalar soğuyunca bıraktık . kayak yapmaya bile gittik .hiç birseyden eksik etmemeye çalışıyorum .bende tükendim artık .herseyinde yanındaydım babası hastalansa çocuğa bakamaz getirir başıma atar. bir aydır çocuğumu taniyamiyorum .tükendim iyice .
Daha çok küçük, çocuklar sık huy değiştiriyor..nine ,dede,teyze v.s aile ortamı belki ona daha gelebilir..

Dört yaşında çocuktan beklentiniz biraz fazla değil mi? Bebeklikten yeni çıkmış minicik çocuk ne bilsin sizin onu ne şartlarda ne fedakarlıklarla büyüttüğünüzü? Babasını sık göremediği için ve muhtemelen görüştüklerinde şımartıldığı için bu şekilde davranıyor. Biraz daha çevresinde olan biteni algılamaya başladığında değişecektir.

Sizinle birlikte bir hayatı yaşıyor. Siz ona kuralları, sorumlulukları hatırlatan kişisiniz. Baba ise kırk yılda bir geliyor eğlendirip gidiyor. Daha sık görüşmeli ve kızınızın hayatı noktasında o da sorumluluk almalı.

(eşim bir süredir benden daha yoğun çalışıyor, kızım(2) sürekli yemeği, bezi, banyosu vs... gibi meseleleriyle ben ilgilenince bana karşı hırçın babasına karşı özlem dolu çünkü onunla gezip eğleniyor oyun oynuyor.)

Ayrılmış ebeveyn olabilirsiniz ancak kızınızın ruh hali için beyefendi de sorumluluk almalı.

Kızınız şu an sizin onun için ne emek verdiğinizi farkederek yaşta değil. O sebeple içten içe ona da öfkeniz olmasın. Şefkatle sarın sarmalayıp kuralsızlıkları noktasında da terapi desteği alabilirsiniz.

Kız kardesimde böyle söyledi ,ben hiç kisitlamadim istediğinde gelip aldı bıraktı .çocuğum baba sevgisinden ilgisinden eksik kalsın istemedim .onların yanında düzen ,disiplin ,terbiye yok özgürce istediğini yapıyor yaptırıyor .ağlamasın diye .

Şuan çocuk durumu anlamaz ama büyüdükçr babasının kendisine maddi ve manevi eksik yaptığı şeyleri anlar. Şuan çocuk aklıyla ayırt etmesi zor. Ama ağlıyor diye, belirlenen günler dışında çocuk babaya gidince düzeni bu kadar çok bozuluyorsa gönderme.

Neden maddi açıdan bu kadar az ödeme yapıyor? Evlendi mi sonradan ya da maaşı mı az?

Öyle bir yazmışsınız ki sanki kızınız 4 değil 14 yaşında. Suçlar gibi bir tavrınız var. Kendini, benliğini yeni anlamaya başlayan, zihninde bir baba var ama niye anne ile ayrı, baba ile niye bu kadar görüyor bunları cozumlemeye çalışıyor. Gönlünü hoş tutun, onu ne kadar sevdiğinizi bol bol söyleyin. Kurallar önemli ama hiç kırılmaz değil. Bu dönem de böyle olsun.

Babasindan ayri olmanizla alakasi yok bence bu durumun. Bu yaşlarda hep cocuklarda olan bir hareket. O istediği kişi baba olmaz da dede olur, teyze olur vs mesela. Ama cocuklar kendilerine bakan ebeveynine boyle yapiyor. 2 yas sendromu nasil gectiyse bu da zamanla geçecek bence uzulmeyin.

Hayatın tek başına yükünü sirtlanmak sizin için çok zor olmuş. Bu kadar verici olup tercih edilmediğinizi hissediyorsunuz. Ama kız çocuklarının belki de doğasında bu var. Benim kızım daha 14 aylık evin içinde babammmm diye geziyor . Anne demeyi biliyor kullanmıyor bile .Gidiyor babasına sariliyor öpüp duruyor . Oysaki bende tüm ihtiyaçlarını karşılıyorum eşim bu aralar yoğun eğitimde günde bir iki saat görebiliyor aynı evin içinde bazen . Biz anneler genellikle çocuklarla fazla vakit geçiren , kural koyan kisimdayiz. Bizi elinin altında görüyorlar. Yani canı yandığında yine ilk size gelecektir . Babalar daha eğlenceli. Belki aslında işin doğası budur. Çocuğun o yönünün beslenmesi babayla sağlanıyordir.

Bunu tek başına göğüslemek eminim ki çok zor. Biraz zaman tanıyın küçücük bir çocuk o bir şeyleri çözümlemeye çalışıyor . Size de burda göğüs germek düşüyor. Inanıyorum ki çok zor bence de en güzeli arkadaşların dedidigi gibi bir terapi almak

X