Mağaza, market vb. Yerlerde iletişim sorunları

Ayrıca sadece siz yaşamıyorsunuz bunları
Bir kere Mac mağazasına girdim
Alışveriş yaptığım sevdiğim bir marka öyle aşırı pahalı da sayılmaz benim bütçeme göre
Neyse rujlara bakıyordum
Kız yanıma geldi yardımcı olabilirim dedi yok dedim bakıyorum öyle
Bana dönüp böyle aşağılar bir bakışla hiç Mac den ürün kullandınız mı dedi öyle kaldım.
Evet bir sürü ürün kullandım sizde de kayıtlıdır dedim bakabilirsiniz
Belli ki senin paran yetmez demeye getirdi aldı cevabını
Ama gidip şikayet edeyim kızı bana kaba davrandı deyip ortalığı birbirine katayım olmadı bende
O an bozuldum ama kafaya takmadım onu mu takıcam umrum olmaz!
Yani bir tek size olmuyor
Hayat kısa böyle şeyler için üzmeyin kendinizi.

Bi market çalışanı olarak söylüyorum o kadar kendini beğenmiş o kadar kibirli insanlar var ki. Burda yazılana göre evet haklı görünüyorsunuz ama tavrınız ve ses tonunuz nasıldı çok merak ettim doğrusu. Bizde mağazaya markete alışverişe gidiyoruz içeri girer girmez mutlaka kolay gelsin derim mesela mutlaka güler yüz gösteririm o insanların orda ne şartlarda çalıştığını bilemezsiniz mesela o kasiyer kızın söylediği söz evet çok çirkin kesinlikle haklısınız ama örnek olarak söylüyorum kasada kızı çok oyalamıs olabilirsiniz bilmeden kırmış olabilirsiniz. Gerçekten içinde olduğum için söylüyorum o kadar cins insanlar var ki anlatamam😊 bi gün kadın bi müşteri kasadaki arkadaşıma ne kadar suratsizsın demişti ve kızın gerçekten bi sıkıntısı vardı arkadaşım dayanamayıp peşinden gitti ve derdi olduğunu onunda insan olduğunu üzülebilecegi durumlar olduğunu söyleyip gelmişti kadın ertesi gün özür dilemeye gelmişti pişman olup. Özellikle şu pandemi döneminde market çalışanları çok zor durumlarda çalışıyo sabah kahvaltısını öğlen öğlen yemeğini akşama kadar yiyemeyen var biraz anlayışlı olmakta fayda var diye düşünüyorum

açıkçası bugüne kadar hiç dikkat etmedim, öyle ciddi anlamda dert edecek veya şikayet noktasına gelecek kadar saçma bir şey de yaşamadım.
ben mağazada yanıma gelinmesinden hoşlanmıyorum. gelenleri de kibarca reddiyorum. bakınıyorum teşekkürler, ihtiyacım olursa sorarım tabii falan diyorum. ben kendim alabiliyorum zaten hiç uğraşmasın, üstüme düşmesin gitsin başka bir işe ayırsın o zamanı, enerjiyi. 3 kuruş para alıyorlar zaten. elbette kaba olmalarını gerektirmiyor bu durum.

marketler zaten hep öyle, ablacım abicim, ablam, abla, abi :KK70: zor çalışma şartları.

kişisel algılamaya gerek yok zaten çok can sıkıcı davranan olursa şikayet yolu açık. bunu kendilerine de uygun dille ifade edebilirsiniz.

giyim konusuna ben hiç dikkat etmedim ama dışarı da öyle ev kıyafetimle falan çıkmıyorum. mizacım da biraz sert olduğu için genelde aman şuna bulaşmayalım kafasında oluyor insanlar. fazla muhatap olmamak en iyisi. kasiyerle göz kontağı kurmam mesela özel bir nedeni yok ama öyle. işimi görsün gideyim.

bu arada annem market esnafı. yani kendi halinde ufak bir market bakkal arası bişey işletiyor. onun müşterileri de aşırı ilgi hatta sohbet muhabbet bekliyor mesela. e tabii bizimki resmi takılıyor. hala alışamadılar anneme :KK70: ama bazı müşteriler gerçekten ruh hastası gibi. bu ekmekler niye sıcak değil diye atar yapan biri olmuş mesela. markette sıcak ekmek?? pardon?? :KK70: annem de sıcak ekmek imkanı fırınlarda oluyor genelde, demiş. adam açmış ağzını yummuş gözünü. bir başka müşteri de aldığı ekmeği dilimletmiş. sonra vazgeçmiş ben dilimlenmişi değil dilimlenmemişi alacağım demiş. annem de sinir olmuş ben şimdi bunu kime satıcam, dilimlettiniz o kadar falan diye bozulmuş. tartışmışlar :KK70: o konuda annemi haksız bulmuştum ama. belli ki manyak ne istediğini bilmez birisiydi neden polemik yapıyorsun ki dedim. bir daha aynı kadın ekmek isterse ekmeği dilimlemiyoruz der başından savardın yani.

mesela benim sigaradan versene diyen müşteri dolu. senin sigaran hangisi? buraya 1000 tane farklı insan geliyor bu kadın bilmek zorunda mı? hangi sigara? diye sorduğunda nasıl bilmezsin diye atar yapan var anneme.

Son düzenleme:
ben sizi haklı buldum. benim de aynı seyler basıma geliyor hep, esim sesin cok az cıkıyor ses tonun yumusak ve cok nazik konusuyorsun bu kadar kibar olmana gerek yok calısanlara diyor. insanlar terbiyesizlikten cirkeflikten anlıyor cunku, o yüzden herkeste tahammülsüzlük hat safhada

Kişisel almayın bu tarz tavırları; çoğu kendini bilmez, eğitimsiz insanlar, kime nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Kıyafete göre davranıyorlar.
Bu özellikle bizim ülkede ve özellikle ortadoğu ülkelerinde böyle. Çünkü gösterişi seviyoruz, elinizdeki çantaya, ayağınızdaki ayakkabıya, kolunuzdaki saate bakıp potansiyel müşteri olup olmadığınız hakkında yargıya varılıyor.

Gün içinde ben de çok sorun yaşıyorum, ama mağaza çalışanından çıkarmıyorum sinirimi. O da işinin başındayken benden çıkaramaz. Başkasına sinirlenip bana kötü davranamaz; kimse kimseye yapamaz bunu.

egoistlik neresinde?
ben siz derken yarı yaşımdaki bana sen derse hayırdır derim.
İlk başta böyle söylememiştiniz. Siz diye hitap ettiğiniz kişinin sen demesi saygısızlıktır ama ilk mesajda yazdığınız “mağazada bana sen derlerse hayırdır derim” tarzı bir şeydi ona dedim egoistik diye ve düpedüz egoistlik. Mağaza çalışanı müşteriye saygılı olmak zorunda olduğu gibi sizinde karşınızdaki emekçiye saygılı olmanız lazım. Şimdi yazdığınız şeyi ben siz derken o sen derse vs diye çevirmeyin ilk başta dediğiniz bu değildi.

Asgari ücretle şu pandemide evine ekmek götürmek için çalışan bu insanlardan ne istiyorsunuz anlamıyorum.
Bir mağazaya girip üç parça şey alıcam diye sanki mağazayı ve ordaki insanları satın alıyormuş gibi tavırlar falan bence daha itici
Ben kendi tavrınızı burda taraf toplamak için yumuşattığınızı düşünüyorum.Siz sert yaptıysanız onlarda öyle karışılık vermiştir.
Şikayet edin işinden edin milleti egonuzu yükseltin ne diyelim biz burdan ?
Kaç kere şımarık hareketlerine şahit oldum müşterilerin girdiğim mağazada markette
Ben utanıyorum artık müdahale etmeye insanlar utanmıyor.
Böyle şeyleri takıntı yapıyorsunuz hayatta hiç derdiniz yok heralde.Hiç işim yok kafaya bunu takıcam mağaza görevlisi bana kaba davrandı diye .
Gerçekten Allah başka dert vermesin
İnsanların zor şartlar altında çalışıyor olması kaba davranmalarını, seviyesiz konuşmalarını gerektirebilirse, peki bi şey demiyorum size.
kaldı ki insanlar çeşit çeşittir; kiminin sorun ettiği şeye kimisi Güler geçer..
Kimilerinin önemsemediği şeyler de başkaları için çok anlamlı olabilir.
O yüzden bu kişisel bir yaklaşımdır diye düşünüyorum.

Öğrencilik yıllarımda tezgahtarlık yaptım
Var böyle birşey bazılarında bu almaz zaten ilgilenmeye gerek yok diye düşünürler
Giyim kuşama bakarlar
Bunun yanı sıra bazı yerlerin çalışma şartları o kadar ağır ki satış danışmanı hayattan bezer ama evine para götürmek zorundadır
Bende giyinme şeklime göre hanımefendi veya abla olurum gittiğim yerlerde
Benim için önemli değil bunlar, çok iş değiştirdim gençken çok çeşit insan gördüm
Bireysel olarak sizi seçmiş beğenmiyor değiller, kiminin derdi kendiyle, kimi zaten almaz diyor kimi herkese saygılı
Sonuçta insanız, satış danışmanları şöyle böyle diyemeyiz, hepsi bir insan ve ayrı bir karakter
Tavır beğenmediğiniz yerden bsy almayın para sizin, ama canınızı da sıkmayın
Buna ek olarak, satış danışmanlarına gereksiz bağıran çağırsn tavır yapan müşteriler de var akşama kadar üç kuruş para kazancak insanlarla uğraşanlar mesele saygıyı öğrenebilmek toplumca

pandemi ile birlikte insanların tahammülü 0'ı geçtim, eksilere geçti bence. fakat bir gerçek var ki bu asla değişmeyecek, hizmet sektörü çalışanı her zaman güleryüzlü olmak zorunda. çünkü malı sattıran oradaki çalışanın tavrıdır.
çok kaliteli bir gömleği çalışanın abuk subuk davranışları yüzünden almadan bırakırsınız, daha kalitesiz ve daha pahalı gömleği sırf çalışanın güzel konuşması ile alırsınız.
sonuçta bir şekilde bu işi seçmişler, uygun davranmak zorundalar.
keza bir ofis çalışanı da ofisinde herkese asık suratlı davranıp sert konuşsa o da uyarılır veya dışlanır. hepimizin sıkıntıları var ama çalıştığımız yere gidince o sıkıntıları dışarıdaki askılığa asmak zorundayız.

giyim konusuna da gerçekten katılıyorum. çünkü üstü başı ben burdayım diyen insan, onda para var çok alışveriş yapar algısı yaratıyor. haliyle de farklı muamele görüyor. doğru mu değil ? sonuçta cüzdanınızın içini yada kart limitinizi görmüyorlar ama işte insan algısı bu yönde çalışıyor.

Kişisel almayın bu tarz tavırları; çoğu kendini bilmez, eğitimsiz insanlar, kime nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Kıyafete göre davranıyorlar.
Bu özellikle bizim ülkede ve özellikle ortadoğu ülkelerinde böyle. Çünkü gösterişi seviyoruz, elinizdeki çantaya, ayağınızdaki ayakkabıya, kolunuzdaki saate bakıp potansiyel müşteri olup olmadığınız hakkında yargıya varılıyor.

Gün içinde ben de çok sorun yaşıyorum, ama mağaza çalışanından çıkarmıyorum sinirimi. O da işinin başındayken benden çıkaramaz. Başkasına sinirlenip bana kötü davranamaz; kimse kimseye yapamaz bunu.
Aslında büyük mağazalarda çalışanların çoğu eğitimli insanlardır
Öğrenciyken çalıştım ordan biliyorum
Şuan o sektörde değilim ama birkaç çalışan öyle diye çoğunun öyle algılanması beni üzdü
Çalışanların sorunlarını anlatayım size, büyük şehirlerde işlek caddelerde almayacağı 50 tane kıyafeti denedikten sonra ters birşekilde yere atan binlerce çok eğitimli müşteri var
Direk mağazayı satan aldığını sanan egolu tripli insanlar
Canım bana şu getir hadi diye saygısızlık yapanlar
Çalışanlar asla müşteriye kötü davranmamalı bunu savunmuyorum, çoğunluk öyle değil, müşterilerde de çok saygısız insanlar var, baksanız öğretmen müdür doktor ama kabinde denediği ürünleri yere atar üstüne basar
Toplum olarak bazılarımız saygıyı bilmiyor bence mesele bu

İlk başta böyle söylememiştiniz. Siz diye hitap ettiğiniz kişinin sen demesi saygısızlıktır ama ilk mesajda yazdığınız “mağazada bana sen derlerse hayırdır derim” tarzı bir şeydi ona dedim egoistik diye ve düpedüz egoistlik. Mağaza çalışanı müşteriye saygılı olmak zorunda olduğu gibi sizinde karşınızdaki emekçiye saygılı olmanız lazım. Şimdi yazdığınız şeyi ben siz derken o sen derse vs diye çevirmeyin ilk başta dediğiniz bu değildi.
hem satıcı hem alıcı oldum. kimseye kötü davranmadım da yazmışım.
kendim zaten düzgün davranıyorum, burada konu zaten konu sahibine kendini kötü hissettirilmesi. buna karşılık hepimiz deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
ben bu forumda bile sen diye hitap etmemeye gayret ederim. emekçiydi saygıydı diye yazmadığım şeyler hakkında beni itham edemezsiniz.
rica ederim beni alıntılamayınız.

hem satıcı hem alıcı oldum. kimseye kötü davranmadım da yazmışım.
kendim zaten düzgün davranıyorum, burada konu zaten konu sahibine kendini kötü hissettirilmesi. buna karşılık hepimiz deneyimlerimizi paylaşıyoruz.
ben bu forumda bile sen diye hitap etmemeye gayret ederim. emekçiydi saygıydı diye yazmadığım şeyler hakkında beni itham edemezsiniz.
rica ederim beni alıntılamayınız.
R yapıyorsunuz şimdide. Söylediğinizin arkasında bile durmuyorsunuz. İyi günler.

Aslında büyük mağazalarda çalışanların çoğu eğitimli insanlardır
Öğrenciyken çalıştım ordan biliyorum
Şuan o sektörde değilim ama birkaç çalışan öyle diye çoğunun öyle algılanması beni üzdü
Çalışanların sorunlarını anlatayım size, büyük şehirlerde işlek caddelerde almayacağı 50 tane kıyafeti denedikten sonra ters birşekilde yere atan binlerce çok eğitimli müşteri var
Direk mağazayı satan aldığını sanan egolu tripli insanlar
Canım bana şu getir hadi diye saygısızlık yapanlar
Çalışanlar asla müşteriye kötü davranmamalı bunu savunmuyorum, çoğunluk öyle değil, müşterilerde de çok saygısız insanlar var, baksanız öğretmen müdür doktor ama kabinde denediği ürünleri yere atar üstüne basar
Toplum olarak bazılarımız saygıyı bilmiyor bence mesele bu
Saygıyı bilmediğimiz noktasında katılıyorum. O bilindik hazır giyim markalarının çoğunda da üniversite öğrencisi çalışıyor, onun da bilincindeyim. Ama hanımefendinin bahsettiği tarzda davranan insanlardan bahsediyordum ben.

Mesajımda da belirttiğim gibi, ben nasıl gün içindeki sorunlarımı onlardan çıkarmıyorsam, onlar da başka müşterinin yaptıklarının acısını benden çıkarmamalı. Bir mağazada satış sorumlusu olmayabilirim, onun maruz kaldığı saygısızlıklara maruz kalmamış olabilirim ama inanın en boktan geçen günümde bile emekçinin, hizmet verenin yüzüne gülerim, ürünleri dağıtmam; karşılığında canın çıksın der gibi konuşana ya da laubali davranana katlanamıyorum.

Ablacığım sizinle ilgisi yok. Mağazalar kalifiye eleman almıyor, eleman alınca da müşteriye nasıl davranılır vs eğitmiyorlar. O yüzden bazı çalışanlar bilmiyor, arkadaşıyla konuşur gibi konuşuyorlar. Müdürleri görse anında işten çıkartır. Üzülmeyin.

Kızlarıma verdiğim bir kural satici gulumsemiyorsa alisveris yapmayın derim.
Acimasizca gozukebilir ama kendi adima iş yerine girince hayatimi geride bırakıyorum. Herkesten beklentim profesyonel olmasi. Siz haklsiniz

Boyle durumlarla hiç karsilasmadim hicbir magaza ve markette.

Çok yanliş ama sizin giyiminizden tutun duruşunuza kadar inceleyip ona gore davraniyorlar bu bir gercek.

Teşekkürler arkadaşlar yorumlarınız için. Haklısınız. Çok takılmamak gerekir ama gerekeni de söylemek lazım. Az önce yine aynı markete gitmem gerekti süt vs. Almak için. Market müdüresi başka bir kadına belirttim rahatsızlığımı, özür diledi. Kendisini uyaracagını söyledi. Kusura bakmayın dedi.
Kasiyer kız da duydu yani, kasada çok normal davrandı. Ödememi yaptım çıktım.
ayrıca bu kezki izlenimi anlamak için iyice giyinip kuşanıp takılarımı taktım, en gösterişli çantamı aldım, topuklumu giyindim. Polise de yakalanmayım diye de hızlıca gidip geldim, çünkü bu kıyafetle ancak kutlamaya gidilir ama buna mecbur ediyorlar insanı.

O kadar da abartmasaydiniz. 😁 Ben kasiyerin yerinde olsam gülerdim içimden. 😬 Ama sikayet ettiginiz iyi olmuş.

X