Kekler - Pastalar Külahlı Pasta-Ülker Sponsorluğunda

Nevreste

Hala umudum var
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.914
597.588
42
Merhaba yemek bölümü takipçileri
Oğlumun ve yeğenimin doğum günleri için pasta yaptım.Yaptığım pastaların birini paylaşmak istiyorum
Bu ayda pasta yapmak bayağı zor çekim yapmam bayağı zor oldu.O sebeple bazı hatalar olmuş olabilir.Şimdiden kusura bakmayın.Tatildeyim annemin evindeyim.Birazda kendi evimde olmadığın için sıkıntılar oldu ama idare eder.Tarifime geçeyim

Malzemeler

3 yumurta
7 yemek kaşığı toz şekeri
1 çay bardağı süt
Yarım çay bardağı sıvı yağ
1 su bardağı + 2 yemek kaşığı un
1 paket vanilya
1.5 paket kabartma tozu
Kakao( kekin biri için)

Süsleme için
3 poşet krem şanti
1 paket çikolata sos
1 paket beyaz çikolata
1 paket bitter çikolata
6 tane külah
Dr oetker gümüş rengi inci boncuk

Krema Malzemeleri

1 kilo süt
3 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı şeker
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tuzsuz tereyağı

Yapılışı

Yumurta ve şekeri çırpıyoruz. Köpürünce süt ve sıvıyağı ekliyoruz.Karıştırıyoruz ve un,kabartma tozu ve vanilyayı ekleyip karıştırıyoruz( kabartma tozunu unun üzerine döküp karıştıralım)

Tereyağı ile tepsiyi yağlıyoruz.Sıvı yağ ile yağlayınca borcamdan çıkması zor oluyor.Mutlaka tuzsuz tereyağı kullanın.

175 derece fırında 20 dk pişiriyoruz.Siz fırınınıza göre bu süreyi ayarlayabilirsisiniz.
Kekimizi fırında çıkartıp soğumasını bekliyoruz sonra kolaylıkla kekimizi çıkartıyoruz.
Bu ölçüye 2 yemek kaşığı kakao ekleyip bir tanede kakaolu kek yapıyoruz.
Sonra keklerimizi ikiye bölüyoruz.
Yuvarlak borcamın küçüğüne yapıyoruz.

İç kremayı yapalım
500 ml sütü ve 1 su bardağı şekeri tencereye koyup kaynatıyoruz.
Bir kaba 500ml süt,3 kaşık un,3 kaşık nişastayı koyup karıştırıyoruz. Sonra kaynayan sütümüze ekliyoruz.
Kaynayınca içine 1 kaşık tereyağı ve vanilyayı koyup ocağı kapatıyoruz.

Kelepçeli kalıp olmadığı için kekimiz büyüklüğünde bir tencereye kekin bir parçasını koyuyoruz.
Sonra krema ve çikolata parçalarını her kata koyuyoruz.bir kakaolu bir sade kek koyacağız.
Son kata gelince boş bırakıp tenceremizin kapağını kapatıp 1 gece vaya 5-6 saat dolapta bekletiyoruz.

Krem şantimizi çırpıyoruz.
Keki tenceremizden ters çevirerek kolaylıkla çıkartıyoruz.
Üzerine krem şanti sürüyoruz.
Külahları etrafına diziyoruz.

Üzerini kremşanti ile süslüyoruz.

Bitter çikolatayı benmari usulü eritiyoruz.
(Cezveye su koyup kaynatıyoruz üzerine bir kap koyuyoruz ve cikolataların buharda erimesini sağlıyoruz)
Pişirme kağıdına şekiller yapıyoruz ve dolapta donmasini bekliyoruz.

Çikolata sosumuzu pisirme talimatlarına göre pişiriyoruz. Yarım.paket yeterli olur.

Daha sonra pastamızı dilediğiniz gibi süslüyoruz.

Yarışmacı arkadaşlarıma başarılar dilerim

Son düzenleme:
Ellerine emeğine sağlık ablacım Doğum günleri kutlu olsun yakışıklıların nice mutlu yılları olsun

ellerine sağlık canım. bir dilim gönderirsin bana artık yanında kahveyle

Ellerine sağlik ,cok tatli olmus Cici kizlara benzetdim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…