Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

MUHABBET KUŞLARININ BESLENMESİ
Muhabbet kuşlarının temel besin kaynakları ; tohumlar, meyvalar ve sebzelerdir.Muhabbet kuşunuza yem alırken yüksek kaliteli tohum içermesine dikkat etmelisiniz.
Günlük rendelenmiş havuç, mümkünse yapraklı havuç ( yapraklar ıslak ) favori yiyecekleridir.
Elma, çilek ve diğer taze sebze ve meyvaları da yiyecek olarak sunabilirsiniz.
Taze olmayan sebze ve meyvalar hastalanmasına neden olabilir.
Kıvırcık salata ve Kara lahana verilmemelidir. Verildiği taktirde ishal olacaktır.
Tahıl ekmeği ( buğday, arpa, mısır ), bisküvi kuşunuzun severek yiyeceği besinlerdir. Ancak bu tipte yiyeceklerle beslemek şişmanlatır. Mümkün olduğunca az miktarda verilmelidir.
Haftada bir yumurta maması verilebilir. Özellikle yumurtlama dönemindeki ve yavrularına bakan anneler için ideal protein kaynağıdır.
Bu dönemde günlük olarak verilmesi yavruların gelişimi için faydalı olacaktır. Yumurta maması ; 1 adet haşlanmış katı yumurta 3 adet vitamin ve mineral takviyeli bebek bisküvisi bir miktar ufalanmış yumurta kabuğu İnce süzgeçten geçirilerek ufalanan yumurta ve bisküvilerin içine bir miktar yumurta kabuğu ufak parçalar halinde konulur. Hazırlanan mamanın yarısı buzdolabında ertesi gün verilmek üzere saklanabilir.
Ancak tüketime sunulan miktar gece olmadan kafesten alınır. Bayatlamasına ve bozulmasına fırsat verilmeden bitirilmelidir. Aksi taktirde gıda zehirlenmesi oluşabilir.
Her zaman suluklarında temiz ve taze su olmasına dikkat etmelisiniz. 2-3 günde bir su kabları temizlenip suları değiştirilmelidir. Sularına 2-3 damla
multi-vitamin takviyesi sağlıkları için idealdir.Yemlikler sürekli kontrol edilmeli ve yemleri tazelenmelidir. Yem kabuklarının biriktiği yemlikler bazen dolu sanıldığı için takviye edilmediği ve kuşların açlıktan zayıfladıkları hatta öldükleri vakalar görülmektedir. Yem kablarına üflenerek yem kabukları atılmalı ve kuşunuzun ne kadar yem yediği
dikkatle takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki yem yemesi sağlığının en önemli göstergesidir. Mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğu Ca ( Kalsiyum ) takviyesi açısından gereklidir.Mineral tabletleri de kullanılmalıdır.
Muhabbet kuşunuz için kum taşı gerekmez.
Muhabbet kuşlarının kağıt yeme alışkanlıkları olduğu için kafeslerinin tabanına mümkünse gazete kağıdı kullanmayınız. Özellikle renkli mürekkep sorun çıkarmaktadır.
Bilinçli besleme kuşunuzun sağlıklı gelişimi ve uzun süre yaşaması için şarttır.

Hergün : Taneli yemler, Ay çekirdeği, yeşil yemler (yıkanmış olarak), Meyve, Taze Su
Haftada : Taze ağaç dalları, mineraller (kaynatılmış tavuk yumurtası kabuğu)
Arada Bir : Kuru ekmek, peksimet, pişmiş patates, yassı makarna, yağsız, pişmiş et, pişmiş yumurta sarısı, yoğurt, ılık meyve çayı ve meyve suyu
Tüy Değiştirme ve Hastalıkta: Multivitamin + B Vitamin

Yasak olan yiyecekler : Bonbon, sucuk, yağlı peynir, kızartma et, alkollü içecekler, tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutmak gerekir.

alıntıdır...

Son düzenleme:
kızlar merhaba ben de bugun kuş aldım.klassik muhabbet kuşundan biraz büyük.Corella mı dedi satıcı ne...unuttum :)
şirin bişey nerdeyse 6 saat vardır bizimle beraber ama hiçbirşey yemiyor ben de çok huysuzlandırmak istemiyorum yeni geldi alışsın filan diye.ilk başlarda yerinde durmuyordu şimdi alıştı gibi biraz oturduöu yerde uyukluyor.ama dedigim gibi birşey yedigi yok.vitamin filan herşey aldık birseye dokunmuyor.en sonunda biraz maydanoz getirdim azcık onu dimdikleyip yedi o da azcık...
bir de acayip kokusu var.beni rahatsız ediyor.ne yapsam geçer bu koku?

hamilesiniz sanırım. zararı dokunmasın?

kızlar benım muhabbet kusunun bulundugu odada bu pıllı oda spreylerınden var zararı olurmu acaba spreyden uzakta ama kafesi

$Görüntü009.jpg bu benım mınık kusum

teşekkur ederım cnm bılmıyorumkı ınternette oyle okudum zararlı dıye acaba kaldırsammı dedım karanlıktan korkarmı sence gece mecbur kapatıyoruz ısıkları uyurken

teşekkur ederım cnm bılmıyorumkı ınternette oyle okudum zararlı dıye acaba kaldırsammı dedım karanlıktan korkarmı sence gece mecbur kapatıyoruz ısıkları uyurken

zaten rahat uyur karanlıkta korkmaz sanırım
bizimki ışığı kapatınca,tam keyfi de yerindeyse,biraz söyleniyor mızmızlanıyor kaydirigubbakcemile3
sonra mecburen uyuyor garibim. :asigim:

kuşlarınıza vıtamın verıyomusunuz ne kadar verıyosunuz bılgısı olan varmı

ben avi-vit toz vitamini haftada bi kere suya karıştırıp veriyorum.
JPM005009_L.jpg

özellikle tüy dökme mevsiminde çok yararı oluyor a.s.
bi sonraki günde suyunu değiştirmek gerekiyor.
fazla vitaminde gaga erimesi yapabilirmiş.

arkadşlar ya bn 2 haft önce 2tne muhbt kuşu aldm bi dişi bi erkek dişisi bugün öldü:KK43:şimdi erkek olan bna alışırmı yoksa oda ölürmü lütfen bi cwp wern bna çok üzgünüm:KK43::KK43:konuşturablirmiyim bu kuşumu erkek olan yaşıyor lütfen kısa sürede cewap wern:KK43:

Erkek kuşlar tek daha kolay yaşıyor. Tabi ki alıştırırsın ama ilgilenmen şart. Erkek kuşlar daha çabuk konuşsa bile illa konuşacak diye bir şart yok.

"c" li kelimelerle başla cimbom (galatasaraylıysan idealdir) canım, cici gibi

bn cici kuş dedirtmeye çalışıyorm uzn değldir değlmi?birde nezaman knş sizce ilgilenyrm hergnn elime fln çıkıyor 22 23 gün old geleli eşi ölelide 1 hfta 3 aylık demşlrd bn aldmdaa

bn cici kuş dedirtmeye çalışıyorm uzn değldir değlmi?birde nezaman knş sizce ilgilenyrm hergnn elime fln çıkıyor 22 23 gün old geleli eşi ölelide 1 hfta 3 aylık demşlrd bn aldmdaa

bende ilk aldığımda cicikuş dedim devamlı,2-3 ay sonra o da cicikuş gibi bişey diyordu.
Ya kızlar benim kuş devamlı elimizi ısırıyor.Korktuğundan değil,korkmuyor biliyorum ama.eskiden elimice gelir gagasını sürterdi,öper gibi.şimdi ısırıyor 1-2 aydır.Nasıl düzelecek?Koparacak gibi ısırıyor. mirmirmirmir

valla kuştan kuşa değişiyor. Bizimki i nanılmaz kelimeler söylüyor :nazar: birşey öğretmeye gerek kalmaıyor direk kendisi kapıyor.

birgün çok öttüğü zaman ben ona " şimdi seni arka odaya götürüp çorba yapacağım" dedim. Belki 3-4 kere tekrar etmişimdir şimdi aynısını söylüyor. :1shok:

Bazen ona ne yapıyorsun sen değince " öldürürüm seni" diyor. Çünkü ben onu öyle seviyorum. sırnaşık şey

Unutmadan muhabbet kuşları dokunmaktan hoşlanır eline al sev, gelsin omuzuna konsun falan .

Selam kızlar benim papağanım var.İş yüzünden onunla çok ilgilenemiyorum.Kafes dışına bırakmaya da hiç alıştırmadık ama artık evcilleşsin istiyorum.Nereden başlayabilirim?

valla kuştan kuşa değişiyor. Bizimki i nanılmaz kelimeler söylüyor :nazar: birşey öğretmeye gerek kalmaıyor direk kendisi kapıyor.

birgün çok öttüğü zaman ben ona " şimdi seni arka odaya götürüp çorba yapacağım" dedim. Belki 3-4 kere tekrar etmişimdir şimdi aynısını söylüyor. :1shok:

Bazen ona ne yapıyorsun sen değince " öldürürüm seni" diyor. Çünkü ben onu öyle seviyorum. sırnaşık şey

Unutmadan muhabbet kuşları dokunmaktan hoşlanır eline al sev, gelsin omuzuna konsun falan .

Maşallah arkadaşım

benımde 5 senelik kuşum öyleydi ama öldü malesef

şimdi yeni aldık dışarı falan cıkıyor ama üstümüze gelmıyor ne yapmak gerekir hiç bilmiyorum

merhaba arkadaşlar
bende 2 tane muhabbet kuşu var...
sormak istediğim şey : bu kuşlar bazen geceleri ortada hiç sebep yokken sağa sola uçuşmaya ve tepinmeye başlıyorlar...mesela gecenin 3 ünde filan...odalarına gittiğimde ise onları korkmuş ve şoka girmiş halde buluyorum...ama odalarında da onları korkutabilecek hiçbirşey yok...bu arada kuşlarım çok yeni değiller ki ortama alışamadılar desem...odalarının değişmesi de etkilemiyor..3 yıldır bizimle yaşıyorlar ortama alışmama gibi bir durumları da sözkonusu olamaz...

acaba kötü rüya mı görüyorlar da korkuyorlar bilmiyorum ? daha doğrusu rüya görebiliyorlar mı ?

bende biey sormak istiyorum benim muhabbetkuşum da kusuyo nedenini anlayadım bi türlü yem su ve arada bi marul yer , ceryandada deil ama kusuyo...sizi başınıza böyle bi olay geldi mi hiç?

X