lgs anneleri gelin bir sarılalım :)

Öneri istemişsiniz madem, bir öneri de vermiş olayım. Öncelikle bir sınav isminin yanına sahiplik eki koyarak içselleştirmekten vazgeçin. Lgs anneleri ne demek? Bir sınavı bu denli sahiplenip özümseyip ebeveynliğinizle özdeşleştirmek çok yanlış.
400 "bile" alamıyoruz gibi bir cümleyi kızınıza veya herhangi bir ortamda söylemeyin. Sınav oldu bitti, artık yapılacak bir şey yok, ah vah faydasız. Bundan sonrasına bakacaksınız artık. Kendini geliştirmesine nasıl yardım edersiniz ona odaklanın derim. Çeşitli kurslara, eğitimlere falan yönlendirirsiniz, donanımlı yetiştirirsiniz. Zaten önünde bir büyük sınav daha olacak, o zamana kadar vaktini iyi değerlendirmesini sağlayın derim.

Dün bir öğrecimin kitapçığını kontrol ettik. Tahminimce %1-2 lik dilime girecek 🧿 Ama biz öğretmenler olarak çokça emek göstermemize rağmen “biz dili” kullanmadık ve başarının onun olduğunu söyledik. Öğretmenler ve ebeveynler bu süreçteki yardımcı kişiler. Ana kahramanlar çocuklar ve tekler. Biz demek mantıklı değil.

çok çalıştık çok emek verdik ama sınavımız kötü geçti :KK43: matematikden son anda 4 soru değiştirmiş onlar da yanlış 8 doğru 7 yanlış 400 bile alamıyoruz belki napalım canın sağolsun dedim ama içim soğumuyor çok üzgünüm :KK43:
Çocuğunuz girmiş sınava ,başarı da başarısızlık ta ona ait. Bırakın eksikleri neyse kendi ustlensin ,ya da başarısına doya doya kendi yaşasın,bu onun deneyimi

ben bi boyle cocuktan bahsederken sinavimiz soyle gecti boyle gecti diyen anneleri bir de hamile esinden bahsederken bu aralar biraz bulantimiz var diyen babalari hic anlamiyorum. cok itici.

benim egitim hayatim da universiteye kadar gayet kotuydu, babamdan hic boyle bir sey duymadim. sonra zaten duzeldi kendi istegimle hepsi. sizin “icinizin soguyacagi” bir sey yok bence. alternatifleri degerlendirip cocugunuza farkli secenekler sunabilirsiniz maksimum.

Annelerin çocuğun başarısından ve başarısızlığından kendilerine pay biçmelerine anlamiyorum.
Full de çekmiş olsa onun başarısı olacaktı, düşük puanda yine onun puanı.
Biz yok.
Anne olarak emek vermek, destek olmak sizin göreviniz.
Gerisi çocuğa ait.

Tembelliğe teşvik etmeyin ama çocuğunuzu bu kadar içselleştirmeyin. Dönüp yazdığınızı bir daha okuyun.
Şimdi bir arkadaşı etiketleyeceğim yazdığınız konuyu en iyi o özetler size
Homer Simpson Homer Simpson bu konu sana nasıl hissettirdi bebeyim.
Teşekkür ederim Calci abla ❤️
Yıllardır anksiyete bozukluğum var en büyük tetikleyicisi sınavlar. Benim de ebeveynlerim mükemmeliyetçiydi.

Sizin üzüntünüzü, hayal kırıklığınızı çok iyi hissedecek inanın siz ne kadar "canın sağolsun" deseniz de. Ve bu onu daha çok üzecek. Yetersiz hissedecek, ebeveynlerinin beklentisini karşılayamadığı için kendini suçlu hissedecek. Oysa zaten elinden geleni yapmış. Burada artık sonucu bırakıp çabasını takdir etmeniz gerekiyor. Sonuç ne olursa olsun onunla gurur duyduğunuzu, onu sevdiğinizi ve harcadığı çabanın kendi başına çok kıymetli olduğunu hissettirmelisiniz. Çünkü diğer türlü bu lisede de katlanarak devam edecek.

Umursamaz olun, tembelliği teşvik edin demiyorum ancak akademik başarı, sınav, meslek, ünvan hepsi bir yerde anlamsız hâle geliyor önemli olan mental sağlık.

LGS anneleri anlar ne demek ki? Sitede bir anket yapılsa, üyelerin yarısından fazlasının çocuklarını bu ve benzeri hatta daha büyük sınavlara soktuğu ortaya çıkar.
Sınav senin sınavın değil, çalışan emek veren ve sınavı kötü geçen, haliyle 400 puanı alamayacak olan da sen değilsin.
Geri dönüşü olmayacak bir şeyi bu kadar kendine sorun etmeye gerek var mı? Neticede bu bir sınav ve bu sınav sonucu dünyanın sonu değil.
O "canın sağ olsun" sözünü içinden gele gele diyeceksin, çocuk bunu hissedecek ki o da bunalıma sürüklenmesin. "İçim soğumuyor" sözü falan da, kendine yaptığın çok ağır bir işkence.
Çocuklar o kadar yorgun ve bıkkın ki. 11 yıldır lgsye öğrenci hazırlıyorum bizler de onlar kadar stresliyiz . Ben bile bu kadar gerginsin o küçücük çocukları siz düşünün. Yorumunuz o kadar güzel ki . Umarım daha fazla zarar görmez çocuklar .

Kızım ikinci sınıfa gittiği için mi yoksa onun sağlık sorunları dolayısıyla mi bilmiyorum ama bu tutum bana çok üzücü geliyor. Dersler ve ödevler nedeniyle üzülen, kırılan çocuklara çok üzülüyorum. Sizin herseyinizden etkilenir. Olmadıysa olmadı dünyanın sonu değil, onun sağlığından ve mutluluğundan önemli değil. Birlikte geçireceğiniz zamandan önemli değil. Evladınizin kıymetini bilin.

Ayrıca sınav sizin değil, çocuğunuzun.

Öneri istemişsiniz madem, bir öneri de vermiş olayım. Öncelikle bir sınav isminin yanına sahiplik eki koyarak içselleştirmekten vazgeçin. Lgs anneleri ne demek? Bir sınavı bu denli sahiplenip özümseyip ebeveynliğinizle özdeşleştirmek çok yanlış.
400 "bile" alamıyoruz gibi bir cümleyi kızınıza veya herhangi bir ortamda söylemeyin. Sınav oldu bitti, artık yapılacak bir şey yok, ah vah faydasız. Bundan sonrasına bakacaksınız artık. Kendini geliştirmesine nasıl yardım edersiniz ona odaklanın derim. Çeşitli kurslara, eğitimlere falan yönlendirirsiniz, donanımlı yetiştirirsiniz. Zaten önünde bir büyük sınav daha olacak, o zamana kadar vaktini iyi değerlendirmesini sağlayın derim.
Buraya yazdıgına göre çocuğa ne yapmıştır.

Gecenlerde bir yerde okumustum söyle diyordu:Bir cocuk edebiyattan 100,matematikten 40 almıs ise hangi dersten özel ders aldırırsınız?
Anne tabiki matematik dedi.
Yurt dısında ise yanıtlar:Cocugumuzun notu 100, özel ders aldıralim ki daha iyi olup yazar olsun!idi..

Bu "lgsannesi" olayına hic giremedim girmem de.Sayısalı sevmiyor sevecek gibide görünmüyor, sevmesinde zaten? Herkes matematikte basarili olmasin.Her notu dört dörtlükte olmasin, hayat dört dörtlükmüde?
Sevdigi isi severek çalıştıgı boyunca keyifle yapsın lisede de sevdigi okula 4 sene kosa kosa gitsin diye 3 yasından beri resme olan tutkusu yüzünden güzel sanatlar lisesinden devam edeceğiz biz.

Lgs sabahı da dedigim ;hem okul hem lgs kursu hemde resim kursu icin 1 sene boyunca her gün sıkılmadan kosturdun.Git elinden geleni yap gel.Bu kadar basit dedim.

Şu hayatta herşeyde bir B planı var sadece ölün varsa ağlarsin mantigini asilamak istiyorum onlara da.
Haklarinda hayirlisi olsun tüm evlatlarin üzülmesin üzülmeyin lgs annesi💗

X