Lohusalik Dönemi ve Problemler

Editor

Edidir Edi
İçerik Editörü
12 Temmuz 2006
1.263
2.984
LOHUSALIK DÖNEMİ
Lohusalık; doğumdan sonraki 6 hafta (42 gün) sonunda gebeliğin kadında yarattığı fizyolojik ve psikolojik değişimlerin gebelik önceki haline dönmesidir. Bu süreç her organ ve sistem için farklı zamanlar alır.

Halk arasında "lohusanın mezarı 40 gün açık kalır" sözü yaygın olarak kullanılır. Bu söz bir yerde gerçekleri yansıtmaktadır. Çünkü doğum ve lohusalık döneminde ortaya çıkan hastalıklar hayatı tehdit edici boyutlarda olabilir.

Çok erken lohusalık doğumdan sonraki ilk 24 saati, erken lohusalık ilk 1 haftayı, geç lohusalık da geri kalan süreyi temsil eder. Üreme organları 6 haftada normal haline döner ve emzirmeyen annelerin büyük bir kısmı bu dönem sonunda adet görmeye başlar. Emzirenlerde ise adetlerin normale dönmesi 6 ayı bulabilir, hatta bu süreyi bir miktar daha aşabilir.

Doğum sonrası belirgin olarak fark edilebilen ilk değişiklik rahmin eski haline dönmesi yani küçülmesidir (involusyon).

Rahim (Uterus) involüsyonu
Rahim involüsyonu; rahimin doğumdan sonra gebelik öncesi durumuna dönmesine verilen isimdir.

Gebelik süresince rahim ağırlık olarak yaklaşık 20 kat büyür, ancak doğumdan sonra hızla küçülmeye başlar. Bebek doğduktan hemen sonra yaklaşık 20. gebelik haftasında olduğu boyuta iner. Bu evrede ağırlığı yaklaşık 1 kg kadardır. Birinci haftanın sonunda 12. gebelik haftasındaki büyüklüğüne dönen rahimin hacmi 6 hafta sonunda gebelik öncesi büyüklüğündedir.

Vücudumuzda ağırlık ve hacmi bu kadar çok büyüyüp sonrasında küçülen ikinci bir organımız bulunmamaktadır. Uterusun bu özelliği bilim dünyasını günümüzde dahi şaşkınlığa uğratmaya devam etmekte ve halen bilimsel yönden tam olarak açıklanamamaktadır.

Doğumdan hemen sonra rahim kasılmalarının gücü doğum sırasındaki güçlerden çok daha fazladır. Bunlara “takip eden ağrılar (afterpains)” adı verilir. Bu ağrılar 2-3 gün kadar devam edebilir. Daha önce doğum yapmışlarda (multiparlarda) daha fazla hissedilir. İlk 12 saatte sıklıkları daha fazladır, bu saatten sonra gerek sıklığı gerekse şiddeti giderek azalır.

Özellikle lohusanın bebeğini emzirmesi sırasında, uyarıyla beyinden salgılanan “oksitosin” hormonuna bağlı olarak rahim kasılması sonucu kasık ve karın bölgelerinde ağrılar hissedilebilir.

Doğumda plasentanın ayrılmasından hemen sonra, plasentanın uterusa yapıştığı alan yarı yarıya küçülür. Bu küçülme sayesinde açıkta olan damar uçları kapanır ve kanama azalır. Rahmin içini döşeyen ve "endometrium" adı verilen zar tabakasının normale dönmesi 3 haftayı bulurken plasentanın yerleştiği alan 6 haftada iyileşir. İyileşmenin tam olamadığı durumlarda ise kanamalar görülebilir.

Doğum sonrası vajinal akıntılar (Löşi, Lochia)
Doğumdan sonra rahim içinden gelen akıntıya "Löşi (lochia)" adı verilir. İlk gelen taze kırmızı kan "löşi rubra" olarak adlandırılır. Bu sıvının içinde kan ve doku parçacıkları bulunur. Birkaç gün içinde miktarı azalır, rengi açılır ve yani "löşi seroza" ya dönüşür. 2. haftadan sonra ise daha koyu kıvamlı ve açık renkli "löşi alba" gelmeye başlar. Doğumdan yaklaşık 4 hafta sonra bu tüm bu vajinal akıntılar kesilir.

Löşi içeriği açısından enfeksiyona çok müsait bir ortamdır. Bu nedenle hijyene çok dikkat edilmelidir.

Doğum sonrası serviks (rahim ağzı), vajen ve diğer değişiklikler
Doğum esnasında 10 cm açılan ve tamamen incelip kağıt gibi olan serviks (rahim ağzı) açıklığı bir hafta sonunda yaklaşık 1 cm'ye iner. Rahim ağzı normal doğum yapmışlarda artık yuvarlak değil yassı bir görünüm alarak doğum yapmayanlardan ayrılır. Serviksin tamamen iyileşmesi yine 6 haftalık bir zaman alır.

Doğum sırasında çok fazla zorlanan ve esneyen vajina dokusu yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve 3 hafta bitiminde son halini alır, ancak asla doğum yapmadan önceki gerginliğine gelemez.

Gebelik boyunca genişleyen ve esneyen karın kasları ve pelvik kaslar 6 hafta sonra toparlanır ve bu dönemden sonra egzersiz önerilir. Dolaşım, boşaltım, endokrin gibi diğer sistemlerde olan değişiklikler de 6 hafta sonunda normal haline döner.


LOHUSALIK PROBLEMLERİ

Doğumdan hemen sonra ciddi ve ani problemler görülebilir. Bu yüzden lohusa en az 24 saat gözlem altında tutulmalıdır. Sık aralıklarla tansiyon ölçümleri yapılmalı, kanama kontrol edilmelidir.

Kanama
Erken lohusalığın en önemli komplikasyonu kanamadır. Normal doğumdan sonra 500 mililitreden fazla kanama olması anormal olarak kabul edilir. En önemli ve ciddi nedeni "atoni"dir.

Atoni doğumdan sonra rahmin kasılmaması ve dolayısı ile açıkta olan damarların kapanamamasıdır. Son derece acil ve hayatı tehdit eden bir durum olup, çok kısa zamanda aşırı miktarda kanama ile karakterizedir.

Uygun ortamlarda yapılmayan doğumlarda, atoni gelişirse ve acil ameliyat şartları yoksa anne kaybedilebilir. Bu nedenle evde yapılan doğumlar son derece risklidir.

Tedavide önce elle rahim masajı yapılır ve damar yolu ile rahim kasılmasını sağlayan ilaçlar verilir. Eğer tedavi sonuç vermez ise acil bir operasyon gerekebilir.

Emboli
Anne hayatını tehdit eden başka bir durumda amniyon mayii embolisidir. Burada bebeğin amniyon sıvısı annenin kan dolaşımına geçerek akciğerler, beyin gibi organlara giden damarlarda tıkanıklığa yol açar. Anne çok kısa bir sürede hayatını yitirir.

Maalesef tanı ve tedavisi çok güçtür. Modern obstetrideki en önemli anne ölüm nedeni amniyon mayii embolisidir.

Enfeksiyonlar
"Lohusalık humması" olarak adlandırılan durum doğumdan sonraki ilk 24 saatten sonra ortaya çıkan ve yüksek ateşle seyreden bir durumudur. En sık nedenler üreme, idrar yolları ve memelerin enfeksiyonudur. Doğum eyleminin uzaması, zarların erken açılması gibi durumlar enfeksiyon riskini arttırır.

En sık görülen enfeksiyon rahim içinin iltihaplanmasıdır ("endometrit"). Genelde 3. gün ortaya çıkar ve ateş 40 dereceye kadar yükselebilir. Löşi oldukça kötü kokuludur. Olay karın boşluğuna kadar yayılabilir ("peritonit").

Muayenede rahim oldukça hassas ve ağrılıdır. Enfeksiyonun kan yolu ile yayılması meydana gelir ise hayatı tehdit eder.

Tedavide yatak istirahati, sıvı desteği ve uygun antibiyotik kullanımı önerilir.

İdrar yolları enfeksiyonu
% 5 vakada ise idrar yaparken yanma, kasık ve bel ağrıları, yüksek ateş şikayetlerinin eşlik ettiği idrar yolu enfeksiyonu (İYE) ortaya çıkabilir. Genelde 2. veya 3. günde belirti verir.

Vajinada olan yaralanmalar İYE riskini arttırır. Tedavide uygun antibiyotikler önerilir.

Gebelik öncesi var olan her türlü sistemik hastalık lohusalık döneminden olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle lohusalıkta son derece dikkatli olunmalıdır.


PERİNE BAKIMI NEDİR?
Normal doğum esnasında bölgede kontrolsüz yırtıkların olmaması için doktor tarafından bir kesi yapılır. Bu kesiye "epizyotomi" adı verilir.

"Perine bölgesi" denildiğinde ise vajina girişi ile makat arasında kalan bölge anlaşılır. Doğum esnasında ve doğumdan sonra büyük öneme sahiptir.

Doğum sonrası perine bakımı, epizyotomi alanının daha kolay iyileşmesi ve enfeksiyon kapmaması için yapılması gerekenlerin tümünü kapsar. Bakım yaklaşık 1-3 hafta sürer.

Perinede problem belirtileri
Perinede en sık karşılaşılan problem ağrı ve şişliktir. Doğum sırasında bebeğin başının sıkıştırması nedeni ile perine ve vajen etrafında ödem olur. Yine doğum esnasında epizyotomi (vajene kesi) yapılmış olsa bile vajinada fark edilmeyen yırtıklar veya sıyrıklar oluşmuş olabilir. Bu yırtıklar farkedilip dikilmediğinde kanayabilir veya enfeksiyon kapabilir.

Eğer kanamalar dışarıya olmaz ve doku aralığında birikirse vajinada dolgunluk hissi ile beraber şiddetli bir ağrı olabilir. Bu durumda bir "hematom" dan (içe kanama) şüphelenilir.

Yine doğum sırasında ıkınmalara bağlı olarak makat etrafında hemoroidler oluşabilir. Bu hemoroidler otururken ağrıya neden olabilir hatta bazen kanayabilir. Oturma banyoları ve ilaç tedavilerine cevap vermeyen hemoroidlerde cerrahi tedavi gerekebilir.

Perine Bakımında Yapılması Gerekenler
Doğumdan sonra ağrı ve kanamayı azaltmak için perine bölgesine buz tatbiki veya oturma banyoları zaman zaman önerilmektedir. Ağrı için doktorunuzun yazdığı ağrı kesici hapları kullanabilirsiniz. Kabızlık veya hemoroid problemleriniz varsa zorlanmayı önlemek için gaita yumuşatıcı ilaçları kullanabilirsiniz.

Bölgeyi temizlemek için sadece temiz su yeterli olmakla birlikte çoğu zaman antiseptik maddeler içeren solüsyonlar önerilir. Ayrıca akıntı ve kanamalar için günlük ped kullanılması hijyen açısından önemlidir.

Doğum sonrası normalden fazla ve pıhtılı taze kanama olursa mutlaka doktorunuza haber verin.

Ayrıca şu önlemleri alın:
Perine bölgenizi mümkün olduğunca kuru tutmaya özen gösteriniz. Hijyenik pedlerinizi sık olarak değiştirin.
Vajinal akıntı ile kanamanızın durumunu arada bir kontrol ediniz. Bu bölgede aşırı ağrı veya gerginlik hissi durumunda mutlaka doktorunuza danışın.
Tuvalet sonrası en az iki dakika temiz su veya tercihen antiseptikli solüsyon (savlon veya iyotlu solusyonlar gibi) ile temizlik yapınız. Bu esnada temizliği arkadan öne doğru değil önden arkaya doğru yapmaya dikkat ediniz. Tuvaletlerinizde bu bölgenin gaita ile bulaşmasını önleyiniz.
Evinizde yeterli miktarda hijyenik ped, temizlik malzemesi ve ağrı kesiciler bulundurunuz.
Bu bölgeye uygulanan "buz kalıpları" ödem veya küçük hematomlara bağlı ağrıları azaltabilir. Buz kalıpları hazılamak için bir eldivenin içine su konulup buz dolabının buzluk kısmında dondurulur. Daha sonra oluşan bu kalıplar yumuşak bir bezle sarılır ve perine bölgesine tatbik edilir. Uygulama 48 saatte bir 20 dakika şeklinde önerilmektedir.
Perine bölgesine ılık veya sıcak su oturma banyoları önerilmemektedir.

Eğer kanamanızın miktarı fazlalaşıyorsa (örneğin 2 saatte 1 pedden fazla kirletiyorsanız), kanamanız kırmızı renk alıyorsa, kötü bir koku belirirse, ateşiniz yükselirse, karında ağrı ortaya çıkarsa hemen doktorunuzu arayın.

 
Son düzenleyen: Moderatör:
LOHUSALIKTA DİĞER ÇÖZÜMLER
Gebelikte olduğu gibi lohusalıkta da bazı konulara dikkat edilmelidir. Günümüzde normal doğumdan sonra 24 saat sezaryenden sonra ise 48 saat hastanede kalmak yeterlidir.

Doğum sonrası eve giden anne doğum şekli ne olursa olsun mümkün olduğunca dinlenmelidir. Ancak bu dinlenme sürekli yatma şeklinde olmamalıdır.

Ev içerisinde dolaşmak, basit ev işleri yapmak hem kişinin kendine olan güvenini arttırır hem de kan dolaşımını destekler.

Doğum sonrası eve çıkan anne dilediği ve kendisine dokunmadığını bildiği her şeyi yiyip içebilir. Protein içerikli gıdalar ile taze meyve ve sebzeler özellikle önerilir. Süt veren annelerin günde ortalama 2600-2800 kalori almaları önerilir.

Bebek dünyaya geldikten sonra barsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık olabilir. Bu nedenle dışkıyı yumuşatan lifli gıdalar ve bol sıvı alınması kabızlığı önlemek açısından yararlıdır.

Normal doğumdan sonra hemen sezaryen sonrası ise 3. günden itibaren ayakta duş şeklinde banyo yapılabilir. Banyo esnasında zorlanmadıkça vajinaya su kaçmaz. Vajinanın yıkanması ise sakıncalıdır.

Normal doğum sırasında açılıp dikilen “epizyotomi (epizyo)” genelde -doktor solak olmadığı sürece- vajenin sağ tarafında olur. Otururken ve yatarken sağ tarafa ağırlık vermemek gereklidir.

 
Doğum sonrası karın kaslarını güçlendirmek için egzersiz önerilir ancak egzersizlere 6 hafta sonra başlanmalı ve kasları çok zorlayan egzersizlerden kaçınılmalıdır.

Doğum sonrası cinsel arzularda bir süre azalma olur. Bu azalma genel olarak psikolojik kökenlidir. Genelde istek 12. haftadan sonra eski haline döner. Doğumdan sonra 20-25 gün sonra cinsel ilişki olabilir. Emzirme döneminde yükselen "Prolaktin hormonu" (Süt hormonu) kadında estrojen hormonunu baskılayarak vajende kuruluklara yol açabilir. Şikayetinizin çok fazla olması durumunda doktorunuza muayeneye gitmelisiniz
Burada yer alan hertürlü bilgi ALINTIDIR
 
Son düzenleme:
merhaba arkadaslar benim bir oglum var 2 bucuk yasinda dogumdan sonra 6 ay kadar kendime gelemedim emdirmede problemler yasadim herseyin ilkidir sütünü hic icmeyip sadece gögsümde uyumus oglum bunu taki ateslenip hastanelik olana kadar hic fark etmedim sonra piskolojikmen bakamiyacam diye korkular sardi beni hep korktum bana birsey olursa bebegime ne olacak diye kuruntulara girdim , rüyalar gördüm suanda 7 aylik hamileyim emdirmede sorunumuz oldu icin ne yaziki ikinci bebisimi hic emdirmememi öneriyor doktorum ama yine o korkular gelecek diye cok koruyorum ikinci cocukta farkli oluyor diyorlar sizcede farklimi oluyor?
 
bu bilgi için teşekkürler bende 2 ay sonra doğum yapıcam hayırlısıyla inşallah sorun yaşamam :Saruboceq:
 
ben sezeryan oldum ama hiç kanamam yok hastanede oldu eve gelince durdu günde gelirse 1 iki dmala böyle olan varmı az kanamsı olan yani benim ikinci doğumum bu arada
 
ben sezeryan oldum ama hiç kanamam yok hastanede oldu eve gelince durdu günde gelirse 1 iki dmala böyle olan varmı az kanamsı olan yani benim ikinci doğumum bu arada

kızlar 15 günden sonra kanamam başladı sonra rengi açıldı tam bitti sandım şimdide az az hala geliyor bu arada 40kkımız çıktı böyle olan varmı
 
merhba bir ay önce doğum yaptım kabızlık problemi çekiyorum doktora gittim basur olmamışsın dedi.ama her tuvalete çıktığımda arka bölgem çok fena acı veriyo.üstelik kanıyo napıcağimı şaşırdım tavsiye edeceğiniz bişey varmı varsa nolur yazın.aynı zaman da normal doğum yaptım ve enfeksiyon kapmışım doktor dedi hem kabızlık hem enfeksiyon tedavisi çok zor günler geçiriyorum yardımcı olursanız sewinrm
 
Bol bol su içecen canim dr verdigi ilaclari kullan. camasirini her zaman temiz tut.
ins gecer gecmis olsun..
 
kızlar 15 günden sonra kanamam başladı sonra rengi açıldı tam bitti sandım şimdide az az hala geliyor bu arada 40kkımız çıktı böyle olan varmı

benim de kanamam olmadı olmadı birden oldu.sonra az az devam ett.bende sezeryan olalı 50 gün geçti ama çay rengi az az sulu akıntım vardı. Doktorum rahimde doğum kesesi gibi bir karartı gördü. içerde parça kalmış olabileceğini söyledi. rahim temizleme işlemi yaptırmam gerekiyormuş. yani diğer adı kürtaj....Çok canım sıkıldı. doğumda profesöre gittik. dünya para istediler. böyle bir sonuç...Nasıl olurda sezeryanda rahim ellerinde oluyor da böyle bir parça kalıyor aklım almıyor. doktora da öyle güveniyordum ki :KK43:(
:eek:klava:
 
içerde parça kalmamış. basit bir rahim ağzını genişletme operasyonu ile problem ortadan kalktı.. aynı durumda olanlara duyrulur. kürtaj korkulacak bişey değil. hiç değil hemde.güle oynaya kalkıp yürüyorsunuz.
 
merhba bir ay önce doğum yaptım kabızlık problemi çekiyorum doktora gittim basur olmamışsın dedi.ama her tuvalete çıktığımda arka bölgem çok fena acı veriyo.üstelik kanıyo napıcağimı şaşırdım tavsiye edeceğiniz bişey varmı varsa nolur yazın.aynı zaman da normal doğum yaptım ve enfeksiyon kapmışım doktor dedi hem kabızlık hem enfeksiyon tedavisi çok zor günler geçiriyorum yardımcı olursanız sewinrm

canım kayısı hoşafı tavsiye ediyorum bana epey yaradı
 
benim de kanamam olmadı olmadı birden oldu.sonra az az devam ett.bende sezeryan olalı 50 gün geçti ama çay rengi az az sulu akıntım vardı. Doktorum rahimde doğum kesesi gibi bir karartı gördü. içerde parça kalmış olabileceğini söyledi. rahim temizleme işlemi yaptırmam gerekiyormuş. yani diğer adı kürtaj....Çok canım sıkıldı. doğumda profesöre gittik. dünya para istediler. böyle bir sonuç...Nasıl olurda sezeryanda rahim ellerinde oluyor da böyle bir parça kalıyor aklım almıyor. doktora da öyle güveniyordum ki :KK43:(
:eek:klava:

merhaba arkadaşlar bende 6,5 aylık hamileyim:CüvCüv::nazar: epidural sezeryan düşünüyorum ama amniyon sıvı embolisinden çok korkuyorum hani şu hiç bir tedavisi olmayan anne ölümü hemen gerçekleşen hastalık:1shok: siz atlatmışsınız ne güzel Allah evlatlarınızla uzun ömürler versin işallah bende hiçbir sorun yaşamadan ameliyatımı ve loğusalığımı geçiririm:Saruboceq:sanada geçmiş olsun arkadaşım mecburen güvenicez doktorlara işallah bundan sonra herşey sorunsuz geçer :Saruboceq: bu hamilelik psikolojisi galiba çok endişeliyim offf offffakannehir bebeğimi sağlıklı sıhhatli kucağıma almak istiyorum:ecrin_bebek: inşallah Allah nasip eder
 
lohusalıktaki en büyük sıkıntım terlemek oldu..bu yıl temmuz ortası doğum yaptım yılın en sıcak haftalarına denk geldi,o ter beni mahvetti 6-7 yerden boynumdan aşağı akıyordu soyunsam bi türlü...giyinsem bir türlü.tabi camlar açık hava girsin diye.nooldu hastalandım ter soğudu üzerimde,gözümü açamaz hale geldim.çocuk hep memede durmak istiyo kamburum çıktı sırtım tutuldu batıyodu yanıyodu sırtım.annem gece gelip gelip sağıma soluma havlu koyuyodu,o sıcakta..nefes alamıyorum diye ağlıyodum..offf offf..... bence en kötüsü buydu..sezeryan kesisi,anestezi sonrası kulak uğuldaması,lohusalık hüznü ve ağlaması da cabası..
yani lohusalık.....hoş hatırlanmayan tecrübe...
 
X