Tatlı Tarifi Lokma Tatlısı-Resimli

crescentmoon

¢яєѕ¢єηт
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2008
3.348
3
çok kolay,sadece 10 dk da yapılabiliyor vede maliyetide çok az. tüm maliyeti 2 ytl ya var ya yok :KK66:

şerbeti önceden yapılıp soğutulur

2 yumurta
2 yemek kaşığı yoğurt
1 tatlı kaşığı karbonat
1 tutam tuz
5 yemek kaşığı tepeleme un
kızartmak için sıvı yağ

şerbetin malzemeleri
2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
1 yemek kaşığı limon

yumurta çırpılır
yoğurt,tuz,karbonat ve un eklenir, çırpılır
kızdırılmış yağda çok hafif ateşte çay kaşığıyla azar azar damlatılarak kızartılır
kızaran lokmalar soğumuş şerbetin içine atılır
1 saat kadar bekletildikten sonra servis yapılır
afiyet olsun

spa0564mp8.jpg

w640.png

Son düzenleme:
canım ilk kızarınca şerbetini daha tam almamışken çıtır çıtır ama şerbetini iyice emmeye başladıkça yumuşak oluyor.

Paylasım ıcın tesekkurler arkadasım..Lokma tatlısını cok sevıyorum ozellıkle son yıllarda o kadar cesıtlendırdıler kı lokmaları kakaolusundan tutun da pudra sekerlısıne kadar cesıtlerı var...Gectıgımız bayramdan once Oktay Ustaya Lokmacı usta konuk olmustu tevafuken ızledı dakıkada bın lokma atıyormus hayretle ızlemıstım amca profesyoneldı tabı..Lokmanın ıncelıklerını soyledı asıl malzemeler Un ılık su yas maya...Dıger malzemelere gerek yok dedı...Ayrıca cok cıvık olacak hamur tutamayacagımız derecede elımızden kayacak yanı..Sonrasında ıster serbete batır ye sıcak sıcak ıster tuzlayıp domatesle salatalıkla kahvaltı tıpı ye..Ben programdan sonra aaaa ne kolaymıs deyıp kolları sıvadım gırdım mutfaga ouuvvv aman Allahım gorundugu kadar kolay degıl bu lokmayı tutturmak hepsının aynı boyda olması bıraz senelerın ustadı olmak gerekmıs:p Irmık lokmasını tercıh ederım daha basıt yapıyorum onu..Ellerıne saglık tekrar canı bıze de ayır olur mu...

kız bu lokmanın tatilde şerbetsizini yapıyorlar ismini untutum biliyormusun pudra şekeri fınfık ezmesiyle yaniyor...

ellerine emegine saglik canimmmmmmm
paylasimin icin tsklerrrrrrr
cok severim bunu akcayda cok yerdim gidip gelmis kadar oldum valla...

lokmayı hemen hemen herkes seviyor zaten.
tekno canım şerbetsizini duymadım hiç. tatilde dediğin nerde kıs. merak ettim nasıl olduğunu.

kemerde yemiştik çokta sevdim tofumuyfu adı neydi hatırlamıyorum tabaklara veriyorlar sen tarçın pudra şekeri veya fınfık fıstık ezilmiş üstüne dökülüp yeniyordu hayrına ismini bilen varsa sölesin yapacağımm zaten bulursamm...

hemşomm ellerine sağlık denemedğim tatlılardan bitanesii fakart bu tarifle yakın zamanda deneyecemm :KK66:

kız bir saat bekleyin demişsin tarifta llah emi kim bekleye bilirki lokma tatlısı karşısında o dediğin biraz zorr:roflol:

canım hemşerim lokma çok güzel görünüyor ellerine sağlık ya işte benim hemşerilerim hepsi birbirinden marifetli çok teşekkürler canım:eek:

X