Kv kışları kalacak yer problemi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bence abi kardeş hikaye
Kadın kendi kalmak istese ayrı evde kim hayır diyebilir
Benim param kim karisabilir
Kadının işin geliyor çünkü yalnız kalmak istemiyor.
Mesela benim kaynanam da asla yalnız kalmaz köyde esimin abileri ile kalıyorlar
Ama kadın şuan çalışıyor hepsinin işine geliyor
İlerde elden ayaktan düşse hepsi postalar biraz da o oğlun onun başını agrit derler.
Allah elden ayaktan dusurmesin.
Bir de sizin kaynana nasıl
Yumuşak huylu mu karışır mi
Benimki bir gün çekilmez.
Evet, diğer oğlunun evine gitmek istemiyor, oradaki gelin hizmet etmiyor çünkü.

Yok biz ikimiz de doğu karadenizliyiz ve benim dedemler de aynıydı yıllarca çektik hem de kendi evimize çıkıp tek bir çöp görmememize rağmen.Şimdi de aynı şey oluyor evlenirken biz adet bilmeyiz dediler hiç bir şey yapmadılar yıllarca borç ödedim,ki iyi ki ödemişim.Evlendikten sonra en geleneksel aile haline geldiler.Ayrıca beni de kapalı değilim diye istememişlerdi eşimin abisi yanıma gelmesin utanıyorum öyle başı açık birisiyle aynı ortamda olmaktan demiş eltim gelip anlatmıştı🤢
Herkes işine geldiği gibi işte.
Herkes kendini başta iyi gösteriyor.

Hiçkimse kayınvalideyle yaşamak için evlenmez... Bazıları 1 sene sonra evleri ayırıcaz der ,bazıları arada bir uğrar der kandırır belki ama kimsenin kayınvalideyle (iyi olsa bile)birlikte yaşamak isteyeceğini sanmam

Benim yakın arkadaşımın annesi kayınvalidesinden yıllarca çok çekmiş.
Dört oğlu var herkesi biktirmis ve işte yaşlanınca bu en küçük oğlu aldı aynı ile getirdi ve hatta karısına en uzak semtten bir arti bir tuttu.
Adam her gün işten çıkıp yemek ismarlayip baktı kadina.
Sonra kadın da 6 ay sonra vefat etti.
En mantiklisi ev tutmak başka yolu yok.

Haklısın
Sürekli olmaz zaten.
Yılda bir gelse 10 15 gün katlanilabilir onunda gonlu olsun gibisinden eğer sakin uyumlu kadınsa.
Yoksa iki ay üç ay olmaz.
Ben ayda 2 gün kalınmasını bılr normal buluyorum. Eğer kocası yoksa kalıyordur zaten. Canı sıkılıyordur bisi demem. Ama sürekli kalmak, geldiğinde 3-4 ay kalmak
Fazla aşırı
İnsan alınır, darılır gurur yapar yahu!

Bence abi kardeş hikaye
Kadın kendi kalmak istese ayrı evde kim hayır diyebilir
Benim param kim karisabilir
Kadının işin geliyor çünkü yalnız kalmak istemiyor.
Mesela benim kaynanam da asla yalnız kalmaz köyde esimin abileri ile kalıyorlar
Ama kadın şuan çalışıyor hepsinin işine geliyor
İlerde elden ayaktan düşse hepsi postalar biraz da o oğlun onun başını agrit derler.
Allah elden ayaktan dusurmesin.
Bir de sizin kaynana nasıl
Yumuşak huylu mu karışır mi
Benimki bir gün
Evet yalnız kalmak istemiyor,hatta sizin evdeki yemekler daha çeşitli bakım daha iyi diye kendisi hem size hem tanıdıklara söylüyor.Ama o yalnız kalmak istemiyor diye bizlerin ya da benim suçum ne😔Bütün kardeşler çok uzun yıllar önce evlenmişler hiçbirinin böyle bir sıkıntısı olmamış.Ta ki biz evlenene kadar.Yani 3 aylık bile değildi evliliğimiz kardeşler ikna edebilirlerdi annelerini dur hemen gitme diye.Okurken hep annem gibi bir hayat sürmeyeceğim diyip motive ediyordum kendimi ama tam da aynı kaderin içine düştüm sanki.Üstelik annem çalışmıyordu ben bir de çalışıyorum ekstra yük oluyor herşey bana

Evet yalnız kalmak istemiyor,hatta sizin evdeki yemekler daha çeşitli bakım daha iyi diye kendisi hem size hem tanıdıklara söylüyor.Ama o yalnız kalmak istemiyor diye bizlerin ya da benim suçum ne😔Bütün kardeşler çok uzun yıllar önce evlenmişler hiçbirinin böyle bir sıkıntısı olmamış.Ta ki biz evlenene kadar.Yani 3 aylık bile değildi evliliğimiz kardeşler ikna edebilirlerdi annelerini dur hemen gitme diye.Okurken hep annem gibi bir hayat sürmeyeceğim diyip motive ediyordum kendimi ama tam da aynı kaderin içine düştüm sanki.Üstelik annem çalışmıyordu ben bir de çalışıyorum ekstra yük oluyor herşey bana
Eğer eve çıkmazsa
İleride hic yalnız kalamayacak soyleyeyım.
Alışacak cunku
yalnızlıktan korkmaya bılr baslayacak.

Aslında işin bahanesi oğlu, kayınvalıdenızın işine gelmiyor eve çıkmak.

Kesinlikle haklısınız ama eşimin abisi asla kabul etmiyor,karısı da bakmayı kabul etmiyor ama kendi aralrında ortak noktada buluşamıyorlar.Zaten küçük bir şehirdeyiz güvenilir bakıcı bulmak da ev geçindirmek de daha kolay
Karısı kabul etmiyorsa anasının parasını da yemesin terbiyesiz adam , günah değil mi o kadına, Allah böyle evlat vermesin kimseye , hem parasını ye hem de bakma ..

Düşünceleriniz için çok teşekkür ederim,uygulayacağım tavsiyeler geldi çok sağolun.Ama daha önemlisi ben bu ayrı eve çıkma konusunda hep içten içe yanlış mı düşündük diyordum ama aklın yolu bir işte.
Ayrıca eltim bakmıyor asla diyemem,yemek de yapar bakımını da sağlar.Ama işte yıldızları uyuşmuyor mu dersiniz,ya da kvdeme yetmiyor mu dersiniz bilmiyorum orada kalmak istemiyor.Eltim de bakmak istemiyor(onun da haklı sebepleri var kadınla konuşmuyorum ama sebepleri çok iyi biliyorum)
Benim derdim görümcem bakaın ya da eltim baksın da değil mesela kayınvalidem hala der ki ortada kaldım bakıma muhtaç kaldım falan.Ama bu çocuklar zaten 8 senedir yatağa mahkum olmadığı halde aylarca misafir ediyorlar evlerinde daha ne yapılabilir ki.Kimin ne olacağı bilinmez ama şu anda bütün kardeşler bıkmış durumda,bunun iyice yaşlılığı Allah koroson yatalak hastalıklığı vs var.Ben sizlerin de görüşleri sayesinde ayrı ev tutma konusunu kendi evimde bir kez daha söyleyeceğim daha sert bir şekilde.Yine kabul etmezse böyle her hafta sonu değil ama ayda 1 kere alabileceğimi söylerim.Yine buraya da yazarım,umarım hiç kimse böyle sıkıntılar yaşamaz ya benim çevremde okuyan okumayan çalışan çalışmayan hiç kimsenin böyle bir problemi yok ben o yüzden çözüm bulamıyorum

Bak benim anneannemde aynıydı.
Kışın evinde soba var,hasta zor oluyordu
Maaş kartı dayimdaydi ama asla bakmazdi.
Yıllarca bu şekilde çekti ben gittim geldim,annem gitti geldi başka sehirdeydi çünkü.
En sonunda ben dayanamadım.
Ev buldum bizim şehirden.anneannemi bize getirdim dedim bu böyle olmaz.
Bir gece sabaha kadar oturdum anlattım sabah anneannemi evine bıraktık
Eşyalarını toparladı.
Bir hafta içerisinde taşıdık evi.
Şuan mis gibi evi var.annem sürekli yanına gider,ben gidiyorum.cok.rahat etti
Birde 1 yılda bir birikim yaptı anlatamam 😂
Meğer dayım anneannemin maaşını sömürüyormuş 😤

Alkis emojisi yok, ama sizin gibi insanlardan Allah razi olsun ❤ Konu sahibine de ayni bunu öneririm.

Herkese iyi pazarlar.Benim 8 senedir çektiğim bir sıkıntı var ve kısaca anlatıp sizlerin fikirlerini öğrenmek istiyorum.
8 senedir evliyim ve evlendiğimden bu güne kadar her ekim ayında kayınvalidemin kalacak yer problemiyle evliliğim bir sarsıntı geçiriyor.İlk evlendiğim sene 3 aylık evli ve hamileyken kv 12 saatlik yoldan valiziyle çıktı geldi kışı burada geçireceğim diyeAma o sene söylediği bir kaç laf ve benim zor geçen hamileliğim sebebiyle 2 hafta kalıp kızlarına gitti.Sonraki senelerde biz ailemin olduğu şehire geldik tayinle ve hala aynı problem devam ediyor.Biz evlenirken ben adet bilmem diyen kadın her kış bana bakacaksınız modunda.Allah için görümcelerim şimdiye kadar idare ettiler,bir de tesadüf 3 kıştır kızlarının olduğu yerlerde yakın cenazeleri oluyordu o sebeple gidip kışı oralarda geçiriyordu.Ben daha önce yine bizde kalırken bu böyle olmaz gel sana bu şehirden bize çok yakın ufak doğalgazlı bir ev tutalım hem çatımız ayrı olur hem de en ufak olumsuzlukta yanında oluruz demiştim ve eştalarının bir kısmını da kendimden ayarlamıştım.Maalesef bizden gittikten sonra muhtemelen parasal konulardan ve eşimin abisi izin vermediği için tamam diyen kadın vazgeçti.Bu sene de kışı geçirmesi için yine buraya geldi,eşimin abisinde kalıyor maaş kartı,kirada bir evleri var onun geliri vs hepsi abide toplanıyor.Bizim buna asla itirazımız yok,ki bugüne kadar kendisinden çocuklarıma bir şeker dahi görmedik.Sıkıntı şurada,ben haftaiçi 4 gün çalışıyorum küçük çocuğuma annem bakıyor büyük benimle okulda oluyor.Cuma günlerinden kayınvalidem eşimi aramaya başlıyor çok sıkıldım burada,beni size götür demeye.Dürüst olacağım,ben istemiyorum. Şu ana kadar kasım ve aralığın haftasonlarında bendeydi,son iki haftasonudur getirmedik.Bu hafta da kaç gündür arıyor eşim ya açmıyor telefonunu,ya da idareten bakarız falan diyor sanırım çok ayrıntılı söylemiyor bana ne konuştukları(hiçbir zaman söylemez şimdiye özel değil).Bugün de eşimin yeğeni aramış amca babaannem yengemlerin annesine götürün beni diyor diye.İlk geldiğinde de annrmlere geçip annemlerden beni aramıştı çocukları özledim buraya getir diye,gidince de hadi bu haftasonunuda sizde geçireyim diyip bana gelmişti.Bu da bana artık taktik gibi geliyor🥲

Kısa yazayım dedim ama yine uzun oldu ki aslında konuşulacak çok şey var başınızı ağrıtmayayaım.Bu durumda sizler nasıl bir yol izler ne yapardınız?Akıl akıldan üstündür demişler,biz bu sebep yüzünden tartışa tartışa artık boşanmanın ucundayız(eşimin eski nişanlısı tanıdıklara ayrılma sebebi olarak kv bakımını söylemiş,yani bu sorun belki 10 yıldan fazladır var)
Değerli fikirlerinizi bekliyorum🙏

Bu arada kv 12 sene önce beyinde baloncukla ilgili bir ameliyat olmuş sol taraf kısmen felçli ama yıllar boyunca fizik tedaviyle düzelme sağlanmış.Şu anda da 71 yaşında yazları köyde kendi evinde ya da arada gelip bizlerde kalıyor.

Ayrıca kayınpederim 8 sene önce biz nişanlıyken vefat etti.

Son olarak da eşimin abisi ve yengesiyle namusuma varan laflar ettikleri için 5 senedir görüşmüyorum.Sanırım sorulabilecek sorulara cevap verdim
Bence eşinizle hiç bu konuda kavga etmeyin derim. Çünkü her kavgada dış sebeplerden ötürü yıpranan siz oluyorsunuz. Belli ki zaten oda sizinle aynı fikirde ama fikir beyanında sorunlar yaşıyor. Burada siz eşinize karşı duran değil yanında bu konuda işbirlikçisi gibi olursanız çözüm hızı artar gibi düşündüm. Başka ev tutulmasında zaten eşinizle hemfikirsiniz?

Anne konusu her iki taraf içinde bence çok hassas bir konu. Ne olursa olsun siz diyebilir miydiniz tamam artık annem gelmesin? Diyemezsiniz. Zaten bu konuda da sizde hassas davranmışsınız sanırım kv yi üzmemişsiniz. ve yazılarınızdan o merhameti ve sevgiyi hissettim. Allah razı olsun sizden. Yine de eskiler söyler ev ev üstüne olmaz. Tek çare eşinizle birlik biçimde bu işi yürütmek gibi gözüküyor... Kırmadan dökmeden usulca minnoş minnoş işleyeceksiniz eşinizi. :))

Yada durumu kabullenip hafifleyeceksiniz. Artık tamam gelsin ne yapalım Allah Rızası için bu benim sınavım ve ben bu sınavı vereceğim diyeceksiniz... :/ Kolay bir durum değil, yaşamayan birisi olarak bana akıl vermek düşmez gerçi ama destek olmak istedim. :)

Herkese iyi pazarlar.Benim 8 senedir çektiğim bir sıkıntı var ve kısaca anlatıp sizlerin fikirlerini öğrenmek istiyorum.
8 senedir evliyim ve evlendiğimden bu güne kadar her ekim ayında kayınvalidemin kalacak yer problemiyle evliliğim bir sarsıntı geçiriyor.İlk evlendiğim sene 3 aylık evli ve hamileyken kv 12 saatlik yoldan valiziyle çıktı geldi kışı burada geçireceğim diyeAma o sene söylediği bir kaç laf ve benim zor geçen hamileliğim sebebiyle 2 hafta kalıp kızlarına gitti.Sonraki senelerde biz ailemin olduğu şehire geldik tayinle ve hala aynı problem devam ediyor.Biz evlenirken ben adet bilmem diyen kadın her kış bana bakacaksınız modunda.Allah için görümcelerim şimdiye kadar idare ettiler,bir de tesadüf 3 kıştır kızlarının olduğu yerlerde yakın cenazeleri oluyordu o sebeple gidip kışı oralarda geçiriyordu.Ben daha önce yine bizde kalırken bu böyle olmaz gel sana bu şehirden bize çok yakın ufak doğalgazlı bir ev tutalım hem çatımız ayrı olur hem de en ufak olumsuzlukta yanında oluruz demiştim ve eştalarının bir kısmını da kendimden ayarlamıştım.Maalesef bizden gittikten sonra muhtemelen parasal konulardan ve eşimin abisi izin vermediği için tamam diyen kadın vazgeçti.Bu sene de kışı geçirmesi için yine buraya geldi,eşimin abisinde kalıyor maaş kartı,kirada bir evleri var onun geliri vs hepsi abide toplanıyor.Bizim buna asla itirazımız yok,ki bugüne kadar kendisinden çocuklarıma bir şeker dahi görmedik.Sıkıntı şurada,ben haftaiçi 4 gün çalışıyorum küçük çocuğuma annem bakıyor büyük benimle okulda oluyor.Cuma günlerinden kayınvalidem eşimi aramaya başlıyor çok sıkıldım burada,beni size götür demeye.Dürüst olacağım,ben istemiyorum. Şu ana kadar kasım ve aralığın haftasonlarında bendeydi,son iki haftasonudur getirmedik.Bu hafta da kaç gündür arıyor eşim ya açmıyor telefonunu,ya da idareten bakarız falan diyor sanırım çok ayrıntılı söylemiyor bana ne konuştukları(hiçbir zaman söylemez şimdiye özel değil).Bugün de eşimin yeğeni aramış amca babaannem yengemlerin annesine götürün beni diyor diye.İlk geldiğinde de annrmlere geçip annemlerden beni aramıştı çocukları özledim buraya getir diye,gidince de hadi bu haftasonunuda sizde geçireyim diyip bana gelmişti.Bu da bana artık taktik gibi geliyor🥲

Kısa yazayım dedim ama yine uzun oldu ki aslında konuşulacak çok şey var başınızı ağrıtmayayaım.Bu durumda sizler nasıl bir yol izler ne yapardınız?Akıl akıldan üstündür demişler,biz bu sebep yüzünden tartışa tartışa artık boşanmanın ucundayız(eşimin eski nişanlısı tanıdıklara ayrılma sebebi olarak kv bakımını söylemiş,yani bu sorun belki 10 yıldan fazladır var)

Bu arada kv 12 sene önce beyinde baloncukla ilgili bir ameliyat olmuş sol taraf kısmen felçli ama yıllar boyunca fizik tedaviyle düzelme sağlanmış.Şu anda da 71 yaşında yazları köyde kendi evinde ya da arada gelip bizlerde kalıyor.

Son olarak da eşimin abisi ve yengesiyle namusuma varan laflar ettikleri için 5 senedir görüşmüyorum.Sanırım sorulabilecek sorulara cevap verdim
ev kirasini ve maasini kime veriyorsa o baksın .

Ayrıca eltim bakmıyor asla diyemem,yemek de yapar bakımını da sağlar.Ama işte yıldızları uyuşmuyor mu dersiniz,ya da kvdeme yetmiyor mu dersiniz bilmiyorum orada kalmak istemiyor.Eltim de bakmak istemiyor(onun da haklı sebepleri var kadınla konuşmuyorum ama sebepleri çok iyi biliyorum)
Siz olayı anlayamamışsınız. Eltiniz tabi bakar, yemegini koyar önüne, donlarını yıkar ütüler. Eşşek değilse herkes bu kadarını yapar yaşlı anasına. Kaynananızın derdi bu değil ki, onun nazını çekmiyor o gelin, o geline yüklenemiyor, işine gelmediği zaman oğlunu işleyemiyor, sorun bu. O evde de yemeği çayı önüne geliyor ama hükmü yok. O evde geline bir çay getirdi diye teşekkür eder, ama siz bayram sofrası hazırlasanız yer içer geyirir kalkar. Anlatabildim inşallah.

Aynı dert bende var senin gorumcenler bskiyomus bizimkiler Ekim ayı geldiğinde bizde anneye erkek bakar kız evlat bakmaz deyim geçiyorlar kenara oda yetmezmiş gibi kimse istemiyo niye ev kalabalık anca sigiyoruz diye bana atmaya çalışıyorlar gelse kalsa sorun yok ama geldiğinde o ev cehennem oluyo etmediği kalmiyo( namusuna laf dedi.beddua etti.iftira attı herşeyi yaptı yani) aklınıza gelecek bütün herşey ona rağmen ben bu sene direndim ama este bitiyo baktım olmuyo oturup konuşuldu herkesçe bir ay bu sene geldi geldiğinde bile bana İnşallah olursun SEYTAN dedi demesinin nedenidir ben artık muhattap olmuyorum bana yaptıklarından sonra bide benim halimi düşün her sene bir ay çekecek bunu niye çekmek zorundayım onunda bilmiyorum

Yazık kadın biyere sığamamış
Parasıda var anladığım kadarıyla
Oğlunun onayı gerekmiyor ev tutulması için
Çok fazla sesi çıkıyorsa kendisi tam zamanlı alsın annesini yanına o baksın.
Kadın tek kişi zaten ona 1+1 yeterde artar bile. Hem o rahat eder hem siz. Ama yok olmaz diyorsa diğer çocukları dediğim gibi kendileri ilgilensinler sizde ayda 1 evinize davet edin 2-3 gün kalıp gitsin
Valla yazık değil yazık olan gelinler bence kimse kimsenin annesini bir günden fazla çekmek zorunda değil heleki bakmak hiç zorunda değiliz parada o dillerini tutmadiktan sonra hiç bişey sayilmiyo

Aynı dert bende var senin gorumcenler bskiyomus bizimkiler Ekim ayı geldiğinde bizde anneye erkek bakar kız evlat bakmaz deyim geçiyorlar kenara oda yetmezmiş gibi kimse istemiyo niye ev kalabalık anca sigiyoruz diye bana atmaya çalışıyorlar gelse kalsa sorun yok ama geldiğinde o ev cehennem oluyo etmediği kalmiyo( namusuna laf dedi.beddua etti.iftira attı herşeyi yaptı yani) aklınıza gelecek bütün herşey ona rağmen ben bu sene direndim ama este bitiyo baktım olmuyo oturup konuşuldu herkesçe bir ay bu sene geldi geldiğinde bile bana İnşallah olursun SEYTAN dedi demesinin nedenidir ben artık muhattap olmuyorum bana yaptıklarından sonra bide benim halimi düşün her sene bir ay çekecek bunu niye çekmek zorundayım onunda bilmiyorum

İnşallah bu erkek evlat bakar kız bakmaz tavırları miras üleşirken de erkek alır kız almaz olarak devam eder.
Ne güzel ya erkek evlat da kızlar değil mi sinir oldum görümcelerinize. 🤬🤬

Konuyu sen değil eşin çözecek.
Bir de anlamadım maaş kartını almalarının nesi haklı? Bir annelerine bakmak bu kadar mı ağır geliyor insanlara

Son olarak da eşimin abisi ve yengesiyle namusuma varan laflar ettikleri için 5 senedir görüşmüyorum.Sanırım sorulabilecek sorulara
Ev tutma fikri çok mantıklı maddi geliri de varmış zaten.Eşinizin abisi maaş kartı ve kirayı aldığı için itiraz etmiş aksi halde nasıl para gececek eline. Kayınvalideniz kartını da kirayı da alsın eline. Ev olmuyorsa da sırasıyla dönüşümlü olarak bütün çocuklarında kalmalı o zaman. Tek kişide de olmaz çünkü. Hepimiz birgün yaşlanacağız tek başımıza kaldığımızda gelinimiz oğlumuz bizi evinde istemezse hoş olur mu?Şimdi tek kalırız biz vs ne desek boş yaşlılık ve yalnızlık psikolojisi bambaşka.

Anananem 15 yıl yanımızda kaldı.Babam ilacını özel bakım ürünlerini dahil hepsini kendi karşıladı.Ananemin maddi durumu iyi olmasına karşın tek kuruşuna dahi dokunmadı.Ve 5 çocuğu vardı 3 oğlu 2 kızı var.Oğulları gelinleri istemediği için oğullarının yanına gitmedi huzurları bozuluyor diye. Kimse de gel anne bizde kal demedi.Öylece göçüp gitti kadın yanımızda. İnancınızı bilmiyorum ama Allah rızası için yapılan sabredilen şeyler sonucu Allah da size müfakatını verecektir.

İnşallah bu erkek evlat bakar kız bakmaz tavırları miras üleşirken de erkek alır kız almaz olarak devam eder.
Ne güzel ya erkek evlat da kızlar değil mi sinir oldum görümcelerinize. 🤬🤬
Yok canım o zaman hakkımız neyse alırız babamızın parası deniliyo benim eşimde iş yok geçen sene üç ay kaldı bende üç ay ağzından beddua eksik olmadı küfürü hakareti iftirası eşim gelemez demişti ama kış oluncu sokagami atacam diye getirdi ben kimsenin annesi atsın kussun demem ama bı yer tutup bakabilir hayatta kabul etmiyorlar kızlarına gelinci annelerinin ne olduğunu biliyorlar ama bişey diyemiyolar

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X