kolik bebek sahibi annelere

bebisim09

Nirvana
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2008
1.280
11
Kolik bebek sahibi annelere I

kızlar bu yazıyı ben iyice okudum sizde sıkılmadan okuyun derim, belkide anlayamadığımız yavrularımızın bu tarzsıkıntıları olabilir..

Asagiya koydugum uzun mesaji bebekkokusu'nda surekli aglayan bebekleri olan annelere ulasabilmek, gecen 6 ay boyunca okudugum ogrendigim faydali olabilecegini dusundugum onemli noktalari paylasmak icin yazdim. Siteye de koyuyorum , ayni zor zamanlardan gecen anne ve bebeklerine ulasmasini dileyerek.

....................................................................................................................................................................

Kolik bebek sahibi olan annelere, mesaj biraz uzun ise yariyabilecegini dusundugum herseyi yazmaya calsacagim lutfen zaman ayirip okuyun 6 ay boyunca oglumun bitmeyen aglamalari ve cigliklari karsisinda bebegimi koynumda gogsumde rahatlatamadigimda , emzirme isinin hep bir kabusa dondugu vakitlerde oglum ciglik ata ata kendini geriye atarken, kendimi alabildigine caresiz MUTSUZ hissettim. Hersey zamanla duzeliyor. Ne olup bittigini anlamak icin interneti ve farkli forumlari didik didik kurcalarken bu 'hersey duzelecek' lafina sinirleniyodum cunku bunu bilmeme ragmen o gunu o ani yasiyacak gucum kalmiyordu hissettiklerinizi tahmin edebiliyorum ama hergun her hafta sizin icin sularin yavas yavas durulmasini sagliyor.

Sadece paylasmak istiyorum. Kolik bir hastalik degil, kolik ozetle bebeginizin bir sorunu var ve biz sorunun ne oldugu bilmiyoruz demek. Kolik 3 haftadan fazla bir sure gunde uc saatten fazla aglayan bebeklerin durumunu tanimlayan, aglama sebebini aciklamayan bir terim. 3 aya dogru bebeginizde gozle gorulur bir iyilesme yoksa bebeginizi iyi gozlemleyin. Aglamalara sebep olabilecek farkli cok fazla sey var ve sebebi bulmak cok zor, ayrica maalesef cocuk doktorlari cok yetkin degil. Hayir cevabini lutfen kabul etmeyin, bebeginizde bir sorun oldugunu bilseniz de doktorlara durumu kabul ettirmek ya da cozmelerini saglamak cok zor olabiliyor. Cok farkli sebepler olabilir, cok basit duzenlemelerle bu yasadiklarinizi cekmek zorunda kalmayabilirsiniz siz kendiniz ipin ucunu asla birakmayin.

Benim oglum dogdugundan itibaren ciddi sekilda gaz problemi cekiyordu durmadan agliyor ve ciglik atiyordu. ( Fon makinasi sesi cok ise yariyor CDyi biz de aldik e-bebek'ten gerek yokmus fon makinasi ya da supurge vs daha etkili). Bilgisayarda tablo hazirlamistim su meshur 3 ayin kacta kaci bitti biz ne zaman rahat edicegiz diye. Bu arada doktor cok yanlis yonlendirdi bebegimin buyumesi cok iyi olmasina ragmen sutun yetmiyor olabilir diye durumu agirlastiran bir mamaya yonlendirdi. (Kisa bir not , emzirmek istiyorsaniz lutfen cevrenizdekilerin ve doktorlarin iyi niyetli ama yanlis yonlendirmeleri karsisinda dikkatli olun. Anneler normal beslenip su iciyorsa bebeklerin talebine gore sut uretebiliyor. Cok nadir bir durum sut yetersizligi (3&#37:KK66:. Bilgi edinmek isterseniz LLLI | Home adresinden cok nitelikli bilgi alabilirsiniz. Baska site isimlerini mesajin sonunda yazacagim).

2.5 aylikken Alpin durumunda once cok cok hafif bir aldatici bir iyilesme oldu ya da biz umudumuzu korumak icin oyle dusunmeyi tercih ettik. Alp gunduzleri eskisi kadar aglamiyor ama durmadan ciglik atiyordu. Emme bahsettigim gibi hep sorunluydu. Sonra yavas yavas gece uykulari bozulmaya basladi. Ilk baslarda gunduz onca eziyet cekmesine ragmen gece agir uyuyan cocuk once saat 5'ten sonra hafif haff huzursuzlanmaya uyanmaya basladi. Zaman ilerledikce uyanmalar 4'e 3'e 1 12 derken 4. ayda ben gercekten 20 dkda bir uyanan bir zombiye dondum. Bir sorun oldugunu biliyordum cunku gaz icin uyaniyordu ve bisiklet hareketiyle gaz cikarinca koca adam gibi gaz sesli gaz cikarip bir oh cekip geri uyuyordu. Bu arada ailede buyuklerde alerji oykusu oldugundan Alpe dokunuyor olabileceginden sut ve sutlu urunleri daha 1 ayini doldurmadan kesmistim ( bebeklerde alerjiye en sIk sebep olan urunler bunlar, bebek yalnizca anne sutu alsa da sizin tukettginz sut proteini sizin sutunuze gecip ona dokunyor ve cok ciddi gaz yapiyor), hemen sonra diger en alerjik urunleri - domates, kiwi, cilek portakal limon findik fistik yumurta-. Baharat turu seyleri ilk gunden beri yemiyordum zaten. Ama bugdayi kesmedim ve dokunacaguni tahmin edemedigim icin sutumu arttirsin diye habire bulgur, kuru incir vs yiyordum. Katki maddeli seyleri kesmemistim.

Herneyse bizim durum daha da kotulesti. Once Alp cok civik yesilimsi ve gazli baloncuklu tuvalet yapmaya basladi ve yaparken cok zorlanmaya basladi. Sonra cok ufak kan parcalari ve sumuksu madde gelmeye basladi. Bu arada biz habire doktor geziyorduk, hepsi kolik gecer diyordu. Butun bunlari anlatmamiza ragmen gayet bilindik iy doktorlar hicbir bulguyu dogru durust degerlendirip cok tipik alerji belirtileri gosteren oglumun durumunu teshis edemedi. Sadece sute alerjisi olculdu negatif cikti - oysa 1 yasini doldurmayan bebeklerde tesler cok yaniltici sonuc veriyor ve ben sute inek sutune ters tepki verdigini gozlemlemistim- . 4 ayini doldurunca umidi kesip sadece cik sIkI bir diete basladim. Durumu iki-uc hafta icinde yavas yavas gozle gorulur sekilde iyilesti ama tamamen duzelmedi. Diete verdigi tepki sonunda en son gittigimiz doktoru bizi mide bagirsak uzmanina yonlendirdi. Enson 6. ayina yaklasirken yapilan endoskopi ve biopsi gida alerjisi oldugunu gosterdi. Simdi dietime cok dkkat ederek ve takviye olarak ona alerjik inek sutu icermeyen tam hidrolize bir mama vererek durumu tamamen atlattik.

Uzun uzun kendi hikayemi yazdim, cunku ben internette didik diduk forum okuyarak , diger bebeklerle benzerlikleri bularak ve belirli sitelere bakarak kendim duruma mudahele edebildim. Bu forumda alerjili cocuklarin anneleriyle tanistik yeni, cogu doktorlar konusunda ayni sIkIntiyi yasamis. Lutfen kolik bebek anneleri tanidugunz varsa bu mesaji iletin. Ne kadar zor bir durum oldugunu ancak yasayan bilir.

Bebekte aglamalara sebep olabilecek pekcok sebep var, ama bir sebep mutlaka var. Kolik bir aciklama ya da teshis defil, sizin bildiginizi size farkli sekilde ifade edilmesi. Bu surec icerisinde bebeklerin nelere agliyabilecegini arastirirken sunlari gordum, (isteyen herkese yardimci olmaya seve seve clisirim, mail adresimi birakacagim)

1. Bebeklerde sIK olarak Reflu hastaligi (yani GERD) aglamalarin ardindaki sebep olabiliyor. Reflu hastaligi ( bir de hastalik derecesinde rahatsizlik vermeyen reflu var o farkli, ingilizce biliyorsaniz yahoodan GERD ve GER olarak bakip farki , belirtileri gorebilirsiniz). Reflu hastaligi mide borusunun ucundaki kaslarin henuz yeterince iyi calismamasindan dolayi midedeki asitli maddelerin geri yemek borusuna cikip bebegi ciddi sekilde rahatsiz etmesi. Tipik olarak bebeklerde kusma, emerken aglama sinirlenmme ve kendini geriye atma, rahatlamak icin ya surekli meme istem ya da sut ictikten sonra durumun oldugunu anlayan bebeklerde memeyi red, sulu ve buyuk gegirmeler, hickirik, aksirik ve gaz problemleri ve uyku aksakliklari - bunlarin hepsi ya da birkaci- oluyor. Doktorlar reflu hastaliginda ilk olarak kusma olup olmadigini soruyorlar. En onemli belirti bu , kusma yoksa bu ihtimali tamamiyle eliyorlar. Oysaki gizli reflu diye bir durum var, bebek agzina gelenleri kusmadan gerisin geri yutuyor. Bebeginizde ciddi aglama nobetleri ve bu belirtiler varsa mide bagirsak uzmanina goturun. Amerikadaki kolik anne bebeklerin forumlari da buradakiler de durumlarini cocuk doktorlarinin degil alerji uzmani, mide bagirsak uzmani gibi uzmanlarin teshis ettigini soyluyor. Bizde de oyle oldu.

2.Alerji. Bizim hikayedeki gibi belirtiler varsa - hepsi ya da birkaci- gida ya da toz gibi cevresel faktorlere alerji olabilir. Her ikisi de cocuklarda cok ciddi sIkIntI yapiyor. Erken teshis ve diete basit mudaheleler durumun agirlasma ve astim bronsit gibi farkli durumlar yaratma ihtimalini zayiflatmasi acisindan onemli. Diskilarin cok civik, yesilimsi, baloncuklu hleki kanli - gozle gorulemeyedebilir kan- olmasi halinde, kolik gecer hikayelerini kabul etmeyin.

3. Laktoz yuklemesi. Anne sutu farkettiyseniz ilk badta daha sulu ( on sut ya da foremilk) , en sona yagli kivamli bir hal aliyor ( hindmilk) . Onden gelen sutun sindirimi bebekler icin daha zor. Bu sutu cok fazla alip, yagli ve besin degeri aslinda daha yuksek kismi daha az alirsa, yani dengesizlik olursa laktoz yuklemesi oluyor. Bunda da sulu yesilmsi diskilar - diskidaki bu belirtiler ilk ay 2. degil sonra da gorulebiliyor- ve asiri gaz problemi en onemli belirtiler. Buna sebep asiri kati emzirme kurallari olabiliyor (10 dk bir meme 10 dk oteki meme, bu durumda siz cok sut uretiyorsaniz cocuk iki memeden de daha cok on sut aliyor, asiri laktoz yuklemesi sindirim problemi doguruyor. Bazi annelerin fiskirir sekilde cok sut uretiyor olmasi bu problemi tetikleyebiliyor. Basit emzirme duzenlemeleriyle durum halledilebiliyor. 4. Uyku problemleri 5. Anne sutunun hizinin yuksek ya da az olmasi. Bunlar benim Alpin durumunu arastirirken en cok rastladigim ve cok yaygin oldugunu farkettigim sorunlar. Bunlar disinda pekcok farkli sebep te yatabilir bebeginizin aglamalarinin ardinda yatan. Ama bir bebekteki kronik gaz problemi asla mama icerken yada emerken yuttugu gazlardan, ayak bel usutmesinden olmuyor. Rezene vsnin fayda etmedigi gazlar bagirsaklardaki spazmdan kaynaklaniyor. Bebeginizi iyi gozleyin cunku çözüm ancak teşhisten sonra geliyor..
Benim cok faydali olduguna inandigim ama maalesef ingilizce olan kaynaklar:
BabyCenter | Homepage - Pregnancy, Baby, Toddler, Kids (ozellikle forumlar, uyku problemi, reflu, alerji forumlari) BabycareAdvice.com | thrush in infants newborn baby constipation stages of infant development
kellysmom.com

buradaki alerji forumunda da cok yardimci ve deneyimli anneler var.

herkeze geçmiş olsun sevgiler..

X