Poğaçalar Közlenmiş Patlıcanlı Ve Tavuklu Poğaça - Komili Zeytinyağ Sponsorluğunda

Ay yok buna çok ağır olur sanırım. Bence böyle çok lezzetlidir hamarat olsam yapardım ehehe.
Çok basit bence dene . Ben ilk defa hamur yogurdum . Hemen toparlandı . :KK48:
O yuzden kolay bı tarif istedım annemden .
Zorlandıgım tek şey bu tarifi yaparken kedılerımı uzak tutmaktı :olamaz:

Çok basit bence dene . Ben ilk defa hamur yogurdum . Hemen toparlandı . :KK48:
O yuzden kolay bı tarif istedım annemden .
Zorlandıgım tek şey bu tarifi yaparken kedılerımı uzak tutmaktı :olamaz:

Kuşum senle ben bir miyiz sana tabi basit profilinde birincilik madalyası var ehehe. Senin magnolianı ben 10 saatte yaparım :KK70:

• Beğen
Reactions: H E
Bu sefer hangisini yeni aldın bakim :))

• Beğen
Patlıcanlııııııııııııııııııııııııııııııııııııııuuuuu!!!!! Kendım için denemelıyım ya ❣

• Beğen
Ellerine sağlık canım benim, yarışmada booool şansın olsun :)

• Beğen
Merhabalar yine yine yine bir tarifle karşınızdayım :21:
Tarifimin adı közlenmiş patlıcanlı ve tavuklu poğaça . Çok ama çok sevdiğim bir poğacadır. Dışı kıyır kıyır içi etli etli :kk77:

Malzemeler ;
  • Un
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı margarin (eritilmiş)
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 çay kaşığı tuz

• İç harcı için:
    • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
    • 2 adet közlenmiş patlıcan
    • 1 adet kuru soğan
    • 200 gram kuşbaşı tavuk göğsü
    • 1 yemek kaşığı kırmızı pul biber
    • 1/2 çay kaşığı tuz
    • 1/2 çay kaşığıkarabiber
Hazırlanışı ;

1. Poğaçanın hamurunu hazırlamak için; elenmiş unu derin bir karıştırma kabına alın. Kabartma tozu ile harmanlayın.
  1. Eritilmiş margarin, yumurta(akı) ve tuzu küçük bir kapta çırpın.
  2. Unun ortasını havuz gibi açın. Çırptığınız yumurtalı karışımı una ekleyin.
  3. Pürüzsüz bir hamur elde edene kadar tüm malzemeyi yoğurun.
  4. Hamurun üzerine nemli bir bez kapatarak oda ısısında 20 dakika kadar bekletin.
  5. İç harcını hazırlamak için; kuru soğanı küçük küpler halinde yemeklik doğrayın. Zeytinyağını bir tavada kızdırın ve doğradığınız soğanları tavaya ekleyın.
  6. Doğranmış soğanı renk alana kadar soteleyin. Ardından; kuşbaşı doğranmış tavuk göğsünü ekleyin ve suyunu çekene kadar kavurun.
  7. Közlenmiş patlıcanların kabuklarını ayıklayın. Kabuğunu soyduktan sonra küçük parçalar halinde kestiğiniz közlenmiş patlıcan, kırmızı pul biber, tuz ve karabiber ekleyin. Tüm malzemeyi 5 dakika kadar kavurduktan sonra ocaktan alın.
  8. Dinlendirdiğiniz hamuru mutfak tezgahı üzerinde yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın.
  9. Hamur parçalarını yaklaşık 15 cm. çapında açın. Orta kısımlarına hazırladığınız iç harçtan yerleştirin ve yarım ay şeklinde kapatın.Kenar kısımlarına açılmaması için bir çatal ile bastırarak aynı zamanda şekil verin.
  10. Hazırladığınız poğaçaları tabanını yağlı kağıt ile kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin.
  11. Üzerlerine çırpılmış yumurta sarısı sürün.
  12. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında 30 dakika kadar pişirin. Ilık olarak servis edin.
Püf Noktası ;

* Eritilmiş margarini iyice ılıttıktan sonra yumurta ile karıştırın.
* Közlenmiş patlıcanların kabuklarını kolayca soymak için; temiz bir kese kağıdı ya da naylon torba içinde bekleterek terlemelerini sağlayabilirsiniz.
* Poğaçaları sulandırmaması için; iç harcı soğuttuktan sonra kullanın.

AFİYET OLSUN :KK36:

Eki Görüntüle 2132248
Eki Görüntüle 2132247 Eki Görüntüle 2132246 Eki Görüntüle 2132245 Eki Görüntüle 2132244
Ellerine sağlık canım ,poğaçaların çok güzel olmuş,başarılar dilerim.:KK36:

• Beğen
eline sağlık başarılar :kahve:
Teşekkürler :KK200:

Ellerinze sağlık. Yarışmada bol şans .
Sağol canım teşekkürler :KK200:
Ellerine sağlık canım benim, yarışmada booool şansın olsun :)
Canımmm teşekkür ederimmmmmm :KK200:
Ellerine sağlık canım ,poğaçaların çok güzel olmuş,başarılar dilerim.:KK36:
Deynepimmmm :KK200:
Çok teşekkürlerrr :KK36::KK15:

Eline sağlık canım nasıl bir pogacadir bu direk yemek niyetine yemelik superrrr:KK60:

• Beğen
Harika vallahi elinize sağlık başarılar

• Beğen
X