Kızımın gece uykusu

semplice_signora

Konuşası bile yok...
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2012
7.075
3.075
41
Şu an gece 03.45 eşimle kızım salonun ortasında yatiyorlar. Ateşi yok,hasta değil ama yatiyorlar. 38 gunlukken yatagini da odasini da ayirdim. 16 17 aylık olana kadar sorunsuz bi şekilde 9-10 gibi yatar.sabaha kadar uyurdu.6 7 ayliktan beri üstelik. Sallayarak,memedeyken,kucakta vs hiç uyutmadim. Bunları tek tek sormayın,huyunu bilin diye yazdım.duzenimiz 30 dk degissede hep şöyledir:en gec 8 Uyanış. 13-15 arası uyku.en geç 19 akşam yemeği. En gec 10 uyku. Şimdi sorun mu ne? Gece en az 3 kez kalkıp babayla salona geçip uyumak.yada bizim yatağa girip beni kovalayip uyumak.ben yataktayken asla uyumuyor. Vuruyor itekliyor dönüyor ama uyumuyor ve tabi uyutmuyor. Salona yada yatagimiza almadigimizda apartmani ayaga kaldiriyor ciglikla.içini ceke ceke dayak yemis gibi agliyor sabaha kadar.Nerde yanlış yapıyorum. Nasıl duzeltmeliyim bilmiyorum. Bu arada 3 yaşı bitirmesine 10 gün kaldı. Sabret falan demeyin ağlayarak yazıyorum bunları. Eşim 3 kez beyin ameliyatı oldu adam zaten sağlıkla uğraşıyor. Her gece 2 3 saat bununla ugrasiyoruz.pedagoglardan mi yardım almadım,uyku eğitimleri mi vermedim,okumadigim kitap yazmadigim sitemi kalmadı. Caresizligin dibindeyiz.eşim de benden yardım bekliyor. Depresyondan çıkamıyorum. O kadar çok sorunum varki bu da tuz biber oluyor. Yardım edin nolur :KK43:((((((((

Bu kadar uyku eğitimi ,düzen vs. ile ufacık bebek ambale olmuş tabi.
Öncelikle sakin olmaya çalışmanız lazım
Sizdeki ruh hali minige de yansıyor
Cocugunuzu saate göre kurmak yerine biraz onun için saatini dinlemeniz,isteklerini girmeye çalışmanız?z çok erken kendinizden ayırmıssınız mahrum etmissiniz kendinizden hırçınlığı bu yüzden,sizi istememesi bu sebepten.
Depresyona girecek bir durum yok bence.
Çocuğun anne babasının sevgisine ihtiyacı var , sorun bu kadar basit sizden alamadığını babasından tamamlamaya çalışıyor.
Annesi tarafından hissedilmeye ihtiyacı var.Alın koynunuza sarmalayın yatın ,hicbirseyi kalmaz.Madem herşeyi denemissiniz bir de bunu deneyin meleginiz nasıl mutlu olacak zamanla goreceksiniz

Tam onu dicektim. Gunduz 2 saat uyuyunca gece uykusu kaciyor demekki. Kendi kendine dalamiyor yardim istiyor heralde. Siz fazla stresli oldugunuzdan hissediyor ve baba daha yakın daha yumuşak geliyor demekki.
Gunduz uykusunu 1 saate dusurun.

40 günlük bebeğim var ve 38 günlükken hem yatağını hem de odasını nasıl ayırabildiniz hayret ettim. Bir bebeğin anneye en çok bağlı olduğu zaman güven duygusu için gerekli bütün iletişim yollarını da tıkamışsınız. Bebek kadar annenin de ihtiyacı var. Onu yanımda tutarak onun kadar ben de güven duygusu hissediyorum. Çocuğunuz size ihtiyaç duymuyor belli ki. Siz demek kural demek onun için.

Bence sizin stresiniz de etkiliyor. Her şey eğitim ve düzen değil. Biraz da çocuğunuzun dediği gibi olsun. Zaten 3 yaşında daha ne kadar zaman sürdürebilir ki bunu.

Çocuğunuzun huyunu en iyi siz bilirsiniz. Belki geçici bir dönemdir, korkmuş olabilir. Çocukları çözmek zor iş.
Yalnız çocuğunuzu çok erken ayirmissiniz yanınızdan. Ben 2 cocogumu da yıllarca koynumda yatirdim. Akşam 9 da yatar sabah 5_6 gibi kalkarlardi. Gece uyanmalari sadece emmek için olurdu. Öyle alistirmistim ve düzenleri hiç bozulmadan devam etmişti. Belki erken ayirmaniz nedeniyle böyle yapıyor olabilir.

benim oğlum 16 ayını bitirdi hala aynı odada çoğu zaman birlikte yatıyoruz kokusunu huzur bana.. nasıl ayırdınız o kadar erken gerçekten sizi çok kuralcı buluyo olabilir

Çocuğunuz sonuçta ilk uyuyusunu kendi yatağında yapıyor. Odasi ve yatagi oldugunun bilincinde. Gece kalkip geliyosa belki korkuyordur,kabus goruyordur vs.
Yani gelsin yavrucak ne olacak? Salon serindir belki.
Biz de cocuk odasinda yatiyoruz 4 kisi :KK70:Hava zıkkımın kökü gibi çünkü. Orası serin.
Siz fazla problem haline getirmissiniz gibime geldi.
Sakin olun duzelir elbet. Odasını cazip hale getirin.

ağlamayın öncelikle sakin olun.. stresiniz çocuga yansırsa bunu huy edinir.. siz üsteledikçe o inatla yapıcak..
tm buraada uyuyalım deyin.zaten desenizde demesinizde orada uyumak istiyor.bir süre kurlsız olun o zaten vazgeçecek ama inatlşırsanız orada uyumak istemeyi huy edincek

bu arada gündüz uykusuna ihtiyacı oldugu zamanlarda yatırın.. benm kızımda 4yşında uykuyu sevmeyen bir kız. güzdüz uyuttugumda gece aklına geleni yapıyordu

Okul öncesi öğretmeniyim. Dolayısıyla birçok seminere katılma sansim da oldu çocuk eğitimi ile ilgili. Lakin anne olunca temel prensipler dışında hiçbir eğitim uygulamadim ogluma. Çok uykusuz kaldım çok yiprandim ama oğlum isterse benim yanımda yattı. İsterse beşiğinde , isterse koynumda. Hala uykusuzum lakin dış çıkardığı için 1 aydır yine birlikte uyuyoruz.

Evet çalışan anneler için belki uyku eğitimi olmak zorunda. Bünye dayanmaz aksine. Ancak ben verilen komutları anlamayan bir bebeğin tek ihtiyacının annesi oldugunu dusunuyorum. Çalışmayan annelerin erkenden çocuğa uyku eğitimi verip anne sefkatinden mahrum bırakmasını anlayamıyorum.

Durumunuz zordur anlayabiliyorum. Benim eşim de ameliyat oldu hala çalışmıyor. Çok çok zor zamanlar geciriyorum hala. Ama onceligim hep oğlumdu. Nacizane fikrim daha fazla ilgilenin. Yanınızda yatmak istiyorsa yatsın. Emin olun belli bir yaşa gelince sizi anlayacaktır. Çocuğunuzla zitlasmayin.

4 yasina gelmis,artik gunduz uykularini birakin.
babanin kararli durup hasta oldugunu ve yataktan kalkmak istemedigini soylemesi gerek,sizin 3. kisi olarak mudahale ettiginiz icin size vurup itiyor..
bide 3-6 yas arasi anne babaya asik oluyor cocuklar,buyuk ihtimal babaya hayran bi kiziniz var.
aglayinca dediginin yapilacagini biliyor,oyuzden de agliyor avazi ciktigi kadar.
Alt ve ust komsularinizdan rica edin 1 hafta sizi idare etsinler ve aglasa da bagirsa da kendi yataginda yatirin ve kesinlikle kendinize vurdurmayin..ne demek anneye vurmak? tamam sizi babasi yuzunden rakip gorebilir ama eli size kalktigi an ellerini tutun gozlerinin icine bakin ve birdaha tekrarlarsa sonuclarina katlanacagini soyleyin..4 yas artik bebek degil cocuk,cogu seyin bilincinde..

ben sıkıntıyı tam anlayamadım sanırım neredeyse aynı yaşlarda bir kızım var benimde. son 6 aydır haftanın beş günü uykunun ortasında yanımıza gelmek istiyor. geliyor ve uyuyor eee nolcak ki? korkuyormuş, söledi. şimdi doğduğundan beri ilk defa odasına gece lambası koydum, gelmiyor artık geceleri. neden bu kadar taktınız gelip yanınızda uyumasına. sizi istemiyorsa söyleyin. "burası benim yatağım, ben kalkmam istiyorsan gel üçümüz yatalım deyin" bu kadar saatlere filan takılmak olmuyor işte bazen. biraz rahat olun. ben kızımı yeri geldi sallayarak uyuttum, yeri geldi tv karşısında uyuttum, yeri geldi beraber salonda uyuduk, bazı dönemlerde babası ile uyumak istedi. oluyor yani. canınızı sıkmayın.

Babadan veya sizden ilgi bekliyor ve bilinç altına yerleşmiş.benim ikinci bebeğim doğduğunda büyük kızım böyleydi.bol bol ilgi gösterin ve her akşam papatya çayı içirip uyutun.öğle uykusunu kesmek zor olabilir ama gün içinde bol bol oynayıp yorulsun.

Öncelikle vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim.Hepinize tek tek alıntı yapmak zor oluyor cepten.
Öğle uykusunu daha 3 yaşını tamamlamamış bir çocuktan kesmek bana pek mantıklı gelmiyor. Bazı çocuklar bunu kaldırabilir ama benim kızım daha buna hazır değil.Gündüz iki kere uyurdu sabah 10da 1 saat öğlen 2de 2 saat.Bunu 2 yaşını doldurduktan sonra teke düşürdü. Uykuyu seviyor ve uyku sinyallerini çok net veriyor.Öğlen uyumadığı daha doğrusu uyutamadığım (piknik-gezme-misafir vs gibi durumlarda) akşam 5ten sonra inanılmaz hırçınlaşıyor. O yüzden öğlen uykusunu kesmem mümkün değil.
Erkenden yatağına alıştırdığım,geceleri düzenli bir uykusu olsun diye uğraştığım için beni eleştirenleri görmemezlikten geleceğim.Yoksa ciddi bi hakaret olarak algılamak zorunda kalacağım. Odasına atıp ağlata ağlata alıştırmışım,çocuğuma eziyet ediyormuşum gibi bi havada yazılmış bazı mesajlar. Gecenin bir yarısı yer değiştirmek isteyen bi çocuğa evet derseniz ilerde tv izleme,yemek yeme,araçla gezinme vs gibi durumlara davetiye çıkarırım. Ki bunları yaşayan onlarca insan var etrafımızda. Uyku beslenmeden çok daha önemli bi durum gelişimi için. Bu yüzden gelsin yanınızda yatsın canım tarzı cümleler hoş gelmiyor bana. Korkması, kabusları, karanlık söz konusu değil.Keyfi bi istek.
Eşim aktif olarak çalıştığı için sabaha kadar uyuyamaması beni çaresizce yardım istemeye,derdimi paylaşmaya sürükledi.Çünkü zaten hastalığından ötürü çok yoruluyor gün içinde. Sabaha kadar o oda senin bu oda benim ayakta durmak çok zor.Hem onun için hem benim için.
Kucağında uyusun durumu her zaman mümkün değil.Çünkü 10 aylık bi bebeğim daha var. Şimdi bazılarınız madem bu kadar sıkıntınız var niye bu kadar erken yaptınız kardeşi falan diyecek. Onun da özel bi sebebi var.
38.güne geri dönemediğimizi , oğlumu da doğurmamayı geri alamayacağımıza göre bu tarz yorumlar yardımdan çok yargılama için yazılmış şeyler. Yargılamadan önce anlamaya çalışmak lazım bilmediğimiz şeyleri. Ama siz de haklısınız. Bizim kültürümüzün temal taşıdır önyargı ve tenkit.Ha bi de mükemmel anne benim,sen yanlışsın modu.
Şimdi bu yazıma şu cevaplar gelecek.Madem eleştiriye açık değilsin niye yazdın? Onlara da peşin peşin yazayımki boşuna vakit harcamasınlar yazıp daha çok kalp kırmak için. İstediğim eleştiri değil,öneri. Böyle bi düzenim ve böyle bi sorunum var ne yapmalıyım demek istedim. Belki başınıza gelmiş yada şahit olmuşsunuzdur,veyahut bi yerde okumuş bilginiz vardır diye yardım istedim.
Ağlamaya gerek yok,sakin olun diyenlere de selam olsun.Hem profesyonel destekle hem de ilaç-bitki çayı vs şeylerle bu dediklerinizi sağlamaya çalışıyorum elimden geldiğince.
Vaktinize sağlık...

4 yaşına girecek artık öğlen uyutmayın artık..
Katılıyorum. Kızım 3 yaşındayken uyumak istememeye başladı okulda,tabi uyumayınca evde 5gibi uyuyakalmaya başladı.3.5 yaşına kadar uyutmaya devam ettim,3.5 yaşinda tamamen bıraktı. Şimdi 4 yaşında,öğlen uykusu uyumuyor,sadece araba yolculuğu yaptığımız zaman (yarım saat ,kırkbeş dakika kadar uzadığında)uyuyakalıyor,maksimum 1 saat o bile etkiliyor akşam uykusunu. 9da uyuyor öğlen uyumazsa,aksi halde 11i geçiyor uyuması.
Sizde uyutmayın,parka götürün,evde etkinlik yapın,ilk günler zorlanırsınız,huysuzlanabilir ama 1 haftanın sonunda oturur düzeni ve muhtemelen gece uyanmaz.
Bunun dışında eşiniz salonda uyuyor sanırım,eşinizle yer değiştirin,uyanırsada siz ilgilenin,eşinizin dinlenmesi gerekiyormuş ondan diyorum. Birde gece uyanınca ışık,tv hiçbirşey açmayın,sarılın,pışpışlayın ama o saatte uyunacağını,başka birşey yapılamayacağını net bir şekilde anlatın.

Kızlar babaya düşkün olur derler belki öyle cnm . Bi de babasından seni kıskanıyor olabilir . Seni o yüzden yataktan itiyor belki . Sanki babasının bu konuyu uzun uzun konuşması gerekiyor . Sen dedikçe daha çok inatlaşır . Herkesin bir yatağı olduğunu , uyku dışında birlikte güzel vakit geçirebileceğini anlatın . Diğer bebeğin nerde uyuyor ? Acaba mecburen onla daha çok ilgilendiğin için mi o da babaya döndü ? Bilemedim . Benim de 31 aylık bir oğlum var . Öğlen uykusuna ihtiyacı var hala . Mesela benim oğlum da yanımızda yatağında yatıyor . Ama kendi uyuyor 1 yaşından beri . Ve asla kucakta yanında uyumaz . Darlanıyor sevmiyor . Bazen uyanıp aramıza gelmek ister . Sağa sola döner uyuyamaz kendi gitmek ister . Her çocuk farklı işte . Hami burda demiş ya arkadaşlar yanımda uyur , koynumda uyur . Bazıları da sevmiyor işte

bence sizin siniriniz bozulmuş 2 çocukla. haklısınız da ikisi de çok küçük ve ikisi de ilgiye muhtaç. verdiğiniz cevaplar bile agresifliğinizi gösteriyor. bence siz bir yardım alın. bu agresif tavrınız çocuklarınıza da geçiyordur. tabi su, yol olarak size de geri dönüyor. bir de öğüt vermişsiniz. çocuğu buna alıştırırsanız ileride şunlara davetiye çıkarır diye. belli ki sizin yöntem de yanlışmış. ya da siz yanlış uygulamışsınız.

onun haricinde belki kardeşini kıskanıyordur, belki babayı özlüyordur belki de korkuyordur. bu dönemi olabildiğince sakin karşılamaya çalışın. varsa yakın akraba teyze, babaanne falan gibi size yardımcı olsunlar. belki küçükle ilgilenirler, siz de büyük olanı biraz pohpohlar, yüreklendirir, özlemini gidermiş olursunuz. o mutlu zamanlarınızda da gece uykunun çok önemli olduğunu vurgularsınız. hani ben çok ağlanacak durum göremedim. misla bu gece oğlum ilk defa 2 de kalktı aldım yanıma o döndü ben döndüm zorla kendimizi uyuttuk :KK70:

X