kocamla saygı kavramımız

dogrusaat

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2022
38
-25
34
Merhaba hanımlar

Eşimin dedesinin kiraya verilecek bir evi vardı. Oğlu vermiş halletmiş. Sözleşmeleri imzalamışlar. Sonradan eşime gösterdi oğlu olmuş mu diye. Eşimde olmamış siz benim yanıma gelin kiracı ile beraber halledelim dedi. Eşimin işi gereği bu tarz konulardan anlıyor. Siz kiracının ayağına gitmeyin ev sahibi olarak o gelsin dedi.

Neyse bir akşam eve giderken dayısı aradı benim işim var(işide bi yerde yemek yiyormuş misafir olarak o) sen sözleşmeleri hazırla ben senin evden alayım diye. Eşim hazırladı. saat 21.30 arıyor hadi in beraber gideceğiz seninle diye. Eşimde gitmedi evde işim gücüm var dedi bu saatte gidilir mi diye. Normalde eşimin dedesi torunla git diye ısrar ettiği için oğlu eşimle gitmek istemiş yoksa kendi istediğinden bilgisi olduğundan değil. Sonra eşimin babası aradı. O senin büyüğün ayıp olur ara söyle şimdi gitmeyelim yarın ofise gelin halledelim de dedi. Normalde eşim aramıcaktı ama babası baya ısrar edince aradı. Bende kızdım seni saymıyorlar diye. Sen kaç kere yanıma gelin beraber halledelim diye söyledin dedim. Seni dinlemedi dedim. Sen neden peşinden koşuyorsun dedim. O benim büyüğüm mecburum dedi.

çok daha detyalı ama özet geçtim.
Sizce her ne olursa olursa büyüklere koşulsuz saygı duymak lazım mı ? Hatalı olsalarda sizi kırıp incitselerde ve buna devam etselerde ?
Görüşlerinizi merak ediyorum.
Önceki konumu okuyup çok takılıyorsunuz diyebilirsiniz belki ama ondan bağımsız değerlendirin lütfen.

NOT: hanımlar olayı eleştirmenizi değil ''Sizce her ne olursa olursa büyüklere koşulsuz saygı duymak lazım mı ? Hatalı olsalarda sizi kırıp incitselerde ve buna devam etselerde ?'' Şu soruma yorumda bulunmanızı rica edeceğim. Olayı şu sebepten anlattım eşimle benim saygı kavramımız farklı sanırım. Bu sebeple örneklendirmek amacıyla

Son düzenleme:
ne olursa olsun eşinizin ailesi ve onların mevzusu.. sizin hanenizi bağlamadığı ve rahatsız etmediği sürece bence çok fazla yorumda bulunmayın.. dedesinin oğlu dediğiniz amcasıdır veya dayısıdır her ne ise uzak olmayan bir akraba sonuçta eşiniz nasıl iletişim kurmak isterse ne yapmak isterse yapsın çok da müdahil olmayın..

Sırf yaşı büyük diye insanlara her koşulda saygı gösterilmez tabi..Ama bu konuda bu kadar abartılacak ne var ki, seni saymıyolar filana getirmişsiniz..Çağırmışlar eşiniz gitmemiş zaten arasa ne olucak..Ben olsam hiç karışmazdım bile eşim ne istiyorsa yapsın..Hayatı bu kadar zorlaştımayın kendinize..

Eşinizi niye dolduruyorsunuz? Yaptığınız tam olarak bu. Kendisi rahatsızlık duymuyorsa siz de alttan fitillemeyeceksiniz. Sizi etkilemedikten sonra aile dinamikleri eşinizi bağlar.
Şu tarz cevaplara bayılıyorum cidden. Kalıplaşmış eşinizi niye dolduruyorsunuz.
Bana göre yanlış olduğunu dile getirmek size göre dolduruş galiba.

Şu tarz cevaplara bayılıyorum cidden. Kalıplaşmış eşinizi niye dolduruyorsunuz.
Bana göre yanlış olduğunu dile getirmek size göre dolduruş galiba.
Kalıplanmış bir şey yok. Eşiniz kocaman insan arada hakaret yok vs yok bir rica durumu var ve karşısındaki kişi eşinizin kan bağı olan bir büyüğü kötü bir şeyde istememiş üstelik bir yardım.
Siz de eşinize yok saygı duymuyorlar falan deyip kinlendiriyorsunuz. Aralarındaki muhabbet sizi çok bağlayan bir şey değil mevcut sözleşmeye eşiniz müdahil olmuş bir yardım etmek istiyorsa gider yapar burada yok onun evine (ayağına) gidilmez o geldin falan absürt yargılamalar bence..
Neden kiracının ayağına gidilmez o gelsin mantığı güdülüyor ki ne ayıp bir şey..

İnsanlara insan olduğu için saygı duyacaksınız ki insan olduğunuz için saygı bulasınız..

Merhaba hanımlar

Eşimin dedesinin kiraya verilecek bir evi vardı. Oğlu vermiş halletmiş. Sözleşmeleri imzalamışlar. Sonradan eşime gösterdi oğlu olmuş mu diye. Eşimde olmamış siz benim yanıma gelin kiracı ile beraber halledelim dedi. Eşimin işi gereği bu tarz konulardan anlıyor. Siz kiracının ayağına gitmeyin ev sahibi olarak o gelsin dedi.

Neyse bir akşam eve giderken dayısı aradı benim işim var(işide bi yerde yemek yiyormuş misafir olarak o) sen sözleşmeleri hazırla ben senin evden alayım diye. Eşim hazırladı. saat 21.30 arıyor hadi in beraber gideceğiz seninle diye. Eşimde gitmedi evde işim gücüm var dedi bu saatte gidilir mi diye. Normalde eşimin dedesi torunla git diye ısrar ettiği için oğlu eşimle gitmek istemiş yoksa kendi istediğinden bilgisi olduğundan değil. Sonra eşimin babası aradı. O senin büyüğün ayıp olur ara söyle şimdi gitmeyelim yarın ofise gelin halledelim de dedi. Normalde eşim aramıcaktı ama babası baya ısrar edince aradı. Bende kızdım seni saymıyorlar diye. Sen kaç kere yanıma gelin beraber halledelim diye söyledin dedim. Seni dinlemedi dedim. Sen neden peşinden koşuyorsun dedim. O benim büyüğüm mecburum dedi.

çok daha detyalı ama özet geçtim.
Sizce her ne olursa olursa büyüklere koşulsuz saygı duymak lazım mı ? Hatalı olsalarda sizi kırıp incitselerde ve buna devam etselerde ?
Görüşlerinizi merak ediyorum.
Önceki konumu okuyup çok takılıyorsunuz diyebilirsiniz belki ama ondan bağımsız değerlendirin lütfen.
Konuda bı problem göremedim ama soruya cevap vereyim

Ben her koşulda büyüklere saygı duyan biri değilim
Birine duyacağım saygı bana olan tavrıyla üslubuyla beraber gelir
Anne baba kaynana ebe dede beni atamız olması bağlamıyor

Kalıplanmış bir şey yok. Eşiniz kocaman insan arada hakaret yok vs yok bir rica durumu var ve karşısındaki kişi eşinizin kan bağı olan bir büyüğü kötü bir şeyde istememiş üstelik bir yardım.
Siz de eşinize yok saygı duymuyorlar falan deyip kinlendiriyorsunuz. Aralarındaki muhabbet sizi çok bağlayan bir şey değil mevcut sözleşmeye eşiniz müdahil olmuş bir yardım etmek istiyorsa gider yapar burada yok onun evine (ayağına) gidilmez o geldin falan absürt yargılamalar bence..
Neden kiracının ayağına gidilmez o gelsin mantığı güdülüyor ki ne ayıp bir şey..

İnsanlara insan olduğu için saygı duyacaksınız ki insan olduğunuz için saygı bulasınız..
O cümleleri ben değil eşim kurdu.

Bazı ilişkilerin neden çözümsüz hale geldiğini düşünüyorum bazen, sebebi de sizin gibi insanlar sanırım. Biri dayısı biri dedesi biri bilmem nesi. Ha gitti ha geldi ya siz niye bu kadar takıyorsunuz cidden? Yaşlı adam yani onlar bu konuları önemsiyorlar, bir yardım istemiş bunda ne var? Size ve ya eşinize yapılan zerre bir saygısızlık yok. Ortada hiç ama hiç dert edilecek bir şey yok. Sıfır yani.

X