Klasik “anne evhamı” mı?

Margaret Hale

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
21 Kasım 2017
7.756
31.224
Merhabalar. Deneyimli anneler, özellikle sizlerden yorum bekliyorum. 18 aylık bir oğlum var. Göbeğinin düşmesinden tutun, başını tutması, desteksiz oturması, emeklemesi ve yürümesi hep çevremdeki bebeklere göre geç oldu. Evet biliyorum gelişim kişiye özeldir, her bebek farklıdır ama ama çocukların genel kabul görmüş aynı gelişim aşamaları da vardır. Şu aralar beni efkarlandırıp dertlere salan başka bir konu da dil gelişimi. Cıs, meme, mama, gitti, bay bay dışında bir şey söylemiyor. Kıyaslamak çok yanlış ama televizyon karşısında başıboş bırakan annenin çocuğu bülbül gibi şakırken ben hareketli kitaplarla, kartlarla, oyunlarla desteklemeye çalışıyorum ama pek etkisini göremiyorum. Muhtemelen bunu da geç yapacak. Bu şekilde benimki de geç yaptı her şeyi ama o açığı sonra kapattı diyen var mı? Kuru bir evham mı bu yoksa pedagoga gidip gelişim testi falan yaptırmalı mıyım? Ya da ne yapmalıyım?

dayler dayler

Popüler Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2014
5.771
11.418
33
Bu ay için, tek kelimelik ifadeler normal, 24 aydan itibaren yavaş yavas 2 kelimeli ifadelere birakacak yerini. Ayina göre geri değil. Cevre çocuklarını bosverin. Cocuk doktorunuz bu konuda ne diyor??

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 15-11-2021

Hamileliğimin 36. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 30 gün kaldı.

Bebeğin doğum zamanında, tamamen gelişmiş olan plasenta rahim içindeki alanın %15-%30 unu kaplar. Açık ve pembe kanlı mukus, rahmin çıkış noktasını kapatan mukus tıkacının açıldığını ve genelde rahim boynunun açılmaya başladığının işaretidir. Doğumun çok yakın bir günde hatta çok yakın saatler içinde olabileceğine işaret eder.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 2700 gr. - Yaklaşık boyu : 47.4 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Chelzy

İkiz oğlan anası
Pro Üye
20 Ocak 2008
13.975
28.482
Resmen konuyu ben actim sanki.
Bende cok evham yapiyorum.
Kac kelime var sizde? 18 ay icin 6-10 kelime yeterli diyor bazi uzmanlar.Kimisi ise birkax kelimeyi anlamli soyluyorsa panik,telas yapmamak taraftari

Niloya444

Aktif Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Ekim 2020
2.397
1.376
Merhabalar. Deneyimli anneler, özellikle sizlerden yorum bekliyorum. 18 aylık bir oğlum var. Göbeğinin düşmesinden tutun, başını tutması, desteksiz oturması, emeklemesi ve yürümesi hep çevremdeki bebeklere göre geç oldu. Evet biliyorum gelişim kişiye özeldir, her bebek farklıdır ama ama çocukların genel kabul görmüş aynı gelişim aşamaları da vardır. Şu aralar beni efkarlandırıp dertlere salan başka bir konu da dil gelişimi. Cıs, meme, mama, gitti, bay bay dışında bir şey söylemiyor. Kıyaslamak çok yanlış ama televizyon karşısında başıboş bırakan annenin çocuğu bülbül gibi şakırken ben hareketli kitaplarla, kartlarla, oyunlarla desteklemeye çalışıyorum ama pek etkisini göremiyorum. Muhtemelen bunu da geç yapacak. Bu şekilde benimki de geç yaptı her şeyi ama o açığı sonra kapattı diyen var mı? Kuru bir evham mı bu yoksa pedagoga gidip gelişim testi falan yaptırmalı mıyım? Ya da ne yapmalıyım?
bir evladım yok ama şüphesizki bu korona çocuklarda dahil hepimizi büyük bir saçmalığa götürüyor çevremde olanlarla konuşacağım çocuğunuzu çocuklarla buluşturun bakın yan yana iken bülbül gibi şakıyacaktır.

Calcifer

'‘insan insanın sığınağıdır’
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
24 Ekim 2014
34.688
179.889
Ne çektim o annelerden. Hele ki emsali bir örnek varsa çok daha zor. Arkadaşın çocuğu 9 aylıktı abartmıyorum baba diyordu. Bizimki anca abidik gubidik sesler çıkarıyor. Neyse benimki geldi 2 yaşına hala konuşmuyor çok az kelime kullanıyor. 2.5 yaşında bizimki konuşmaya başladı o gün bu gündür susmuyor 😁
O arkadaşta konusu gelince seninki geç konuştu diyor . Hayır arkadaşım senin çocuğun çok erken konuştu artık kıyas yapma dedim
3 yaşından sonra sorgulanabilir bu konuşmama durumu bence

Margaret Hale

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
21 Kasım 2017
7.756
31.224
Bu ay için, tek kelimelik ifadeler normal, 24 aydan itibaren yavaş yavas 2 kelimeli ifadelere birakacak yerini. Ayina göre geri değil. Cevre çocuklarını bosverin. Cocuk doktorunuz bu konuda ne diyor??
Doktora en son üç dört ay önce gittik. O zaman böyle bir sorun görmemiştim haliyle. Pandemiden dolayı, genel kontrol olduğu için götüresim gelmiyor açıkçası. Ama bu aralar yine gideceğiz. Aslında dil gelişimine ay olarak baktığımızda geride değil ama çabalarım sonuç vermeyince üzülüyorum haliyle. Umarım uzun vadede faydalıdır. 😁

Margaret Hale

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
21 Kasım 2017
7.756
31.224
Ne çektim o annelerden. Hele ki emsali bir örnek varsa çok daha zor. Arkadaşın çocuğu 9 aylıktı abartmıyorum baba diyordu. Bizimki anca abidik gubidik sesler çıkarıyor. Neyse benimki geldi 2 yaşına hala konuşmuyor çok az kelime kullanıyor. 2.5 yaşında bizimki konuşmaya başladı o gün bu gündür susmuyor 😁
O arkadaşta konusu gelince seninki geç konuştu diyor . Hayır arkadaşım senin çocuğun çok erken konuştu artık kıyas yapma dedim
3 yaşından sonra sorgulanabilir bu konuşmama durumu bence
Çevremizde hem kuzen, hem arkadaş çocuğu olarak tam 4 tane (yazıyla DÖRT) örnek var. Hepsinin arası bir ya da iki ay. 🤦🏻‍♀️ Zaten beni kendi halime bıraksalar dert etmeyeceğim de yorum yapılınca acaba mı diyorum.

Margaret Hale

Guru
Pro Üye
Anneler Kulübü
21 Kasım 2017
7.756
31.224
bir evladım yok ama şüphesizki bu korona çocuklarda dahil hepimizi büyük bir saçmalığa götürüyor çevremde olanlarla konuşacağım çocuğunuzu çocuklarla buluşturun bakın yan yana iken bülbül gibi şakıyacaktır.
Bu konuyu açmadan önce annem de aynı şeyi söyledi ama bulunduğum semtte pek çocuk yok. Olan da dışarı çıkmıyor sanırım ya da anne babaları çalıştığı için kreşteler sanırım. Parka gidiyoruz mesela, bomboş. Oyun grubuna götüreyim diyorum iki yaşından sonra.

sweetgirlcandy

Popüler Üye
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
2 Ağustos 2013
7.154
16.797
Tam net bilmemekle beraber bence normal. 2 yeğenim de 2 yaşına yakın bi anda konuşmaya başladılar. Herhangi bi sıkıntıları yoktu

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 08-06-2022

Hamileliğimin 7. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 235 gün kaldı.

Omuriliği koruyan tüp kapanmış durumda. Hipotalamus (yemeği, cinsel davranışları ve sıcaklığı düzenleyen ara beyin yapısı) bugün yarın şeklini almaya başlayacak. Ağzın ilkel görüntüsü ortaya çıkmaya, gırtlak gelişmeye başlamıştır. Bebeğiniz şimdi C şeklinde ve bir kuyruğu bulunuyor.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : < 1gr.

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın