kompozit lamina yaptıranlar deneyimlerini paylaşabilir mi

birbuketmutluluk

Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2020
24
6
26
benim tüm dişlerim çürüksüz ve sağlam ama üst ön 6 ve alt ön 6 toplam 12 dişim sarı ve şekilleri harika değil. aslında dişlerimi törpülettirerek daha düzgün şekil verdirmek ardından beyazlattırmak istiyordum. ama diş beyazlatmanın etkisi 1 yıla geçiyor diyorlar ve 1000 liranın üzerinde fiyatı. ortalama senede 1000-1500 lira diş beyazlatma parası vermem gerekecek. dişler üzerine araştırırken bir video gördüm burada video linki paylaşabiliyor muyuz bilmiyorum o yüzden sadece anlatacağım. videoda doktor dolgu ya da kırık onarmada da kullanılan kompozit denilen bir maddeyi akrilik tırnak yapar gibi dişlerin üzerlerine bırakıp ardından oje sürer gibi dişlerin üzerine yaydı. sonra lazer gibi bişi tuttu ve o madde dişlerle bütünleşip kaplamaya dönüştü. dişler daha güzel bir şekle büründü ve bembeyaz gözüktüler. ardından birazcık şekillendirdi ve ortaya mükemmel dişler çıktı. işlemden önce diğer kaplamalar gibi dişleri kesmediler, orijinal dişlere zarar vermediler ya da lazerle diş etlerini kesmediler. acısız ve hızlı gözüküyordu. sanırım tek diş fiyatı 400-500 arası değişiyor ve yorumlarda doktor 5 yıl gidiyor demiş. her sene 1000 lira verip beyazlattıracağıma toplam 12 dişime kaplama yaptırır 5000 i bi kere de verir 5 yıl kullanırım cebimden aynı para çıkar dişlerim daha da güzel gözükür gibi düşündüm. ama içimde çok şüphe var. bu işlem bu kadar güzel ve pratik gözüküyor o zaman niye herkes yaptırmıyor ? işlem hakkında aklımda sorular var. yaptıranlar cevaplarsa sevinirim

1- kolay kırılıyor mu
2- renkleri sararıyor mu
3- koku yapıyor mu ya da dişleri çürütüyor mu
4- bu kaplamalar nasıl eskiyor (dişin üzerinden zamanla kendisi mi siliniyor yoksa kırılıp sararıyor falan mı ?
5- 5 yıl sonra (kaplamanın ömrü bittiğinde) bu kaplamaları dişten nasıl çıkarıyorlar ? o sırada dişe zarar geliyor mu ?
6- diyelim bir kez yaptırdık 5 yıl kullandık sonra eskidi ve çıkarttırdık. tekrar yaptırmak zorunda mıyız yoksa kendi sağlam eski dişlerimize geri dönebilir miyiz ? bu kaplamalar çıktığında nasıl bir manzara ile karşılaşıyoruz ?
7- yaptırdıktan sonra alışması zor mu konuşmayı bozuyor mu ?

şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim

X