Kocama ne söylemeliyim yada susmalımıyım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba arkadaşlar biz eşimle severek evlendik ben okuyordum (eşim askeri personel) okulu bırakıp evlendim okulu bıraktığıma çok pişman oldum ama geçti artık hayırlısı böyleymiş diyelim konuya giriyorum ben eşim kendi ailesine maddi açıdan her türlü şey yapar gönderir alır felan bana hiç söylemez hatta bir kere annemgildeydim kayannamgile gittim o ara internetten temizlik eşyası vs getirtmişler kaynanam msj atmış oğluna esraya ne diyeyim diye oda biz aldık deyin yazmış ben sorduğumda da birinin borcu vardı onu vardı k.babandan habersiz aldım dedi bnde tm dedim hani bir şeyler döndüğünü farkındayım ama anlayamıyorum (bu arda eşimin ailesinin durumu gayet iyi) esimin erkek kardeşi de pmy okulunda okuyor sürekli 300.400 gönderiyor benim kardesimde universite okuyor kardeşime para gönderelim deyince göndermiyor lafi değiştiriyor yada aileme bir şey alacaksak olsama çok ucuz olsa bile param yok diyor ben ne yapmalıyım ne soylemeliyim sizce kendi ailesine var benimkilere yoktur ki ben hiçbir zaman o kadar fazla para gönder vs de demedim çok agırıma gidiyor bu para konuları 🤦🏻‍♀️ bu yazdıklarımdan bahsetmedim eşime. (msjlarına baktım
gördüm telefonuna bakarken eşimin anlattıklarımı )
Hayırlısı böyle değilmiş demek ki diyip okulunuzu tamamlayıp kendi paranızı kazanın ve kime para göndermek istiyorsaniz gönderin, ne ihtiyacıniz varsa alın.

çocuk büyükse verin kreşe, eşiniz ödesin dursun, siz de bir işe girin kendi paranızı kazanın

Merhaba arkadaşlar biz eşimle severek evlendik ben okuyordum (eşim askeri personel) okulu bırakıp evlendim okulu bıraktığıma çok pişman oldum ama geçti artık hayırlısı böyleymiş diyelim konuya giriyorum ben eşim kendi ailesine maddi açıdan her türlü şey yapar gönderir alır felan bana hiç söylemez hatta bir kere annemgildeydim kayannamgile gittim o ara internetten temizlik eşyası vs getirtmişler kaynanam msj atmış oğluna esraya ne diyeyim diye oda biz aldık deyin yazmış ben sorduğumda da birinin borcu vardı onu vardı k.babandan habersiz aldım dedi bnde tm dedim hani bir şeyler döndüğünü farkındayım ama anlayamıyorum (bu arda eşimin ailesinin durumu gayet iyi) esimin erkek kardeşi de pmy okulunda okuyor sürekli 300.400 gönderiyor benim kardesimde universite okuyor kardeşime para gönderelim deyince göndermiyor lafi değiştiriyor yada aileme bir şey alacaksak olsama çok ucuz olsa bile param yok diyor ben ne yapmalıyım ne soylemeliyim sizce kendi ailesine var benimkilere yoktur ki ben hiçbir zaman o kadar fazla para gönder vs de demedim çok agırıma gidiyor bu para konuları 🤦🏻‍♀️ bu yazdıklarımdan bahsetmedim eşime. (msjlarına baktım
Sizin o geçiştirdiğiniz okul bırakma mevzusu var ya.. o işte tam olarak konunun özü aslında. İnsanlar boş yere mi bi iş güç sahibi olmak, parasını kazanma₺, atanmak için kendilerini yıpratıyor zannediyorsunuz? Tam da bu dediklerinizi yaşamamak için işte.. kendi paranızı kazansaydınız keşke bemce geç değildir hiçbir şey için ama bilemem de tabi şartlarınızı.. bu arada ben söylerdim konuyu eşime, zaten bildiğinm bir şeyi bilmiyor gibi yapmak benim tarzım değil. Sakince konuşabilirsiniz. İhtiyacı mı varmış ailesinin bi sorum bakalım?

Para göndermek istiyorsan ailene ; kocan bile olsa el avuç acmayacaksin..
Çalışıp kazanacaksın.
Sonrasında istedigine,imkanlarınin el verdiği olcude yardım edebilirsin.
Yani kocan senin kardeşine neden para göndersin ?
Borç ister anlarımda ; okuyan kardeşine neden para göndersin ?
Ayrica okulunu bile bitirmeden gaza gelip evlenerek kariyerine hiçe sayman da cabası..
İmkansızlık değil seninkisi...
Acelecilik,plansizlik.
Sonrasında ise serseniz.
Burada eleştiriyi kendinize yapın derim.

madem askeri personel siz niye okulu bırakıyorsunuz mis gibi bomboş evde ders çalışma ihtimaliniz daha yüksek daha başarılı olurdunuz ya okula devam edin ben okuyacağım deyip ya da işe girip kendi paranızı kazanın kimseye muhtaç olmayın ana kuzuyla evlenilmez malesef böyle yapıyolar

işte bu yüzden ekonomik özgürlük önemli.. Biz eşimle giderleri ortak ödüyoruz kirayı o faturaları ben ödüyorum kendimize her ay özel harcama bütçesi ayırıyoruz benim faturalar yol yemek giderlerim düşünce kenara biraz para koyuyorum maaşımdan 2500 lira kadarda özel harcamalarım için alıyorum eşimde aynı şekilde. Oda harcamalarını çıkartır kenara parasını koyar ve özel harcamaları için para ayırır.
Kendimize ayırdığımız paraların 1 kuruşunun bile hesabını sormam oda sormaz eşek gibi 8-6 haftanın 6 günü çalışıyoruz istediklerimizi yapabileceğimiz özel bir alan olmalı..
Kendisine kalan parayla ister üst baş alsın ister tamamını ailesine versin isterse arkadaşlarıyla içsin ben karışmam. Oda bana karışmaz... Kardeşine verdiği ayda 200-300 lafı edilmeyecek bir tutar bence... Eşiniz sizin ailenize eşek gibi çalışıp kazandığı paradan vermek zorunda değil... Çocuğunuz kaç yaşında kreş yaşına geldiyse kreşe verin ve işe başlayın bence.. Emin olun hem kendinize güveniniz gelecek hemde eşiniz dahi olsa kimsenin parasına minnet etmeyeceksiniz..

İnsanlar aileye yardım etme konusunda neden bu kadar katı anlamıyorum Kız olsun erkek olsun.. Yorum yapanların yaş aralığını bilmiyorum ama çocuk okutmak kolay birşey değil.. Dedem amcamı okutmak için parsel satmış şimdi amcam öğretmen dedem nenem evde yaşlı hiç bir gelirleri yok yardım etmesin mi ailesine? Kimse ailesine zaten 10 binler 20 binler vermiyor ki 12 bin lira maaş alıyor mesela...
Yada annem çalışmıyor şuan babamda sıvacıydı inşaattan düştü sırtı kırıldı şuan çalışmıyor. Biz 7 kardeşiz ve 6 mızı okuttular çok iyi yerlere geldik.. Şuan en küçük kardeşimi biz kardeşler gönderiyoruz dershaneye yeni kaydettik 23 bine . Yarın mezun olduğu zaman bu benim param mı diyecek.. Bence nasıl anne babanın çocuklara karşı sorumluluğu varsa çocuklarında aileye karşı var...
Maşallah site Kaynanam 5 bilezik taktı neden 10 değil .. bize ev almadılar mobilya almadılar düğün yapmadılar konularıyla dolu.. Affedersin de sen onlara ne yaptın evlenince artık ben evliyim benim param benim ailem deyip bencilleşiyorlar.. Yok her hafta gelmesin yok ayda bir göreyim falan..

Geçti artık hayırlısı böyleymiş deyip geçiştirdiğin konu varya bir de eşim izin vermiyor dediğin çalışma meselesi, tam olarak o iki sebep yüzünden senin hayatın böyle geçecek. Değişmez. Bir de çocuk yaptığına göre ve böyle bir adamın her şeyine neyse hayırlısı böyleymiş deyip geçtiğine göre ne diyelim ki. Adam değişmez sen de boşanmazsın

Kadın çalışmıyor da kendi baba evinden getirdiği çocuğa mı bakıyor sanki evde, ortak yapmışlar. Bakım gerektiren bir durum var ve kadının bakıcıya vereceği para kendi kazanacağı para ile hemen hemen eşit olacak diye çalışmıyor evde çocuğa bakıyor. Burada bariz hatalı biri var ki o da eşi. Yaptığı çok ayıp, oturmaya giderken alınan 1 kg mandalina değil. Evine koli ile malzeme yolluyor ve eşinden gizliyor. Ne kadar ayıp bir şey. Kendi çocuğunu karısını düşünsün önce. Kimse kimsenin ailesine para yedirmesin zaten kardeşim. Devir zor. Temizlik malzemesi alacağına çocuğuna bireysel emeklilik filan yaptırsın.

İşte böyle değmeyen adamlar için okulu, işi bırakıyorsunuz. Yazık valla. Aile olmayı öğrenemeyen adamlar evlenip çocuk yapıyorlar. Evlendiysen önceliğin kendi eşin, çocuğundur ya.

Okula dönmeye çalışın derim,bitirin okulunuzu,sonra da çalışın.
Şimdi birşey deseniz ben kazanıyorum diyip çıkacak işin içinden eşiniz.
Annesi ile bir olup yalan söylemesi çok sevimsiz.
Birde annesi bile farkında ki soruyor Esraya ne söyleyeyim diye? Normalde söylemesi lazım aslında,bu kadar ince hesap yapıp size utanmadan yalan söylüyorlar anne oğul.

Şu erkeklerin ve evliliğin nasıl çekici bir özelliği var ki, kızlara okul bıraktırıyor anlayamıyorum. Hayatta ekonomik özgürlükten daha önemli bir şey yok. Konu sahibi bir an önce okulunuza dönün. Okurken erkek delisi kızlar!!! sakın okulu bitirmeden evlenmeyin !!!

Elinizde mesleki bir özelliğiniz yoksa işte böyle koca eline bakar, kendi halinize yanarsınız. Erkek değil, meslek ve ekonomik özgürlük önemli.
Sonuna kadar katılıyorum, kadının bir eğitimi, bir mesleği olmalı, hele ki bizim gibi toplumlarda kadın daha da güçlü olmak zorunda. Oku mesleğini eline al, dilersen yine çalışma evde çocuğunu büyüt.

İki tane gelini olan bir tanıdığım var, büyük okumamış, daha 18 yaşında koca sahibi olmuş, diğeri mesleğini edinmiş, 29 yaşında evlenmiş. Eşlerinin ve eş ailelerinin tavırları bile farklı, büyük gelini dört elden ezerken, küçük gelin karşısında günlük konuşmalarda bile kelimeleri özenle seçiyorlar, sevmeseler de mecburen saygı gösteriyorlar. Kadın okumalı, eşe de ailesine de, alttan alttan, bu adam olmadan da ben varolmaya devam ederim mesajını kitlemeli.

Kendi paranız olmadığı için, benim aileme yapmıyor kendi ailesine yapıyor deme hakkınız yok bence fazla.

Birebir aynıyız seninle birebir🥴

Adamın kendi parası istediğini yapar diyenler neyin kafasını yaşanıyor merak ediyorum 😅

O zaman çocuk da kadının çocuğu, karnından çıkarmış?!

Kadın çocuğu alıp gittiğinde, adam da çocuğumu göreceğim diye zırlamasın!
Adam istedi diye kadın okulu bırakmış sizce çocuğu alıp gidebilir mi? Adam askeri personel ve eşinin çocuğunun hiçbirşeyini eksik etmiyormuş en az 15 bin lira maaş alıyor ailesine aldığı birşeyin hesabını eşine vermek zorunda değil bence.. Kadının elinde mesleği olsaydı kadında aldığı kıyafetin parfümün ayakkabının yada ailesine veriği paranın hesabını vermeyecekti...
Eğer eşinin çocuğunun ihtiyaçlarını almaz ailesine binlerce para yedirir haklısınız.. ama kadın söylemiş bizim herşeyimiz çok iyi diye.. Ben Kardeşimin dershane taksitlerine yardımcı oluyorum ve eşim bu konuda ağzını açıpta bana tek kelime edemez. oda kardeşine annesine babasına verebilir.
Ben hamileyim ve doğumdan sonra yasal izinlerim bitince işe geri döneceğim bizde isteriz oturalım çatır çatır koca parası yiyelim ama ekonomik özgürlük önemli..

Adam istedi diye kadın okulu bırakmış sizce çocuğu alıp gidebilir mi? Adam askeri personel ve eşinin çocuğunun hiçbirşeyini eksik etmiyormuş en az 15 bin lira maaş alıyor ailesine aldığı birşeyin hesabını eşine vermek zorunda değil bence.. Kadının elinde mesleği olsaydı kadında aldığı kıyafetin parfümün ayakkabının yada ailesine veriği paranın hesabını vermeyecekti...
Eğer eşinin çocuğunun ihtiyaçlarını almaz ailesine binlerce para yedirir haklısınız.. ama kadın söylemiş bizim herşeyimiz çok iyi diye.. Ben Kardeşimin dershane taksitlerine yardımcı oluyorum ve eşim bu konuda ağzını açıpta bana tek kelime edemez. oda kardeşine annesine babasına verebilir.
Ben hamileyim ve doğumdan sonra yasal izinlerim bitince işe geri döneceğim bizde isteriz oturalım çatır çatır koca parası yiyelim ama ekonomik özgürlük önemli..
Ekonomik özgürlük önemli değil diyen yok burada bence. Olayları karıştırmayalım. Sadece bizim ülkemizde değil bu ev hanımlığı olayı, Amerika'da da çok yaygın. Ama nedense bizim ülkemizde ev hanımları ezikleniyor. Adam parayı kazanıyor da kadın kimin çocuğuna bakıyor, kimin evini temizliyor, kime yemek yapıyor? Senin benim diye bir olay var mı? Ailenin ortak parası gizlice(!) harcanıyor. Burası bence iğrenç.
Kadının en büyük düşmanı yine kadın.

Haaa bana sorarsanız ben zaten bir önceki mesajımda yazmışım. Bizim ülkemizde değmeyen adamlar için işinizi gücünüzü okulunuzu bırakıyorsunuz. Ben şahsen şu an ücretsiz izindeyim. Eşim bana para verir ne kadar istersem, arabam altımda, benzini dolu ama kendim kazanıp harcamakla aynı şey değil. Bunu ömür boyu yaşamak istemezdim. Konu sahibi de keşke böyle bir hataya düşmeseydi.

Bu kendi parani kazanma meselesi değil, karakter meselesi. Burda ne hikayeler okuyoruz. Kadına kredi çektirip ortak ev aldırmak istmeler, maaşına el koymalar.

Yakın çevremde de var, kadın kıdemli devlet memuru, bulunduğu birimde şef. Maaş kartı kocasinda adamdan harçlık alıyor . Siz çalışsanız bile bu psikoloji ile o adam faturalari/kirayı vs size yıkıp ailesine daha çok yardım! eder(para yedirir)

Burda siz neden bu kadar ezik duruyorsunuz bu sorunun cevabını verdiğinizde çok şey çözülür. Kendine değer vermeyen, insana kimse değer vermiyor.

Kadın akşam pişirdiği yemeği tabağa koyup yese, kocasına da deseki sende evde durup yemek yapsaydın şimdi yiyebilirdin, benim yaptığım yemeğe karismaya hakkın yok. Nasıl olur? Sizinki buna benziyor.
Ailesinin ihtiyacı varsa verebilir tabi ama neden eşinden gizliyor? Çünkü kadın da kendi kardeşine yardım etmek isteyecek ve buna hakkı var. Kocası istediği için okulunu bıraktı muhtemelen. Şimdi minnet edemesin diye adam yaptığını gizli gizli yapıyor. Kendide farkında aslında yaptığı haksızlığın.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X