Maddiyat…

Aslında bir tanıdık var ona danışabiliriz. Baya yakın bir aile dostumuz

Emin konuşmadım, MESELA dedim özellikle. Örnek verdim. Siz karşı tarafın yaptıkları karşısında mahcup olmak istemediğiniz için böyle bir yorumda bulundum. İnsan kendine alacak olsa ucuzunu kollar, etikete önem vermez. Böyle maddi bir sıkışıklığın içindeyse almasa da olur hatta. Ama bohça beklentisi olan bir aile var ortada, o aldıklarınız karşı tarafta hep elden geçecek, kritiği yapılacak muhtemelen. Ben hep öyle denk geldim. Bu yüzden şık şeyler almanız gerektiğini ve yine bu yüzden stres yaptığınızı düşündüm.

Hem kaynanam bana atlet don pijama alsin, paradan azicik kirariz diyon, hem giyinme odasini yaptiriyorsun.

Mantik?
Ben paradan azıcık kırmaktan falan anlamam o sizin gibi insanların aklına gelebilecek birşey .
Atlet don sevdasında da değilim ama belli ki siz başkalarına yaslanmaktan çok iyi anlıyorsunuz.
Ben kimseye minnet etmedim şimdiye kadar etmeyi bırak kendime ima da ettirmedim.
Giyinme odasını da başkasına yaslanarak değil aldığım gardrobu odaya sığmadığı için fazla odaya alıp giyinme odası yapacağım.
İnsanlarla konuşurken haddini bilerek konuşsan iyi edersin.

Bana öyle geldi yanlış anladım sanırım. Kusura bakmayın. 12 yıl önce kendi imkanlarımızla evlendik eşimle. Biz de hep verdik, evlenirken kredi çekip yarısını kardeşine verdi iş kurması için. Biz o kadar çok ailelere destek olduk ki, bazen kızıyorum bazen boşver diyorum. Çok şükür şimdi, evimiz, arabamız ve iki çocuğumuz var. İnanın huzur en önemlisi. Evlendiğim ilk seneler temizliğe gelen kadın evin öğrenci evi gibi demişti. Eşya için çok abartmaya gerek yok. Mesela biz hemen hemen bütün eşyalarımızı değiştirdik ve alırken çocuklar için köşeleri yuvarlak olan mobilyaları tercih ettik. Çocuk olmayınca buna dikkat etmek insanın aklına gelmiyor.
Diğer konuya gelirsek. Ben olsam kredi kartını ödeyip, mobilyaları taksitle alırdım. Bohça illa olacaksa, tek tek alın hepsini bir yerden bohça diye alırsanız üstüne çok koyarlar.

benim anladığım zaten dediğiniz şekilde yapacaklar. :) kız bohçayı bin liraya filan halletmeyi planlıyor.
Bilemedim. Bohçaya gömlek deyince aklıma belli markalar geliyor. Geçen gün eşime hediye alayım diye mağazaları gezdim, en ucuz güzel bir gömlek 200 liraydı. İnternette daha uygun fiyatlı ama aynı markaların ürünleri. Bohça işi olmasa hiç bu masraflara girmez boş yere kendini de üzmez. Yoksa bu tarz hediyeleşmeye kimsenin itirazı olacağını sanmam.

İnanın böyle şeyler bana sıcak ve samimi gelir . Hediyeleşmek . Maddiyat çok korkutuyor gözümü ama temel şeyleri bile olsa alalım bunu bari yapalım diyorum.
Yoksa haklısınız sözlerinizde .
Ben para idaresini nasıl yapabileceğimi çözsem bohça dokunmaz. Ben para yönetimini bilmiyorum

Aslında bir tanıdık var ona danışabiliriz. Baya yakın bir aile dostumuz

tabi bi sorun bakalım. bazen ellerinde kalmış parçalara TV ünitesi filan çıkartabiliyorlar.

bir de eşya almadan oturacağınız evi iyi bir ölçün tartın.

zaten sade seviyorum demişsiniz koca koca başlıklı koltuklar filan almazsınız tahminim ama genelde o büyük mobilyacıların koca koca showroomlarındaki eşyalar afedersiniz k.ç kadar evlere tıkılınca hiç öyle güzel dumuyor (bence) zaten. parası ayrı, evde güzel bile durmuyorlar.

giyinme odası dediğiniz dolapsız sadece ardiye gibi mi olacak tam anlamadım. benim raf sistemi fikrimin sebebi şuydu: genelde tam bir oda olmayan, yatak odasında geçmeli bölme gibi olan bu bölümler biraz şekilsiz oluyor :) içine dolap koysan 6 kapı çoğuna sığmıyor. o yüzden raf sistemli çözüyorlar. ama sizin evi bilmeden atıp tutuyoruz burada. en güzeli siz bir marangoz alın bi gösterin en fazla pahalı gelirse yaptırmazsınız nedir yani.

Bence kendine yüklenme konu sahibesi, niye para yönetimi bilmeyesin? Elindeki kaynak az, alınacak şey çok para yetmiyorsa yetmiyordur o kadar. Ailen tek kuruş katkıda bulunmamış, üstüne sendne para almaış bir de dışarda eğlence yap diyor şaka gibiElindeki 5000tl maaşla neye yetişeceksin eve mi, bohçaya mı kınaya mı...

Parayı şu ara hiçbirimiz yönetemiyoruz yetmediğinden. Her şey zamlandı. Sizlik bir durum değil bence.

30 a yakın ancak birikmişim var . 15 bin TL de şimdiye kadar eşya alışverişinde rahat harcamışımdır.
Annem hep dedi birikim yap kızım babandan fayda yok diye . O yüzden şimdi kendime kızıyorum keşke daha fazla birikim yapsaydın diye.

Ha, çünkü sen gayer haddini bilerekmi baba konuştuğunu saniyorsun? Bir iki lafim sana çok dokunmuş belli.

Neyse, polemiğe girmek istemiyorum. Iyi forumlar.

Ben olsam nişanlımla konuşup onunla hareket ederim. Elimdeki para bu, nasıl harcayayım. Kredi mi çekim ne yapim diye? Tek başınıza kara kara düşünüp, kendinizi yemenin anlamı yok.

Ayrıca birikmişiniz, maaşınız ve aile desteğini göz önüne alırsak, kimse sizden 20 binlik yatak odası beklemez diye düşünüyorum. Nişanlınızın durumu varsa o alsın, ya da siz daha uygun bir takımı taksitle alın, sonra yavaş yavaş ödersiniz.

Ha, çünkü sen gayer haddini bilerekmi baba konuştuğunu saniyorsun? Bir iki lafim sana çok dokunmuş belli.

Neyse, polemiğe girmek istemiyorum. Iyi forumlar.
Bence polemik için Türkçen yeterli değil :)
Senin lafların bana dokunamaz, beni tanımadan yiyici diyorsan sen de bir problem vardır çünkü .
Neyse Allah herkesin gönlüne göre veriyor demek ki . Ben de var ben minnet etmiyorum. Belli ki içine dert olmuş . Sen düşün :)

O destek olmak istiyor da inanın onun yaptığı harcama tadilat ile 400 bin TL ti bulacak. Ben bu benim payım ise ona yıkamam. Kendine yakıştıramam. Birlikte ödeyelim biz aileyiz artık diyor ama bana göre değil . Ben bunu kendim halletmeliyim

Neden bohçaya karşıyız biliyor musunuz? İşte bu yüzden sizi sıkıntıya soktuğu için. Hediyeleşmek tabi ki güzel ama sizin arkada desteğiniz yok, 1.000 TL ile bohçayı hallederim diyorsunuz ama parfümler bile 1000 TL civarı. Tabi orijinal alacaksanız. Pijaması, terliği, gömleği, bornozu, iç çamaşırı. Zaten nişanlınızın gömleği parfümü vardır. Ne gerek var masrafa. Pijamayı falan evlenince alırsınız. Eğer çok istiyorsa birlikte seçin alın kendisi ödesin.

Ya tamam olsa siz verin ama yoksa ne yapacaksınız? Onda olmasa hayır bu illa senin payın, sen yapacaksın mı diyecektiniz?

Kredi cekilecek bir durum yok siz stres olmussunuz ailenizden bircunuzu isteyin babaniz odesin dusunmuyorum diyecehinize surekli dile getirin daha vakit var ne bu stres yavas yavas alirsiniz maasinizda cok cok kotu degil yani herseyde tam olmayiversin evlendikten sonra alirsiniz zaten bazi ceyizler alinmis yatak odasini alirsiniz birikmişsinizle ve bohca soz nisan va bunlari karsilarsinzi kalan seylerde oldugu kadar aydan aya alin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…