Komşularımdan şikayetçiyim , haksız mıyım ? Siz olsanız ne yapardınız?

Herkese iyi akşamlar. Neredeyse 2 yıllık evliyim. Gerçekten komşularımı bir türlü anlayamıyorum. Ben hiç bu şekilde düşünmemiştim en baştan anlatacağım ki beni anlayabilesiniz. Haklı mıyım haksız mıyım , abartıyor muyum yoksa bu insanlar mı farklı bana bir fikir verin. Biraz uzun olabilir. Kusura bakmayın şimdiden.

Ben daha eve taşınmamışken temizlik için eve gelmiştim. Alt komşum sorunlu bir bayanmış. İlk günden bir kucak dolusu siyah çamaşır aldı geldi. Ve dedi ki “ Kusura bakmayın rahatsız ettim ama camdan ne silktiniz ki bu çamaşırlar böyle oldu ?” dedi. Ben şok. Bırakın bir şey silkelemeyi evde sadece mobilya var halı bile yok. Bende “ Biz silkelemedik , evde eşya yok ki” dedim. Oda “ Senin üst katın evde yok , onun üstü de evde yok onlar kışın gelirler , 5.kattan da benim evime gelmez herhalde” dedi. Allah’tan kv ve eltim yanımdaydı da yalancı çıkmadım.

Daha sonra bu komşular bir gün yapmışlar. Bende yeni gelinim diye beni de davet ettiler. Konuştukları konu ise sürekli herkesin evinden gelen sesten herkes muzdarip. Biri diyor çoçuğun niye ağlıyor , diğeri diyor ki sizden her gece süpürge sesi geliyor , biri diyor ki gece çamaşır makinesi çalıştırmayın. Daha çok fazlaaaaa var bu şekilde örnek. Benim alt komşu da dedi ki “ Evet sizin evden de her gün su sesi geliyor, gece uyuyamıyorum hastaydım sizin su sürekli açık. Yatak odasındaki ebeveyn banyosundan bahsediyor. Bende utandım. Hem yeni evliyim hem de bu söylenecek şey mi Allah aşkına ? Sen benim evimi mi dinliyorsun ? Hadi duydun , söylenecek şey mi bu ?

Sonra 3 ay geçti. Bunlar bana hayırlı olsuna gelmek istediler. Sırayla geliyorlar. Her gelen bana hayırlı olsun hamileymişsin diyor hem de 6 aylık. Bende yok abla değilim diyorum saf saf herkese açıklıyorum ama vallahi anlamıyorum neden soruyorlar. Diyorum ki demek ki yeni evliyim ondan soruyorlar. Meğersem adım çıkmış. Bizim bir komşu teyzenin gelini 6 aylık hamile. Başka bir komşu bunu sağlık ocağında görüyor ve o kızı bana çok benzetiyor. Beni yine bir komşu davetine çağırdılar. Ben gitmek istemedim ama ısrar üzerine gittim. O hamile olan kız da oradaydı. Yine herkes beni tebrik ediyor hamileymişsin diye. Bende artık dayanamadım dedim ki “Abla ben hamile değilim kim çıkardı bunu ?” Oradan o kızı sağlık ocağında gören abla bana dedi ki “ Sen sağlık ocağında bana demedin mi 6 aylık hamileyim diye ?” Hemen komşu teyzenin gelini araya girdi “ Abla o bendim ben dedi. Ben sana demiştim hamileyim diye” Allah’ın işi. O gün o kız da davetliymiş. Ve herkes benden helallik istedi o gün. Çünkü 3 aylık evliyim 6 aylık hamileyim babamın evinde hamile kalmışım diye düşünmüşler. Neyse.

En son hamile kaldım. Zaten apartmandan kimse ile ne görüşüyorum artık ne de konuşuyorum. Merhaba merhaba. Başka da bir şey yok. Sadece yaşıtım olan bir kız vardı ayda yılda onunla konuşuyordum. 2 çocuğu var ve beni kullanmak içim arkadaş olmak istediğini düşünüyorum. Hamile kalana kadar her gün sordu hamile misin diye? Bende bir geçiştirdim , iki geçiştirdim. Sonradan söyledim. Hatta dedim ki kimseye söylemez isen memnun olurum. Biraz zaman geçsin öyle ben söylemek istiyorum dedim. Bugün öğrendim ki karşı komşusuna söylemiş hemen. Ona da açık açık sordum. Sen mi söyledin diye ? Bana sert bir şekilde evet bilsinler ne olacak dedi bir de kızdı. Bende senden rica etmiştim kimseye söylememen için dedim. Dedi ki “ Ne yapmış ki tüm herkese mi söylemiş söylediğim kişi dedi”. Hayır dedim kimseye dememiş. Sonra görüldü yaptı cevap vermedi.

Eşime anlattım bana diyor ki sen hak ettin. O kızın nasıl bir insan olduğunu biliyordun. Evet biliyordum ama insan konuşacak bir komşu bazen arıyor. Bende güvenebilirim sanmıştım. Eşime de öyle alındım ki. Neyse bayanlar çok uzadı. Ben gerçekten komşuluğu böyle hayal etmemiştim. Hayatta em nefret ettiğim şey dedikodu. Galiba bununla sınanıyorum.

Şu an 16 haftalık hamileyim. Belki onun da etkisi vardır bu kadar büyütmemde ama evimden taşınmak istiyorum. Fikirlerinizi bekliyorum. Okuyan herkese teşekkür ederim
Malesef bir pembiş gelin mevzusu bu konu, ne gerek var yani anlamıyorum hem rahatsz olup hemde o çoğunluğa ayak uydurma çabası , kapat kapını demle çayını ,sizene cevabını ver olsun bitsin ...

Size ders olmuştur taşındığınız yeni yerde kimseyle komşuculuk oynamayın gerek yok 1 seneye yaklaşıyor aynı binadayım kimseyi tanımam gerek duymam sizde öyle yapın
Ya bu konuda benim düşüncem aslında binadakilere dikkat ederim aileleri aklımda tutarım ama sadece merhaba,
Malum depremde AFAD çalışanları kimse kimseyi tanımıyor bu yüzden enkaz çalışmalarımızda bilgi eksikliği yaşıyoruz demişti...

Sizin için sevindim. Boşandığınız için değil; komşunuzun ricasını geri çevirmezseniz; sizinle 1 hafta kavga edebilecek bir insanla yaşamak zorunda kalmadığınız için, sizin için sevindim.

Anneler kulubü üyesiymişsiniz. Eski eşinizden çocuğunuz var mı ?
kurtuldugum çok şükür.
Evet var bitane oğlum

Pamuklara sarmalarını beklemek çok ahmaklık ama en azından iftira ve dedikodu beni irrite etti. Yani olmadık şeyler hakkında konuşulması ve benim bunları aylar sonra öğrenmem. Gerçekten saflığıma denk geldi diyebilirim. Yani saf saf iyi niyet aradım onlarda.

Aynen aynen bizimkilerin de hep kocaları hasta , fön makinesinden her gün rahatsız. Gerçekten böyle saçmalıklar ile Allah kimseyi karşılaştırmasın
Sen hiç şikayete gittin mi komşularına. Şunun sesi çok geliyor diye. Bana bunları diyen komşuma sizin tv sesinizden evde birbirimizi duymuyoruz bizde dedim bizim kızım kulakları ağıt işitiyor dedi çıktı işin içinden

Gittiğin yerdekiler pamuklara sarmıcak. Binada oturupta yüzü gülen varmı.
Terliğin çok ses yapıyor giyme. Kocam hasta bugn süpürge açma. Herkes ayakkabısını içeri alsın bina kokuyor. Bazen bende cinnet geçiriyodum
Ben de gece ( aksam 10 sonrası) saatlerinde süpürge tutulmasına sinir oluyorum. Saygısızlık gibi geliyor. Bir olur iki olur laf etmem üçüncü de uyarırım. Ama bugün hastayız tüm gün süpürmeyin denmez ki.

Ya bu konuda benim düşüncem aslında binadakilere dikkat ederim aileleri aklımda tutarım ama sadece merhaba,
Malum depremde AFAD çalışanları kimse kimseyi tanımıyor bu yüzden enkaz çalışmalarımızda bilgi eksikliği yaşıyoruz demişti...
Çok alakalı bulmadım bunu binada yaşayanları ismen Whatsapp grubundan bilirim ama komşuculuk oynama günlere katılma gereği duymam hanımefendi o kadar zaman geçirmiş saysın bakalım kimi isim soy isim olarak biliyor bu ihtimali düşünerek 99-100 aileyle arkadaşlık kurulabilir mi sanmam

Malesef bir pembiş gelin mevzusu bu konu, ne gerek var yani anlamıyorum hem rahatsz olup hemde o çoğunluğa ayak uydurma çabası , kapat kapını demle çayını ,sizene cevabını ver olsun bitsin ...
Evet bundan sonra ki tüm çabam çayım için olacak ☺️ sizene demeyi öğrenmek lazım

Ne hadlerine karışıyorlar?Niye hemen eklediniz ki komşuları?Hiç kimseyle paylaşmayın bir şeyinizi.
Apartman apartman değil ki,adeta yalan rüzgarı,dedikodu kazanı.
Hepsini sildim dünden itibaren. Gerçekten apartman dışında her tabir uygun buraya.

Ben de gece ( aksam 10 sonrası) saatlerinde süpürge tutulmasına sinir oluyorum. Saygısızlık gibi geliyor. Bir olur iki olur laf etmem üçüncü de uyarırım. Ama bugün hastayız tüm gün süpürmeyin denmez ki.
Aynen bide çocuk var. bir günde bile bk götürüyor evi.
Benim komşu gece 2 de temizlik yapardı seslenmezdim. Onunda kocası pimpirikliydi.

Annemlede zıtlaşıyoruz bu konuda. Üst katında hep çocuklu aileler oturdu. Biraz sessiz olun die şikayete giderdi. Kadın bi yapmayın iki yapmayın der hangi bir zaman engellenirki çocuk. Binadaysak çok sabırlı olmamız lazım

Binaların havalandırma bacaları ve apartman boşluklarının nerede olduğuna, kullanılan malzeme kalitesine kadar sesin iletimini etkileyen çok fazla faktör var.

O yüzden, olur mu öyle şey deyip; birisinin hakkına girmekten kaçınıyorum.

Herkesin evinde tartışma da olur; kahkaha da. Bilinçli olarak insanlar bencilce hareket etmediği sürece, hiç lafını bile etmeden yaşanabilir.
Tabi ki herkes yaşıyor sonuçta kimse put olup oturamaz ya.

binanızdaki kişilerden kaynaklı güzel komşuluk ilişkisi yaşayamamışsınız her yerde öyle ilerlemiyor bu işler şuan güzel seviyeli bir ortamım var hiç öyle komşuluktan uzak durmak gerekmiyor değen kişiler olduktan sonra ortamdan biri kalktığında asla gidenin arkasından konuşulmaz ve öyle her an herkese çat kapı gidilmez herkesin kendine göre bir düzeni var sizinle seviyesiz konuştuklarında tırnaklarınızı gösterseydiniz kendilerine gelirlerdi şuan doğru olanı yapmışsınız mesafeyi hakediyorlar.on yıldır defalarca yer değiştirdik ve ne insanlar tanıdığım cahil zamanlarımda bile hep mesafe korudum ama güzel anılarım değerli dostlarım oldu ama gerçekten şans işi herkesle frekans tutmayabiliyor inşalalh daha iyi insanlar çıkar karşınıza
Ne güzel bin maşallah 🧿 Rabbim hep iyiler ile karşılaştırsın hepimizi.

Komsularinız korkunc duzeyde rezil insanlar. Muhatap olmayin. Evinize almayim selam dahi vermeyin . Minasebetsiz konusani azarlayin. Silkeledin vs. Derse de artik sirkelerim en azindan geldigine degsin deyin. Pislik jnsanlar reziller sinirim zipladı. Pis dedikoducular. Kiradaysaniz tasinın ilk firsatta
Sormayın. Gerçekten reziller. Ben samanla anladım geç oldu ama anladım. Zaten şimdi silkeliyorum. Açıkçası alt kat artık umurumda Nil’e değil. Çünkü laftan anlamıyorlar.

Şunu da ekleyeyim de konum tamamen kapansın. Annem kalp krizi geçirdi. 2 hafta hastanede kaldık. Ama eşim evde yedi içti uyudu. Toparlamaya çalışmıştı ama evim 2 hafta içinde çok tozlanmıştı. Bende gece 2 de eve gelebilmiştim. Sabah erkenden saat 9 gibi süpürge açtım. Annemin ameliyat olduğundan ev sahibinin haberi var. Sadece süpürüp gideceğim başka hiç bir şey yapmayacaktım. Zaten temizlik manyağı biri değilim.

Korkum şuydu ölüm hepimizin başında. Evden uzun süreli çıkıyorum evim temiz olsun. Biz böyle yetiştirildik yani. Evini temiz tut misafir gelir bedenini temiz tut ölüm gelir diye öğretildi. Neyse. Alt komşu 9u 10 geçe mesaj attı. Bu saatte ne temizliği yapıyorsun diye. Farklı şeylerde yazmıştı da unutmuşum. Bende açıkladım ama anlayan kim. Ev sahibine şikayet etmiş oda bana dedi ki kendi aranızda konuşun. Aradım açmadı. Sonradan da o aradı bende onu açmadım. O günden sonra da numaramı değiştirdim ve engelledim. Şimdi kafam rahat. Alttaki ile sorunum yok çünkü onu duymuyorum 😂

Size ilk hamilesin diye dediklerinde evet hamileyim deseydiniz ne olacaktı ki? Trollük yapıp eglenebilirdiniz
Biraz çocukça geldi herşey
Şöyle söyleyeyim ben biraz tesettürüme dikkat ederim. Yani tarzım biraz farklıdır. Bence benim tarzıma bakıp önceden hamile olmam onlar için “Bak bak hele tipine hele yaptığına , babasının evinde hamile kalmış da gelmiş” demeleri için 10 numara bir seçenek olacaktı. Çok üzgünüm ama böyle insanlar var. Asla kimseyi kanamak istemiyorum. İnsanın başına her iş gelir. Ama yeter ki şu dilimizi tutmayı öğrenelim.

Herkes hamile misin diye sorunca kilomdan nefret etmiştim. Dedim ki kendi kendime o kadar kilolu mu görünüyorum acaba ☺️baya etkilenmiştim o zamanlar. İşte evde boş boş durmanın kötü yanları bunlar. 7 ay sonra hemen okula başladım ve kursa yazıldım. Miss gibi bir hayatım var ama işte dün hormonlar azmıştı galiba 😂 tüm gün ağladım

Bu laf uzerime gkrusmeye devam ettiyseniz siz de ya cok safsiniz ya da çok yalnizsınız. 2. Ise kendinize meşgale bulun
Gerçekten sadece yardımcı olmak istedim. Yoksa ne fikirleri fikirlerime uyuyor ne hayat tarzları hayat tarzıma. Üst üste 2 tane çocuk yapmış , adam zaten evden bir haber. Hatta 3.yü istermiş. Yani kuzum hali acınacak halde ama ona sorsan en iyi yaşam şartları onda. Ve benden 3. Yaş da küçük. Hayır birde bunu marifet görüyor. Bir iki konuşmaya çalıştım ama yok. Anlamadı.

Bir gün çok hastaydım. Bana gelmek istiyor canı sıkılıyor. Bende dedim ki gelme ben çok hastayım çocuklara geçer. İnanmadı bana. Sende 1aydır hastasın dedi. Bizim ki evde yok akşam çaya geleceğim dedi. Bende akşam olmaz. Eşim evde dedim. Senin ki yok diye bizimkileri nereye atalım. Sonra gelecek eminim geleceğinden tutturdu çünkü. Bende kahvaltıya gel dedim. Sabah oldu eşime de söyledim misafirim var diye. Aradı ki anahtarı bulamıyorum gelemiycem. Bende bozuldum bir ton hazırlık yapmışım. Ama neyse tamam dedim. Sonra buldu geldi.

Bende ikende o hasta çoçuğun üzerine de holde ki ayna düşmesin mi ? Allah’ım dedim tamam çoçuğa bir şey oldu. Sonra hem annesini hemde çocuğu sakinleştirdim gönderdim.

Bana mesaj attı ki senden sonra 2 ay hasta olduk. Çocuklar çok kötü. Ben istemedim ki gelmesini o istedi ısrarla. Hayır san anlamayan kendisiydi. İşte bir musibet bin nasihatten hayırlı dediklerini yaşadık ve gördük 😢
Allah’ım kimseye yaşatmasın

Sen hiç şikayete gittin mi komşularına. Şunun sesi çok geliyor diye. Bana bunları diyen komşuma sizin tv sesinizden evde birbirimizi duymuyoruz bizde dedim bizim kızım kulakları ağıt işitiyor dedi çıktı işin içinden
Hayır hayır. Kimseden 1 tane ekmek bile istememişimdir. Hiç kimsenin kapısına ne şikayete gittim ne de bir şeyler istemeye.

Çok alakalı bulmadım bunu binada yaşayanları ismen Whatsapp grubundan bilirim ama komşuculuk oynama günlere katılma gereği duymam hanımefendi o kadar zaman geçirmiş saysın bakalım kimi isim soy isim olarak biliyor bu ihtimali düşünerek 99-100 aileyle arkadaşlık kurulabilir mi sanmam
Ben WhatsApp grubundan da çıkmıştım ama ev sahibim böyle zor oluyor her ay seni ayrıca aramak zorunda kalıyorum demişti. Hiç birinin ne çoçuğunu tanırım ne kızlarını. Sadece o küçük çocukları bilirim. İnanın üst katları tanımıyorum bile sadece ismen biliyorum. Ben dikkatsiz biriyimdir. Aşırı dikkatsiz hemde.

X