Madonna’nın Kitap Yorumları 🌸

Bozkurtlar 🐺

Bir kitap düşünün ki; sizi olduğunuz yerden alsın, sonsuz Bozkırda at koşturtsun, toyda eğlendirsin. Ölenle öldürsün, yer yer göğsünü kabartsın, kimi zaman ağlamaklı hissettirsin. İşte Bozkurtlar öyle bir kitap. Atsız kalemini en sevdiğim yazarladan biri, yine beni şaşırtmadı elbette. Öyle güzel yazmış ki, duyguları inanılmaz yoğun yaşatıyor ve sizi duygudan duyguya koşturuyor. Sonra bir bakıyorsunuz neredeyse altı yüz sayfalık kitabı bitirmişsiniz bile.

Eser iki kitaptan oluşuyor aslında; Bozkurtlar Ölüyor ve Bozkurtlar Diriliyor. İlk kitapta Kür Şad’ı ve Göktürkler’in yeniliş hikayesini ; ikisincisin de ise küllerinden doğuşunu okuyacaksınız. Hem de büyük bir kıvançla, Atalarınızla gurur duya duya. Çünkü Atsız’ın yazdığı gibi: Bin üç yüz yıllık ölümden sonra dirileceksiniz... Acunun batımına dek adınız gönüllerde kalacak...

Tüm Atalarımızın Ruhu Şad olsun…

Delinse yer, çökse gök, yansa, kül olsa dört yan,
Yüce dileğe doğru, yine yürürüz yayan,
Yıldırımdan, tipiden, kasırgadan yılmayan,
Ölümlerle eğlenen, tunç yürekli Türkleriz!

Bu türkü hâlâ göklerde çınlıyor. Kür Şad ve kırk arkadaşı, aylı kızıl bayrağı bekleyerek hâlâ ufukları gözlüyor…

Ecinniler 🎭

Nasıl başlayacağımı bilemiyorum ancak harika bir kitap okudum. Her anlamda benim için çok doyurucu bir kitap oldu Ecinniler. Yaklaşık 5 yıl kadar önce çok merak ederek almış, ancak okuyacak cesareti bir türlü kendimde bulamamıştım.

Dostoyevski Ecinniler’i gerçek bir olaydan esinlenerek yazmış. 1869 yılında çevresini devrim için örgütleyen Neçayev’den esinlenmiş. Kitapta Ateizm, Nihilizm, Sosyalizm ve yer yer Liberalizm eleştirileri mevcut. Aslında ana konu bunların üzerine kurulu, öte yandan Rus toplumuna karşı eleştirilerini hiç sakınmadan yazmış Dostoyevski.
Neçayev’den esinlenerek ortaya çıkarılan Pyotr Stepanoviç; toplumu ayaklandırmak yönetime karşı direnmek, toplumda karışıklık çıkarmak için bir devrimci grup oluşturur. Aslında tüm olaylar bu örgütün çevresinde şekillenir.

Konudan bağımsız olarak şunu belirtmek isterim, kitaptaki bir çok karakter üzerine uzun uzun düşünülecek, bazen sınırlarınızı zorlayacak ve “nasıl bu kadar iyi tasvir edebildi” şeklinde düşüneceğiniz şekilde yazılmış. Bu yüzden kitap her ne kadar siyasi bir temel üzerine yazılmış gibi görünse de, psikolojik tahliller açısından da harika. Özellikle Nikolay’ın son mektubunda bir süre duvara baktım🤭

Sakin bir zamanda, kitap içeriğindeki siyasi kavramlar için biraz alt yapı oluşturarak ve dönemin siyasi sosyolojik yapısını inceleyerek okumanızı tavsiye ederim ✨

Eki Görüntüle 3374994

Bir Aşk Masalı 🧡

Tam olarak evet, bu @baskomsernevzat ‘tan okuduğumuz kitapların hepsinden bambaşka, bir aşk masalı… Kalemi öyle sağlam ve güzel ki, her tür kitabı yazar ve okutturur kendisi. 🧡

Beş ülkenin beş prensi aynı gece, aynı rüyayı görür. Bu gördükleri rüya üzerine beşi de hayatının aşklarını bulmak için kendilerini yollara vurur; deyim yerindeyse az giderler uz giderler, dere tepe düz giderler. Ancak beş önemli husus vardır ki onlar için bunlar olmadan olmaz; hayatının aşkı bulunmaz.
Kararlılık
Cesaret
Tutku
İyilik
Özgürlük…

Ancak içlerinde birtanesi var ki o olmadan aşk da olmaz; Özgürlük…
Kitabın sonunda bu meşakkatli yolculuğun özgürlük olmadan aslında bir hiç olduğunu çok güzel göstermiş bize Ümit. Bence çok da haklıydı..

Ne yazsa okurum diyeceğim nadir yazarlardan biridir kendisi; masal yazdı, seve seve okudum 😍

✍️ Dost görünenin nasıl düşman olabileceğini, iyi biriymiş gibi davrananın aslında dünyanın en kötü kişisine dönüşebileceğini, bilge zannettiğin o kutsal kişilerin sadece kendi çıkarı peşinde koşabileceğini, sana sadık gibi duranların bir gün en büyük ihaneti yapabileceğini öğreneceksin.

✍️ Başkasının hayatını zindana çevirenler, farkında olmadan kendilerini de o duvarın arkasına sokarlar. Cünkü her mahkumun bir gardiyana ihtiyacı vardır.

✍️ Kadın özgür olmazsa aşk yaşanamaz
Topiğin hayırlı olsun Madonna’m. Ben de senden motive olup önerdiğin kitapları alıyor ve okuyorum. Beni de Ahmet Ümit dalgasına kattın, ilk defa Ahmet Ümit okumama vesile oldun. Topiğini takipteyim.
IMG_1078.jpeg

Topiğin hayırlı olsun Madonna’m. Ben de senden motive olup önerdiğin kitapları alıyor ve okuyorum. Beni de Ahmet Ümit dalgasına kattın, ilk defa Ahmet Ümit okumama vesile oldun. Topiğini takipteyim.
Eki Görüntüle 3375885
Teşekkür ederim🥰 Ama temposu en düşük iki kitabıyla başlamışsın😌
İstanbul Hatırası, Beyoğlu Rapsodisi, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ni de mutlaka okumalısın😇

Teşekkür ederim🥰 Ama temposu en düşük iki kitabıyla başlamışsın😌
İstanbul Hatırası, Beyoğlu Rapsodisi, Beyoğlu’nun En Güzel Abisi’ni de mutlaka okumalısın😇
Bunları Amazon fırsatlardan yakaladım. Ben zaten beğendiğim zaman takıyorum, yazarın tüm kitaplarına set olarak sahip olmak istiyorum. Teşekkür ederim, mutlaka dediklerini de alıp okuyacağım :KK36:

Aziyade 🕊️
Kitap, Pierre Loti’nin Fransız Deniz Subayı olarak Osmanlı’da görev aldığı dönemde tuttuğu günlük notlarından oluşuyor. Aslında yarı otobiyografi. Hikayenin ana konusu ise 18 yaşında, bir adamın 4. Karısı olan Aziyade ile gizliden gizliye yaşadığı aşk.. Ancak döneme dair hem siyasi hem toplumsal açıdan birçok gözlem de barındırıyor. Yazarın İstanbul tasvirleri gerçekten çok güzeldi. Ablası ve arkadaşı ile olan mektuplarının kısmında ise -özellikle Plumkett ile olanlar- çok güzel aforizmalar mevcut, biraz daha açıklayacak olursam zaten kısa olan bu kitap hakkında fazlaca spoiler vermiş olurum 😊 Dönem kitaplarını seviyorsanız şans vermeniz gereken bir eser.

D3E27F5D-8674-4B1A-910C-76E0CBA5EF63.jpeg

X