Kızlar Yetişin!!

bapecan01

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2023
26
2
29
Eşim bir ay önce koltuğa uyku halinde işedi yakaladım ve yıkattık klima burda olduğu için ikimizde salonda uyuyoruz ayrı koltuklarda bebeğimiz var. Her neyse bu gece de halının ortasına ve kapıya işedi sese kalktım resmen ve Tuvalet olarak görüyorum dedi. Ya bu bir hastalık falan mı yoksa kasten mi yapıyor delirmek üzereyim???

Bir yakınımda vardı bu durum ancak çok uzun zamandır olmuyor. Uykuda tuvaleti geliyor ve ayıkamıyor, rüyada tuvalete gittiğini görüyor ve bırakıyor sonuç olarak ıslaklığa uyanıyordu. Tipik uyurgezer haliydi. Evde dolaşmalar, kapıyı açıp gitmeye çalışmalar vs. Çok üzgün ve stresliyken de görülüyordu
Bu eskiden bana da okurdu geçenlerde 7 yaşındaki kızıma da olmuş. Çişin gelir, rüyeda tuvalete gittiğimi görür çişimi yapmaya başkardım ve ilk damlayla birlikte uyanırdım. Bırakın yatağı, pijamam bile islanmazdı sadece kilodum azıcık ıslanırdı. Kızım da aynı şekilde olmuş ve kilodunda 1 damla çiş vardı. Yani o rüyada görme hali öyle şarıl şarıl olmuyor.

Konu sahibi neden uğraşıyorsun neye işediyse at sokağa al yenisini. Kusura bakmayın ama çok soruna ve kasta odaklı gördüm sizi. Çözüme bakın. Alın bir randevu gönderin ğrolog ve norologa. Halılar halı yıkamaya. Koltuk için de benim böyle midem bulanıyor yeni koltuk alacağız deyin. Kasıtlı yaptığını asla düşünmüyorum ama eğer kadıtlıysa ceksin cüzdanı cezasını.

Devlet hastanelerinde var mi bilemiyorum ama uyku problemleriyle ilgilenen bolumler var, 1-2 gece hastanede yatirip gozlem yapiliyor ona gore cozum araniyor.

Soyle bir gecici cozum kullanabilirsiniz, uyurgezerlik stresle tetiklenir, eski bir uyurgezer olarak yaziyorum.

Kendisiyle konusun tatli bir dille isedigini anlatin, ozellikle aksamlari belli bir saatten sonra cay, kahve, su gibi diuretik sivilar tuketmesine musade etmeyin. Gece yatmadan once mutlaka isemesini saglayin ve yetiskin bezi kullanin bir sure icin ama anladigim kadariyla bayaği bayaği tuvalete cikar gibi çamaşırını falan indirip isiyor. Belki yattiginiz odada surekli bir kova bulundurabilirsiniz, yakaladığınızda altina koyuverirsiniz. Muhtemelen cocuklugunda yasadigi bir travmasi var ve o tetiklendi sizin bosanma surecinizle birlikte. Sanirim sevdigi birini kaybetmis kucukken, muhtemelen o zamanda da altina kacirma sorunu yasamistir, sizi ve cocugunu kaybetme korkusu eski travmasını canlandirmistir.

Gecmis olsun.

Eşim bir ay önce koltuğa uyku halinde işedi yakaladım ve yıkattık klima burda olduğu için ikimizde salonda uyuyoruz ayrı koltuklarda bebeğimiz var. Her neyse bu gece de halının ortasına ve kapıya işedi sese kalktım resmen ve Tuvalet olarak görüyorum dedi. Ya bu bir hastalık falan mı yoksa kasten mi yapıyor delirmek üzereyim???
Uyurgezer olabilir mi ev taşınmasında oğlum da yapmıştı yeni bir yere taşınınca yada tatilin ilk günü tetikte oluyorum kapı kilidini açıp yarı çıplak binanın dişina çıkmış tı üst kattan alt kata inip sehpaya çıkıp halıya işemişti bir kere de benzer şeyler çoktu ama hepsi yeni bir yerde ilk gece oldu sonraki günler yapmaz stresli bir dönemse etkilenmiştir farklı bir yerde uyuma da çok etkiliyor

Son düzenleme:
Devlet hastanelerinde var mi bilemiyorum ama uyku problemleriyle ilgilenen bolumler var, 1-2 gece hastanede yatirip gozlem yapiliyor ona gore cozum araniyor.

Soyle bir gecici cozum kullanabilirsiniz, uyurgezerlik stresle tetiklenir, eski bir uyurgezer olarak yaziyorum.

Kendisiyle konusun tatli bir dille isedigini anlatin, ozellikle aksamlari belli bir saatten sonra cay, kahve, su gibi diuretik sivilar tuketmesine musade etmeyin. Gece yatmadan once mutlaka isemesini saglayin ve yetiskin bezi kullanin bir sure icin ama anladigim kadariyla bayaği bayaği tuvalete cikar gibi çamaşırını falan indirip isiyor. Belki yattiginiz odada surekli bir kova bulundurabilirsiniz, yakaladığınızda altina koyuverirsiniz. Muhtemelen cocuklugunda yasadigi bir travmasi var ve o tetiklendi sizin bosanma surecinizle birlikte. Sanirim sevdigi birini kaybetmis kucukken, muhtemelen o zamanda da altina kacirma sorunu yasamistir, sizi ve cocugunu kaybetme korkusu eski travmasını canlandirmistir.

Gecmis olsun.
Teşekkür ederim.

Tamam çok kötü bir durum haklısınız. Ama halihazirda baska kavganiz anlasmazliginiz yoksa, yani esinizi seviyorsaniz ve bununsize eziyet olsun diye yapacak turden bi psikopat degilse, ki oyle olsa anlarsiniz, o zaman bu tepkiniz biraz abartılı değil mi? Yorumlarda bunca insan size bilerek yapmayacagini, hastalik olabileceğini söylüyor sizi resmen ikna etmeye çalışıyor siz esinize nefret kusuyorsunuz. Boyle bisey basima gelse ay tiksindim igrendim evi terkedicem demeden once esim icin endiselenir ve tedavisi icin cabalardim. Bi sakin mi olsaniz

Siz şuan haklı olamazsınız çünkü evde başka neler yaşandı bilmiyorsunuz. Herkes ister eşi iyi olsun beraber sağlıklı huzurlu yaşayalım ama bazen bazı şeyleri karşınızdaki insan size üst üste yaşatınca sizde anormal olup size büyük görünmese de benim ruh halim için büyük bir olay onun bu yaptığı e haliyle öfke patlaması yaşıyorum. Tabiki çaresiz kalıp etraftakilere sağa sola anlatmak yerine bu olayı buraya yazıyorum. Nörolojik, ürolojik ya da psikolojik olarak tedavi görmesi gerekiyor yazılanları okuduğumda yine de teşekkürler.

Üroloji mi yoksa psikolojik bir nedenden psikiyatriye mi gideceğiz bilmiyorum. Ben ne yapacağım gerçekten şaşırdım...
Biz üroloji ye gittik 10 yaş altıydı gündüz bol su içip sık sık tuvalate gitsin akşam yemeği sonrası sıvı alımını azaltın fizyolojik bir sorun yok demişti zaten sonrasında yyapmadı işeme olayını ama odalarda gezme kapı kilidini açma oluyor nadir de olsa

Üzerine çan gibi bişi takın. Gece kalkarsa ses yapsın siz de uyanın. Yada yere koyun ayağa kalkınca ses yapsın. İlk önce önlemeye çalışın.
Biz cocuklsr altina yapmasin diye gece kalkıp tuvalete kaldırıyoruz. Saati kurup onu da yapabilirsiniz.
Çocuk cisi bile o kadar zor ki. Bir de en acilinden randevu alın doktora götürün.

Benım eşimde geçen gün yatağa işemiş rüyasında yapıyomus meger gerçekten yapmıs kötü hissetmemesi için normal karşıladım ama dert etmedım yanı azcıkta güldüm sonradan . Devamı gelseydıde onun için üzülür endişelenirdim . Ve hangı doktora gidilmesi gerektiğine intentten bakardık giderdık bırlıkte onunda mutlu oldugunu dusunmuyorum cok utanmıstır
Ama bence sizin eşinizin uyur gezerlıkle alakalı tanıdıgım ıkı arkadasımda küçükken evın farklı yerlerıne bu sekılde tuvalet yapmıslardı uyku halınde zamanla tedavısız geçt onların .

Sizin durumunuz öyle olmayabilir tabii de bizim bir komşumuzun çocuğu sürekli apartmanın asansörüne işiyordu. Öyle kaçırma falan değil gayet bilinçli şekilde açıp bütün mesanesini boşaltıyordu tuvalet hesabı. 1 sene falan sürdü bu durum hatırladıkça midem kalkıyor. Asansörde kamera olmadığı için ve apartmanda bir sürü çocuk olduğu için kim yapıyor bilemedik. Yetişkin mi çocuk mu onu da bilemedik. Neyse en sonunda çocuk şirazeyi kaçırdı camdan alt komşunun balkonuna işemeye başladı. Neyse ki o sırada alt komşunun karşı apartmanda oturan akrabası bunu görüyor, söylüyor x yapıyor diye. Komşulardan biri kenara çekip konuşunca artık yapmamaya başladı. Sonra öğrendik ki aile içi problemler varmış çocuğun psikoloji normal değilmiş. Psikiyatrik de olabiliyor yani bu durumlar.

Uyurgezer büyük ihtimalle arkadaşimda bu şekilde gece uyanıp odasının ortasına iseyip orda uyuyakalmis sonra antrede isemis balkon kapısını falan hep kitliyor ailesi ama her zaman olmuyormus çok yorgunken ya da alkollüyken tetikliyormus mutlaka hastaneye gidin bilinçli değildir sanmıyorum

X