Klasik “anne evhamı” mı?

Karı koca konuşmayı seven çiftler misiniz
Bence o da çok etkiliyor
Benim yeğenim bize geldiğinde biraz böyle sakindi pek konuşmuyordu
Yazın bizde kaldı ben kardeşim annem babam çok konuskaniz
Çocuk açıldı yanımızda ve bülbül gibi sakimaya basladi
Ablamla eniştem pek konuşmazlar.
Sadece konuşup konusmama degil, ciftler arasında konusma hizi farki, dil farki da oldukca fark ediyor konusma üzerinde.

Karı koca konuşmayı seven çiftler misiniz
Bence o da çok etkiliyor
Benim yeğenim bize geldiğinde biraz böyle sakindi pek konuşmuyordu
Yazın bizde kaldı ben kardeşim annem babam çok konuskaniz
Çocuk açıldı yanımızda ve bülbül gibi sakimaya basladi
Ablamla eniştem pek konuşmazlar.
Eşim pek sevmez muhabbet etmeyi. Hal böyle olunca monolog halinde olamıyorum ben de, dolayısıyla ev sessiz oluyor. Bu gerçekten etkili ama kalabalık, konuşkan ortamımız yok. 🤦🏻‍♀️

Resmen konuyu ben actim sanki.
Bende cok evham yapiyorum.
Kac kelime var sizde? 18 ay icin 6-10 kelime yeterli diyor bazi uzmanlar.Kimisi ise birkax kelimeyi anlamli soyluyorsa panik,telas yapmamak taraftari
Benim gibi başkaları da varmış yani.😁 Yukarıda saydım, 5 kelime şu an. Aslında anlamsız çok fazla şey sıralıyor ama anlamlı yok. Bize seslenmek için, bilinçli olarak anne baba da demiyor.

Tam net bilmemekle beraber bence normal. 2 yeğenim de 2 yaşına yakın bi anda konuşmaya başladılar. Herhangi bi sıkıntıları yoktu
Ay hadi inşallah. Bir anda konuşmak nasıl oluyor peki? Siz ne gözlemlemiştiniz o süreçte hatırlıyor musunuz?

Eşim pek sevmez muhabbet etmeyi. Hal böyle olunca monolog halinde olamıyorum ben de, dolayısıyla ev sessiz oluyor. Bu gerçekten etkili ama kalabalık, konuşkan ortamımız yok. 🤦🏻‍♀️
Tek başına biryere kadar anlıyorum sizi.
Mesela şuan dört aya girecek oğlum var.
Esim aşırı konuşkan.
Alıyor kucağına saatlerce birsey anlatıyor o anlattıkça benimki coşuyor sesi coşkulu çıkıyor şuan daha küçük ama ses tonu çığlıkları bile değişiyor.
İlerde nolur bilemem.
Siz yinede kendiniz konuşun anlatin birşeyler şarkı vs söyleyin
Oyunlar oynayın elinden geldigi kadar siz coşkulu olun.

Kızım 10 aylikken ilk dişini çıkardı, 13 aylıkken yürüdü, 18 ayında konuştu. Oğlum 7 aylıkken dış çıkardı, 14 aylıkken yürüdü, şu an 2 yaşında hala tam anlamıyla konuşamıyor 😊 yeğenim 13 aylıkken 4 kelimeli cümleler kuruyordu. Diğer yeğenim 3 yaşında konuşmaya başladı. Hepsi farklı gelişiyor. Bizler de öyle değil miyiz? Kimimiz 25 yaşında annelik için çabalıyor, kimimiz 40 yaşında hala çocuk istemiyor. Kimiz 15 yaşında 3 çeşit yemek yapıp sofra donatıyor, kimimiz 1 çorbayı bile yapmayı beceremiyoruz. Kaç yaşında olursak olalım birbirimizden her konuda farkliyiz. Rahat bırakalım çocukları lütfen 😊

Oglum 26 aylik. Daha surda iki aydir iki kelime yan yana getirerek konusuyor. Bir kac gundur uc kelimeli cumleler kuruyor. Komsumuzun ogluyla ayni aydalar, o bir kac aydir gayet anlasilir konusuyor. Bir akrabamizin kizi 32 aylik ancak konusmasi oglumdan cok geri ancak bicir bicir, takibi cok iyi bir cocuk. Her cocugun ilk 3 yil gelisim grafigi cok farklilik gosterir. Kendi grafigi icinde degerlendirmek gerekir. Bol bol kitap okumaya, sohbet etmeye devam. Ben karsimda arkadasim varmis gibi her seyi ona anlata anlata yapiyorum evde, camasir katlarken bile bu boyle. Yalniz cevrede yasiti olsa cok cok fark ederdi. Biz de bu acidan sanssiziz. O konusan komsu cocugu kardesleriyle, kuzenleriyle buyuyor mesela. Ben de havalarin isinmasiyla oyun gruplarina goturecegim. Su anda endiselenmeniz gereken hicbir sey yok bence.

Benimde açmakta kararsız kaldığım konuyu açmışsınız. Aynı durumdayım. 18 aylık oğlum sadece anne , baba diyor . Aşıya götürdüğüm 2 kelimelik cümle kurabilmesi gerekiyordu dediler.😬
Benim bir çocuğum daha var . 1 yaşındayken bütün kelimeleri tekrar ediyordu, söylediğimiz şeyleri anlayıp yapıyordu. 18 aylıkken video çekmişiz. Parka gidiyorum diyor videoda 😳
Sürekli kendimi telkin ediyorum. Gelisim her çocukta farklıdır. Karşılaştırma kimseyle diye ..ama üzülüyorum yine de..
Hem kendime hem size söyleyim: bazı çocuklar 2 yaşından sonra konuşmaya başlar, bu çok normal. Çocukta sorun olduğunu göstermez. Sen onunla konuşmaya, kitap okumaya ve oynamaya devam et bunların çok faydası olacaktır.

Oglum 26 aylik. Daha surda iki aydir iki kelime yan yana getirerek konusuyor. Bir kac gundur uc kelimeli cumleler kuruyor. Komsumuzun ogluyla ayni aydalar, o bir kac aydir gayet anlasilir konusuyor. Bir akrabamizin kizi 32 aylik ancak konusmasi oglumdan cok geri ancak bicir bicir, takibi cok iyi bir cocuk. Her cocugun ilk 3 yil gelisim grafigi cok farklilik gosterir. Kendi grafigi icinde degerlendirmek gerekir. Bol bol kitap okumaya, sohbet etmeye devam. Ben karsimda arkadasim varmis gibi her seyi ona anlata anlata yapiyorum evde, camasir katlarken bile bu boyle. Yalniz cevrede yasiti olsa cok cok fark ederdi. Biz de bu acidan sanssiziz. O konusan komsu cocugu kardesleriyle, kuzenleriyle buyuyor mesela. Ben de havalarin isinmasiyla oyun gruplarina goturecegim. Su anda endiselenmeniz gereken hicbir sey yok bence.
Tuvalet eğitimi verdiniz mi

Bu çocuk gelişimi işi instagram yemek hesaplarına benzedi artık.

Siz hiç evde o kirli bulaşıkların yanık yemeklerin fotosunu çekip koyanı gördünüz mü? Zaten bir şekilde çocuğu hızlı konuşanlar internete yüklüyor, yetmiyor megafondan duyuruyor. 😂

Doktor bilim ne derse o, dıdının dıdısı hızlı konuşan çocuğu tuvalete bir türlü alışamadığında size haber vermeyecek bundan emin olabilirsiniz.

Dört yaşına kadar konuşmasa üzüntüden verem olurum herhalde ahsjahjshaja yeğeniniz şimdi kaç yaşında?
10 yaşını geçti. Ama dediğim gibi hala konuşuyor! Bu ara 4 yaşında kreşe başlamıştı, onun etkisi çok oldu sanırım. Yani olay yine sosyalleşmekle ilgili.

Başka çocuklarla kıyaslamayın deniyor da mümkün değil ki bu, ister istemez içten içe kıyaslanıyor.
2 yaşına kadar neredeyse konuşmadı, anne bile diyemiyordu ‘avva’ dedi hep.
Kızımdan 3-4 ay küçük çocuklar cümle kurarken içim giderdi, acaba bi sorun mu var? Bu soru içimi kemirdi durdu.
2 yaş 2-3 aylık olduktan sonra açılmaya başladı, bi ara kekeleme sorunu oldu, o da geçti derken şimdi 3 yaşını geçti şakır şakır konuşuyor. Hatta öyle şeyler söylüyor ki sen bunu nerden biliyorsun diye şok oluyorum :-)
Daha küçük bence çocuğunuz, bir süre daha bekleyin derim

Erkek cocuklari biraz yavas konusuyor,kafaya takmayin her bebegin ayri gelisimi var,ikizlerimiz var 11 aylik kiz ve erkek onlar bile cok farkli

Merhabalar. Deneyimli anneler, özellikle sizlerden yorum bekliyorum. 18 aylık bir oğlum var. Göbeğinin düşmesinden tutun, başını tutması, desteksiz oturması, emeklemesi ve yürümesi hep çevremdeki bebeklere göre geç oldu. Evet biliyorum gelişim kişiye özeldir, her bebek farklıdır ama ama çocukların genel kabul görmüş aynı gelişim aşamaları da vardır. Şu aralar beni efkarlandırıp dertlere salan başka bir konu da dil gelişimi. Cıs, meme, mama, gitti, bay bay dışında bir şey söylemiyor. Kıyaslamak çok yanlış ama televizyon karşısında başıboş bırakan annenin çocuğu bülbül gibi şakırken ben hareketli kitaplarla, kartlarla, oyunlarla desteklemeye çalışıyorum ama pek etkisini göremiyorum. Muhtemelen bunu da geç yapacak. Bu şekilde benimki de geç yaptı her şeyi ama o açığı sonra kapattı diyen var mı? Kuru bir evham mı bu yoksa pedagoga gidip gelişim testi falan yaptırmalı mıyım? Ya da ne yapmalıyım?
Benim kızım 3 yasinda sonra konuşmaya başladı ben hep akışına bıraktım bariz bisey yoksa bence evham yapmayın
Şunu da ekleyeyim kızım 1.sınıfa başladı ve ogretmeni onu bilsem için yönlendirmek istiyor
Sınıfında en iyisi akıl oyunları olsun sayısal zekası olsun hep iyiydi gördüğünü hemen kapar ingilizce sayılar, renkler ve günlük sohbeti kendi başına öğrendi
Oğlum 1.yaşında konuştu ama kizim gibi öğrenmeye merakli olmadi hicbir zaman şimdi 4 yasinda ben öğretmeye çalışıyorum
Yani demem o ki erken konuşmanın da bi avantajı yok aslında

Çocuktan çocuğa değişen birşey bence mesela benim kızım 14 aylık3 aylıkken ağzından anne lafı çıktı annaaa diye yani direkt anne demedi tabiki sonra 7-8 aylıkken ba-ba annee falan dedi yine 1 yaştayken dede dedi ha bunları devamlı kullanmıyor bu arada özellikle ısrar ettiğimzde hiç demiyor canı isterse diyor bir de gel al ver demeyi öğrenmiş şimdi ama söylemye çalışıyor anlıyoruz biz onu dediğini

Oğlum çok geç konuştu, 3 yaş civarında. Anne, baba gibi basit sözcükleri söylüyor ama anlatmak istediklerini işaretle ifade ediyordu. Doktorla görüştük bir kaç kez. Sizi anlamasında sorun yoksa, verilen komutları yerine getiriyorsa endişelenmeyin demişti. Muhtemelen ailede geç konuşma öyküsü vardır demişti. Hazır olduğunda konuşacaktır dedi. Dediği gibi de oldu ama biz hem çevre baskısından hem kendi ehvamlarımızdan yıldık. Şimdi 20 aylık kızım var ve tarih tekerrür ediyor resmen. Abisi gibi 3 kelime söylüyor sadece ve her şeyi göstererek, işaret ederek anlatıyor. Ama dediğimiz her şeyi anlıyor ve istediğimiz şeyleri yapıyor. Doktora bile gitmedim artık. Demekki genetik olarak bu durumu tetikleyen faktörler söz konusu.

X