Kizlar 2 yas konusma problemi agliyorum

mugetoprak

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2022
2
0
28
Kizlar oglum 2 yasinda konusmuyor doktora goturdum dil terapisi almasi gerek dedi babasi istemiyor kardesimde 4 yasinda konusti cocugumda bisey yok diyor genel olarak ne degimizi anliyor komutlari aliyor 2 3 kelimesi var anladgm napacagimi sasirdim cocugu gec konusan anneler kac yasinda konusmaya basladilar benim gibi olan varmi Allah r

Kizlar oglum 2 yasinda konusmuyor doktora goturdum dil terapisi almasi gerek dedi babasi istemiyor kardesimde 4 yasinda konusti cocugumda bisey yok diyor genel olarak ne degimizi anliyor komutlari aliyor 2 3 kelimesi var anladgm napacagimi sasirdim cocugu gec konusan anneler kac yasinda konusmaya basladilar benim gibi olan varmi Allah r
Ablamin bebeģide gec yurudu gec konustu bir sikıntı olmaz insallah iki yas cok buyuk değil. Sürekli konusun onunla birde tv den uzak dursun

kesinlikle gec konusa bilir olur öyle benımkıde oyle amcaası babası öylelere kulak asma inşallah bisey yoktur evet daha erken konusada bılır ama en yakın arkadasımı ikna edemedık suan 6yaş hala terapi alıyor erken başlamak en güzeli size tavsiyem destek almanın bi zararı yok

Maddi imkanınız varsa terapi alabilirsiniz telefon televizyon tablet bunlardan uzak bol bol oyun ve sohbet etmek sürekli dışarı çıkarıp konuşmak ağaçlar kuşlar kısa ve öz cümleler mesale ağaç kahverengi kırmızı araba köpek hav hav gibi birde Instagram da bıcır bıcır buket diye dil terapisi di var mutlaka izleyin birde yükselen zeka konusmayi öğreniyirum serileri kitaplar var mutlaka faydasını görürsünüz

Evet çocuğunuz normal ama demek ki konuşma konusunda desteğe ihtiyacı var. 18 aylık olana kadar çocuk yürümeli diyorlar. Oğlum 17 aylıkken yürüdü. Yürümeseydi 2 yaşını beklemez götürürdüm, fizyoterapi gerek deselerdi yaptırırdım. Çocuk neden zaman kaybetsin? Üstelik konuşsa sizin günlük hayatınız da çok rahatlar. Ben de bıcır bıcır buketi beğeniyorum. İmkanınız varsa dil terapistine götürün, ne zararı olabilir ki? 4-5 yaşına gelip bazı harfleri söyleyemeyen çocuklar da gidiyor. Terapistten önce bir kbb uzmanına da götrün ve duyma testi yaptırın. Bir arkadaşımın oğlu 2 yaşında konuşamıyordu, meğer çocuğun kulakları su doluymuş, duymuyormuş. Bunlar normal şeyler :)

Benim oğlum 3 yaşını geçti hala konuşamıyor. Dr 6 ay daha bekleyelim dedi bakalım. Bikac kelimeden başka "bu ne?" Başka cümlemiz yok. Kardeşim 4 yaşında konuşmuştu ona mı çekti diyoruz. Diğer cocuklarim böyle değil Bide prematüre bebekti . Bekliyorum. Hiç kelimesi olmasa üzülürdüm ama illaki konuşacak. Sizde üzülmeyin. Varsa eninde sonunda konuşacaklar inşallah.

Merhaba benim
Kizim 21aylik 6-7kelimesi anlasilir gerisi anlasilmiyor ama kendi kendine konusuyor.yani cidden telas yapmak istemiyorum cunku terapistlere de goturup cocuga yarardan cok zarar vermek istemiyorum.onu kkula verecegim kendi akranlariyla bi kac ay bakalim dili cozulmezse evet derim terapistin yolunu tutarim ama simdiden goturesim yok yani binkac kelime kullanan kinusur illa diye dusunuyorum

Merhaba benim
Kizim 21aylik 6-7kelimesi anlasilir gerisi anlasilmiyor ama kendi kendine konusuyor.yani cidden telas yapmak istemiyorum cunku terapistlere de goturup cocuga yarardan cok zarar vermek istemiyorum.onu kkula verecegim kendi akranlariyla bi kac ay bakalim dili cozulmezse evet derim terapistin yolunu tutarim ama simdiden goturesim yok yani binkac kelime kullanan kinusur illa diye dusunuyorum

21 ay 6-7 kelime olabilir. Bizim de öyleydi 2 yaşını dolduracak bu ay. Son 1 ayda söküldü bir anda. Başladıysa gerisi gelir. Terapi için doktorumuz 2.5 yaşı bekliyorum ben demişti. Şimdi de götürseniz zarar vermezsiniz. Ne yapacak terapist bıçak mı çekecek konuşsun diye. ama maddi boyutu da var işin. O yüzden bekelenebilir durumdasınız bence.

M mugetoprak siz de birkaç ay daha bekleyin isterseniz bu esnada eşinizi de ikna etmeye çalışın. Edemezseniz de söylemeden götürün.

Benim oğlum da 2,5 yaşından sonra konuştu. 2 yaşında doktor, terapi değil de akranlarıyla sosyalleşme önermişti. Ama korona dönemine denk geldiği için hiç yapamadık. Sonra kendiliğinden -ama hızla- konuşmasını ilerletti.
Şimdi 5,5 yaşında. Ve bazen keşke biraz sussa diyorum :rolleyes:

2,5 yaşından sonra konuşmaya başladı. Oh iyi dedik bu sefer de artikülasyon problemi çıktı. Terapiste götürüyorum. Valla 2 yaşında giden minikler var. Ne kadar erken müdahale olursa o kadar iyi oluyor açıkçası.

Gereksiz görüyorlar. Eskiden terapist mi vardı falan 🙄
Eskiden telefon da yoktu , hazır bez de yoktu, daha öncesinde kondom da yoktu, hamile misin diye kurbağaya idrar iciriyorlardi , otomatik camaşır makinası yoktu... Her şeyde modern hayata ayak uydururken neden böyle önemli konularda her şey gereksiz görülüyor ki?
Sinir oluyorum böyle insanlara, asla böyle bir babam olsun istemezdim, üç kuruş için her şeye 'ne gerek var' diyen.
Allah çocuğa sabır versin, özellikle ergenliginde

Merhaba benim
Ahaha terapist niye zarar versin ayol. Oyuncaklarla oyun oynatarak yapıyor bu işi 😅

Eskiden telefon da yoktu , hazır bez de yoktu, daha öncesinde kondom da yoktu, hamile misin diye kurbağaya idrar iciriyorlardi , otomatik camaşır makinası yoktu... Her şeyde modern hayata ayak uydururken neden böyle önemli konularda her şey gereksiz görülüyor ki?
Sinir oluyorum böyle insanlara, asla böyle bir babam olsun istemezdim, üç kuruş için her şeye 'ne gerek var' diyen.
Allah çocuğa sabır versin, özellikle ergenliginde
Ateşi çıksa kapar götürür, işte başka şey olsa götürürler de bu işler nasıl desem önemli ve acil görülmüyor. Zaten konuşur ne var oluyor mesela. Hani bize göre önemli onlar için aman hallolur seviyesinde. İnsanlar psikiyatriste bile daha yeni yeni ısındı.

Ahaha terapist niye zarar versin ayol. Oyuncaklarla oyun oynatarak yapıyor bu işi 😅
En ufak şeyde antibiyotik veren, çocuğa çikolata hediye eden, paketli meyvesuyu iciren, telefonla hipnoz edip ağzına yemek koyan, sussun diye teleofn açan insanlar genelde terapisti, psikoloğu korkunç görür 😂
Malesef benim çevremde de var

Gereksiz görüyorlar. Eskiden terapist mi vardı falan 🙄
Eskiden doktor da yoktu. Ne yapalım evde mi doğuralım eskiden olduğu gibi?
Eskiden antibiyotik de yoktu çocuk hasta olursa bekleniyordu yeterince güçlüyse hayatta kalıyordu değilse ölüyordu. Yine ölmesini mi bekleyelim?

Veya yeterince eskiye giderseniz ateş de yoktu hayvanı parçalayıp öyle yiyordu insanoğlu. Öyle mi yapalım?

Eskiden doktor da yoktu. Ne yapalım evde mi doğuralım eskiden olduğu gibi?
Eskiden antibiyotik de yoktu çocuk hasta olursa bekleniyordu yeterince güçlüyse hayatta kalıyordu değilse ölüyordu. Yine ölmesini mi bekleyelim?

Veya yeterince eskiye giderseniz ateş de yoktu hayvanı parçalayıp öyle yiyordu insanoğlu. Öyle mi yapalım?
Bana niye yükleniyorsunuz ayol 😅 benim görüşüm değil. Ama bunu şu an uygulayan ve gayet modern çok da insan var. Evde doğuran, çiğ beslenen, modern tıbba inanmayan gırla insan var. Ve sosyal medyada da çok aktifler bilemem artık 🤷

X