Kötü Koku :(

Hanımlar merhaba...

Bosch marka çamaşır makinem var ve iki yıldır kullanıyorum.

Deterjan veya yumuşatıcıda değişiklik yapmadığım halde son zamanlarda çamaşırlarımda kötü bir koku oluyor. Önceden mis gibi deterjan ve yumuşatıcı kokardı. Şimdi ne deterjan ne yumuşatıcı kokusundan eser yok. Onu yerine kötü bir koku var.

Bu koku neden kaynaklanır?

Kokunun gitmesi ve çamaşırların eskisi gibi güzel kokması için ne yapmalıyım?

Mutlaka başına gelen ve bir çözüm bulan vardır diye düşünüyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim :)

Not: Kötü kokuyu sadece ben almıyorum. Eşim de farketti. O yüzden hamile olmamla alakalı bir durum değil :)
( Bu detayı farkedip yorum yapanlara hassasiyetleri için ayrıca teşekkürler :) )
Uzun süredir makineyi temizkemediyseniz ondan olabilir. Bende yaşadım aynı sıkıntıyı sanki küf kokusuna benzer bir koku oluyordu. Sonunda buldum çözümünü. Önce alt kısımdaki filtresini temizleyin. Sonra deterjan gözünü çıkarıp eski bir diş fırçasıyla iyice yıkayın. En son da deterjan gözünden biraz sirke koyun ve en yüksek sıcaklıkta boş çalıştırın. Gerçekten tertemiz oluyor.

Ondan sonra bir iki defa daha çalıştır da çamaşırlarına falan bulaşmasın. Tamburunu (önündeki lastik) temizliyor musum peki? Orası küflenince de koku yapıyor.
Orası da dahil makinenin her yerini kurcaladım galiba :KK70:
Ama gözle görülür bir kire pasa rastlamadım.
Çamaşır suyundan ümitliyim bakalım :)

Uzun süredir makineyi temizkemediyseniz ondan olabilir. Bende yaşadım aynı sıkıntıyı sanki küf kokusuna benzer bir koku oluyordu. Sonunda buldum çözümünü. Önce alt kısımdaki filtresini temizleyin. Sonra deterjan gözünü çıkarıp eski bir diş fırçasıyla iyice yıkayın. En son da deterjan gözünden biraz sirke koyun ve en yüksek sıcaklıkta boş çalıştırın. Gerçekten tertemiz oluyor.

Deterjan kısmını temizliyordum ara ara.
Alt kısımdaki filtreyi de çıkardım birşey yok orda da.
Baya bir her yerine baktım gibi gözle görülür bir kir pas yok.
Sorun makinenin içinden kaynaklı galiba. Şimdi 90 derecede çalıştırıyorum. inşallah geçer :)

Deterjan kısmını temizliyordum ara ara.
Alt kısımdaki filtreyi de çıkardım birşey yok orda da.
Baya bir her yerine baktım gibi gözle görülür bir kir pas yok.
Sorun makinenin içinden kaynaklı galiba. Şimdi 90 derecede çalıştırıyorum. inşallah geçer :)
Biraz sirke de koyun makineye sirke bakterileri öldürür.

Kazan temizliği ayarı yok onu yerine hangi ayarda yıkamalıyım?
Bana öyle geliyordur diye ben de fazla üzerinde durmuyordum ama dün eşim çamaşır asıyordu. Neden böyle kokuyor bu çamaşırlar falan deyince durumun ciddiyetini anladım :)
Kazan temizliği yoksa 90 derecelik her hangi bir ayarda çalıştırabilirsin içine bi tane bulaşık makinesi tableti atmayı unutma :)

oyle oldugu zaman boş çalıştıryorum makınayı.sirkeyle ayda bır yıkayın makınalrı.

Ben aynı sorunu bulaşık makinasinda yaşadım.Çözüm olarak makineyi sirke ve karbonat koyarak en yüksek derecede çalıştırarak yıkadım.Sorun çözüldü.Sizdede işe yarar eminimki...

Hanımlar merhaba...

Bosch marka çamaşır makinem var ve iki yıldır kullanıyorum.

Deterjan veya yumuşatıcıda değişiklik yapmadığım halde son zamanlarda çamaşırlarımda kötü bir koku oluyor. Önceden mis gibi deterjan ve yumuşatıcı kokardı. Şimdi ne deterjan ne yumuşatıcı kokusundan eser yok. Onu yerine kötü bir koku var.

Bu koku neden kaynaklanır?

Kokunun gitmesi ve çamaşırların eskisi gibi güzel kokması için ne yapmalıyım?

Mutlaka başına gelen ve bir çözüm bulan vardır diye düşünüyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim :)

Not: Kötü kokuyu sadece ben almıyorum. Eşim de farketti. O yüzden hamile olmamla alakalı bir durum değil :)
( Bu detayı farkedip yorum yapanlara hassasiyetleri için ayrıca teşekkürler :) )
Kirleniyor ben boşken karbonat ve sirke ile en yüksek te çalıştırıyorum arada baya kirli su oluyor

Az önce açtım orayı. Biraz su çıktı sadece. Kir vs. Herhangi birşey çıkmadı.
Başka yapmam gereken birşey var mı
Bilmiyorumki pek de anlamam bu işlerden. Servise bi sorun isterseniz bide camasirlari yikadiktan sonra kapağını açık birakin biraz ozaman da koku olabiliyor sanki. Ama sizin dediginiz biraz daha kronik bir.durum gibi geldi

Yapıyor musunuz bilmiyorum ama eğer yapmıyorsanız deterjan gözünü çıkarın bi güzel temizleyin takıldığı kısmı da bir diş fırçası yardımıyla temizleyin. Zaten yumuşatıcı sıvı deterjan vs kullanıyorsanız nasıl balçık gibi olduğunu görürsünüz. Lastiğinin iç kısımlarını silin ve makinanızı kazan temizleme ayarında çalıştırın

ben de ayni dertten muzdaribim maalesef.Deterjan bol yikadim sirke karbonat koydum icine bulasik tableti attim az da camasir suyu ekledim ne olur ne olmaz ve kazan temizleme prog actim.2 saat 20 dk 70 derece diyor sonuc nasil olacak bakalim yazicam buraya.

Yapıyor musunuz bilmiyorum ama eğer yapmıyorsanız deterjan gözünü çıkarın bi güzel temizleyin takıldığı kısmı da bir diş fırçası yardımıyla temizleyin. Zaten yumuşatıcı sıvı deterjan vs kullanıyorsanız nasıl balçık gibi olduğunu görürsünüz. Lastiğinin iç kısımlarını silin ve makinanızı kazan temizleme ayarında çalıştırın
Deterjan gözünü yıkıyorum ara ara.
Lastiği de yakın zamanda silmemiştim. Bugün sildim. Pek bir şey yoktu ama yine de daha temiz oldu. Çamaşır suyu koyup 90 derecede çalıştırdım makineyi. Sanki daha iyi oldu gibi.

ben de ayni dertten muzdaribim maalesef.Deterjan bol yikadim sirke karbonat koydum icine bulasik tableti attim az da camasir suyu ekledim ne olur ne olmaz ve kazan temizleme prog actim.2 saat 20 dk 70 derece diyor sonuc nasil olacak bakalim yazicam buraya.
Dün akşam sirke ve tuz koyup 90 derecede çalıştırmıştım. pek bir faydası olmadı.
Bugün filtreyi ve lastiği temizledim.
Çamaşır suyu ve bulaşık makinesi tabletiyle yine 90 derecede çalıştırdım. Bakalım geçmiştir inşallah.
Hamilelik dolayısıyla halsizim bugün çok. Çamaşır yıkasam aşacak halim yok. Yarın deneyip görücem inşallah :)

Dün akşam sirke ve tuz koyup 90 derecede çalıştırmıştım. pek bir faydası olmadı.
Bugün filtreyi ve lastiği temizledim.
Çamaşır suyu ve bulaşık makinesi tabletiyle yine 90 derecede çalıştırdım. Bakalım geçmiştir inşallah.
Hamilelik dolayısıyla halsizim bugün çok. Çamaşır yıkasam aşacak halim yok. Yarın deneyip görücem inşallah :)
Sonucu merak ediyorum yazwrsaniz sevinirim.Bu arada saglicakla gelsin hayirli olsun bebeginiz

Deterjan haznesini yerinden çıkarıp komple temizleyin hem deterjan kutusunu hemde takılan gözü
Benimde iğrenç kokuyordu çamaşırlarım yaptığım araştırmalar sonucu deterjan gözünden kaynaklı olabileceğini gördüm ce temizledim o pis koku yok artık düzenli temizlemeye başladım o gözü

kazan temizleme programi 2 saat 20 dakika diyordu fakat 15 dk surdu mana veremedim tekrar clistidim suan

Bulaşık makinesi tableti ve sirke koyup boş halde yüksek ısıda yıkama yapın..

Bi iki defa başıma geldi bu durum.kokanları bi kere daha yıkadım yıne koktu bidaha yıkadım daha beter koktu sanki koku gidecekmş gibi yumuşatıcıyı dolduruyodum:)sonra yumuşatıcı koymadan yukadım koku gitti...bıraz makınanın ıcınde beklerse yada nemlıyken katlayınca o koku oluyormuş bunu anladm belki yardımcı olur..sadce deterjanla yıkayın kokan çamaşrları..

X