Kocayı Alkışlayalım.. 'Eşime Yardım Etmiyorum'

BayanLazarus

Bu bir koi degil, bu bir ai! ^.^
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2016
280
481
32
Merhaba arkadaşlar,

Bu ara internette sıkça dolanan Eşime Yardım Etmiyorum başlıklı bir video var. Bir site de sağolsun çevirip paylaşmış içeriğini. Ben de sizlerle paylaşmak istedim. Gerçekten alkışlanacak bir konu. Umarım her birey böyle bir bilince erişebilir, her anne baba erkek kız ayırt etmeden çocuklarını bu bilinçle yetiştirebilir..

“Bir arkadaşım kahve içmek için bana geldi, oturduk ve hayat hakkında konuştuk. Konuşmanın ortasında, ‘bulaşık makinesini halledip geliyorum’ dedim ve işimi bitirip döndüm. Arkadaşım bana bir uzay roketi yapacağımı söylemişim gibi baktı.

Sonra bana biraz şaşkınlık biraz da hayranlıkla şöyle dedi: “Eşine yardım etmen ne kadar güzel. Ben yardım etmiyorum çünkü beni takdir etmiyor. Geçen hafta bir gün yerleri sildim, bir teşekkür bile etmedi. Beni hiç övmüyor.

Ben de onun yanına oturdum ve karıma ‘yardım’ etmediğimi söyledim.

Karımın zaten bir yardımcıya ihtiyacı yok, bir partnere ihtiyacı var. Ben de bu evin bir ortağıyım. Toplumun bizi ayırdığı bazı sosyal işler var fakat benim ev işleriyle ilgilenmem bir ‘yardım’ değil.

Karıma evin temizliğinde yardım etmiyorum çünkü ben de bu evde yaşıyorum ve evi temizlemeliyim.

Karıma mutfakta yemek yapmasına yardım etmiyorum çünkü benim de yemek yeme ihtiyacım var ve bu yüzden yemek pişiriyorum.

Karıma bulaşık yıkamasında yardım etmiyorum çünkü ben de bulaşık çıkartıyorum.

Karıma çocukların bakımı ile ilgili yardım etmiyorum çünkü onlar benim de çocuklarım ve ben bir babayım.

Eşime çamaşır yıkamasında yardım etmiyorum çünkü o giysiler benim ve çocuklarımın da giysileri, yıkıyorum.

Ben, evde bir yardımcı değilim, bu evin bir parçasıyım.

Övgü konusuna gelince… Arkadaşıma, ‘En son ne zaman karına evi temizlediği için, çamaşır için, yatak çarşaflarını değiştirdiği için, çocukları yıkadığı için, yemek yaptığı için teşekkür ettin?’ diye sordum.

‘Vay be tatlım, harikasın!’ sayılmaz.

Bu biraz saçma gözükmüyor mu? İlginç değil mi? Sen bir kez yerleri siliyorsun ve büyük bir ödül almayı bekliyorsun. Hiç böyle düşündün mü dostum?

Senin kültürün sana maço olmak gerektiğini söylemiş olabilir. Belki tüm bunların bir parmak hareketiyle olduğunu düşünüyorsundur. Öyle olmadığını biliyorsun, o halde beklediğin övgüyü ona vermelisin. Ona elini uzatmalısın, gerçek bir arkadaş olmalısın, sadece yemek, uyku, banyo, çeşitli ev işlerini yapmak sorun değil, gerçekten yanında olmalısın.

Evinde hisset. Kendi evinde.

Toplumumuzu değiştirmek için önce evlerimizden başlamalıyız. Oğullarımıza ve kızlarımıza gerçek birlik olma hali nedir öğretelim.”

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Düşüncelerim şu ; Sen erkeksin sen kızsın , erkekler bunları kızlar bunları yapar diye aşılamazsak harika bir toplum oluşturabileceğimizi düşünüyorum .

Haklisiniz. Benim anlamadigim, nereden ne zaman cikti bu kadin erkek ayrimi? Yani insanligin ilk donemlerinde de anaerkil bir yasam surmus sonra ataerkil olmusuz. Hep biri birinden ustun. Neden oyle? Hangi akillinin aklina geldi ayristirmak acaba? Dalga gecmek icin soylemiyorum, gercekten aklim almiyor. Insaniz yahu, o kadar.

Esimle kayinvalideme gittigimizde ondsn bir sey isteyince kv bssliyor dur oglum ben veririm dur ben getiririm.kiyamiyorm diyo.beyefendi de ana evindeki rahatligi istiyo

Esiniz artik boyle yetismis, cogu erkek gibi kafasinda kadin erkege hizmet eder dusuncesi var, degistirmek cok zor diye dusunuyorum, sabir gerek. Ama cocuklarimizi bunun tam tersi yetistirerek gelecekte boyle olmamasini saglayabiliriz. Baska yolu yok.

Esimle kayinvalideme gittigimizde ondsn bir sey isteyince kv bssliyor dur oglum ben veririm dur ben getiririm.kiyamiyorm diyo.beyefendi de ana evindeki rahatligi istiyo
Benim kv de nişanlıyken bir kere bana oğlumun mandalinasını soysana deme gafletinde bulundu. Ben de eli ayağı yok mu kendisi soysun dedim. Sonra bir daha diyemedi. Kendisi de soydu ama oturup. Görümcem desen ev yerleştirdiğimiz dönemde ah abim biz sana iş gösterir miydik dedi eşim yokken. Ben de baya bi kızdım bu lafına açtım ağzımı yumdum gözümü. Çenesini kapattı. Eşim nasıl peki ona geleyim. Evde bazı günler o yemek yapar bazı günler ben. Salata hep ona aittir. Kahvaltıyı genelde beraber hazırlarız zaten sadece hafta sonları kahvaltı yapabiliyoruz çalıştığımız için. Tuvaleti banyoyu temizler balkonları yıkar nadiren ev süpürdüğü olur. Genelde ben süpürürüm o yerleri siler. Çok şükür karakterini annesi şekillendirmemiş. Gerçi bunda 18 yaşında ailesinin yanından ayrılmasının payı da vardır belki. Evlenene kadar yanında kalsa rahatlığa alıştırırdı kesin. İş annelerde bitiyor yine onlar alıştırıyor böyle erkekleri.

X