Konut dokunulmazlığı.-mala zarar verme

nrdn19

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2019
152
189
32
Merhaba arkadaşlar, canımı sıkan bi konu var o da şu.; 3 yıllık bi binanın giriş katında oturuyorum. Daireme ait 15 m2 lik bahçemiz var. biz bu bahçeyi duvarla kapadık 2m yükseklite ve her yerine değişik değişik çiçekler güller ektim, onlara emek veriyorum, bakıyorum,seviyorum. bebeğim için salıncak kaydırak falan kurdum.. Ama çocuklarla başım dertte. Sürekli sokakta top oynuyolar ona sözüm yok ama sürekli bahçeme top geliyor ya duvardan tırmanıyolar ya bahçe kapısını zorluyolar bahçem pert. Her seferinde dikkatli oynayın diye uyarıyorum. Bugün 1 saatliğine dışarı çıktım, geldiğimde gördüm ki Gülü gövdesi ortadan ikiye ayrılmış. Ya bebeğim bahçedeyken başına falan gelse. Zaten Sırf bebeğim için yaptım bahçeyi rahat gezsin oynasın diye. Bu akşamda salonda otururken güm diye ses geldi baktım duvarda duran mandal sepetim falan düşmüş, çocuklardan birinin annesi kapımı zorluyo açmak için. İyice sinir oldum. Gelelim soruma, binada güvenlik kamerası var şikayetçi olsam konut dokunulmazlığı ve mala zarar verme ile ilgili sonuç ne olur? 14 15 yaşlarında çocuk bunu yapanlar herhangi işlem yapılır mı?

Açıklama: çocuk diye linçlemeyin beni.. Anne babaları sokağa salıp ilgilenilmeyen tipler. Anne babası, Geçen yaz bizimle değil ama çevre komşularıyla çok kavgalar ettiler bu yüzden. Laftan ricadan anlamazlar. (başka bi komşu sessiz oynayın dedi çocuk sanane diye cep verdi) Bende hukuk yolunu seçmek istiyorum. Sizden alacağım akılla

Karşıdaki villanın bahçesinde üç tane köpek var. Mahallenin çocukları sürekli toplarını bilerek bahçeye atıyorlar. Sonra da Bahçe kapısını açıp topu almak için bahçeye giriyorlar.köpekler de koro halinde bağırmaya başlıyor. Çocukların anneleri de kesinlikle uyarmıyor. Ya bir tanesi çocukları ısıracak. Ondan sonra da köpek çocuğu ısırdı dşye sosyal medyada ve haberlerde izleyeceğiz. Çocukların hiç suçu yok gibi davranılacak.ya da köpekler bir gün aradan kaçış gidecek

Haydi tamam oynamayı falan geçtim de kapıyı neden zorluyorlar? Koskoca kadın neden kapıyı zorluyor, bahçe kapısı işte manyak mı bu insanlar, dağdan falan mı gelmişler komşunun bahçesine girip ne yapacaksın kardeşim :bicak:
Çocuğun bahçeme kaçan topunu alacakmış. Normal zile basıp benden istemek falan yok.. Zorluyo açıcam diye kilitli kapıyı

Merhaba arkadaşlar, canımı sıkan bi konu var o da şu.; 3 yıllık bi binanın giriş katında oturuyorum. Daireme ait 15 m2 lik bahçemiz var. biz bu bahçeyi duvarla kapadık 2m yükseklite ve her yerine değişik değişik çiçekler güller ektim, onlara emek veriyorum, bakıyorum,seviyorum. bebeğim için salıncak kaydırak falan kurdum.. Ama çocuklarla başım dertte. Sürekli sokakta top oynuyolar ona sözüm yok ama sürekli bahçeme top geliyor ya duvardan tırmanıyolar ya bahçe kapısını zorluyolar bahçem pert. Her seferinde dikkatli oynayın diye uyarıyorum. Bugün 1 saatliğine dışarı çıktım, geldiğimde gördüm ki Gülü gövdesi ortadan ikiye ayrılmış. Ya bebeğim bahçedeyken başına falan gelse. Zaten Sırf bebeğim için yaptım bahçeyi rahat gezsin oynasın diye. Bu akşamda salonda otururken güm diye ses geldi baktım duvarda duran mandal sepetim falan düşmüş, çocuklardan birinin annesi kapımı zorluyo açmak için. İyice sinir oldum. Gelelim soruma, binada güvenlik kamerası var şikayetçi olsam konut dokunulmazlığı ve mala zarar verme ile ilgili sonuç ne olur? 14 15 yaşlarında çocuk bunu yapanlar herhangi işlem yapılır mı?

Açıklama: çocuk diye linçlemeyin beni.. Anne babaları sokağa salıp ilgilenilmeyen tipler. Anne babası, Geçen yaz bizimle değil ama çevre komşularıyla çok kavgalar ettiler bu yüzden. Laftan ricadan anlamazlar. (başka bi komşu sessiz oynayın dedi çocuk sanane diye cep verdi) Bende hukuk yolunu seçmek istiyorum. Sizden alacağım akılla
Apartman bahçesi size ait değil biliyorsunuz değil mi? O çocukların aileleri izin verdiği için kullanabiliyorsunuz. Biri şikayet etse ne duvarınız kalır ne salınlacığınız.

İnsanların bahçe kapısı zorlanır mı yahu , basarsın zile insan gibi istersin .
Siz de çıkıp söyleseydiniz zile basın ne diye zorluyorsunuz diye çıkışsaydınız.

Hukuken ne yapılabilir bilmiyorum ama duvarın üzerine tel yaptırıp biraz daha yükseltme şansınız var mı ?

Son düzenleme:
Cocuklarla ugrasmayin derim o top gelir.duvarin uzeeinde de demir yaptirin yukseltin iyice.
Yüksek yeterince. Çocuklarla da ilgim yok ama benim de evimde huzurla oturmam için hukuksal yolum ne bunu bilmek istiyorum. Bebğimin başına sert top gelse nolacak onun derdindeyim

Apartman bahçesi size ait değil biliyorsunuz değil mi? O çocukların aileleri izin verdiği için kullanabiliyorsunuz. Biri şikayet etse ne duvarınız kalır ne salınlacığınız.
Ben bahçe sadece konu sahibine ait diye anladım ama binanın ortak kullanım alanı mı ?

Çocuklar bizim apartmandan değil sokakta oynuyalar karşı apartmandaki çocuk. Ayrıca dairemiz bahçe kullanımlı dükkan tapulu

Dikenli tel koy. Kapiya da not as zorlamayin kilitli diye. Bir kacar iki kaçar akillanirlar sonra. Bizim bi komsu amca topu kesiyordu. 1,2 kesti 3. De bizde orada oynamadik. Ama simdiki yeni nesiller de bizim gibi mi bilemiyorum.

O yaratıklardan biz de çekiyoruz, ağaçlarımızı mahvediyorlar. Hep de aynı kasa varoş kadınların doğurup sokaklara attığı yamyam gibi tipler. Pek bir yaptırım uygulanacağını sanmam. Duvarı yükseltin?
Tek bi kişi var sorunlu bi çocuk. Diğerleri tamam abla der çekilir. O çocuk bi enteresan bütün mahalle yaka silkiyo. Çoğu zaman bağırış çağırış kapı önünde millet anasına şikayete gider. Annesi benim çocuğum yapmaz edasında.

X