Köpeğimiz kapı çalınınca çok havlıyor.

benkahvecanavari

ne kedisiz ne kitapsız
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
1.655
2.536
28
Merhabalar,

İzmir depremi sonrası apartmanımız ağır hasarlı çıktığı için yıkım kararı verildi. Biz de farklı bir semtte yeni bir eve çıktık, küçük bir Terrier cinsi köpeğimiz var, çok akıllı söz dinleyen bir köpek, geceleri hiç sesi çıkmaz, gündüzleri de hep uyur fakat tek sorunu yabancıları sevmemesi... Kapı çalınınca çok havlıyor, eve yabancı biri geldiğinde önce havlar sonra alışır susar. Yönetici bu konuda çok iyimser davrandı fakat komşuları tanımadığımız için bu konudaki fikirlerini bilemiyorum. Apartmanda asansör olmadığı için de gündüz gece çişe çıkarırken çok çekiniyorum. Komşularla bu konu hakkında konuşsak mı karar veremedim, ya da kapı çalındığında bağırması konusunda neler yapabiliriz? Köpeğimiz 9 yaşında, biliyorum artık eğitilmesi çok zor yine de biraz azalsın istiyorum.

Merhabalar,

İzmir depremi sonrası apartmanımız ağır hasarlı çıktığı için yıkım kararı verildi. Biz de farklı bir semtte yeni bir eve çıktık, küçük bir Terrier cinsi köpeğimiz var, çok akıllı söz dinleyen bir köpek, geceleri hiç sesi çıkmaz, gündüzleri de hep uyur fakat tek sorunu yabancıları sevmemesi... Kapı çalınınca çok havlıyor, eve yabancı biri geldiğinde önce havlar sonra alışır susar. Yönetici bu konuda çok iyimser davrandı fakat komşuları tanımadığımız için bu konudaki fikirlerini bilemiyorum. Apartmanda asansör olmadığı için de gündüz gece çişe çıkarırken çok çekiniyorum. Komşularla bu konu hakkında konuşsak mı karar veremedim, ya da kapı çalındığında bağırması konusunda neler yapabiliriz? Köpeğimiz 9 yaşında, biliyorum artık eğitilmesi çok zor yine de biraz azalsın istiyorum.
Ben de vakti zamanında dairede köpek baktım .Birde büyük cinsti .Normalde olur olmadık şeylere havlaması yoktu ancak kapı çalınca veya yabancılara karşı havlıyordu .Bunun eğitimle alakası yok iç güdüsel.Sizin apartmanda her hangi bir şikayet gelmeden konuşmanıza hiç gerek yok .Ayrıca tuvaleti veya gezdirme için neden çekinesinizki.Bir sürü köpek bakan insan var .Çekinmenize gerek yok .Rahatsızlık olursa ona göre bir çözüm düşünürsünüz .

Bizim de üst komşumuzun köpeği kapı çalınca havlıyor, hiç sorun yapmadık biz. İnsanlar bilinçli olarak gürültü yapınca tahammül edemiyorum ama içgüdüsel olarak havlayan köpeğe bir şey denmez.

Şikayet olursa da alttan almayın bence, on dakikada bir kapınız çalmıyordur sonuçta. Stres olunacak bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Benim köpeğimde de durum aynı kapı çalmasını bırak kapı önünden biri geçince bile havlıyor ama koruma içgüdüsü ne yapsam düzelmedi bende bıraktım artık napalim hayvanın doğası.Sizde üzülmeyin bilinçli yapılan bir davranış değil sonuçta.

X