Lusi ile Glutensiz Yaşam

Lusi

O zaman dans 🕺
Pro Üye
Anneler Kulübü
1 Ekim 2010
13.876
38.111
Merhabalar Günlük,

Yeni başlangıçlara alışkın bir Lusi ile glutensiz yaşama ilişkin deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

İstiyorum ki kendimi, glutensiz beslenme planımı kilo verme sürecini kayıt altına alayım.

Resimli tabaklarımla, tartı fotoğraflarımla zaman kısıtlamasız, yaşam kalitesini artırmaya, sağlıklı yaşamı benimseme gayretimle burada olacağım:KK200:

Konu başlığım sabah programı kıvamında olmuş, olsun severiz :KK53::KK70:

Benimle birlikte motive olmak isteyen minnoş tombiş tombili olarak tanımlayan iradeli istikrarlı çıtır adaylarını da sayfama bekliyorum. hep birlikte başarabiliriz :KK200:

Son düzenleme:
Gluten buğday başta olmak üzere, arpa, yulaf ve çavdarda bulunan bir protein grubu. Özellikle ekmek yapımında ve unlu mamullerde ağdamsı bir yapı oluşturmak için glüten proteininden faydalanılıyor.

Bende olduğu gibi bazı bedenlerde bu protein bağırsaklar tarafından sindirilemiyor ve glüten hassasiyetine dönüşüyor. Bazı kişilerde ise yine glüten hassasiyeti ile kendini gösteren fakat daha ciddi sağlık problemlerine neden olan çölyak hastalığına dönüşüyor. Üstelik sadece erişkin hastalığı değil çocuklarda da ne yazık ki görülüyor.

Gluten hangi gıdalarda var?
buğday, arpa, çavdar, bulgur, irmik, makarna, bira ve içkilerin çoğu, unlu mamullerin tümü, dondurma, soslu etler (ekmek konduğu için köfte dahil) cipsler, soslar ve daha pek çok ürün. Gluten katkı maddesi olarak endüstriyel birçok üründe de kullanılıyormuş. Bu yüzden kozmetik ürünler, şampuanlar ve temizlik ürünlerine de dikkat edilmeli.

Gluten alerjisinin (glüten hassasiyetinin) belirtileri nelerdir?
Gluten alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte aşağıdaki belirtilerden bazıları size ışık tutabilir. (benim şikayetlerim karın ağrısı, aşırı gaz ve şişkinlik idi.)

Karın ağrısı, aşırı gaz, kabızlık, kronik yorgunluk, halsizlik, kemik ağrısı, baş ağrısı, kemik kırıklar, Demir eksikliği anemisi, kilo kaybı, deride karıncalanma, uyuşma hissi deride yanma, kaşınma, renk değişikliği, ödem, kaygı bozukluğu, konsantrasyon güçlüğü gluten alerjisinin belirtileri olabilir.

Gluten alerjisi teşhisi nasıl konulur, tedavisi nasıl olur?
Guten alerjisinin teşhisi için önce dahiliye veya gastroenteroloji uzmanına muayene olarak, hekimin yapacağı bazı testler ve tedaviler sonucunda teşhis konulabiliyor. Henüz medikal bir tedavisi yok maalesef, harfi harfine uyulacak “glüten diyeti” yani “glüten free” diyet şart. Aslında önce kanda çölyak ile ilgili bazı testler uygulanıyor ve negatif çıkarsa çölyak direk eleniyor. Ama gluten hassasiyeti bulabilmek için yapılan testler var fakat, hekimler dahi sonuçların güvenilir olmadığı görüşünde. Ben gıda alerji testi yaptırmadım, kendim denedim ve çözdüm. (10-15 gün tüm glutenli içerikleri beslenmeden çıkartarak) Sonuç olarak bizim gibi glüten hassasiyeti olan kişilerin glutenli gıdaları beslenmesinden çıkartması tedaviyi başlatıyor ve hastalıkların yansıttığı şikayetleri geriletiyor.

Kaynak: Gluten Nedir ?

Merhabalar Günlük,

Yeni başlangıçlara alışkın bir Lusi ile glutensiz yaşama ilişkin deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.

İstiyorum ki kendimi, glutensiz beslenme planımı kilo verme sürecini kayıt altına alayım.

Resimli tabaklarımla, tartı fotoğraflarımla zaman kısıtlamasız, yaşam kalitesini artırmaya, sağlıklı yaşamı benimseme gayretimle burada olacağım:KK200:

Konu başlığım sabah programı kıvamında olmuş, olsun severiz :KK53::KK70:
Kimleri görüyorum 🤗
Gluten allerjin mi var yoksa sağlık için mi gluten tercih etmeyeceksin😄

Merhaba sevgili Lusi🤩🤩seni gördüğüme sevindim ben de,umarım hedefine ulaşırsın 🤩ben de hominigurtlak günlerimden yazılanları okurum🤪

Mis gibi sıcacık çıtır çıtır ekmekten , simitten , bol peynirli poğaça ve böreklerden vazmıgeçelim yani 🤣🤗😜🤪

Merhaba sevgili Lusi🤩🤩seni gördüğüme sevindim ben de,umarım hedefine ulaşırsın 🤩ben de hominigurtlak günlerimden yazılanları okurum🤪
Nasılsın canım 😂
Ye canım canın çekiyorken sağlığın yerindeyken:kk77:
Hem herkes zayıf olacak değil ya bazıları da tombiş olsun :KK68:

Nasılsın canım 😂
Ye canım canın çekiyorken sağlığın yerindeyken:kk77:
Hem herkes zayıf olacak değil ya bazıları da tombiş olsun :KK68:
Ooo motivasyon şeklimiz hala aynu🤪
Ben de yarın diyete başlıyordum zati👍🤪

Gluten hassasiyetim var canım maalesef :olamaz:
Sen nasılsın kilo verdin epey sanırım değil mi ? Senin topiğine de uğrayacağım :KK68:
Neyse ki çözümü var ve sen bilinclisin bu konuda, 👍
9 kilo verdim, ver ver bitmiyor hala kiloluyum yani🙈
Beklerim topigime 😄

Günaydın günlükçüm :KK200:
Birazdan resimli kahvaltı tabağımla geliyorum :KK68:

Kahvaltım :kk77:

IMG_20201026_102229.jpg

X