Lgs Tercih, Merkezi ve Yerel Yerleştirme ile Girilen Liseler

Aslında ben yanlış kelime seçmişim ilk mesajımda. İstediğimiz okullar komşuda kalıyor, kendi kayıt alanımızdakinden bir iki tık daha iyi. O yüzden komşudanda yazmak istiyorum, şansımı denemek adına.
Ama komşu alan da aynı okul türüyse yazamaz , sistem evet saçma ama bu şekilde, komşu şansınız aynı okul türü için kalmıyor, size bilgi veren hocamız gibi 3. tercih farklı tur olursa komşudan yine anadolu yazabilirsiniz de bir mantığı yok, 3 teki farklı okul türünde kalacaksınız.

Konu sahibi diğer arkadaşlar bu bilgiyi nereden öğrendi bilmiyorum ama bize verilen bilgilendirmede aynı sizin bahsettiğiniz gibi (Merkezi sınavla alınan bir okuldayım. Tercih dönemi öğrencilere yardımcı oluyoruz). Yani kendi bölgenden 3 okul yazmadan komşu bölgene geçemiyorsun (bu arada buradaki bölge olayı ilçe değil. Mesela ben istanbuldayım. Listeler açıklandı. Benim çalıştığım ilçe ortaokulları 2 bölgeye ayrılmış. Bu listelerde ilçe dışındaki okullar da var. Bölgenizin listesini öğrenin öncelikle) ancak komşu bölgeyi yazmak için kendi bölgenizden 2 farklı tür okul yazmanız gerekmekte, türler Anadolu, meslek ve imamhatip. Saçma mı? Kişisel fikrim olarak tamamen saçma. Zaten ilk üçte bu koşulu sağlamayana komşu bölge okulları açılmıyor. Ne yapabilirsiniz, tercihlerinizi 2 okulda sınırlarsınız. Sonra bunlara yerleşemezseniz ikinci tercihte şansınızı denersiniz.

Ayrıca yüzdelik dilimin iyi okullarda oynaması o kadar olmayacaktır. Yani geçen sene %1 ile alan bir okul bu sene ancak %1.3 gibi bir şeyle kapatır.
Kontenjanlar iki katına çıkarılıp birinci sayısı geçen seneye göre çok az olunca bu kadar büyük bir oynama beklediklerini söylediler.

Nitelikliden çıkarılan okulların diploma notu ile öğrenci aldığı ve kemikleşmiş öğretmen kadrosunu koruduğu sürece eğitim kalitesinin aynı olduğu tahminim doğru mu sizce?
Yani çok mu kasıyoruz? Müfredat aynı, ders sayıları aynı.

2 3 dilimlik dediginiz oynama olumlu anlamda değil sizin için olumsuz anlamda olur . Geçen yılki 22 lik dilim bu seneki 18 19 'la kapatır gibi tahminler var
Yok tam tersini düşünüyor eğitimciler, kontenjanların artması ve birinci sayısının düşmesi yüzünden böyle bir öngörüleri var.

Bu arada meslek liseleri zaten boş kalmayacak(3 nakilde bir yere yerleşemeyen öğrenciler ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvuracaklar, ilçe de onları boş kontenjanlara yerleştirecek zaten) bu sebeple bir öğretmen neden yalan söylesin sizlere. O rehber öğretmenleri bu tercih döneminde sadece sizlere yardımcı olmak için çalışıyorlar.

Ayrıca eğer böyle bir koşul zaten yoksa siz tercih ekranından kendiniz yapacaksınız tercihleri o şekilde yaparsınız açılan okullara göre.

Yalan söylüyor demedim kafam karıştı sadece. Tabi ki onlarda kural kaide neyse ona göre yönlendiriyorlar.

Kontenjanlar iki katına çıkarılıp birinci sayısı geçen seneye göre çok az olunca bu kadar büyük bir oynama beklediklerini söylediler.

Nitelikliden çıkarılan okulların diploma notu ile öğrenci aldığı ve kemikleşmiş öğretmen kadrosunu koruduğu sürece eğitim kalitesinin aynı olduğu tahminim doğru mu sizce?
kontenjanlar 2 katına çıkarılmadi köklü liselerden az oynama oldu , bu yorum bana saglikli gelmedi dilim aradığınızı geniş tutun, o oynama olumsuz anlamda olacak benim görüşüme göre de . Risk almamak adına geniş tutun . Şu anda seçeneklerimiz belirli zaten gitmek istediği şekilde geniş aralıklı tercih yapıp ya adres degistireceksinuz ya da alaninizdaki okulları yazacaksınız . Merkezi yerleştirme ile nitelikli okul her türlü fark eder bu sene ya da 2 yıl olmasa bile sonra baya değişecektir

Ama komşu alan da aynı okul türüyse yazamaz , sistem evet saçma ama bu şekilde, komşu şansınız aynı okul türü için kalmıyor, size bilgi veren hocamız gibi 3. tercih farklı tur olursa komşudan yine anadolu yazabilirsiniz de bir mantığı yok, 3 teki farklı okul türünde kalacaksınız.

Oda öyle söyledi 4 ve 5’e istediğiniz Anadolu lisesini yazarsınız 1 ve 2 ye şartlar uymazsa 3.tercih çıkar zaten dedi.

Konu sahibi diğer arkadaşlar bu bilgiyi nereden öğrendi bilmiyorum ama bize verilen bilgilendirmede aynı sizin bahsettiğiniz gibi (Merkezi sınavla alınan bir okuldayım. Tercih dönemi öğrencilere yardımcı oluyoruz). Yani kendi bölgenden 3 okul yazmadan komşu bölgene geçemiyorsun (bu arada buradaki bölge olayı ilçe değil. Mesela ben istanbuldayım. Listeler açıklandı. Benim çalıştığım ilçe ortaokulları 2 bölgeye ayrılmış. Bu listelerde ilçe dışındaki okullar da var. Bölgenizin listesini öğrenin öncelikle) ancak komşu bölgeyi yazmak için kendi bölgenizden 2 farklı tür okul yazmanız gerekmekte, türler Anadolu, meslek ve imamhatip. Saçma mı? Kişisel fikrim olarak tamamen saçma. Zaten ilk üçte bu koşulu sağlamayana komşu bölge okulları açılmıyor. Ne yapabilirsiniz, tercihlerinizi 2 okulda sınırlarsınız. Sonra bunlara yerleşemezseniz ikinci tercihte şansınızı denersiniz.

Ayrıca yüzdelik dilimin iyi okullarda oynaması o kadar olmayacaktır. Yani geçen sene %1 ile alan bir okul bu sene ancak %1.3 gibi bir şeyle kapatır.

hepsi aynı ekrandaki listede açılıyor ama.
yanda kayıt alanınızda yazan liseyi komşu olsada ikinci sırada yazamıyormuyuz yani?

Yalan söylüyor demedim kafam karıştı sadece. Tabi ki onlarda kural kaide neyse ona göre yönlendiriyorlar.
Yok size demedim zaten. Meslek liselerine öğrenci yerleşsin diye rehber öğretmenler yalan söylüyor diye bir yorum yapıldı, onlara istinaden yazdım.

Kontenjanlar her okulda arttırıldı ama hepsinde 2 katına çıktı diyemeyiz. Yine de yerleştirmeler sonuçlanmadan kesin şöyle olur diyemeyiz.

Nitelikliden çıkarılan okulların durumu biraz değişik. Evet aynı öğretmenler ama tercih yapacak öğrencilerin diplomasına göre yerleştirme yapılacak ama okul şu puan altını alamayız diyemezler. Bir de farkı kontenjanları kalabalık olacak niteliklilerden.

Bu arada geçen sene bu durumla ilgili isyan ettik, ama tabi sadece geçen sene mezun olan öğrenci velileri ve öğretmenler kendi kendimize itiraz etmiş olduk. Haberler bile yapıldı “zorla meslek ve imam hatip” okutuluyor diye. Ama işin içinde olmayanların dikkatini çekemedik. Tam da bahsettiğimiz buydu.

hepsi aynı ekrandaki listede açılıyor ama.
yanda kayıt alanınızda yazan liseyi komşu olsada ikinci sırada yazamıyormuyuz yani?

Geçen sene liste açılıyordu ama tercihleri yazarken bazılarına izin vermiyordu. Ama bu senenin ekranını göremedim daha. Göreyim ona göre yorum yapayım. (Muhtemelen aynı sistem eğitimi veriliyor yani yine işaretleme yapamayacak)

Yok tam tersini düşünüyor eğitimciler, kontenjanların artması ve birinci sayısının düşmesi yüzünden böyle bir öngörüleri var.
Hangi eğitimciler çok merak ettim bu arada
youtube bi yazar mısınız tahmini 2020 dilimleri diye bi hesaplama var ordan dilimler araması oynamayı görebilesiniz

mesela

-sadece kendi bölgenizden yazarsanız 5 tercihin 3ü anadolu diğer ikisi imamhatip ya da meslek olabilir.
-ama komşu alandan tercih yapmak isterseniz ilk 3 tercihiniz kendi alanında olmak zorunda. Ama değir alandan Anadolu Lisesi yazmak istiyorsanız kendi alanınızdan iki Anadolu bir meslek yazmalısınız ki komşu alandan Anadolu yazmaya hakkınız olsun.

Kaynak: Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu 2020

-sadece kendi bölgenizden yazarsanız 5 tercihin 3ü anadolu diğer ikisi imamhatip ya da meslek olabilir.
-ama komşu alandan tercih yapmak isterseniz ilk 3 tercihiniz kendi alanında olmak zorunda. Ama değir alandan Anadolu Lisesi yazmak istiyorsanız kendi alanınızdan iki Anadolu bir meslek yazmalısınız ki komşu alandan Anadolu yazmaya hakkınız olsun.

Bunları göz önünde bulundurmadan tercih yapılırsa onaylanmaz başvurunuz.

Okuyanlara da fikir olsun diye yazıyorum. Yerel yerleştirme ile girebileceğimiz bir kaç okul gezdim bugün.
Bölgesinde talep gören bir okul geçen sene 320 kontenjan açıklamış 90 ortalama ile kapatmış, bu sene beklenenin aksine 160 kontenjana düşürmüş. 2020’de geçen seneye göre 450.000 fazla öğrencinin mezun olduğunu ve yerel yerleştirmeye yığılma olacağını düşünürsek sanki geçen seneyi 90’la kapatan okul bu seneyi 95’le bile kapatabilir. Sadece 5 tercih hakkını baz alırsak, tercihleri yapmadan okulları gezin puanları ve kontenjanlarını öğrenin mutlaka. Rahatlıkla girebiliriz dediğiniz bir okula puanınız yetmediğine şahit olabilirsiniz.
Bölgenin beğenilen butik bir özel okuluyla da görüştüm %60 burs alabiliyoruz. Artı yabancı dil eğitimi ve dershane açığını kapatan etüt programlarını düşünürsek maddi olarak aynı hesaba gelecek bize. Max 20 kişilik sınıflar ve tüm bunların aynı çatı altında olmasıda artısı olacak. Sanırım burayı tercih edeceğiz.

evet böyleymiş. bizimde kendi okulumuzda görüşmemiz vardı bugün danışman öğretmen bu şekilde açıkladı. saçma geldi bana gerçi.

Okullari telefonla da arayabilirsiniz, ilce mebten bize uyarı geldi , corona dolasıyla velileri liselere yönlendirmeyin telefonla bilgi alsınlar diye aklınızda olsun .

X