Kızımın gece uykusu

Odasında gece lambası varmı korkuyomu uyandigi zaman aceba yada uyandigini gördüğünüzde onuda odasına götürüp beşiğine yatırıp sizde gerekirse kendinize yer yatağı yapın yoksa tabi ve yaninda yatin çünkü son zamanlarda benim kizimda çok sk uyanmaya ve ağlamaya basladi kosarak giderim yanina kucağıma almamaya calisirim uykusu bolunmesin diye ama içim gider tabi sarılmaya öpmeye neyse yatiririm saçını oksarim sirtini uyuyana kadar ayakta bi şekilde devam ederim yarim saat sürer eğer oda fayda etmezse kuran dinletin derim benim kızımı çok sakinleştirici eminim faydası olacaktir salonda yerde uyuma aliskangini biraktirin ki kisin zor olur gerekirse odasini kilitle aglasada acmayin kararlı olun aglayarak yaptiramicani alamasi lazim ve gece 3te olsa gerekirse oyun oynayin yorulsun öyle yatirin tekrar onemli olan sizin kararlı olmanız

Öncelikle vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim.Hepinize tek tek alıntı yapmak zor oluyor cepten.
Öğle uykusunu daha 3 yaşını tamamlamamış bir çocuktan kesmek bana pek mantıklı gelmiyor. Bazı çocuklar bunu kaldırabilir ama benim kızım daha buna hazır değil.Gündüz iki kere uyurdu sabah 10da 1 saat öğlen 2de 2 saat.Bunu 2 yaşını doldurduktan sonra teke düşürdü. Uykuyu seviyor ve uyku sinyallerini çok net veriyor.Öğlen uyumadığı daha doğrusu uyutamadığım (piknik-gezme-misafir vs gibi durumlarda) akşam 5ten sonra inanılmaz hırçınlaşıyor. O yüzden öğlen uykusunu kesmem mümkün değil.
Erkenden yatağına alıştırdığım,geceleri düzenli bir uykusu olsun diye uğraştığım için beni eleştirenleri görmemezlikten geleceğim.Yoksa ciddi bi hakaret olarak algılamak zorunda kalacağım. Odasına atıp ağlata ağlata alıştırmışım,çocuğuma eziyet ediyormuşum gibi bi havada yazılmış bazı mesajlar. Gecenin bir yarısı yer değiştirmek isteyen bi çocuğa evet derseniz ilerde tv izleme,yemek yeme,araçla gezinme vs gibi durumlara davetiye çıkarırım. Ki bunları yaşayan onlarca insan var etrafımızda. Uyku beslenmeden çok daha önemli bi durum gelişimi için. Bu yüzden gelsin yanınızda yatsın canım tarzı cümleler hoş gelmiyor bana. Korkması, kabusları, karanlık söz konusu değil.Keyfi bi istek.
Eşim aktif olarak çalıştığı için sabaha kadar uyuyamaması beni çaresizce yardım istemeye,derdimi paylaşmaya sürükledi.Çünkü zaten hastalığından ötürü çok yoruluyor gün içinde. Sabaha kadar o oda senin bu oda benim ayakta durmak çok zor.Hem onun için hem benim için.
Kucağında uyusun durumu her zaman mümkün değil.Çünkü 10 aylık bi bebeğim daha var. Şimdi bazılarınız madem bu kadar sıkıntınız var niye bu kadar erken yaptınız kardeşi falan diyecek. Onun da özel bi sebebi var.
38.güne geri dönemediğimizi , oğlumu da doğurmamayı geri alamayacağımıza göre bu tarz yorumlar yardımdan çok yargılama için yazılmış şeyler. Yargılamadan önce anlamaya çalışmak lazım bilmediğimiz şeyleri. Ama siz de haklısınız. Bizim kültürümüzün temal taşıdır önyargı ve tenkit.Ha bi de mükemmel anne benim,sen yanlışsın modu.
Şimdi bu yazıma şu cevaplar gelecek.Madem eleştiriye açık değilsin niye yazdın? Onlara da peşin peşin yazayımki boşuna vakit harcamasınlar yazıp daha çok kalp kırmak için. İstediğim eleştiri değil,öneri. Böyle bi düzenim ve böyle bi sorunum var ne yapmalıyım demek istedim. Belki başınıza gelmiş yada şahit olmuşsunuzdur,veyahut bi yerde okumuş bilginiz vardır diye yardım istedim.
Ağlamaya gerek yok,sakin olun diyenlere de selam olsun.Hem profesyonel destekle hem de ilaç-bitki çayı vs şeylerle bu dediklerinizi sağlamaya çalışıyorum elimden geldiğince.
Vaktinize sağlık...

Canını sıkan şeylerden uzak durun, malum internet çıktığından beri herkes pedagog, her anne mükemmel ....Bence yaşadığınız şeyin erkenden odasını ayırmakla falan ilgisi yok. Nerede okumuştum inanın hatırlamıyorum fakat, kız çocukları 3-4 yaş civarı babaya yakın olmak isterlermiş. Bu yakınlığa engel olarakta anneyi görürlermiş. Bir süre sonra bu olay kendiliğinden ortadan kalkarmış.

Eğer gerçekten çok zor durumdaysanız ve sabredemiyorsanız. Akşamları hiç kendi yatağına yatırmadan "hadi bakalım b akşam babanla beraber uyumak ister misin?" diye teklif etseniz? Bunu hem sizden duymak hoşuna gidebilir, belki size olan bakış açısı değişir. Bir kaç gece böyle yapın deneyin bakalım sonuç ne olacak.

gündüz uyutmayın bence yası buyumus artık.Aksam üzeride parka cıkartın bolbol koşsun oynasın ıyıce uykusu gelsın gece uyanmaz bu durumda umarım ama hala sızlerın yanına gelmek ıstıyorsa zaten mınıcık bebekken ayırmıssınız sıze en cok ıhtıyacı oldugu gunlerde hıc olmazsa sımdı bıraz bırlıkte uyuyunkı kendını guvende hıssetsin.Babasının hastalıgındanda etkılenmıs de olabılır 2 sene sonra ıstesenızde sızınle uyumaz zaten bırakın bıraz tadını cıkarsı kuzucuk

Öncelikle vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim.Hepinize tek tek alıntı yapmak zor oluyor cepten.
Öğle uykusunu daha 3 yaşını tamamlamamış bir çocuktan kesmek bana pek mantıklı gelmiyor. Bazı çocuklar bunu kaldırabilir ama benim kızım daha buna hazır değil.Gündüz iki kere uyurdu sabah 10da 1 saat öğlen 2de 2 saat.Bunu 2 yaşını doldurduktan sonra teke düşürdü. Uykuyu seviyor ve uyku sinyallerini çok net veriyor.Öğlen uyumadığı daha doğrusu uyutamadığım (piknik-gezme-misafir vs gibi durumlarda) akşam 5ten sonra inanılmaz hırçınlaşıyor. O yüzden öğlen uykusunu kesmem mümkün değil.
Erkenden yatağına alıştırdığım,geceleri düzenli bir uykusu olsun diye uğraştığım için beni eleştirenleri görmemezlikten geleceğim.Yoksa ciddi bi hakaret olarak algılamak zorunda kalacağım. Odasına atıp ağlata ağlata alıştırmışım,çocuğuma eziyet ediyormuşum gibi bi havada yazılmış bazı mesajlar. Gecenin bir yarısı yer değiştirmek isteyen bi çocuğa evet derseniz ilerde tv izleme,yemek yeme,araçla gezinme vs gibi durumlara davetiye çıkarırım. Ki bunları yaşayan onlarca insan var etrafımızda. Uyku beslenmeden çok daha önemli bi durum gelişimi için. Bu yüzden gelsin yanınızda yatsın canım tarzı cümleler hoş gelmiyor bana. Korkması, kabusları, karanlık söz konusu değil.Keyfi bi istek.
Eşim aktif olarak çalıştığı için sabaha kadar uyuyamaması beni çaresizce yardım istemeye,derdimi paylaşmaya sürükledi.Çünkü zaten hastalığından ötürü çok yoruluyor gün içinde. Sabaha kadar o oda senin bu oda benim ayakta durmak çok zor.Hem onun için hem benim için.
Kucağında uyusun durumu her zaman mümkün değil.Çünkü 10 aylık bi bebeğim daha var. Şimdi bazılarınız madem bu kadar sıkıntınız var niye bu kadar erken yaptınız kardeşi falan diyecek. Onun da özel bi sebebi var.
38.güne geri dönemediğimizi , oğlumu da doğurmamayı geri alamayacağımıza göre bu tarz yorumlar yardımdan çok yargılama için yazılmış şeyler. Yargılamadan önce anlamaya çalışmak lazım bilmediğimiz şeyleri. Ama siz de haklısınız. Bizim kültürümüzün temal taşıdır önyargı ve tenkit.Ha bi de mükemmel anne benim,sen yanlışsın modu.
Şimdi bu yazıma şu cevaplar gelecek.Madem eleştiriye açık değilsin niye yazdın? Onlara da peşin peşin yazayımki boşuna vakit harcamasınlar yazıp daha çok kalp kırmak için. İstediğim eleştiri değil,öneri. Böyle bi düzenim ve böyle bi sorunum var ne yapmalıyım demek istedim. Belki başınıza gelmiş yada şahit olmuşsunuzdur,veyahut bi yerde okumuş bilginiz vardır diye yardım istedim.
Ağlamaya gerek yok,sakin olun diyenlere de selam olsun.Hem profesyonel destekle hem de ilaç-bitki çayı vs şeylerle bu dediklerinizi sağlamaya çalışıyorum elimden geldiğince.
Vaktinize sağlık...
Uyku terörünü bi araştırın. Çocuk sizin tabi Nasıl isterseniz öyle yapın ama size bi tavsiye. Benim oğlumda geceleri sürekli uyanıp yanımıza geliyordu kardeşi olduktan sonra. Biz taviz vermiyoruz dedik ama sonrasında oğlumda kekemelik başladı. Çok daha zor günlere merhaba dedik böylece.

Vaktinize sağlık...
bu yazınızda bazı yerlerde haklısınız
olan olmuş şeylere neden niye yaptın diyene bende çok kızarım olan olmuş artık tamam da
bu kadar atarlı tepkili yazmanız da hoş olmamış
buda sizin sabırsız ve katı olduğunuzu gösteriyor
yapıdır huydur bişey diyemeyiz ama çocuğunuza ve etrafınıza karşı az daha sabırlı olmalısınız!!

Elektra Kompleksi yaşıyor olabilir.
3-6 yaş arasında görülüyor genellikle.
Babaya aşırı düşkünlük,anneyi rakip görme gibi bilinçaltı sebepleri var.
Zamanla düzelecektir.Ciddi bir şey değil endişelenmeyin.

X