Komsumun Esyalarima ve Evime Zarar Vermesi

new_yorker

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2016
415
489
36
Hanimlar merhaba,

Ben ABD de yasiyorum. Ayni sitede bir komsum var, kizimin arkadasinin annesi, cok tatli, cok insanlikli birisi, kendisini gercekten seviyorum.
Gel gor ki hayatimda tanidigim en pasakli insan! Ben yetisme tarsi ve karakterim geregi kimseden bir esya istemem. Herseyi benden istiyor ve inanin ne verdiysem bozup yolladi! Ben titiz bir insanimdir, pizza makinem vardi benim, onu istedi, getirdiginde pizza makinemi resmen ocagin uzerinde yakmis getirmis. Ve ben pizza makinemi 1 yil once aldim ama 3-4 defa falan kullandim. Hortumumu istedi balkon yikamak icin, hortumu aldim, ben taktim musluga, mutfagim sular icerisinde kaldi, hortumumu bozmus resmen, e yuh yani. Hortumumu da yeni almistim, 1 defa kullanmistim. (ve pahali bir hortum, expandable hose diye geciyor) Gecen gun cocugumun balkonda duran bisikletine kendi cocugunu izin bile almadan bindirdi, bisikletin onemli bir parcasini bozmus, bugun oglumu gezdireyim dedim, Allah im cocuk hakimiyetini kac defa kaybetti, cimlere cikti, yola cikti, yoruldum tum gun onun bisikletini tutmaktan, esim evde butun gun onun tamiri ile ugrasti ve ben bisikleti de daha yeni aldim ve ellerimle kurdum ya :KK43: Gecenlerde bayramdi balkonda bayramlasma yaptik 3 komsu, ozel gunlerde giydigim ayakkabimi cikarmistim ayagimdan, cocugunun pesinden kosarken ayakkabimin arkasina basa basa giydi gitti. Ayakkabimi nereye goturuyorsun dedim, guldu giydi gecti. Kendi evi ve esyalari da hep boyle, daha gecen yil salon takimi, yemek masasi takimi almislar, hepsi ya kirik, ya cizik, paramparca resmen. Arabasi harabe resmen, tum aksamlari bozuk. Titizlik ve esyayi duzenli kullanma gibi ozellikleri yok.
Esime anlatiyorum, arkadasini seviyorsan idare edeceksin, neyine zarar verirse katlanacaksin diyor.

Arkadaslar ben bu arkadasimin kalbini kirmadan esyalarimi ondan nasil koruyabilirim?
Bugun mesaj atmis hortumu yolla diye, disardaydim gormedim yazdim (disardaydim gercekten de)
Eve gelince aradi, acmadim. Pizza makinemi istedi, dedim o hic guzel pisirmiyor, kurutuyor falan ama yine de vereyim sen bilirsin, almadi bari. Hortumumu aldiginda da hortumumu bozmussunuz, evim su icinde kaldi dedim. Ama goruyorum ki hic sallamiyor.
Simdi desem ki esyalarima zarar veriyorsun, vermeyecegim, eminim kuser bana. Ben kusturmeden, kalbini kirmadan esyalarimdan onu uzak tutmak istiyorum. (yani esyami vermiyorum bir sekilde tamam ama balkondan ayakkabimi arkasini eze eze giyiyor, ya da hic izin almadan cocugumun bisikletine cocugunu oturtmus gidiyor, ne diyeyim ya? Insanlar neden boyle dusuncesiz, saygisiz, gurbet ellerde bir-iki muhabbet olsun, coluk cocuk oynasin oh iyi komsu buldum diyorum, o da boyle cikiyor, bu da bambaska bir rahatsizlik sekli )

Guncel bilgi:
Dun bu arkadasim bardagi tasiran son damlayi koydu sagolsun.
3 yasinda bir oglu cok yaramaz. Surekli her yaptigina goz yumdum, sesimi cikarmadim, kalbini kirmak istemedim ama dun uc yasindaki cocugu ve kizlari ile geldi (Ben soyledim, kizlar gelsin balkonda havuza girsinler dedim, sisme havuz bu arada)
3 yasindaki cocuguna bez tutmuyor guya wc aliskanligi vermek icin ama verdigi de yok yani. Cocuk altina yapmis ve pacasindan kakasi aka aka aka evime girmis, tum ev kaka olmus. Sinirimden agladim resmen, her yer kahverengi islak kaka lekeleri doluydu. Esimle bugun bu yuzden bagira cagira kavga ettik. Ben artik mesafemi koyuyorum, uzak dursun, muhabbeti, arkadasligi. Tum evimin, tum esyamin duzeni bozuldu artik. Esimle de kavga ettik, sirf muhabbet icin, arkadaslik icin artik insanlar evimizin icine rahatca s.cabiliyor bir de arkasindan igrenerek temizlemeyi de goze aliyorsun dedi. Ben artik iki muhabbet icin boylesi bir sorumsuzlugu kaldiramayacagim, esimden yedigim laflar da cabasi yani. Elimden geldigi kadar kirmadan soylemeye calistim ama olmuyor, anlamiyor, artik gelip gitmeyi kesmem gerekiyor.

Son düzenleme:
Pardon ama bu kadar tahammül neden bir değil iki değil sizde elinizi verip kolunuzu kaptırmışsınız ama akıllanmamışsınız kusura bakmayın da .Öyle komşuya bir bardak vermem ya kimseden bir şey istemem kimseye de bir şey vermem .Verip kötü olacağına vermeyip kötü ol daha az zararla kurtulursun 🤷‍♀️

Hanimlar merhaba,

Ben ABD de yasiyorum. Ayni sitede bir komsum var, kizimin arkadasinin annesi, cok tatli, cok insanlikli birisi, kendisini gercekten seviyorum.
Gel gor ki hayatimda tanidigim en pasakli insan! Ben yetisme tarsi ve karakterim geregi kimseden bir esya istemem. Herseyi benden istiyor ve inanin ne verdiysem bozup yolladi! Ben titiz bir insanimdir, pizza makinem vardi benim, onu istedi, getirdiginde pizza makinemi resmen ocagin uzerinde yakmis getirmis. Ve ben pizza makinemi 1 yil once aldim ama 3-4 defa falan kullandim. Hortumumu istedi balkon yikamak icin, hortumu aldim, ben taktim musluga, mutfagim sular icerisinde kaldi, hortumumu bozmus resmen, e yuh yani. Hortumumu da yeni almistim, 1 defa kullanmistim. (ve pahali bir hortum, expandable hose diye geciyor) Gecen gun cocugumun balkonda duran bisikletine kendi cocugunu izin bile almadan bindirdi, bisikletin onemli bir parcasini bozmus, bugun oglumu gezdireyim dedim, Allah im cocuk hakimiyetini kac defa kaybetti, cimlere cikti, yola cikti, yoruldum tum gun onun bisikletini tutmaktan, esim evde butun gun onun tamiri ile ugrasti ve ben bisikleti de daha yeni aldim ve ellerimle kurdum ya :KK43: Gecenlerde bayramdi balkonda bayramlasma yaptik 3 komsu, ozel gunlerde giydigim ayakkabimi cikarmistim ayagimdan, cocugunun pesinden kosarken ayakkabimin arkasina basa basa giydi gitti. Ayakkabimi nereye goturuyorsun dedim, guldu giydi gecti. Kendi evi ve esyalari da hep boyle, daha gecen yil salon takimi, yemek masasi takimi almislar, hepsi ya kirik, ya cizik, paramparca resmen. Arabasi harabe resmen, tum aksamlari bozuk. Titizlik ve esyayi duzenli kullanma gibi ozellikleri yok.
Esime anlatiyorum, arkadasini seviyorsan idare edeceksin, neyine zarar verirse katlanacaksin diyor.

Arkadaslar ben bu arkadasimin kalbini kirmadan esyalarimi ondan nasil koruyabilirim?
Bugun mesaj atmis hortumu yolla diye, disardaydim gormedim yazdim (disardaydim gercekten de)
Eve gelince aradi, acmadim. Pizza makinemi istedi, dedim o hic guzel pisirmiyor, kurutuyor falan ama yine de vereyim sen bilirsin, almadi bari. Hortumumu aldiginda da hortumumu bozmussunuz, evim su icinde kaldi dedim. Ama goruyorum ki hic sallamiyor.
Simdi desem ki esyalarima zarar veriyorsun, vermeyecegim, eminim kuser bana. Ben kusturmeden, kalbini kirmadan esyalarimdan onu uzak tutmak istiyorum. (yani esyami vermiyorum bir sekilde tamam ama balkondan ayakkabimi arkasini eze eze giyiyor, ya da hic izin almadan cocugumun bisikletine cocugunu oturtmus gidiyor, ne diyeyim ya? Insanlar neden boyle dusuncesiz, saygisiz, gurbet ellerde bir-iki muhabbet olsun, coluk cocuk oynasin oh iyi komsu buldum diyorum, o da boyle cikiyor, bu da bambaska bir rahatsizlik sekli )
Kadın nereli? Türk mü?

Eşya ödünç alma huyum yoktur. Eşya ödünç verme huyum hiç yoktur. Tüm çevrem eşyanın değerli olduğunu titiz olduğumu bilir. Siz kendiniz yüz vetmişsiniz o da astarı biçip giymiş.

Ne demek yahu ayakkabımı giyiyor ? Sanırım ayakkabı kişisel bir eşya lütfen hemen bırakır mısın ? Ve tekrarı olmasın diye de sertçe uyarırım. İster alınsın ister küssün. Zaten bu tavrı baştan koysanız ne bu duruma gelinir ne de küsülür

Sizden çekinse isteyemez bunları. Bu saatten sonra söylesenizde ilişkiniz bozulur

Hanimlar merhaba,

Ben ne emanet alirim ne veririm eskidenmis komsuluk simdi ele mal kietli gelmez oyuzden kendimde varsa yapcagimi yaparim.Yoksa yapmam olur biter.Eskiden bende buna benzer bir arkadaslik yasadim sonra tovbe ettim duzlestiricim bozulunca.

Benim anlamadığım çocuğun beş dakka binmesiyle bisiklet ya da bir kerelik kullanımla hortum nasıl bozuluyor? Bisikleti yerden yere vursan bile kolay kolay bozulacak bir araç değil. Hortuma da bıçakla falan dalmak lazım delmek için.

Kimseden eşya almam, kimseye de eşyamı vermem. En rahatsız olduğum şeydir. Ben de aynısını başka bir arkadaşım yüzünden yaşayınca bu huyu edindim ve o kişiyi uyardım ve bana küstü. ben de bir daha görüşmedim. Şimdi kimseye de vermem. Siz de açıkça veremem demezseniz kurtulamazsınız

Kadın tazmanya canavari değilse, bir kere kullandığı hortuma ne yapmış olabilir? 🙄

Açık açık söyleyin.
Kalbini kırmaktan çekindiğim için bugüne kadar ıdare etmeye çalıştım, ama maddi olarak da zarar görüyorum, eşyalarımı hor kullandığın için artık vermek istemiyorum, diyin..

Eşya almak ve vermek bana hiç uygun gelmiyor, özellikle elektronik eşyalar riskli.

Komsularimla hep laf arasında konusmusumdur bunu .

Sizde açıkça söyleyeceksiniz başka yolu yok.

Benim anlamadığım çocuğun beş dakka binmesiyle bisiklet ya da bir kerelik kullanımla hortum nasıl bozuluyor? Bisikleti yerden yere vursan bile kolay kolay bozulacak bir araç değil. Hortuma da bıçakla falan dalmak lazım delmek için.
Hortum expandable hose yani uzayip buzulen bir hortum, musluga takmadan once bir avuc kadar ama musluga takip suyu acinca 7-8 metre uzuyor mutfaktan balkona. Musluga takilan parcasinin icine demir bir parca gecirip takiyorsunuz, o kadar zorlamis o kadar zorlamis ki o agzindaki parcayi kirmis mi, catlatmis mi, ucunda conta vardi da onu mu kaybetmis nedir esimle baktik baktik cozemedik ama musluga takar takar ucundan sular fiskiriyor, tum evi su basti iki dk balkon yikayana kadar.

Bisiklet hani arkasindan annesi eliyle tutup cocugu saga sola dogru ceviriyor ya o bisikletten. Dun kapimin onunden aldi, ben de vardim, beraber yuruduk, surekli tangir tungur, langir lungur surdu bisikleti ve surekli bana ne kotu bisikletmis, ne bicim bisikletmis, su tutulan kulpu beni cok yordu, bunun kolu ne bicim falan dedi durdu ama koca demiri bozabilecegi aklima gelmemisti. Bugun oglumu bindirdim, eviriyorum, ceviriyorum kolu icinde donuyor. Oglum iki yasinda, dumen kontrolu yok, surekli yola cikti, surekli cimene cikti, bir ara dikenlere girdi oradan cikardim, esim tum parcalarini soktu, birseyler yapti, geri takti, bilmiyorum yarin binince duzelecek mi?

Pizza makinesi, tost makinesine benziyor, yuvarlak birsey makineyi ocagin ya uzerine koymus ya da yanan ocagin cok yakinina, makinenin yan tarafi simsiyah yanmis, calismasi nasil hic bilmiyorum, henuz calistirmadim.

Hortum expandable hose yani uzayip buzulen bir hortum, musluga takmadan once bir avuc kadar ama musluga takip suyu acinca 7-8 metre uzuyor mutfaktan balkona. Musluga takilan parcasinin icine demir bir parca gecirip takiyorsunuz, o kadar zorlamis o kadar zorlamis ki o agzindaki parcayi kirmis mi, catlatmis mi, ucunda conta vardi da onu mu kaybetmis nedir esimle baktik baktik cozemedik ama musluga takar takar ucundan sular fiskiriyor, tum evi su basti iki dk balkon yikayana kadar.

Bisiklet hani arkasindan annesi eliyle tutup cocugu saga sola dogru ceviriyor ya o bisikletten. Dun kapimin onunden aldi, ben de vardim, beraber yuruduk, surekli tangir tungur, langir lungur surdu bisikleti ve surekli bana ne kotu bisikletmis, ne bicim bisikletmis, su tutulan kulpu beni cok yordu, bunun kolu ne bicim falan dedi durdu ama koca demiri bozabilecegi aklima gelmemisti. Bugun oglumu bindirdim, eviriyorum, ceviriyorum kolu icinde donuyor. Oglum iki yasinda, dumen kontrolu yok, surekli yola cikti, surekli cimene cikti, bir ara dikenlere girdi oradan cikardim, esim tum parcalarini soktu, birseyler yapti, geri takti, bilmiyorum yarin binince duzelecek mi?

Pizza makinesi, tost makinesine benziyor, yuvarlak birsey makineyi ocagin ya uzerine koymus ya da yanan ocagin cok yakinina, makinenin yan tarafi simsiyah yanmis, calismasi nasil hic bilmiyorum, henuz calistirmadim.
bişey istediğinde veremem kusura bakma diyin
ne versem sende bozuldu maalesef bide ayakkabı kişisel eşyadır hadi giyiyorsun birde arkasına basıyorsun çok üzüldüm açıkçası diyin

böyle şeyler ailede öğrenilir sizde hiç görülmedi duyulmadı herhalde emanete gözü gibi bakılır lafı gibi söyleyin de ayıp mı olur acaba son yazdığım

Neyi sorarsa bozuk deyin. Çalışmıyor. Bitmiş. Kırıldı yenisini almam lazım.
Bir de karşı taktik var. Her şeyini isteyin. Gerekirse kırın bozun yollayın.
Açık açık söyleyemiyorsanız başka çare yok. Paraları ağaçtan toplamıyor hiç kimse.

Oda Turk mu?
Bende hic sevmem birinden birsey istemeyi ama genelde isteyen komşulara da veririm,veremem de denmiyor.Allahtan elektronik esya isteyen yok.Giden gida malzemesi tencere tava.😀

Kızmasın diye eşyanızı veriyorsunuz ancak bu yöntem uzun vadede ilişkinizi tamamen kopma noktasına getirmiş. Biraz daha “sabrederseniz” kendinizi ciyak ciyak bağırıp evden kovarken bulabilirsiniz.

Birşey istediğinde otoriter ama sakin ses tonuyla - öğretmenler gibi - reddedin. Nedenini soracaktır, hemen getiririm diyecektir, net olmaya devam edin.

Açıklama yapmanıza içinizi dökmenize gerek yok kendisi de eşyaları kırdığını biliyor sonuçta. Artık sizden ödünç alamayacağını bilsin yeter.

Çok ilginç gerçekten. Farklı bişey midir bilmiyorum ama burda da var o hortumlardan. 15 metreliğini 18 liraya almıştım. Üstüne basıp ezsem ucu kırılmaz gibi. Bilerek yapıyor olabilir mi arkadaşınız?

Okurken sinir geldi bana .ben böyle şeylerde gerekli mesafe ayarının yapılamadığını düşünüyorum. En yakın arkadaşım daha izin almadan bir eşyamı kullanmadı bugüne kadar yıllarca aynı odada kaldım insanlarla kırmızı çizgilerimi bildiler ve ona göre davrandılar . Siz fazla mi yumuşak yüzlü davrandınız sınırlarınızı çizememişsiniz bence . Şu an kırmadan yapmak zor ki kırmayın sevdiğiniz iyi bir arkadaşınız belliki ama bence ince ince eşya su bu konularında sınırınızı cizin zamanla o da anlar bence . Yada cidden samimiyetine güveniyorsanız konuşun derim ama arkadaşlığımız tehlikeye girebilir ki anlayacağını da sanmam çünkü kadının yaşam tarzı bu belliki kendi esyalarinada çok bir davranıyormuş baksanıza

X