Lgs Tercih, Merkezi ve Yerel Yerleştirme ile Girilen Liseler

minerva1988

Guru
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2014
7.585
15.221
2 3 dilimlik dediginiz oynama olumlu anlamda değil sizin için olumsuz anlamda olur . Geçen yılki 22 lik dilim bu seneki 18 19 'la kapatır gibi tahminler var

hy_patia

Guru
Pro Üye
23 Eylül 2010
2.806
4.299
Konu sahibi diğer arkadaşlar bu bilgiyi nereden öğrendi bilmiyorum ama bize verilen bilgilendirmede aynı sizin bahsettiğiniz gibi (Merkezi sınavla alınan bir okuldayım. Tercih dönemi öğrencilere yardımcı oluyoruz). Yani kendi bölgenden 3 okul yazmadan komşu bölgene geçemiyorsun (bu arada buradaki bölge olayı ilçe değil. Mesela ben istanbuldayım. Listeler açıklandı. Benim çalıştığım ilçe ortaokulları 2 bölgeye ayrılmış. Bu listelerde ilçe dışındaki okullar da var. Bölgenizin listesini öğrenin öncelikle) ancak komşu bölgeyi yazmak için kendi bölgenizden 2 farklı tür okul yazmanız gerekmekte, türler Anadolu, meslek ve imamhatip. Saçma mı? Kişisel fikrim olarak tamamen saçma. Zaten ilk üçte bu koşulu sağlamayana komşu bölge okulları açılmıyor. Ne yapabilirsiniz, tercihlerinizi 2 okulda sınırlarsınız. Sonra bunlara yerleşemezseniz ikinci tercihte şansınızı denersiniz.

Ayrıca yüzdelik dilimin iyi okullarda oynaması o kadar olmayacaktır. Yani geçen sene %1 ile alan bir okul bu sene ancak %1.3 gibi bir şeyle kapatır.

hy_patia

Guru
Pro Üye
23 Eylül 2010
2.806
4.299
Bu arada meslek liseleri zaten boş kalmayacak(3 nakilde bir yere yerleşemeyen öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuracaklar, ilçe de onları boş kontenjanlara yerleştirecek zaten) bu sebeple bir öğretmen neden yalan söylesin sizlere. O rehber öğretmenleri bu tercih döneminde sadece sizlere yardımcı olmak için çalışıyorlar.

Ayrıca eğer böyle bir koşul zaten yoksa siz tercih ekranından kendiniz yapacaksınız tercihleri o şekilde yaparsınız açılan okullara göre.

H3RA_

Guru
Pro Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
6.322
28.007
Geçen yıl tercih zamanı adres değişikliği yapan kişiler oldu, aynı gün sistemde yeni okullar yüklendi.
Okul idaresiyle yapılabilecek bir şey yok, nüfus müdürlüğü ile yapılacak bir işlem.
Okul idaresi sistemde ne çıkarsa onu görebilir müdahale edemez

Bunu duymam süper oldu, çok teşekkür ederim.

H3RA_

Guru
Pro Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
6.322
28.007
Hayır öyle bir dart sadece kendi alanından 3 okul yazmadan komşu alan yazamaz ki okullar o kadar iyiyse komsuya yer kalmaz. orda hocamız komşudan yazabilmek için önce kendi alanından 3 okulu tamamlayın demiş
Aslında ben yanlış kelime seçmişim ilk mesajımda. İstediğimiz okullar komşuda kalıyor, kendi kayıt alanımızdakinden bir iki tık daha iyi. O yüzden komşudanda yazmak istiyorum, şansımı denemek adına.

minerva1988

Guru
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2014
7.585
15.221
Aslında ben yanlış kelime seçmişim ilk mesajımda. İstediğimiz okullar komşuda kalıyor, kendi kayıt alanımızdakinden bir iki tık daha iyi. O yüzden komşudanda yazmak istiyorum, şansımı denemek adına.
Ama komşu alan da aynı okul türüyse yazamaz , sistem evet saçma ama bu şekilde, komşu şansınız aynı okul türü için kalmıyor, size bilgi veren hocamız gibi 3. tercih farklı tur olursa komşudan yine anadolu yazabilirsiniz de bir mantığı yok, 3 teki farklı okul türünde kalacaksınız.

H3RA_

Guru
Pro Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
6.322
28.007
Konu sahibi diğer arkadaşlar bu bilgiyi nereden öğrendi bilmiyorum ama bize verilen bilgilendirmede aynı sizin bahsettiğiniz gibi (Merkezi sınavla alınan bir okuldayım. Tercih dönemi öğrencilere yardımcı oluyoruz). Yani kendi bölgenden 3 okul yazmadan komşu bölgene geçemiyorsun (bu arada buradaki bölge olayı ilçe değil. Mesela ben istanbuldayım. Listeler açıklandı. Benim çalıştığım ilçe ortaokulları 2 bölgeye ayrılmış. Bu listelerde ilçe dışındaki okullar da var. Bölgenizin listesini öğrenin öncelikle) ancak komşu bölgeyi yazmak için kendi bölgenizden 2 farklı tür okul yazmanız gerekmekte, türler Anadolu, meslek ve imamhatip. Saçma mı? Kişisel fikrim olarak tamamen saçma. Zaten ilk üçte bu koşulu sağlamayana komşu bölge okulları açılmıyor. Ne yapabilirsiniz, tercihlerinizi 2 okulda sınırlarsınız. Sonra bunlara yerleşemezseniz ikinci tercihte şansınızı denersiniz.

Ayrıca yüzdelik dilimin iyi okullarda oynaması o kadar olmayacaktır. Yani geçen sene %1 ile alan bir okul bu sene ancak %1.3 gibi bir şeyle kapatır.
Kontenjanlar iki katına çıkarılıp birinci sayısı geçen seneye göre çok az olunca bu kadar büyük bir oynama beklediklerini söylediler.

Nitelikliden çıkarılan okulların diploma notu ile öğrenci aldığı ve kemikleşmiş öğretmen kadrosunu koruduğu sürece eğitim kalitesinin aynı olduğu tahminim doğru mu sizce?
Yani çok mu kasıyoruz? Müfredat aynı, ders sayıları aynı.

H3RA_

Guru
Pro Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
6.322
28.007
2 3 dilimlik dediginiz oynama olumlu anlamda değil sizin için olumsuz anlamda olur . Geçen yılki 22 lik dilim bu seneki 18 19 'la kapatır gibi tahminler var
Yok tam tersini düşünüyor eğitimciler, kontenjanların artması ve birinci sayısının düşmesi yüzünden böyle bir öngörüleri var.

H3RA_

Guru
Pro Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
6.322
28.007
Bu arada meslek liseleri zaten boş kalmayacak(3 nakilde bir yere yerleşemeyen öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuracaklar, ilçe de onları boş kontenjanlara yerleştirecek zaten) bu sebeple bir öğretmen neden yalan söylesin sizlere. O rehber öğretmenleri bu tercih döneminde sadece sizlere yardımcı olmak için çalışıyorlar.

Ayrıca eğer böyle bir koşul zaten yoksa siz tercih ekranından kendiniz yapacaksınız tercihleri o şekilde yaparsınız açılan okullara göre.

Yalan söylüyor demedim kafam karıştı sadece. Tabi ki onlarda kural kaide neyse ona göre yönlendiriyorlar.

minerva1988

Guru
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2014
7.585
15.221
Kontenjanlar iki katına çıkarılıp birinci sayısı geçen seneye göre çok az olunca bu kadar büyük bir oynama beklediklerini söylediler.

Nitelikliden çıkarılan okulların diploma notu ile öğrenci aldığı ve kemikleşmiş öğretmen kadrosunu koruduğu sürece eğitim kalitesinin aynı olduğu tahminim doğru mu sizce?
kontenjanlar 2 katına çıkarılmadi köklü liselerden az oynama oldu , bu yorum bana saglikli gelmedi dilim aradığınızı geniş tutun, o oynama olumsuz anlamda olacak benim görüşüme göre de . Risk almamak adına geniş tutun . Şu anda seçeneklerimiz belirli zaten gitmek istediği şekilde geniş aralıklı tercih yapıp ya adres degistireceksinuz ya da alaninizdaki okulları yazacaksınız . Merkezi yerleştirme ile nitelikli okul her türlü fark eder bu sene ya da 2 yıl olmasa bile sonra baya değişecektir

H3RA_

Guru
Pro Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2019
6.322
28.007
Ama komşu alan da aynı okul türüyse yazamaz , sistem evet saçma ama bu şekilde, komşu şansınız aynı okul türü için kalmıyor, size bilgi veren hocamız gibi 3. tercih farklı tur olursa komşudan yine anadolu yazabilirsiniz de bir mantığı yok, 3 teki farklı okul türünde kalacaksınız.

Oda öyle söyledi 4 ve 5’e istediğiniz Anadolu lisesini yazarsınız 1 ve 2 ye şartlar uymazsa 3.tercih çıkar zaten dedi.

Nooption

memento mori memento vivere
Pro Üye
3 Nisan 2014
30.993
119.974

hepsi aynı ekrandaki listede açılıyor ama.
yanda kayıt alanınızda yazan liseyi komşu olsada ikinci sırada yazamıyormuyuz yani?

hy_patia

Guru
Pro Üye
23 Eylül 2010
2.806
4.299
Yalan söylüyor demedim kafam karıştı sadece. Tabi ki onlarda kural kaide neyse ona göre yönlendiriyorlar.
Yok size demedim zaten. Meslek liselerine öğrenci yerleşsin diye rehber öğretmenler yalan söylüyor diye bir yorum yapıldı, onlara istinaden yazdım.

hy_patia

Guru
Pro Üye
23 Eylül 2010
2.806
4.299

Kontenjanlar her okulda arttırıldı ama hepsinde 2 katına çıktı diyemeyiz. Yine de yerleştirmeler sonuçlanmadan kesin şöyle olur diyemeyiz.

Nitelikliden çıkarılan okulların durumu biraz değişik. Evet aynı öğretmenler ama tercih yapacak öğrencilerin diplomasına göre yerleştirme yapılacak ama okul şu puan altını alamayız diyemezler. Bir de farkı kontenjanları kalabalık olacak niteliklilerden.