Kardiyoloji - Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Kolesterol Nedir ve Hakkinda Bilmedigimiz Seyler

aaaaa anladim o sigaranin yan tesiri olan yorgunluk, o bendede oluyor nefes nefese kaliyorum, spor yaptigim halde:KK43:

Benimde kolestrolüm olduğunu öğrendim dün.Hatta eczacı kolestrol hazpını alırken çok şaşırdı.Çünkü ben zayıfım.Kolestrolüm aileden geliyormuş malesef.

Yulaf kepeğinin en önemli yararı, kolesterol düşürme yeteneğidir.Yulaf kepeği yediğiniz besinlerden emilen kolesterol miktarını azaltmak için yardımcı olur. Kolesterolü düşürerek arterlerin tehlikeli plak oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Bazı çalışmalarda yulaf kepeğindeki beta glukanın LDL yani kötü kolestrol seviyesini düşürdüğü gözlenmiştir.Bunun için günde 3gr kadar tüketilmesi gerekirken,ortalama 28 gr yulaf kepeği bu ihtiyacı karşılayabilmektedir.(Bu tam da Dukan’ın bize önerdiği günlük tüketim miktarı kadar)

Bu da total kolestrolde azalma ve koroner kalp hastalığı görülme sıklığını azaltmaktadır.

Yulaf kepeği ikinci bir faydası, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesidir. Koroner kalp hastalığı riski olan hastalarda yapılan bir çalışmada, yüksek kolesterol seviyelerinin arterlerde plak birikiminin ve yüksek kan basıncının bir kalp krizi ya da inme ile sonuçlanabileceği,bu riskini azaltmak için yulaf kepeğin yararlılığı kanıtlanmıştır.

Yulaf kepeği üçüncü bir faydası da , yulaf kepeğinin,karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak ve şekerin kan dolaşımına grime hızını azaltarak ,yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşük tutmasıdır.

6 hafta boyunca düzenli tüketilen yulaf kepeğinin kan şekeri düzeyleri üzerinde olumlu etkileri saptanmıştır.Diyete yulaf kepeğini eklemek, kanda glukoz ve insulin seviyeleri ve pek çok diyabet komplikasyonlarını önlemede ciddi yararlar sağlamaktadır.Bu da Dukan diyeti yapan bazı diyabetli arkadaşların insulin bırakma noktasına nasıl geldiklerini açıklıyor

Öncelikle belirtelim: Bu kür ne tansiyon problemini ne de kolesterol sorununu tedavi eden bir ilaç yerine geçmez. İster beslenme ister genetik nedenlerle olsun yüksek kolesterol sorunu olanların öncelikle uzman bir hekime danışmaları ve verilen tedavi içeriğine uymaları önerilir. Bu kür tamamen tedavileri destekleyici beslenme şekli için faydalı bir örnektir.

YEŞİL MERCİMEK
Hem kolestrol düşürücü hem de hem tansiyon dengeleyici içerik maddelerine (esculin ve cholin) sahip. Mercimek, aynı zamanda mükemmel bir protein deposu olarak etin yerini en iyi dolduran bakliyatlardan biri.
Tercihen Yağsız veya çok az sıvı yağlı yeşil mercimek çorbası, en az enginar kadar kolesterolü düşürücü özelliğe sahiptir.

İŞTE YEŞİL MERCİMEK ÇORBASI KÜRÜ

Malzemeler
· 1 su bardağı yeşil mercimek
· 1 adet orta boy kuru soğan
· 1 diş sarımsak
· 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı
· 2 domates veya 1 çorba kaşığı katkısız ev yapımı domates salçası
· 1 çay kaşığı Himalaya tuzu
· 1 çay kaşığı kuru nane
· 1 çay kaşığı isot ve karabiber (tercihe bağlı)
· 8 su bardağı kaynar içme suyu (1,5 lt)

Hazırlanışı:
· Yağda ince kıyılmış soğan ve sarımsağı hafifçe pişirdikten sonra domatesi ekleyip 1-2 dakika daha pişirin.
· Yeşil mercimeği ve tuzu ve baharatları ekleyip 1-2 dakika iyice karıştırın.
· Kaynamış suyu ilave edin ve yavaş yavaş kaynamaya bırakın.

NE SIKLIKTA İÇMELİYİM?
Haftada iki-üç defa içebilirsiniz.

Yağsız yeşil mercimek çorbası hem kolesterolün kontrol altına alınmasına hem de tansiyonun dengelenmesine yardımcı olabilir

Omega 3 yağ asitleri doğal kolesterol dengeleyicidir. Buna ilave olarak arı sütü de tansiyon ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

Benim kolesterolum çooook yüksek, duysanız dudagınız uçuklar. bir ara ilaç kullandım, kolesterolum düşmüştü ama sonra geri çıktı. O sebeple artık ilaç kullanmıyorum. Kalp rahatsızlıgım da var. İkisi bir arada beni panik atak da yaptı. Psikolojik olarak da güçlü biri değilim. daha iş hayatına tam tamına girmiş değilim, bu halde nasıl iyi bir iş bulur da çalışmaya mecal bulurum bilmiyorum.

X