Anket Kürtaj konusunda fikriniz nedir?

Kürtaj konusunda fikriniz nedir ?

• Ankete Katılan
    1.411
Ben doğru korunursanız hamile kalmazsınız diyorum ama korunulduğu halde hamile kalındığı konusunda ısrar edenler var. Korunduğu halde hamile kalan ve bebeği istemeyen ne yapmalı?
Hiçbir yöntem % 100 başarı vadetmiyor zaten RİA dediğimiz spiralle hamile kalan çok hasta biliyorum fakat kontrol aksattıkları için oluyo, hormonal yöntemlerde zaman çok çok önemli, prezervatifide taktım bitti demekle olmuyo çıkarınca kontrol edilmeli mutlaka yırtıksa da çözümü var acil kontrasepsiyon ve ülkemizde aile hekimliklerinde ücretsiz sunuluyor. Bunca yöntemler doğru uygulandığı halde gebelik oluşuyorsa çok elzemse tamamda değilse kürtaj uygulanmamalı

Dunyanin her yerinde o cocugu istemeyen kisiler bir yolunu buluyorlar.
Bence merdiven altinsan kurtulmanin tek yolu tamamen yasal ve serbest olmasi.
Belirli sayida kurtajdan sonra kalici dogum kontrolu zorunli tutulabilir.

Rezil hayatı olan insanlar sadece kendi zevkini düşünerek yanlışlıkla bebek dünyaya getirecekse ve sokağa atacaksa.O yavrucak bir sürü acımasızlıklarla karşılacaksa varsın bencil anası kürtaj olsun.Lakin bebeğini çok isteyen bir anne karnında öldüğünde ve sağlığını tehdit eden bir durum oldumu tabiki kürtaj olmalı.

Dogurup sokağa atmalarindansa kürtaj biraz daha serbest olsa en azından kürtaj daha mantıklı bi bebeğin sokağa atilmasindan daha iyi dogmadan ölmesi ama serbest olursada bu sefer korunmadan kaçıp kürtaj cogalabilir iki ucu pis deynek bilemedim

Zaten sınırlandırma var .10 hafta ve üstü gebelikler yasal olarak alınmıyor. Ama alan hekimler var mı var!

Hiçbir yöntem % 100 başarı vadetmiyor zaten RİA dediğimiz spiralle hamile kalan çok hasta biliyorum fakat kontrol aksattıkları için oluyo, hormonal yöntemlerde zaman çok çok önemli, prezervatifide taktım bitti demekle olmuyo çıkarınca kontrol edilmeli mutlaka yırtıksa da çözümü var acil kontrasepsiyon ve ülkemizde aile hekimliklerinde ücretsiz sunuluyor. Bunca yöntemler doğru uygulandığı halde gebelik oluşuyorsa çok elzemse tamamda değilse kürtaj uygulanmamalı
Peki nasıl karar verilecek buna? Bir çiftin tüm yöntemleri denediği, doğru kullandığı halde gebelik oluştuğuna kim ve nasıl karar verecek? Mümkünatı var mı bunun?

Kurtaj degilde kisirlastirma yapilsın .Dogurup dogurup atıp bakmayana sorumsuza tecevüzcuye hatta laf atana sarkintilik edene çocuguna bakmayana vs vs......
Cinsellik egitimi şart .
Bir film vardi suclularda bazi genler buluyorlardi direk adamı yok ediyorlardi .:KK53:
Yaşadigim sehirde bir aile vardi 8 mi 11 mi cocuklari vardi hepsi ışıkta para topluyordu .Hepsi zeka özürlüydü.Anne özürlüydü muhtelen. Bilmiyorum bu kadin kısirkastirilsa iyi degilmi yazik degilmi bunca dogurmuş .
Allah affetsin yanlışmı düşünuyorum bilmiyorum .:KK17:
+100000
Tamamıyla keyfi asla bakmayacağı sevmeyeceği hatta nefret ettiği çocuklar doğuruyorlar
Yada hiç bakmayıp fırlatıyorlar oraya buraya

Peki nasıl karar verilecek buna? Bir çiftin tüm yöntemleri denediği, doğru kullandığı halde gebelik oluştuğuna kim ve nasıl karar verecek? Mümkünatı var mı bunun?
Sağlık bakanlığının tüm veri sistemleri entegre çalışırsa büyük ölçüde mümkün

Bence kürtajdan önce cinsellik ve korunmayla ilgili daha cok bilgi verilmeli mesela ben yurtdisinda okumus biri olarak lisede ders de goruyorduk ve hic de ayıp gözuyle bakilmiyor yani. Biz daha utaniyorduk bi türk olarak cunku Aile yapisinda hep boyle seyler yasak ayip utanilcak bisey olarak gorduk.
Turkiye sistemini bilmiyorum ama daha cok ogretilmeli diye dusunuyorum. Cok bilincsiz ve cahil Insan oldugunu dusunuyorum ama tabiki bunu sadece turkiyede diye sınırlamak istemiyorum illaki her ülkede boyle insanlar vardır ve bu yuzden sonradan kürtaja basvurulmasi cok üzucu bence.

Anladim beni gene banlamak istiyosunuz:))) gelir gelmez bu konudan bildirim almis olmam tesaduf olamaz dimi?

Senin geldiğini farkedip atak yapmış patron.. :KK45:

Hiç polemiğe girmeye gerek yok. Kalbi atan, sağlıklı veya anomali sahibi herhangi bir bebeğin canına kastedilmesini asla desteklemem..

Sınır zaten var prosedür olarak. Öyle de devam etmeli..
He sınırdan kasıt koşulların daha da katılaşması ise onun da seçeneklerini bilmemiz lazım.
Direk kürtaj yapan doktor da var "yapmam" diyen doktor da.. :KK14:

o kadar iğne yiyoruz para döküyoruz sırf bebek için kürtajı ve istemeyenleri duyunca onları boğmak istiyorum
Herkes bebek doğurup bakmak zorunda değil. Sizin hayal ettiğiniz bir başkasının kabusu olabiliyor. Kürtaj olmayıp size verse bakacak mısınız? Cevabınız hayırsa insanların tercihlerine karışamazsınız,üzgünüm.

Son düzenleme:
Bence kürtajdan önce cinsellik ve korunmayla ilgili daha cok bilgi verilmeli mesela ben yurtdisinda okumus biri olarak lisede ders de goruyorduk ve hic de ayıp gözuyle bakilmiyor yani. Biz daha utaniyorduk bi türk olarak cunku Aile yapisinda hep boyle seyler yasak ayip utanilcak bisey olarak gorduk.
Turkiye sistemini bilmiyorum ama daha cok ogretilmeli diye dusunuyorum. Cok bilincsiz ve cahil Insan oldugunu dusunuyorum ama tabiki bunu sadece turkiyede diye sınırlamak istemiyorum illaki her ülkede boyle insanlar vardır ve bu yuzden sonradan kürtaja basvurulmasi cok üzucu bence.
Bir ara verilmeye çalışıldı en azından ped kullanımı vs.
Ben lisedeydim
Sağlık derslerinde kadın öğretmenler ben utanırım anlatamam böyle konuyu dedi
Veliler isyana kalkmıştı çocuklarımıza teryesizlik ahlaksızlık dersi mi veriyorsunuz diye
Ne alakaysa
Yani daha uygulamadan rafa kalktı bilinçlendirme çalışmaları

Sebebi objektif olarak nasıl kanıtlayacaklar, korunduklarına dair kamera kaydı mı getirecekler:KK53:

Bir de polemik amaçlı sormuyorum, evlilik dışı cinsel ilişkiyi de kişilerin kendi vereceği karar olarak görüyorum. Ama yine de neden karı kocanın kürtaja gitmesi saçma geldi anlamadım?

Ben evli bir çiftin “nasıl olsa kürtaj olurum, boşver korunmayayım” diyeceğini sanmıyorum. Tam tersi evli olan daha çok dikkat ediyor, çünkü hamile kalırsa aldırmak için kürtajın sebeplerinden biri ve önemlisi olan “evlilik dışı” sebebi azalmış oluyor. Yani evli ve istemeyerek hamile kalanların kürtaj yüzdesi oldukça düşük.

Ama gençlerimiz maalesef hem bilinçsiz hem umursamaz. Asıl onlar kürtajı Doğum kontrol yöntemi olarak görüyorlar. Çünkü aslında kadın sağlığı açısından zor bir işlem olduğunu, sonrasında karşılaşabilecekleri sorunları bilmiyorlar. Aynı şekilde cinsel ilişkinin tek riskinin de hamilelik olduğunu düşünüyor büyük çoğunluğu. Bulaşabilecek hastalıklardan haberleri yok.

Maalesef ülkemizde cinsel eğitim, yok denebilecek düzeyde. Bence ilkokul boyunca mahremiyet eğitimi, ortaokul boyunca da cinsel eğitim verilmeli okullarda. Lisede de korunma yöntemlerinde uzmanlaştırılırlarsa tamamdır:halay:
Aynen eğitim şart ya bulunduğum ilçedeki vi kadın doğumcu istifa etmiş bu şehirde bu üni oldukça bana hergün onlarca genç kız bebek aldırmaya geldikçe ki kendileri çocuk ben bu manzarayı görmeye dayanamıycam demiş bi tanudık anlatır hep komşusuymuş dr
Birde liselilerin arasında bi konuşma var yeğenim lisede o anlattı yenge x okulu istiyodum ama tercihlere yazamadım wc de çocuk düşüreni mi ararsın beraber olanı mı dedi o okuldaki arkadaşlar anlatıyo dedi ne kadar doğru bilemiyorum ama wc de içine bişey sokup düşürüyoruz denmiş ay ben o yaşda adetliyken kaşınınca bi halt etcem diye korkuyodum şimdikiler ne cesur

Her işin başı eğitim 2 kızım var 1 de oğlum olcak kızlara ben oğluma eşim anlatmamız gerek ayıp günah diyerek olmuyo bazı şeyler malesef her konuda bilinçli olmak gerek
Nasıl eskiler bize bi iş öpretip bil ama yapma diyodu cinsellikde öyle biliyo biz ona korunmalı deyince beraber ol demiyoruz ki

X