Lise tercihinde imam hatip zorunlu oldu

Screenshot_2018-07-04-23-19-30.png

Madde "e" ye gore ilk once yerel yerlestirme ekranindan 3 okul secme zorunlulugu var. Burdan tercih yapmazsan, "merkezi sinavla ogrenci alan okullar" bolumune gecemiyorsun.
Yerel yerlestirme ekranindan "ayni okul turunden(anadolu lisesi, meslek lisesi, imam hatip lisesi) en fazla 3 tercih yapiliyor. Yani uc tercihini de isterseniz ayni okul turunden secebiliyorsunuz. Meslek lisesi ya da imam hatip lisesi secme zorunlulugu yok bu maddede. Bu haber dogru bilgileri icermiyor.

Bu haberi gördüm ilk olarak ekledim bende..

Kaynak Sözcü olunca başka bir şey beklememek lazım :) Maksat ortalık karışsin.

Ne alaka yani,ilk haberi sözcüde gördüm paylaştım,altında kötülük aramayın lütfen..

Orada da şu soru giriyor devreye. İmam Hatip var sokağımda ya da Meslek Lisesi ama vermek istemiyorum mesafenin uzak olduğu ama benim istediğim bir okul var. Diğer okul ‘sen uzaksın alamam’ der mi?

“ADRESİNE GÖRE 3 ÇEMBER OLUŞTURACAĞIZ”

Bütün çocuklarımız için tercih ekranları elektronik ortamda oluşacak. Bütün okullarımızı belli standarta getirdik. Öğretmen doluluk oranlarını eşitledik, fiziksel anlamda binaların ihtiyaçlarını giderdik. Ortaokullarda adrese dayalı nüfus kayıt sistemi var. Oturduğun mahalle veridir benim için. Peki, çocuğunu buradaki ortaokula değil de özel okula gönderen veliler ne yapacak? Onlar için de diyorum ki ben oturduğun yere bakarım. Bu veri etrafında her öğrenci için 3 çember oluşturuyoruz. 3 okul türümüz var. Meslek, İmam Hatip ve Anadolu Lisesi. Her bir çember bu üç okulun bulunduğu bir daireyi kapsıyor. Öğrencinin karşısına bu tercih çıktı. 5 tercih yapacak. Burada çocuk yerleşemeyebilir diye düşünürsünüz. O zaman size ikinci bir çember sunuyoruz. Yarıçapı büyüyor ama adresine ikinci derecede yakın üç tane okul sundum size. Sonra bir çember daha çiziyorum. Çemberin çapı biraz daha büyüdü orada da üç tane okul var. Sizin çocuğunuz herhangi bir Anadolu lisesine gitmek istiyor. Birincisi X, ikinci çemberdeki Y, üçüncü çemberdeki Z Anadolu Lisesi. Çocuk mutlaka bu okullardan birine yerleşecek çünkü biz adresleri, liselerin kayıt bölgelerini oluştururken o bölgedeki yaşayan vatandaş sayısı o bölgedeki ortaokullar 8. sınıftaki öğrenci sayısını hep bu okullarla eşleştirdik
https://m.aksam.com.tr/roportaj/coc...gonderecegimizi-taahhut-ediyoruz/haber-696131

Bu Meb müsteşarının röportajı
5 tercih yapılacak
Bu 5 tercih de İmam Hatip ve Meslek lisesi tercihi yapmayan adaylara Nitelikli okul tercihi sayfası açılamayacak
Müsteşar da bunu doğrulamış :KK66:

Doğru yada yanlış onu ben bilemem haberi paylaştım sadece..
Sözcü olmasımı ortalığı karıştırıyor sadece..
Yahu benim size birşey dediğim yok,siz istediğinizi paylaşırsiniz elbette... Sözcü'nün gazetecilik anlayışından bahsettim sadece.Ben böyle düşünüyorum,benim görüşüm.Niye bu kadar büyüdü ?

Yahu benim size birşey dediğim yok,siz istediğinizi paylaşırsiniz elbette... Sözcü'nün gazetecilik anlayışından bahsettim sadece.Ben böyle düşünüyorum,benim görüşüm.Niye bu kadar büyüdü ?

Neyse büyümesin artık bu konu,ayrıca sözcünün anlayışıda abes değil bana göre..

Adrese dayalı zaten bir facia, aynı okul türünden maksimum üç tercih zorunluluğu, milleti zorla imam hatip ya da meslek lisesi seçmeye yönlendirmek demek... laha luga yapmanın anlanı yok, kimseyi istemediği okul türüne yok adrese dayalı yok “ zaten üç” tercih verdik diyerek sokamazsınız... okul türleri belli, kontenjan belli hangi okulların mantar gibi sayısını arttırdıgı belli hala gelip “ ay çarpıtıyorsunuz “ demek komik oluyor... bu adrese dayalı ve zorunlu okul tercihi resmen “begenmiyorsan özele git” demek... bunları hep yazdık eğitim de sağlık da yavas yavas özelleşiyor mantar gibi türeyen özel olullardan ve apartman dairesinden bozma hastanelerden anlamıyorsanız ne diyeyim... devlet devlet okullarına ve hastanelere kaynak vermeyerek okulların ve hastanelerin durumunu kötüleştirip sizleri özele yönlendiriyor sonra da “tesvik “adı altında özel egitim ve saglık kuruluslarına vergileri, aylık en az 800 lira gelir bergisi ödeyen bir asgari icretlinin parasını aktarıyor.... Siz de size iyilik yapıyor sanın, devlet hastanelerinde hekim kalmayıp özelde ameliyat için ev sattıgınızda ya da cocuklarınız berbat eğitim alınca anlayacaksınız, eger kocalarınız mütahit değilse ya da “ yürü ya kulun” dönemi zenginlerinden değilseniz....

Son düzenleme:
Orada da şu soru giriyor devreye. İmam Hatip var sokağımda ya da Meslek Lisesi ama vermek istemiyorum mesafenin uzak olduğu ama benim istediğim bir okul var. Diğer okul ‘sen uzaksın alamam’ der mi?

“ADRESİNE GÖRE 3 ÇEMBER OLUŞTURACAĞIZ”

Bütün çocuklarımız için tercih ekranları elektronik ortamda oluşacak. Bütün okullarımızı belli standarta getirdik. Öğretmen doluluk oranlarını eşitledik, fiziksel anlamda binaların ihtiyaçlarını giderdik. Ortaokullarda adrese dayalı nüfus kayıt sistemi var. Oturduğun mahalle veridir benim için. Peki, çocuğunu buradaki ortaokula değil de özel okula gönderen veliler ne yapacak? Onlar için de diyorum ki ben oturduğun yere bakarım. Bu veri etrafında her öğrenci için 3 çember oluşturuyoruz. 3 okul türümüz var. Meslek, İmam Hatip ve Anadolu Lisesi. Her bir çember bu üç okulun bulunduğu bir daireyi kapsıyor. Öğrencinin karşısına bu tercih çıktı. 5 tercih yapacak. Burada çocuk yerleşemeyebilir diye düşünürsünüz. O zaman size ikinci bir çember sunuyoruz. Yarıçapı büyüyor ama adresine ikinci derecede yakın üç tane okul sundum size. Sonra bir çember daha çiziyorum. Çemberin çapı biraz daha büyüdü orada da üç tane okul var. Sizin çocuğunuz herhangi bir Anadolu lisesine gitmek istiyor. Birincisi X, ikinci çemberdeki Y, üçüncü çemberdeki Z Anadolu Lisesi. Çocuk mutlaka bu okullardan birine yerleşecek çünkü biz adresleri, liselerin kayıt bölgelerini oluştururken o bölgedeki yaşayan vatandaş sayısı o bölgedeki ortaokullar 8. sınıftaki öğrenci sayısını hep bu okullarla eşleştirdik
https://m.aksam.com.tr/roportaj/coc...gonderecegimizi-taahhut-ediyoruz/haber-696131

Bu Meb müsteşarının röportajı
5 tercih yapılacak
Bu 5 tercih de İmam Hatip ve Meslek lisesi tercihi yapmayan adaylara Nitelikli okul tercihi sayfası açılamayacak
Müsteşar da bunu doğrulamış :KK66:
Ben bu roportajda imam hatip ya da meslek lisesi secmek zorunlu, yoksa tercihin ikinci asamasina gecilemiyor diye bir cumle gormedim. Hatta herhangi bir ogrenciyi zorla imam hatip lisesine gondermek diye bir secenek yok diye belirtmis. Gozumden kactiysa da lutfen copy paste yapin. Sistem ilk once adrese gore tercih yapacaksin diyor. Kabul bu sacmaligin daniskasi. O zaman neden cocuk sinava giriyor? Ne anlami var? Once sinav sonucuna gore tercih yapilmali, sonrasinda adrese dayali tercih olmali. Hayatimda bu kadar buyuk sacmalik gormedim. Ama adrese dayali sistemde de secmek zorunda oldugun 3 okul var. Minimum 3, maksimum 5. O iki okulu secmek istege bagli zorunlu degil. Adrese dayali sistemde okulun yakinlik derecesine gore 3 cember olusturduk diyor. O uc cemberden istedigin anadolu lisesini yada digerlerini secebilirsin. Ondan sonra tercihin 2. Kismina gecebiliyorsun.
Kimse de sistem harika 10 numara diyemez buna. Ama imam hatip lisesi secmeyi zorunlu kilan bir secenek yok. Burda olmayan bir secenege kafayi takmak yerine, gazetecilerden biri de cikip demiyor mu neden adrese gore tercih yapiyoruz, bu cok sacma.

Son düzenleme:
Ben bu roportajda imam hatip ya da meslek lisesi secmek zorunlu, yoksa tercihin ikinci asamasina gecilemiyor diye bir cumle gormedim. Hatta herhangi bir ogrenciyi zorla imam hatip lisesine gondermek diye bir secenek yok diye belirtmis. Gozumden kactiysa da lutfen copy paste yapin. Sistem ilk once adrese gore tercih yapacaksin diyor. Kabul bu sacmaligin daniskasi. O zaman neden cocuk sinava giriyor? Ne anlami var? Once sinav sonucuna gore tercih yapilmali, sonrasinda adrese dayali tercih olmali. Hayatimda bu kadar buyuk sacmalik gormedim. Ama adrese dayali sistemde de secmek zorunda oldugun 3 okul var. Minimum 3, maksimum 5. O iki okulu secmek istege bagli zorunlu degil. Adrese dayali sistemde okulun yakinlik derecesine gore 3 cember olusturduk diyor. O uc cemberden istedigin anadolu lisesini yada digerlerini secebilirsin. Ondan sonra tercihin 2. Kismina gecebiliyorsun.
Kimse de sistem harika 10 numara diyemez buna. Ama imam hatip lisesi secmeyi zorunlu kilan bir secenek yok. Burda olmayan bir secenege kafayi takmak yerine, gazetecilerden biri de cikip demiyor mu neden adrese gore tercih yapiyoruz, bu cok sacma.
Canim yönetmelikte yazan öyledir ama uygulama ekraninda durum öyle degil. Heleki küçük bir ilcede falan yasiyorsan mecburen ihl yi yada meslegi seciyosun yoksa ekran ilerlemiyor. Kardesim tercihlere yardimci oluyor o anlati. Durum uygulamada mecburiyete donüsmüs galiba.

Canim yönetmelikte yazan öyledir ama uygulama ekraninda durum öyle degil. Heleki küçük bir ilcede falan yasiyorsan mecburen ihl yi yada meslegi seciyosun yoksa ekran ilerlemiyor. Kardesim tercihlere yardimci oluyor o anlati. Durum uygulamada mecburiyete donüsmüs galiba.

Olay aynen dediğin gibi ayrıca üç okul tercih edebilirsin diyebilir MEB ama demiyor, kata küllü laf ebeliği yapmanın alami yok ama iktidar yanlıları aynen onu yapıyor aklayacaklar diye Öğrencilerin beş değil resmen üç tercih hakkı var....

Colin durum dediğin gibi değil ne yazık ki. Uygulama başka , bır çok yerde Anadolu lisesi yok ve adrese dayalı sistem nereye gidecek hop tabi ki cevrede olan imam hatibe... yeğenim bu süreç içinde resmen kobay oldular, kimse de ses çıkarmıyor...

COLIN COLIN keşke senin dediğin gibi olsa ama olay öyle değil
Bak arkadaş açıklama yapmış.

Colin durum dediğin gibi değil ne yazık ki. Uygulama başka , bır çok yerde Anadolu lisesi yok ve adrese dayalı sistem nereye gidecek hop tabi ki cevrede olan imam hatibe... yeğenim bu süreç içinde resmen kobay oldular, kimse de ses çıkarmıyor...

COLIN COLIN keşke senin dediğin gibi olsa ama olay öyle değil
Bak arkadaş açıklama yapmış.
Valla dedigim gibi sistem sacmaligin daniskasi. Umarim punaiyla baska bir liseye gidebilecekken, adrese dayali tercih yuzunden kimse yanlis bir okula gitmek zorunda kalmaz. Bunu temenni ediyorum. Adres degisikligi gostermekten baska care kalmiyor geriye. Gerci ben de kucuk bir ilcede yasiyorum. Bizim de bir tanidik tercihlerini yapti dun. Tercihin 2 sini bizim ilceden, digerini de bize yakin olan baska bir ilceden yapmis. O sekilde de olabiliyor demekki. Umarim guzel puan alan ogrencileri ihl ya da meslek lisesine gonderip hayatlarini karartmazlar. Hos benim cocugum boyle bir durumda kalsa gerekirse o yil okula kayit yaptirmayip seneye adres degisikligiyle gonderirdim okula. Tabi seneye ayni sistem hala duruyor olursa :olamaz:

Çok ahhh alıyorlar çokkk... bir arkadaşım çocuğunun durumuju anlattı. Çok üzüldüm. O kadar emek ver ama savunmadığı bir inanç sistemine mensup okulu yazmak zorunda kalsın.

Gülünç...

Gerçekten mi:) haberin doğrusu ne? Neden gözü kara bir savunma hali? Gerçeği çarpıtmaktan rahatsızlık duymuyor musunuz?

Gerçeği çarpıtmak ?

Haber - İhl yazmadan ekran açılmayacak.

Mesela 3 Anadolu yazıp bıraktım ekran açılmayacak mi ?

Ya da 3 Anadolu 2 meslek lisesi yazdım,ekran açılmayacak mi ?

Demekki gerçeği çarpıtan ben değilim Sözcü imiş :KK66:

Bakın ben sistemi savunmuyorum.Kimse istemediği bir okula gitmesin elbette.Ama haber kesin bir yargı bildirmiyor mu ? Bildiriyor.
Küçük yerlerde okul eksikliğinden, açıkta kalmamak için istenmeyen okulların yazilmasindan bahsetmiyor (ki bu her türlü lise olabilir),direk İhl yazmadan ekran açılmayacak diyor.Dogru bilgi mi , yanliş bilgi.

Bu haberin doğruluğunu teyit etmek için çocuğu için tercih ypan arkadaşa sordum. 5 tercih hakkı var 3 yercihten sonra ihl ve meslek lisesi yazmazsan ekranı kilitliyor tercih vermiyor dedi. Yani ya 3 tercih yapacak ya da 5 tercih yapacaksa ihl ve meslek lise olacak.
Çocuğun nasıl bir kapasitede olduğunu biliyorum. Burada ki okulların nasıl niteliksiz- nitelikli diye ayrıldığını! Şimdi bu çocuk niteliksiz bir okula gidecek nedeni ise sistem.

Yani eleştirmek işin eleştirmek ya da savunmak için savunmadan önce araştırılır bakılır sanimiyet varsa bir vatandaş olarak.

Bir ülkeyi toplumu ayakta tutan etkenlerden biridir eğitim. Kim oluraa olsun yanlış olan sistem eleştirilmeli, geleceğimizi temsil ediyor bu gençlik. Ama gençlik kimin umrunda ki. Ülkede neler oluyor ama herşeyi normal karşılıyoruz. Yazık ülkeye de gençlere de bizlere de...

Bu haberin doğruluğunu teyit etmek için çocuğu için tercih ypan arkadaşa sordum. 5 tercih hakkı var 3 yercihten sonra ihl ve meslek lisesi yazmazsan ekranı kilitliyor tercih vermiyor dedi. Yani ya 3 tercih yapacak ya da 5 tercih yapacaksa ihl ve meslek lise olacak.
Çocuğun nasıl bir kapasitede olduğunu biliyorum. Burada ki okulların nasıl niteliksiz- nitelikli diye ayrıldığını! Şimdi bu çocuk niteliksiz bir okula gidecek nedeni ise sistem.

Yani eleştirmek işin eleştirmek ya da savunmak için savunmadan önce araştırılır bakılır sanimiyet varsa bir vatandaş olarak.

Bir ülkeyi toplumu ayakta tutan etkenlerden biridir eğitim. Kim oluraa olsun yanlış olan sistem eleştirilmeli, geleceğimizi temsil ediyor bu gençlik. Ama gençlik kimin umrunda ki. Ülkede neler oluyor ama herşeyi normal karşılıyoruz. Yazık ülkeye de gençlere de bizlere de...

Bu dayatmayı bile savunur haldeler
Kendi çocukları için hava hoş olabilir ama gerçekten zeki çocukların resmen önü kesiliyor
Çok yazık.

X