Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Kreş İçin Önemli Kriterler Neler

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
Evet maalesef yani ikisinin ortası bir eğitimi benimsemek ileriki yaşlar için daha kolay oluyor. Montessori iyi hoş ama sonrasında montessori ekolünü benimsemiş bir ilkokula verilmedikçe bence problem.
Biz zaten seneye bakıcıya 2 bin vereceğiz yani bu miktarı ve biraz fazlasını kreşe vermek daha mantıklı olabilir.
Yemek konusunda benim oğlumun yemediği yok şu an 14 aylık ve bugün kuru fasulye var. Mümkün mertebe her şeyle tanıştırmaya çalışıyorum ama günlük poğaça ve kek saati canımı sıkıyor. Ben kek yapsam dahi pekmezli falan yapıp veriyorum ve her gün olmuyor bu. Atıştırmalıkları sağlıklı seömeye özen gösteriyorum.
Açıkçası her kreşte sıkıntı var ama neyden taviz vereceğimi tam bilemiyorum. Bir yer çok övüldü çok ilgililer dendi ama küçücük sınıflarda, karanlık ortamda ne kadar verinli olunabilir. Başka bir okula profesyonel dendş ama ikindide kemalpaşa gördim listede :KK70:

Kemalpaşa dan ödün vereceksin

Benimki yemezdi çoğu Zaman tatlı

Zaten öğlen düzgün yediğinden ikindi de yiyeceği tek bir Kemalpaşa çok sıkıntı olmaz

Yani zaten az oluyor öyle tepsi tepsi gibi düşünme bir tane küçücük Kemalpaşa

Umarim aradiginiz gibi bir kres bulursunuz. Bence yasi kucuk degil.
Ben malesef kucugumu 9 aylik iken krese vermek zorunda kalmistim. Gerci cok erken konustu. Suan 4 yasinda cok sosyal ve yasitlarina gore gelisiminde cok önde.

benim verdiğim kres psikodrama ekolünde eğitim veriyomus. ama ben şahsen ona hiç bakmadım.

22 aylıkken oyun grubuyla başladı. tam iki yaşında tam güne geçti. ben de işe döndüm.

aydınlık bi kres. herşey ortada gizli sakli sınıflar yok. veliler kafasına göre icerde gezemiyo. iki asci var. bi tane ortada gezen abla var getir götür ve bez değişimi yapıyo.
en geç yarim saatte bir sınıfları havalandiriyolar. benim oğlum en küçük grupta. onlar kresin bahcesinde zorlaniyo diye sınıflarından dışarı acilan bahceyi cevirip onlara özel bi oyun alani yaptilar. tehlikeli olabilir diye düşünmüşler:)

her sınıfta iki öğretmen var. kres iki katli iki katta da boşta, yani ortada öğretmen var. bi tane aktif sürekli gezen psikolog var. kurucu müdür klinik çocuk psikologu müdür psikolog.
çocuklar asla yalnız kalmiyolar ihmal edilmiyolar. disarda de çeşitli dersler için öğretmenler geliyo. orff ritm dersi, drama, spor, bale, İspanyolca vs vs gibi. iki dilli bı kreş yoğunluk İngilizce yan dil olarak İspanyolca veriliyo.

aylık sergileri oluyo. aylık fotoğraf albümü yemek listesi ders programı gönderiliyo. patlican ispanak gibi sebzeleri vermiyolar. yemek konusunda ozenliler. veli iletişim defteri kullaniyoruz. en ufak biseyde fotoğraf atıp bilgi verip bilgi istiyolar.
hergun buharli makineyle temizliyorlar kresi. hijyenik baya. tuvalet eğitimi için yardımcı oluyolar. pazartesi oyuncak götürme günü. Çarşamba kitap paylaşım günü. evden o günlerde oyuncak ve kitap götürüyo her çocuk.

servis yok. herkes kendi rutinine göre bırakıp aliyo çocuğunu. esnek o konuda baya.

benim tercih nedenim
-bahçesi çok büyük bostanları bile var
-çok aydınlık ferah sınıfları var
-psikoloji ile ilgili insan sayısı fazla olmasi
-oğlumun girer girmez sevip benimsediği bir ortam olması
-velilerin gereksiz müdahalesine kapalı olması

ben memnunum açıkçası oğlum mutlu hala bırakırken ağlıyo ama herkesi taniyo, aşırı sosyal, alırken de gelmemek için direniyo:KK70:

çocugun gelisimi icin cok onemli bi ortam kres ama saglik sorunuda hep aklima takiliyo
bu sene eylul ekim gibi bende vereyim diyorum ama bu hastalik durumu moralimi bozuyor acikcasi
yani cocugu krese gonderiyosun her hafta en az 3 gun evde yatiyor izin alamayacak durumda olup hasta hasta cocugu gondermek zorunda kalmakta ayrica uzucu
birde benim aklima takilan cocuklara nasil davraniyorlar?
yani hircin davranma durumu soz konusu olabilirmi?

O kreşten kreşe ve öğretmenden öğretmene değişiyor. Ben kreşte çalışırken 5 öğretmen vardı. 3 ü sınıf arladaşıydı ve en büyük 3 gruba onlar bakıyordu. Sınıfları ayrı ayrıydı yani. Çocuklara bağırdıklarına, onları korkuttukları a vs tanık olmuştum birkaç kez. Öte yandan çocuğa hırçın davranılırsa kesinlikle anlıyorsun zaten. Ya öğretmen güven vermiyor ya da çocuk bir şekilde hissettiriyor. Eğer çocuk mutlu gidiyorsa, eve geldiğinde de mutluysa vs iyidir. Bizim kreşin whatsapp grubu var, etkinliklere dair kısa videolar atılıyor. Çocuğun takibini bu şekilde de rahatlıkla yapabiliyorsun. Mesela geçen haftalarda oğlum etkinliklere daha gönülsüz katılıyordu, bu hafta maşallahı var. Tabii ki kısa videolar bir ölçüt değil, ama çocuğunu iyi tanıyan bir anne için güzel ipuçları sunabiliyor. Öte yandan da çocuk haftanın 3 günü evde yatacak duruma geliyorsa ya o kreş pistir ya da bağışıklığı düşüktür. İlk senelerde sürekli bir burun akıntısı ve ateşli hal normal ama öyle günlerce evde yatakta yatmak normal değil.

Ek: bu arada çok hasta olur endişen varsa başlangıçta tam gün olarak değil de yarım gün olarak vs başlatıp bir süre sonra tama çevirebilirsin. Bu arada da bağışıklık güçlendirici kullanırsan (doktor önerisiyle) çok çok hafif atlatırsın.

bana güven veren en önemli ayrıntıyı atlamisim😬😬

benim oğlumu direk kayda almadilar. iki kez gözlem yapmak için davet ettiler. birebir ve sınıfta gözlem yaptılar. hazır olup olmadığına karar verip öyle alalım bu yaşlar çok önemli. travmatik izler birakmayalim hayatinda dediler.

gözlemler sonucu yarım gün başlamasında sıkıntı yok ama sizin için uygunsa oyun saatiyle başlayalım. su an ona burasi farklı ve cazip geliyo. tam olarak kurallara hakim değil birden yarım gün ağır olabilir riske atmayalim dediler.

görüştüğüm ikinci kreş naparsa yapsın alışıyo önemli olan anne baba ve öğretmenlerin kesin tavrı demişti. bence kararlı tavır da önemli ama onların dediği gibi değil yani. mecbur alışmak zorundaya getirdi psikolog bayan.

benim verdiğim kres psikodrama ekolünde eğitim veriyomus. ama ben şahsen ona hiç bakmadım.

22 aylıkken oyun grubuyla başladı. tam iki yaşında tam güne geçti. ben de işe döndüm.

aydınlık bi kres. herşey ortada gizli sakli sınıflar yok. veliler kafasına göre icerde gezemiyo. iki asci var. bi tane ortada gezen abla var getir götür ve bez değişimi yapıyo.
en geç yarim saatte bir sınıfları havalandiriyolar. benim oğlum en küçük grupta. onlar kresin bahcesinde zorlaniyo diye sınıflarından dışarı acilan bahceyi cevirip onlara özel bi oyun alani yaptilar. tehlikeli olabilir diye düşünmüşler:)

her sınıfta iki öğretmen var. kres iki katli iki katta da boşta, yani ortada öğretmen var. bi tane aktif sürekli gezen psikolog var. kurucu müdür klinik çocuk psikologu müdür psikolog.
çocuklar asla yalnız kalmiyolar ihmal edilmiyolar. disarda de çeşitli dersler için öğretmenler geliyo. orff ritm dersi, drama, spor, bale, İspanyolca vs vs gibi. iki dilli bı kreş yoğunluk İngilizce yan dil olarak İspanyolca veriliyo.

aylık sergileri oluyo. aylık fotoğraf albümü yemek listesi ders programı gönderiliyo. patlican ispanak gibi sebzeleri vermiyolar. yemek konusunda ozenliler. veli iletişim defteri kullaniyoruz. en ufak biseyde fotoğraf atıp bilgi verip bilgi istiyolar.
hergun buharli makineyle temizliyorlar kresi. hijyenik baya. tuvalet eğitimi için yardımcı oluyolar. pazartesi oyuncak götürme günü. Çarşamba kitap paylaşım günü. evden o günlerde oyuncak ve kitap götürüyo her çocuk.

servis yok. herkes kendi rutinine göre bırakıp aliyo çocuğunu. esnek o konuda baya.

benim tercih nedenim
-bahçesi çok büyük bostanları bile var
-çok aydınlık ferah sınıfları var
-psikoloji ile ilgili insan sayısı fazla olmasi
-oğlumun girer girmez sevip benimsediği bir ortam olması
-velilerin gereksiz müdahalesine kapalı olması

ben memnunum açıkçası oğlum mutlu hala bırakırken ağlıyo ama herkesi taniyo, aşırı sosyal, alırken de gelmemek için direniyo:KK70:
Hangi şehirvehangi kreş bu paylaşır mısınız:)

O kreşten kreşe ve öğretmenden öğretmene değişiyor. Ben kreşte çalışırken 5 öğretmen vardı. 3 ü sınıf arladaşıydı ve en büyük 3 gruba onlar bakıyordu. Sınıfları ayrı ayrıydı yani. Çocuklara bağırdıklarına, onları korkuttukları a vs tanık olmuştum birkaç kez. Öte yandan çocuğa hırçın davranılırsa kesinlikle anlıyorsun zaten. Ya öğretmen güven vermiyor ya da çocuk bir şekilde hissettiriyor. Eğer çocuk mutlu gidiyorsa, eve geldiğinde de mutluysa vs iyidir. Bizim kreşin whatsapp grubu var, etkinliklere dair kısa videolar atılıyor. Çocuğun takibini bu şekilde de rahatlıkla yapabiliyorsun. Mesela geçen haftalarda oğlum etkinliklere daha gönülsüz katılıyordu, bu hafta maşallahı var. Tabii ki kısa videolar bir ölçüt değil, ama çocuğunu iyi tanıyan bir anne için güzel ipuçları sunabiliyor. Öte yandan da çocuk haftanın 3 günü evde yatacak duruma geliyorsa ya o kreş pistir ya da bağışıklığı düşüktür. İlk senelerde sürekli bir burun akıntısı ve ateşli hal normal ama öyle günlerce evde yatakta yatmak normal değil.

Ek: bu arada çok hasta olur endişen varsa başlangıçta tam gün olarak değil de yarım gün olarak vs başlatıp bir süre sonra tama çevirebilirsin. Bu arada da bağışıklık güçlendirici kullanırsan (doktor önerisiyle) çok çok hafif atlatırsın.
benimde dusuncem ilk once yarim gun baslatmak bu surede bende part time calisirim okula baslayana kadar yarim gun gondermeyi dusunuyorum aslinda bilmiyorum nasil olur.
bagisikligi suan cok kuvvetli bence grip oldugunda falan hep ayakta atlatti bilemiyorum kalabalik ortamda ne olur tabi o ayri bi durum sanirim.
allah hepimizin yardimcisi olsun
cok zor bir cocugu hayata hazirlamak
her detayi ayrintiyi dusunuyor insan

Bezi bırakmadan ve konuşmadan bence göndermeyin biraz daha evde idare edin.yazık kendini ifade etsin en azından.bezinide ne bileyim yabancıların değiştirmesi bana uygun gelmiyor.bakıcı oyun grubuna parka falan götüremez mi?

Selam herkese.
Oğlum 14 aylık ama artık diğer dönem kreş düşünüyorum bakıcı yerine, 19 aylık olacak eylül dönemi.
Tam netleşmedi kararım, konuşmaması ve bezi bırakmamış olması negatif şeyler, hastalık dönemini küçük yaşta geçirecek olması da diğer büyük çekincem.
Kararım net değil yani sadece oyun gruplarına falan götürdüm, uzun süreler kalması nasıl olur bilmiyorum ancak netleşirsek yaz dönemi alışma süreci geçireceğiz zaten.
Velhasıl etrafımda zaten 3 yaş altı alan çok bir kreş yok ama hiç bir kreşte de aradığım özellikler yok. Tamam sevgi dolu, güvenilir olması baş kriter ama mesela karanlık bir kreşi siz tercih edee miydiniz? Ya da bahçesi olmayan? Yemek listesi pasta, kek, börekle dolu olan? Ben istiyorum ki ferah ve aydınlık ( yani güneş almasa bile gündüz ışık yakacak kadar karanlık olmasın), bahçesi olan ve etkin kullandıkları, yemekleri organik şeylerden olamasa bile en azından şeker gibi başat zararlardan uzak tuttukları, süt içirmeyenler için alternatif içecekleri olan bir kreş. Çok şey mi bunlar sizce? Hani bu sene değil de seneye versem bile aradığım şeyler bunlar. Montessori eğitimiymiş, waldorfmuş, bunları zaten geçtim...
Özellikle kreş tecrübesi olanlar, sizler nelere baktınız? Size önemli gelen kritere sonradan aslında çok da önemli değilmiş dediğiniz oldu mu?
BİR kere güvenlik önlemi önemli prizler, camlar, merdivenler, sınıfta küçük oyuncak, oyun alanındaki büyük oyuncaklar. Küçük yaş Çocuk sayısı beslenme listesi sağlıklı mı? Temizlik nasıl? uykudan sonra atlet değişimi, uyku süreleri, kamera var mı? Vb. Liste uzar gider

Oğlum Ekim ayında başladı. İşyerime çok yakın. Biz çok memnunuz. Çünkü benim için önemli olan bu yaşlarda akademik eğitim değil oyunları, etkinlikleri nasıl keyifli hale getirdikleriydi. O kadar kasıntı yerler var ki aklımda direk elemiştim.

Oğlumun orayı sevmesi için önce samimiyet ve rahat ortam istiyordum. Bir çocuk bu şekilde de kuralları, sayıları, harfleri, ingilizceyi öğrenebilir.
Bu kreşle görüşmeye gittiğimde yeni el değiştirmişti. Aslında yeni kurulan bir kurumla anlaşarak risk aldım. Referans yoktu elimde. Ama o samimiyeti ve tecrübeyi ilk zamanda hissettim. 3 gün oryantasyon süresince orada durup kameradan izledim.

Bence iyi bir kurum dediğinizin aksine çocuğu şekerli hamurlu besine hapsetmez. Artık kurumların geneli ve ebeveynler o konuda hassas. Reçelleri, konserveleri bile artık orada yapıyorlar mevsimine göre.
Bir çok yerde artık doğumgünlerinde hazır yaş pasta kabul etmeyip evde yapılmasını istiyorlar. Bu kadar karamsar ve önyargılı olmayın.
Çok ucuza çalışan konforsuz yerler tabi ki kalitesizdir. Zaten onu ilk görüşmede anlarsınız.
Bu konuda çakal kurumlar da var.

Ben 4-5 kurumla görüşmüştüm hepsi yemek listesini gösterdi gayet sağlıklıydı.
Oğlumun gittiği kreşte sadece ikindi kahvaltısı için bir ikramlık yapar mutfaktaki ablaları. Kurabiye, sütlü tatlı veya helva gibi. O kadarını biz de yiyoruz. Benim için normal. Asla şeker tüketemez demiyorum.

Bence konuşması ve tuvalet alışkanlığını kazanmış olması gerekiyor. Onun dışında çocuğun artık daha dışa dönük arkadaş ortamı istediğinden anlaşılabilir kreş zamanı.

Kızım 2.5 yaşında yarim gün başladı kreşe.
Konuşup derdini anlatabiliyordu bu benim için önemliydi.
Sokakta gördüğü çocuklara gidip,kardeş gel oynayalım diyordu bu sebeple kışın ortasında başladı,mecbur kaldım açıkçası.
Araştırırken,bahçe konusu benim içinde önemliydi. Müstakil yerlere baktım hep zira büyük binalar ürkütücü olabilir diye düşünüyorum. Evime yakın bahçeli bir yer buldum sonunda. Yemek listesi önemli evet ama kahvalti,öğlen yemeği uygundu kafama,ikindi de verilen kek,börek vs beni rahatsız etmedi ki zaten haftanın bir günü meyve,kuruyemiş günüydü.
En önemlisi de kızımla gezdim ben tüm okulları ve sadece orada yanımdan ayrılip sınıfa girip oynadi,ben konuşurken.
Secimimden pişman da olmadım.
Eğitim tabi ki önemli ama okul öncesi benim için eğitimden ziyade,eğlensin,sosyalleşsin,topluluk içindeki kuralları öğrensin,uysun'du bu sebeple içime sinen kriterlerimin çoğunu karşılayan yeri seçtim.

Bu arada etkinlik veya parti yapmak adına size ekstra ekstra masraf çıkaracak, empatiden uzak yerleri tercih etmezdim.

Arkadaşım bir kolejin bünyesindeki bir kuruma gönderiyor. Kostüm partisi için her çocuğa çizgi film kahramanı konulu kostümler istemişler.

Bence bu çok yanlış. Kolej olunca nasılsa herkes alır diye düşünüyorlar galiba. Bu kadar pahalı etkinliklere ne gerek var? Bir kostüm en az 100₺

Oğlumun gittiği kurum da meb e bağlı özel bir kurum ama ebevenyni ekstra masrafa sokmadan ayda bir parti düzenliyorlar. En son karne partisi için kurabiye yapıp göndermiştim o kadar.
Zaten çizgi film karakterlerinden beslenilmesini de doğru bulmuyorlar. Yaratıcılığı ve hayalgücünü çok sınırladığı için..

Mesela evde değişik metaryallerden hazırlanan kukla partisi, karne partisi, pijama partisi gibi şeyler var bizde. Bu ay pijama partisi olacak. İstenen tek şey pijama ve yastık. Bitişte yastık savaşı yapacaklar. :KK68:

tayın çıktı araştırmaya koyuldum.
instadan isimlerine baktım.
etkınlıklerıne baktım.resim atıyorlar reklam amaçlı. o zaman içini vs gorebılıyorsunuz. böyle yapabılırsınız ılk olarak.aklınıza yatanı gıdıp bizzat görürsünüz.
yemek olayı istediğiniz gibi olmuyor.
normalde bize biz vermıyoruz(kendılerı yapıyorl) ama velıler pasta,çocuklara şeker dağıtsın dıye verıyorlar, engel olamıyoruz dendi. yani artıları fazla basana verceksınız. mükemmel bir yer yok maalesef.

Bende kızımı 18 aylık verdim. Daha önce bildiğim Bi yerdi. Büyük çocuğumda ordaydı. Bizi tanıdıkları ve zor durumda olduğumu bildikleri için aldılar. Yoksa 24 ay altı pek almıyorlardı.
Benim kıza 24 aylık olana kadar tek bir kişi küçük bir oda da baktı. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere uyuyordu. Günde 2 kere de 24-30 aylık çocuk grubuna oynaması için götürüyordu ablası.
Benim için ilk kriter kızımın sevilip sarılıp sarmalanmasıydı. Zaten yemeği falan çocuklarla birlikte öğreniyorlar onlar.
Çıcuğumla ile ilgili detaylı bir yazı istediler. Ne sever, ne zaman uyur, alerjisi var mı, kaç kelime konuşuyor vs gibi.
Pasta yedi mi bilmiyorum illaki yemiştir.
Hala orada büyük yaş grubunda şuanda.
Bahçesi var. İçeride sinema salonu, spor salonu, oyun alanı olan bir yerdi. Ben şimdilik memnunum. Kızımda severek gidiyor. Galiba benim çok kriterim yoktu.

benimde dusuncem ilk once yarim gun baslatmak bu surede bende part time calisirim okula baslayana kadar yarim gun gondermeyi dusunuyorum aslinda bilmiyorum nasil olur.
bagisikligi suan cok kuvvetli bence grip oldugunda falan hep ayakta atlatti bilemiyorum kalabalik ortamda ne olur tabi o ayri bi durum sanirim.
allah hepimizin yardimcisi olsun
cok zor bir cocugu hayata hazirlamak
her detayi ayrintiyi dusunuyor insan

Aynen yeni bir ortam olunca işler değişiyor. İlk etapta biraz sık hasta olsa da sonra toparlıyor zaten. Amiin inşallah 🙏🏻 Çocuğun ilk eğitim yeri kreş, çok ama çok önemli

X