Komşumun hamilelik ve sonrası depresyonu lütfen bu derdi yaşayan varmı?

depresyon ilaclari etkisini hemen gostermez. ilk baslarda evet biraz kotulestirir sonra etki etmeye baslar duzenli kullanmasi lazim. kolay degil. uzerinde durulmasi gereken bi mesele
Evet haklisiniz ama gelinde komsuma anlatin :KK43: Beni daha cok kötülestiriyor diye almiyor

Genel olarak bulunduğu ülkeye entegre olmuş durumda mı? Dil, yol vs. biliyor mu, arkadaş çevresi var mı? Bunlarda ruh sağlığını çok etkileyen faktörler.
Öyle bir sorunu yok, zaten burda yetisti. Cevresi aslinda coktu ama zamanla azaldi bu hastalik sebebiyle.. kala kala bir kac komsu kaldik.

Ben doğumdan sonra çocuğa karşı inanılmaz bağlanmıştım, öyle böyle değil, haddinden fazla... ancak komşunuzun yaşadığı tarzda şeyler yaşamadım.

bir arkadaşımdan duymuştum, çocuğunu sahiplenemeyen, kucağına dahi almayanlar olabiliyormuş.

Acil olarak psikolog belki de psikiyatr !
Bebeklerine sahipleniyor ama ilgilenmiyor fazla, durdugu yerde duramiyor. Devamli hareket halinde ve uyku düzeni sifir.

Nedense bende ilaçları kullanmadığını düşünmeye başladım hani deli miyim dr a gideyim diye düşünüyormuş ya; böyle düşünen biri içmez o ilaçları.

Allah kolaylık versin, çok üzüldüm çocukların hepsine.

Evet ayni düsündügünüz gibi.. birazda kafada bitiyor
Amin insaAllah

Komşumun 3 çocuğu daha var.. yalnız 2si büyük calışıyorlar ve hafta içi anneleri ile fazla ilgilenemiyorlar. Zaten en çok büyük kızı bakıyor ikizlere ama nereye kadar.

İleri yaşta gerçekleşen hamileliklerde doğum sonrası depresyonu ve halsizliğin çok daha ağır olduğunu okumuştum. Hem de ikiz bebekler olunca daha da ağır olmuştur.

Lohusa depresyonu çok sıkıntılı bir psikolojik hastalık. Çok ağır bir vakasıyla ilgili bir belgesel izlemiştim. Kadın kendi çocuklarını öldürmüştü. Allah'ım hatırlamak bile istemiyorum. İlaçları aldığını hiç zannetmiyorum komşunuzun. Niye haber vermiyorlarmış Allah Allah annesini çağırıp alıştırarak anne ben depresyondayım bana biraz yardımcı ol dese annesi ya da kayınvalidesi kalp krizi mi geçirecekler? Kadın rahatsız kimse ilgilenmiyor siz komşusu olarak siz ilgileniyorsunuz. Ayrıca kadın 5 çocuk yapmış yanlış anlamadıysam. Üstüne üstlük sorumsuzluk yapıp doktor değiştirmiyor. İlaçlarını almıyor. Hayır yani kocası ilaç takibini yapsın madem. Ne desem şaşırdım açıkçası.
Haklisiniz ama annesi kendi yükünü bile zor cekiyor. Kayinvalidesine biraz citlatmislar ama kadin duyunca yogum bakimlik olmus hastanede. O yüzden Kayinvalideside imkansiz, ablasi var ama oda ilgisiz üc gün kalir giderim dedi, komsumda hic gelme demis ablasina. Ilaclarini almiyor, kocasinida dinlemiyor her seyi kendi kafasina yapiyor. Doktor sorunca aliyorum diyo... bizde sasirdik kaldik. Allah acil sifasini versin.

Komsumun buraya yazdigimin haberi var ve belki olurda baska biriside aynisini yasadiysa bir cözüm bir umut bulunur diye paylasmak istedik. Allah hepinizden razi olsun. Allah hic kimsenin basina böyle bir dert vermesin.

annesi bulunduğu şehirde değilse bile gelmemesi için ne tür bir sebep var? Çok mu hasta.

Evet yani, hadi kayinvalideleri okuya okuya alistik ama anne bu ya. Haberde okuyoruz bebegine uarar verip sonra da ne yaptigini hatirlamayan anneleri. Cinnet gecirme deniyor ama degil. Olan bu iste. Biri uyanir aglar digerini de kaldirir. Gece hic uyumamak hatta gözünü kapatip daha dalmadan yeniden acmak ne kadar yipratici bir sey. Sorgulama yöntemlerinden biriymis uykusuz birakmak. Bir degil iki bebek hem de. Cok sevaba giriyorsunuz yardimci olarak. Ne olur biri gelene kadar yanindan ayrilmayin arkadasinizin.

Evlenirsin hani bebek, yapin artik diye basinin etini yiyen millet bebek dogunca arazi olur. Anne, baba, kardes, esinin ailesi, elti, görümce hic kimsesi yokmu bu kadincagizin?

Arkadaslar komsum icin 1 Salavat 1 Fatiha 3 Ihlas ve duayi kapatmak icin yine 1 Salavat okuyabilirmisiniz? Belki sizin dualarinizin yüzü suyu hürmetine kabul olur.. Allah razi olsun okuyanlardan ..

Yani simdi okudum 3 cocuk + ikiz bebek ve 40 yasinda. Ben de ilk cocuklari oldugu icin tecrübesiz sanmistim. Allah uzun ömür versin bütün cocuklarina. Kinayip bir sey diyemiyorum benim de iki cocugum var. Ama insan basina gelecegi de az cok tahmin eder.

Evet yani, hadi kayinvalideleri okuya okuya alistik ama anne bu ya. Haberde okuyoruz bebegine uarar verip sonra da ne yaptigini hatirlamayan anneleri. Cinnet gecirme deniyor ama degil. Olan bu iste. Biri uyanir aglar digerini de kaldirir. Gece hic uyumamak hatta gözünü kapatip daha dalmadan yeniden acmak ne kadar yipratici bir sey. Sorgulama yöntemlerinden biriymis uykusuz birakmak. Bir degil iki bebek hem de. Cok sevaba giriyorsunuz yardimci olarak. Ne olur biri gelene kadar yanindan ayrilmayin arkadasinizin.

Evlenirsin hani bebek, yapin artik diye basinin etini yiyen millet bebek dogunca arazi olur. Anne, baba, kardes, esinin ailesi, elti, görümce hic kimsesi yokmu bu kadincagizin?
Maalesef kimsesi yok burda. Komsu olarak elimden geleni yaptim ve yapiyorum ama sifa Allahtan... Allahtan ümit kesilmez. Dua ediyoruz bol bol.

Yani simdi okudum 3 cocuk + ikiz bebek ve 40 yasinda. Ben de ilk cocuklari oldugu icin tecrübesiz sanmistim. Allah uzun ömür versin bütün cocuklarina. Kinayip bir sey diyemiyorum benim de iki cocugum var. Ama insan basina gelecegi de az cok tahmin eder.
Aslinda öyle ama olan olmus demekki bebeklerin dünyaya gelmeleri gerekiyormus. Allah bütün cocuklarimiza hayirli uzun ömür versin

X