Kötü Koku :(

Cokopremses

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2017
2.605
2.746
Hanımlar merhaba...

Bosch marka çamaşır makinem var ve iki yıldır kullanıyorum.

Deterjan veya yumuşatıcıda değişiklik yapmadığım halde son zamanlarda çamaşırlarımda kötü bir koku oluyor. Önceden mis gibi deterjan ve yumuşatıcı kokardı. Şimdi ne deterjan ne yumuşatıcı kokusundan eser yok. Onu yerine kötü bir koku var.

Bu koku neden kaynaklanır?

Kokunun gitmesi ve çamaşırların eskisi gibi güzel kokması için ne yapmalıyım?

Mutlaka başına gelen ve bir çözüm bulan vardır diye düşünüyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim :)

Not: Kötü kokuyu sadece ben almıyorum. Eşim de farketti. O yüzden hamile olmamla alakalı bir durum değil :)
( Bu detayı farkedip yorum yapanlara hassasiyetleri için ayrıca teşekkürler :) )

SONUÇ OLARAK;

Burda birçok tavsiye aldım. Herkese çok teşekkürler. Çok şükür sorun çözüldü. Aynı dertten muzdarip arkadaşlar için neler yaptığımı ve bundan sonra neler yapacağımı kısaca özet geçeyim;

* İlk olarak bir bardak sirke ve 2 yemek kaşığı tuzu karıştırarak deterjan gözüne koydum ve makineyi 90 derecelik programda çalıştırdım.
(Ama bana koku tam olarak gitmedi gibi geldi. Yine de faydası oldu)

*İkinci olarak kazana bir adet bulaşık makinesi tableti koydum. Deterjan gözüne de çamaşır suyu. Yine 90 derecede çalıştırdım. (Oldukça etkili oldu)

-ben makineyi 90 derecede pek çalıştırmazdım. Bundan sonra ara ara yapmam gerekiyormuş. Bunu anladım.

*Deterjan gözünü, makinenin iç lastiğini temizledim ve alt taraftaki filtreyi temizledim.
(Üçünde de pek birşey yoktu. Ben ara ara temizliyordum zaten bunları o yüzden olabilir.)

*En önemli detaylardan biri de çamaşırları aldıktan sonra makinenin kapağını hemen kapatmamak galiba. Tavsiye eden çok oldu. Benim yerim müsait değil diye hemen kapatırdım. Ama artık kapatmayacağım. Bir süre havalanmasına ve kurumasına fırsat tanıyacağım :)

Son düzenleme:
Makinayı kazan ayarında içine bulaşık makinesi tableti atarak haftada bir kez çalıştırın koku kalmaz o zaman ben öyle yapıyorum :) Bu arada hamile olduğunuz için belki koku daha yoğun geliyordur size?

Aynı dertten gidiyoruz 1 yıllık makinem perdeleri polyester kıyafetleri pis korkutuyor ben hala cozum bulamadim kazan temizleme de yaptim

Benim de arcelik marka makinam ayni sorunu cikartiyor
Kapagini acip havalandiriyorum camasir cikarttiktan sonra
Nemli kalmasin, kokmasin diye
Ama esim bile diyor deterjan mi degistirdik niye boyle kokuyor diye
Konuyu takipteyim

Makinenin altinda da bir yer var acilinca su temizleniyor icinden. Orayı yapiyor musunuz arada?

Makinayı kazan ayarında içine bulaşık makinesi tableti atarak haftada bir kez çalıştırın koku kalmaz o zaman ben öyle yapıyorum :) Bu arada hamile olduğunuz için belki koku daha yoğun geliyordur size?
Kazan temizliği ayarı yok onu yerine hangi ayarda yıkamalıyım?
Bana öyle geliyordur diye ben de fazla üzerinde durmuyordum ama dün eşim çamaşır asıyordu. Neden böyle kokuyor bu çamaşırlar falan deyince durumun ciddiyetini anladım :)

Aynı dertten gidiyoruz 1 yıllık makinem perdeleri polyester kıyafetleri pis korkutuyor ben hala cozum bulamadim kazan temizleme de yaptim

Benim de arcelik marka makinam ayni sorunu cikartiyor
Kapagini acip havalandiriyorum camasir cikarttiktan sonra
Nemli kalmasin, kokmasin diye
Ama esim bile diyor deterjan mi degistirdik niye boyle kokuyor diye
Konuyu takipteyim
İnşallah bir çözüm yolu buluruz :)

deterjan gozune buraz karbonat atin yumusatici gozune sirke bos bi sekilde kazan temizleme ayarinda calistirin

benimki de içinde çamaşır bıraktığım anda kokuyor
özellikle yazları
çamaşır makinesi durduğu anda çıkarırsam bişey olmuyor
15 dk geciksem çok kötü bir koku oluşuyor

Reklamlarda görmüştüm geçen çamaşır makinesi temizleyici tablet. Onu atıp bir boy makineyi çalıştırıyormuşsun. Bir bakın isterseniz.

Ayni sorun vardi, detarjan gozune karbonat yumusatici yerine elma sirkesi dokup yuksek derecede on yikamali calistirdim duzeldi ayrica yikamadan sonra deterjan ve kazan kapagini acik birakmak gerekiyor

Makinem bosch marka. Benimkinde de koku oluyordu, deterjanlık bölümünü çıkarıp çamaşır suyu ile yıkıyorum. Çamaşır yumuşatıcıları konsantre olduğu için koyu kıvamlı ve deterjanlık bölümünü tıkayabiliyor. Bir de arada 90 derecede boş şekilde çalıştırıyorum makineyi.

Kazan temizleme programı varsa kullanmanızı öneririm, yoksa internetten bakın başka programlarla da benzer temizlik yapılabiliyor diye biliyorum. Bir de tüm çamaşırlarda mı yoksa tişörtlerde falan mı? Deodorant kokusu yıkamayla çıkmıyor yazın, ben yumuşatıcı yerine beyaz sirke kullanıyorum, koku falan kalmadı onun sayesinde. :)

Kazan temizleme programı varsa kullanmanızı öneririm, yoksa internetten bakın başka programlarla da benzer temizlik yapılabiliyor diye biliyorum. Bir de tüm çamaşırlarda mı yoksa tişörtlerde falan mı? Deodorant kokusu yıkamayla çıkmıyor yazın, ben yumuşatıcı yerine beyaz sirke kullanıyorum, koku falan kalmadı onun sayesinde. :)

Kazan temizleme yok ama kullanma kılavuzunu okudum 90 derecede çalıştırın diyor. Dün sirke ile boş çalıştırdım pek etki etmedi :KK43:
KK da eski konulara baktım. Benzer sorunu yaşayan biri çamaşır suyuyla boş çalıştırmış ve koku geçmiş. Onu deniyorum şimdi :)

Makinem bosch marka. Benimkinde de koku oluyordu, deterjanlık bölümünü çıkarıp çamaşır suyu ile yıkıyorum. Çamaşır yumuşatıcıları konsantre olduğu için koyu kıvamlı ve deterjanlık bölümünü tıkayabiliyor. Bir de arada 90 derecede boş şekilde çalıştırıyorum makineyi.
Ben bir kere boş çalıştırmıştım o da 90 derece değildi. Galiba orda hata yaptım.
Şimdi eski konulara baktım bir üye benzer soruna çamaşır suyu ile boş çalıştırarak çözüm bulmuş. Şimdi onu deniyorum. İnşallah geçer .
Bundan sonra da ara ara 90 derecede boş çalıştırıcam mutlaka :KK43:

Kazan temizleme yok ama kullanma kılavuzunu okudum 90 derecede çalıştırın diyor. Dün sirke ile boş çalıştırdım pek etki etmedi :KK43:
KK da eski konulara baktım. Benzer sorunu yaşayan biri çamaşır suyuyla boş çalıştırmış ve koku geçmiş. Onu deniyorum şimdi :)

Ondan sonra bir iki defa daha çalıştır da çamaşırlarına falan bulaşmasın. Tamburunu (önündeki lastik) temizliyor musum peki? Orası küflenince de koku yapıyor.

X