Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreş İçin Önemli Kriterler Neler

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Bahçesi ısınması kaç öğrenciye kaç öğretmen düşüyor meselesi yemek listesi güvenliği uyku konusunda nasıl davrandıkları ve uyumayan çocuğa alternatif çözümleri şimdilik aklıma gelenler. Onun disinda adaptasyon surecleri nasil ve gitmek istemedigi zaman yaklasimlari nasil bu da onemli. Montessori gibi ekolleri neden geçtiğiniz anlayamadım ama benim için önemli konu. Cünku benim kızım normal bir okula gitse sıkılırdi mesela. Bir de bakıcı ile evde kalması alternatifiniz yok mu yanlış anlamayın yargılamak için sormuyorum. Merak ettim.
Montessori eğitimiyle büyyüen çocuklar ilkokulda sıkıntı yaşıyorlar maalesef. Evde montessori, kreşte montessori sonra bildiğin eğitim odaklı bir ilkokul olunca problem. Bu sebeple çok önemsemiyorum.

Yemek konusuna girerseniz çıkamazsınız. Ne yazık ki en muazzam dediğiniz okullarda bile, kek börek tatlı tarzı ara öğünler oluyor. Eğer yemeklerini dışardan catering usulü değil de kendi bünyelerinde yapıyorlarsa, mutfak temizse, iyi malzemeler kullanıyorlarsa tamamdır.

Ayrıca okul vermese bile, bir öğrencinin doğum günü vs olduğu zaman muhakkak pastalı bir kutlama oluyor ve çocuğunuz şekerle tanışıyor :)

Onun dışında, konuşamayan ve bezli 18 aylık bebeğini kreşe veren biri olarak en çok dikkat etmeniz gereken çocuğun temiz bakılması ve şefkatle ilgilenilmesi.

Eğer ki kreşe verecekseniz, sizin hassasiyetinizle beslenmesine dikkat edilmez ama başka yönleri çok gelişir.
Hayır ben çok katı değilim ama rutin beslenmesinde şeker, hamur olmasını istemiyorum. Doğum günlerinde pasta yesin ama her gün yemesin mantığındayım sadece.

İsterse dünyanın en iyi kresi olsun o yaşta vermezdim sanırım. Ama 5 yaşındaki oğlumun kreşi beklentimizi karşılıyor. İlk önceliğimiz sevilmesi ve güven duygusunun zedelenmemesi idi. Hijyen yemekler Havadar aydınlık olması bahçesinin olması da çok önemli. İngilizce piyano robotik kodlama satranç dans için branş hocaları geliyor. Ama olmasaydı da niye yok demezdim çünkü önceliğim akademik başarı değil bu yaşta. Onun dışında nar partisi sevgi günü 80 ler partisi falan yapıyorlar velide fazla da birsey talep etmeden. Bunlar da cok güzel etkinlikler. Doğum günleri için 15 cocuk için ev yapımı pasta götürüyorsunuz. Tavuk balık riskli oldugu için verilmiyor. Et kıyma sebze ve baklagil oluyor. Ev yapımı yoğurt oluyor. İkindi kahvaltısında ev yapımı kurabiye kek oluyor.

el elin eşşeğini türkü çığırarak ararmış.

hiç kimse benim çocuğuma benden daha iyi bakamaz. bu kesin ve nettir.

anladığım kadarıyla siz kötünün iyisini arıyorsunuz.
Birilerini iğneleyesiniz var sanırım ama burada gereksiz olmuş. Kreş arayan birinin başkalarının deneyimlerini sorması, belki de bu konu hakkında pek bilgisi olmadığı için bazı şeyleri özellikle belirterek sorması, ayıp ya da kötü bir şey mi? Size bir voodoo bebeği alalım isterseniz, onu iğnelersiniz.

İşte tam da o bahsettiğiniz, anlayamayacağımız şeyler yüzünden ben erken vermem kreşe. Erken dediğim aya değil de kendini ifade etme becerisine bağlı. Kuruma çok güvenebilirim ama hiçbir insanoğluna %100 güvenemem ve çocuğumu gözü kapalı emanet edemem. Çocuğun mutlu ya da mutsuz olduğunu, okulda olan biteni anlatabilmesini isterim. Mesela kızım öğle uykusuna yatmak istemediği bir gün, arkadaşlarını rahatsız ediyormuş, öğretmeni pikesini hadi uyu artık diyerek, etrafa bakıp, konuşmasın diye gözüne doğru çekmiş. Bunu aynen gelip anlattı bana. Sonra öğretmenle konuştuk tabi. Öğretmenin niyeti kötü değil ama çocuğun olayı nasıl algıladığı daha önemli. O yüzden böyle şeyleri bilmek isterim ki, müdahale etmek gerekirse edebilelim. Öyle okulda kamera beklentim yok. Her an kamerayla takipte olacak değiliz. Çocuğun kendini etkileyen şeyleri gelip anlatabilmesi öncelikli ve gerekli ama.
Bizimkinin böyle bir şeyi anlatması 4 yaşı bulabilir, o zamana kadar vermeyecek miyim:KK70: of çok karışık kafam, bir yandan oğlum çok sosyal yani maksimum bir sene daha tutabilirim ve 2.5 yaşta yine vermem gerekir...

Bir de kamera yok ama her gün derste çekilmiş foto gönderiyorlar bir sürü ve yemeğini yedi mi derse katıldı mı duygu durumu nasıldı gibi günlük rapor geliyor

Onu şöyle söyleyeyim; çocuk başta ev ortamında büyüyor ve ne kadar sosyal olursa olsun belli kişileri görüyor. Ama kreşte farklı ortamlardan çocuklar bir araya geliyor. Hepsinin her şeyi farklı, yani taşıdıkları virüs mikrop vs de. Çocuğun da bağışıklık sistemi çok gelişmiş olmadığı için özellikle ilk yıl çok sık hasta oluyorlar; dediğiniz gibi ateşli şekilde geçiyor. Ama gene de hastalığın seyri çok önemli; eğer çocuk her hasta olduğunda hastaneye yatacak hale geliyorsa ya çocukta bir problem vardır ya da kreşte. Bir de çoğu kreş temizliğe önem göstermiyor, bu da hastalıkların artmasına neden oluyor. Bir sürü çocuğun bir arada olduğu yer neticede. E çalışan annelerde izin alamayınca hasta da olsa çocuğu gönderiyor. Bu durumda da diğer çocuklara da bulaşıyor. Vs vs çok şey var yani aslında
çocugun gelisimi icin cok onemli bi ortam kres ama saglik sorunuda hep aklima takiliyo
bu sene eylul ekim gibi bende vereyim diyorum ama bu hastalik durumu moralimi bozuyor acikcasi
yani cocugu krese gonderiyosun her hafta en az 3 gun evde yatiyor izin alamayacak durumda olup hasta hasta cocugu gondermek zorunda kalmakta ayrica uzucu
birde benim aklima takilan cocuklara nasil davraniyorlar?
yani hircin davranma durumu soz konusu olabilirmi?

Eğer ki çalışmak gibi bir sebepten değil ise 19 aylık biraz erken geldi kreş için. Çünkü kendini henüz ifade edemiyor ve güvenlik açısından bence bu önemli. Emzirirken, bez bıraktırırken çoğu zaman iki yaş bekleniyor.
Tabi ki çocuklar arkadaş istiyor oyun istiyor. Eskiden komşu çocukları olurmuş akraba arkadaş çocukları gelirmiş bir şekilde ço ukşar da anne babaya bu kadar muhtaç yaşamazmış. Hangi şehirdesinizi bilmiyorum ama artık büyükşehirlerin bir çoğunda oyun grubu olan kafeler, oyunevleri yada özel kreşlerde de 3 yarım gün şeklinde seçenekler olabiliyor.

İsterse dünyanın en iyi kresi olsun o yaşta vermezdim sanırım. Ama 5 yaşındaki oğlumun kreşi beklentimizi karşılıyor. İlk önceliğimiz sevilmesi ve güven duygusunun zedelenmemesi idi. Hijyen yemekler Havadar aydınlık olması bahçesinin olması da çok önemli. İngilizce piyano robotik kodlama satranç dans için branş hocaları geliyor. Ama olmasaydı da niye yok demezdim çünkü önceliğim akademik başarı değil bu yaşta. Onun dışında nar partisi sevgi günü 80 ler partisi falan yapıyorlar velide fazla da birsey talep etmeden. Bunlar da cok güzel etkinlikler. Doğum günleri için 15 cocuk için ev yapımı pasta götürüyorsunuz. Tavuk balık riskli oldugu için verilmiyor. Et kıyma sebze ve baklagil oluyor. Ev yapımı yoğurt oluyor. İkindi kahvaltısında ev yapımı kurabiye kek oluyor.
Belki 3 yaş daha ideal olabilir ama 4-5 yaş bizim için çok çok geç. Bakıcıyla mümkün değil o yaşa kadar evde kalması.

18 aylık bebeğimi kreşe verdim .Okulun ferah ,temiz olması,park ve bahçesinin olması ,sınıfındaki öğrenci sayısı ,öğretmen sayısı ,bezli olduğu için şefkatle alt değişimi ,istediğinde sarılacak ,şefkat gösterip kucağına alacak bir öğretmeni olması benim için baş kriterlerdi .
Yemek konusunda da kahvaltı ve öğle yemeği okulda pişiyor ;tavuk ve dondurulmuş gıda kullanılmıyor .
İkindi kahvaltılarında kek ,börek vs oluyor(bunun olmadığı okul yok diye biliyorum ) ;eğer yemesini istemiyorsanız siz evden Sağlıklı atıştırmalık gönderebilirsiniz ,o şekilde yardımcı oluyorlar .
Şimdilik aklıma gelenler bunlar
Bunu da istemem yani ne yeniyorsa herkesle onu yesin. Çok bilen ebeveyn gibi oğlumu ayrı tutmak istemem alerji gibi bir durum olmadıkça.

Bizimkinin böyle bir şeyi anlatması 4 yaşı bulabilir, o zamana kadar vermeyecek miyim:KK70: of çok karışık kafam, bir yandan oğlum çok sosyal yani maksimum bir sene daha tutabilirim ve 2.5 yaşta yine vermem gerekir...
Bilmiyorum ya, o konulara henüz gelmedik. Büyük kız bir çok işi bizim için kolaylaştırdı ama küçük kızım da dil konusunda sizin yavru gibi pek umut vaat etmiyor gibi. Sürekli dadada dududu. Ablası onun yaşında anne gel, su iç falan filan diyordu. Bu bana hala nene diyor. Anne de diyor ama anne ben değilim. Baba da diyor ama kime diyor bilmiyoruz, çünkü babasına dada diyor. Umarım birden dil atağı yaşarlar, tek umudum o.

İstanbulu bilemiyorum ama Bodrum'da boyle bahsettigin sahane kresler var , oglumun ki de kizimin ki de kocaman bahceli , sevgi dolu sefkatli ogretmenlerin oldugu beslenme programlari sebze meyve agirlikli (hatta bir tanesinde sut yerine dogal bitki caylari veriyordu ) kresleri oldu
Bahcesi olmayan , yeterli sayida iyi ogretmeni olmayan , beslenme programinda surekli pogaca borek vsolan kreslerden uzak dur koalinacim

Bu arada dil denmis , mila uc yasinda hala konusamiyoramabir senedir krese gidiyor , sorun degil ki konusamamasi , dert etme bunu hic

Hayır ben çok katı değilim ama rutin beslenmesinde şeker, hamur olmasını istemiyorum. Doğum günlerinde pasta yesin ama her gün yemesin mantığındayım sadece.
Genelde sabah kahvaltıları serpme kahvaltı şeklinde olur, süt ya da ıhlamur içecek olarak verilir. Haftada bir gün tost+süt de verebiliyor bazı kreşler. Öğle yemeği ev yemeklerinden ibarettir. Çorba, ana yemek, pilav ya da makarna ve yoğurt ya da komposto şeklinde... İkindi öğünlerinde genelde meyve değil, poğaça ya da kurabiye verirler. Gün içindeki tek sağlıksız öğün bu oluyor. Bazı kreşler sabah ve öğle yemeği arasında meyve de verebiliyor. Zaten aylık yemek listesi de size mutlaka gelir. Bazı kreşler çocuk ne yedi, uyudu mu, hangi aktivitelere katıldı, kendi web siteleri ya da telefon app'larıyla veliye bildirirler. Bizim kreş ilk zamanlarda bunu defterle yapıyordu mesela, sonra teknolojiyle tanıştılar. Bunları da bilmenizde fayda var bence. Yani en azından kreş görmeye gittiğinizde sorarsınız ne nasıl oluyormuş.

Selam herkese.
Oğlum 14 aylık ama artık diğer dönem kreş düşünüyorum bakıcı yerine, 19 aylık olacak eylül dönemi.
Tam netleşmedi kararım, konuşmaması ve bezi bırakmamış olması negatif şeyler, hastalık dönemini küçük yaşta geçirecek olması da diğer büyük çekincem.
Kararım net değil yani sadece oyun gruplarına falan götürdüm, uzun süreler kalması nasıl olur bilmiyorum ancak netleşirsek yaz dönemi alışma süreci geçireceğiz zaten.
Velhasıl etrafımda zaten 3 yaş altı alan çok bir kreş yok ama hiç bir kreşte de aradığım özellikler yok. Tamam sevgi dolu, güvenilir olması baş kriter ama mesela karanlık bir kreşi siz tercih edee miydiniz? Ya da bahçesi olmayan? Yemek listesi pasta, kek, börekle dolu olan? Ben istiyorum ki ferah ve aydınlık ( yani güneş almasa bile gündüz ışık yakacak kadar karanlık olmasın), bahçesi olan ve etkin kullandıkları, yemekleri organik şeylerden olamasa bile en azından şeker gibi başat zararlardan uzak tuttukları, süt içirmeyenler için alternatif içecekleri olan bir kreş. Çok şey mi bunlar sizce? Hani bu sene değil de seneye versem bile aradığım şeyler bunlar. Montessori eğitimiymiş, waldorfmuş, bunları zaten geçtim...
Özellikle kreş tecrübesi olanlar, sizler nelere baktınız? Size önemli gelen kritere sonradan aslında çok da önemli değilmiş dediğiniz oldu mu?
2.5 yalında başladı kızım kreşe, küçük yaş grubu olduğu için ilk aradığım kriter öğretmenin çocukları sevmesi ve bunu hissettirmesi oldu. Sonra yemek listesinin sağlıklı beslenme olması ve fiziki şartlar. Çok şükür minik eksikliklerle bulabildim .

bizim en buyuk kriterimiz esimin ya da benim isime yakin olmasiydi.
iki cocugum da 2 yasinda basladilar krese, hala okullarini kreslerini bizim is yerlerimize yakin ayarliyoruz.

Bahceli olmasi ikinci kriterim olurdu.

Ucuncu kriterim de montessori egitimi olmasa bile cocuklara kendi islerini kendileri yapmayi asilamalari. Kucuk oglum 3,5 yasinda, bir ara bir kac ay boyunca alt esofmanini ters giyinmis olarak geldi, evde ben giydiriyorum tabi, okulda yardim etmiyorlar ve nasil giyiniyorsa giyiniyor, bazen yarim saat suruyormus uykudan sonra giyinmesi dusunun. Ama ben memnunum yardim etmemelerinden.

Yemek konusunda buyuk oglumda cok sansliydim,
ama kucuk oglumda yurtdisindayiz, ve yemekler saglikli olsa da sagliksiz atistirmaliklar cok normal goruluyor, muhakkak daha iyisi vardir belki ama bizim is yerlerimize yakin seceneklerde yoktu maalesef. ekmek ozellikle cok tuketiliyor.

Montessori eğitimiyle büyyüen çocuklar ilkokulda sıkıntı yaşıyorlar maalesef. Evde montessori, kreşte montessori sonra bildiğin eğitim odaklı bir ilkokul olunca problem. Bu sebeple çok önemsemiyorum.

Bizde var bir tane

Keşke hep anaokuluna gitseydim diyor

Dersleri iyi vs ama orada hayat daha güzeldi burada hem sınavlar önemli değil deyip sınav yapıyorlar kendileriyle çelişiyorlar diye söyleniyor

Yaşı küçük olunca sıkıntı genelde aman Bebek bunlar deyip daha tecrübesiz hatta bunu kullanmak hoşuma gitmedi ama başka kelime bulamadım az eğitimli öğretmen veriliyor

Yıllar önce bir kreşe gittim biz de su içiyorduk su içme saati dediler sonrasını bilmiyorum çocukları boncuk gibi oturtmuş ellerine plastik bardak vermiş hadi içinnnn diyorlardı

Oğlumun gittiği kreşteki lisans okul öncesi mezunu öğretmeni 12 yıldır aynı okulda çalışıyordu

Benim ölçüm bu idi birçok öğretmenin bu kadar uzun çalıştığı bir yer huzurludur diye düşündüm

Kocaman arka bahçesi ve orta avlusu vardı kışın dahi dışarı çıkarırız diye ilk konuşmada söylerlerdi

Yemekler orada mutfakta yapılırdı

Arada kek börek de çıkardı ama meyve ve yoğurt çıkardı mesela diyetisyen ve gıda mühendisi vardı

Kurufasülye yanına turşu da çıkardı

İlk toplantıda 6 yaş grubundan bir çocuğun babası kurufasülye yer mi çocuk diye şikayet etmişti benimki 36 aylık yemiş bayıla bayıla eve gelip anlattı dediğimde Adam inanmadı

Bir süre bitki çayı vs de yapıyorlardı şeker kullanmadan yine süt de oluyordu vs

Biz kreşe gitmeyeli uzun yıllar geçti ama önümüzdeki yıl fiyatı 25000 imiş 10
aylık

bunu da ele almak lazım

Bizde var bir tane

Keşke hep anaokuluna gitseydim diyor

Dersleri iyi vs ama orada hayat daha güzeldi burada hem sınavlar önemli değil deyip sınav yapıyorlar kendileriyle çelişiyorlar diye söyleniyor

Yaşı küçük olunca sıkıntı genelde aman Bebek bunlar deyip daha tecrübesiz hatta bunu kullanmak hoşuma gitmedi ama başka kelime bulamadım az eğitimli öğretmen veriliyor

Yıllar önce bir kreşe gittim biz de su içiyorduk su içme saati dediler sonrasını bilmiyorum çocukları boncuk gibi oturtmuş ellerine plastik bardak vermiş hadi içinnnn diyorlardı

Oğlumun gittiği kreşteki lisans okul öncesi mezunu öğretmeni 12 yıldır aynı okulda çalışıyordu

Benim ölçüm bu idi birçok öğretmenin bu kadar uzun çalıştığı bir yer huzurludur diye düşündüm

Kocaman arka bahçesi ve orta avlusu vardı kışın dahi dışarı çıkarırız diye ilk konuşmada söylerlerdi

Yemekler orada mutfakta yapılırdı

Arada kek börek de çıkardı ama meyve ve yoğurt çıkardı mesela diyetisyen ve gıda mühendisi vardı

Kurufasülye yanına turşu da çıkardı

İlk toplantıda 6 yaş grubundan bir çocuğun babası kurufasülye yer mi çocuk diye şikayet etmişti benimki 36 aylık yemiş bayıla bayıla eve gelip anlattı dediğimde Adam inanmadı

Bir süre bitki çayı vs de yapıyorlardı şeker kullanmadan yine süt de oluyordu vs

Biz kreşe gitmeyeli uzun yıllar geçti ama önümüzdeki yıl fiyatı 25000 imiş 10
aylık

bunu da ele almak lazım
Evet maalesef yani ikisinin ortası bir eğitimi benimsemek ileriki yaşlar için daha kolay oluyor. Montessori iyi hoş ama sonrasında montessori ekolünü benimsemiş bir ilkokula verilmedikçe bence problem.
Biz zaten seneye bakıcıya 2 bin vereceğiz yani bu miktarı ve biraz fazlasını kreşe vermek daha mantıklı olabilir.
Yemek konusunda benim oğlumun yemediği yok şu an 14 aylık ve bugün kuru fasulye var. Mümkün mertebe her şeyle tanıştırmaya çalışıyorum ama günlük poğaça ve kek saati canımı sıkıyor. Ben kek yapsam dahi pekmezli falan yapıp veriyorum ve her gün olmuyor bu. Atıştırmalıkları sağlıklı seömeye özen gösteriyorum.
Açıkçası her kreşte sıkıntı var ama neyden taviz vereceğimi tam bilemiyorum. Bir yer çok övüldü çok ilgililer dendi ama küçücük sınıflarda, karanlık ortamda ne kadar verinli olunabilir. Başka bir okula profesyonel dendş ama ikindide kemalpaşa gördim listede :KK70:

Evet maalesef yani ikisinin ortası bir eğitimi benimsemek ileriki yaşlar için daha kolay oluyor. Montessori iyi hoş ama sonrasında montessori ekolünü benimsemiş bir ilkokula verilmedikçe bence problem.
Biz zaten seneye bakıcıya 2 bin vereceğiz yani bu miktarı ve biraz fazlasını kreşe vermek daha mantıklı olabilir.
Yemek konusunda benim oğlumun yemediği yok şu an 14 aylık ve bugün kuru fasulye var. Mümkün mertebe her şeyle tanıştırmaya çalışıyorum ama günlük poğaça ve kek saati canımı sıkıyor. Ben kek yapsam dahi pekmezli falan yapıp veriyorum ve her gün olmuyor bu. Atıştırmalıkları sağlıklı seömeye özen gösteriyorum.
Açıkçası her kreşte sıkıntı var ama neyden taviz vereceğimi tam bilemiyorum. Bir yer çok övüldü çok ilgililer dendi ama küçücük sınıflarda, karanlık ortamda ne kadar verinli olunabilir. Başka bir okula profesyonel dendş ama ikindide kemalpaşa gördim listede :KK70:
Ben ikindi kahvaltısından ödün vermiştim :)

X