Mağaza, market vb. Yerlerde iletişim sorunları

Valla zengin mağazalarına gidince böyle davranmıyorlar. :) Bende de oralardan alışveriş yapacak para yok sayılır ama gözlemlerime göre insanına göre muamele ediyorlar.
Ben bayağı paspal dolaşıyorum bu aralar. Bu şekilde gittiğim bir markette doğru dürüst giyimle gittiğim zamanki davranışları farklı oluyor.
Ayrıca herkes her şeyden bıkmış durumda. Memnuniyetsizliğin bir sebebi de bu.

Size online alışveriş öneriyorum:)

İnsanlar tahammülsüz olabilir ama bu onlara size böyle davranma hakkını vermez. Ben de öğretmenim gerçekten özelikle ağlayan çocuklara karşı hiç tahammulum yok ama hiçbir öğrenciye surat astigimı azarladığımı bilmem. Ben de sürekli bir marketin uygulamasından eve sipariş veriyorum,bazen eksik geliyor markete gidip istiyorum yakın diye, siparişi de hep aynı eleman getiriyor. Ve her defasında çok güleryuzlu davranıyor o şubenin müdürüymüş fiyatlar bir tık fazla olsa da genede gidip oradan alıyorum. Hatta bir keresinde köpeğimi bağlayıp girmem gerekti sigara içiyordu önünde ben tutayım x hanım siz girin rahatça dedi ki o eleman herkese çok kibar nazik davrandığı için müşteri çekiyor.

Son düzenleme:
kibar biriyseniz ezik zanneden bir toplumda yaşıyoruz.
kılık kıyafete çok bakılıyor maalesef. mesela giyim mağazasına da iki dirhem bir çekirdek gittiyseniz nispeten az ilgilenirler (başka bir şey için dışarı çıkmış, vakit geçiriyor, denemeyecek , almayacak mesajı veriyor).

ben market muhabbetini "sen" hitabıyla yaşıyorum, sinirleniyorum, 34 yaşındayım ama yapım küçük gösteriyor, 20-22 arası tahmin ediyorlar, e markete de genelde spor giyiniyoruz... sen, ablacım falan yapış yapış hitaplar :KK12:

iç giyim mağazasının markasını tahmin edebilirim galiba. ürünleri hoşuma gittiğinden ve fiyatı görece makul olduğundan tercihimdir ama çalışanları özellikle son 2-3 yıldır kaliteyi düşürdüğü için sadece internetten alıyorum.

Ay bende canım ve ablacım lafından öyle ifrit oluyorum ki
Hele canım
Burada yorumlaşırken de biri bana canım dediğinde bozmamak için kendimi zor tutuyorum
Bana garip geliyor.

Bi kere bir öğrencim bana ablacım demişti. Hatta hadi be güzel ablam ver iki puan daha demişti :KK70:

Asgari ücretle şu pandemide evine ekmek götürmek için çalışan bu insanlardan ne istiyorsunuz anlamıyorum.
Bir mağazaya girip üç parça şey alıcam diye sanki mağazayı ve ordaki insanları satın alıyormuş gibi tavırlar falan bence daha itici
Ben kendi tavrınızı burda taraf toplamak için yumuşattığınızı düşünüyorum.Siz sert yaptıysanız onlarda öyle karışılık vermiştir.
Şikayet edin işinden edin milleti egonuzu yükseltin ne diyelim biz burdan ?
Kaç kere şımarık hareketlerine şahit oldum müşterilerin girdiğim mağazada markette
Ben utanıyorum artık müdahale etmeye insanlar utanmıyor.
Böyle şeyleri takıntı yapıyorsunuz hayatta hiç derdiniz yok heralde.Hiç işim yok kafaya bunu takıcam mağaza görevlisi bana kaba davrandı diye .
Gerçekten Allah başka dert vermesin

Ego ne alaka?
Doktorundan inşaat işçisine, yüksek mühendisinden seyyar satıcısına kadar herkes birbirine kibar olmak zorunda.
Ben bir akademisyen olarak bir öğrencim odaya girdiğinde ne istiyooonn desem olay olur. Ne biçim akademisyensin sen denir. Ama aynısını market görevlisi yapınca emekçi oluyor. Ben emekçi değil miyim? İnsanları asıl statüsüne göre kodlayan siz olmayasanız?

Simdi pandemiden herkesin tahammülü azaldı bunun hepimiz farkındayız
Ama ben pandemi yokken de benzer sorunları yaşamışımdır. Market calisanlari siz.kelimesini hic bilmiyorlar senli benliler hic sevmem tarz konustugunda sert çıktığım da oldu ama bazi kasiyer/magaza görevlileri atarli giderli konuşmayı kendi hakkını savunmak olarak görüyorlar ama musteri kaybediyorlar.
Bunu avmde pahalı bir markanın dukkanina girdiğimde de yasadim aslinda giyimim de normaldi öyle bakimsiz da değildim kadın hic umursamadi bile boyle asık suratla karsiladi, yardimci oldu ama zorla, isteksiz bir haldeydi.
Bazi esnaflar da alacaksan al almayacaksan git modunda oluyorlar.
Ben de birebir vatandaşla muhatap olan bir memurum (şu an evden çalışıyorum pandemiden), yaşı kac olursa olsun abi abla amca vs demem hep "siz" ya da hanimefendi/beyefendi diye hitap ederim, arkamdan olumlu yorumlar yapıyorlarmiş, arkadaslarim da dön artık kimse senin gibi ilgilenemiyor diyorlar.
Yani müşteri memnuniyeti önemli bir faktör. Gereksiz çıkışları iki tarafli yanlis buluyorum kimse kimsenin atarini cekmek zorunda değil, ne ben musteriyim diye calisani ezebilirim ne o çalışan bana sen ne istedin tarzi konuşabilir. Ben bazen bu sekilde davranan insanlara eğitim verilmediğini bile düşünüyorum maalesef

Hele canım
Burada yorumlaşırken de biri bana canım dediğinde bozmamak için kendimi zor tutuyorum
Bana garip geliyor.

Bi kere bir öğrencim bana ablacım demişti. Hatta hadi be güzel ablam ver iki puan daha demişti :KK70:
Benim iş arkadaşlarımin hepsi herkese aşkım diyor 😳😳 bir şey anlatırken 'bak aşkim', o öyle değilse 'yok aşkim' , temizlikçi abla bile herkese aşkım diyor. Öyle bir yer düşün 😂😂
Bir abla olayını da şeyde ben yaşamıştım. Büyük festival düzenlemiştik, yanıma yardimci, parttime bir çocuk verdiler. Bana telsizden (hem de yanlışlıkla herkese yayına giden hattan) "yengenc abla..." Diye cümleye girmişti. Ben de özel hattimiza geçip 'yengenc abla dinlemede, tamam' demiştim 😂😂😂

Hele canım
Bana garip geliyor.

Üniversitede, sokakta çiçek satar gibi hadi be ablam mı dedi :KK57: Ay gözümün önüne geldikçe gülesim geliyor, “ee bir falceğizime bak da vereyim puancıklarını” deseydiniz:KK70:

Hele canım
Bana garip geliyor.

Ben dilime kürekle vurayım o zaman😅 Canım demem ama canımın içi, ablacım😬lakin tabii samimi bir sohbette karşımdakinin sıcakkanlı içten konuşamasına dayanamayıp aşka gelince ağzımdan canımın içi çıkıveriyor🤷‍♀️

Giyim mağazalarında özel ilgi beklemem hatta beni kendi halime bırakmalarını tercih ediyorum, mağazadan markete alışveriş yaptığım her yerde de çalışanın hitabına göre hitap ederim, siz diyene siz, abla diyene ablacım karşılığı veriyorum, avm mağazalarını bilemem pek tercih etmiyorum ki zaten 10 yıldır bulunduğum yer köyümsü olduğundan avm yüzü de görmüyorum ama yol üstü standart mağazalarda kılık kıyafetime göre davranış sergilendiğini görmedim.

Üniversitede, sokakta çiçek satar gibi hadi be ablam mı dedi :KK57: Ay gözümün önüne geldikçe gülesim geliyor, “ee bir falceğizime bak da vereyim puancıklarını” deseydiniz:KK70:

Roman bir öğrenciydi
Hadi ablam, güzel ablam, sen yaparsın ablam diye sıraladı
Cevap verememiştim doğru düzgün :KK70:

Ben dilime kürekle vurayım o zaman😅 Canım demem ama canımın içi, ablacım😬lakin tabii samimi bir sohbette karşımdakinin sıcakkanlı içten konuşamasına dayanamayıp aşka gelince ağzımdan canımın içi çıkıveriyor🤷‍♀️

Giyim mağazalarında özel ilgi beklemem hatta beni kendi halime bırakmalarını tercih ediyorum, mağazadan markete alışveriş yaptığım her yerde de çalışanın hitabına göre hitap ederim, siz diyene siz, abla diyene ablacım karşılığı veriyorum, avm mağazalarını bilemem pek tercih etmiyorum ki zaten 10 yıldır bulunduğum yer köyümsü olduğundan avm yüzü de görmüyorum ama yol üstü standart mağazalarda kılık kıyafetime göre davranış sergilendiğini görmedim,

Samimi sohbette bende varım
Hatta yakınlarıma canım derim
Ama mesela tanımadığım biri bana ablacım/canım deyince huylanıyorum :KK70:
Genelde ağzını yaya yaya söylüyorlar. Herkeste olmuyor

Samimi sohbette bende varım
Hatta yakınlarıma canım derim
Ama mesela tanımadığım biri bana ablacım/canım deyince huylanıyorum :KK70:
Genelde ağzını yaya yaya söylüyorlar. Herkeste olmuyor
O başka, küçük bir yerdeyim alışveriş yaptığım yerler 10 yıldır aynı, ister istemez sürekli müşteri olduğunuz için alışverişe gittiğinizde nasılsın abla, ne zamandır gelmiyorsun sohbetleri de dönüyor, yıllar içinde samimiyet oluyor, onlar ablacım kendine iyi bak, abiye selam söyle vs deyince yadırgamıyorum ama tabii ilk defa alışveriş yaptığım yerde ne istersin canımmm ne vereyim ablammm denirse karşılığı patlıcan istiyom ablacım olmaz🤣

Bugün eczaneye gittim akşam geç saatlerde. Kan sulandırıcı iğnem bitti, onu alacaktım. Tam ödeme yapacağım, çantada kartı bulamadım. 10 sn belki aradım belki o kadarda sürmedi kasadaki adam “Hanımefendi sizi bekliyoruz hepimiz” dedi tenkit eder gibi. Hepimiz dediği kendi ve arkamda bir müşteri daha var. O kadar rahatsız oldum ki apar topar nakit ödedim. Ama o an nakitim olmayadabilirdi çünkü meblağ epey yükselti.
insanlar çok tahammülsüz. Evden çıkıp gelene kadar trafikte, hastanede, okulda, markette... kavgasız, gürültüsüz günümüz geçer ise Yarabbi şükür. 🤲🏻

Bugün eczaneye gittim akşam geç saatlerde. Kan sulandırıcı iğnem bitti, onu alacaktım. Tam ödeme yapacağım, çantada kartı bulamadım. 10 sn belki aradım belki o kadarda sürmedi kasadaki adam “Hanımefendi sizi bekliyoruz hepimiz” dedi tenkit eder gibi. Hepimiz dediği kendi ve arkamda bir müşteri daha var. O kadar rahatsız oldum ki apar topar nakit ödedim. Ama o an nakitim olmayadabilirdi çünkü meblağ epey yükselti.
insanlar çok tahammülsüz. Evden çıkıp gelene kadar trafikte, hastanede, okulda, markette... kavgasız, gürültüsüz günümüz geçer ise Yarabbi şükür. 🤲🏻

Bu olaya ben de acayip sinir oluyorum yalniz. Mevzu zaman kaybi ya da beklemek degil aslinda ama gıcık bir durum yani 🤔
Eve yemek sipariş ettiysem parayi hazirlar kapiya yakin biyere birakirim, kartla odeyeceksem karti cuzdandan cikartir kapiya yakin koyarim ki gelen kurye keyfimi beklemesin.
Ayni sekilde kasaya geldigimde cuzdanim elimde olur. 😬

Bu dönemlerde aşırı kabalık olmadıkça kimseyle sert davranmam, boş veririm.kim bilir evde ne dertleri var düşünüyorum. Bir de öyle mağazalarda dershanelerde o kadar saçma sapan insanlar gelip kızdırıyorlar ki anlayışla karşılıyorum.

Ben de anlayis gosterme taraftariyim. Surekli insanlarla muhatap olunan islerin cok zor oldugunu dusunuyorum, olumsuz bir durum olursa kisisel algilamam, uzerinde durmam.

Ben 4 yıllık işletme mezunuyum. Gerçekten bu bölüm hakkında bize güzel bilgiler sunan, bizlere ekstra bir şeyler katmak isteyen bir marmara ünv. hocamız vardı.
Hiç unutmam güleryüz hakkında şöyle bi söz öğrenmiştik “Gülmeyi bilmeyen dükkan açmasın”. Gerçekten de güleryüz ve ilgi olmayınca olmuyor. Kendimden bile bilirim, çalışandan güleryüz ve ilgiyi görmezsem o dükkana bir daha gidesim gelmiyor.
Şöyle örnek de verebilirim;
Oturduğum yerde çokca market var. Evime yakın küçük bir markette ilgiyi, güleryüzü görmediğim için soğudum. Kısa süre sonra kapandı.
Aynı şekilde başka küçük bir market ise yıllardır varlığını sürdürüyor.Ki ben bile şaşkınım daha büyük marketlerin kapandığı bile oldu.
Sadece biraz ilgi ve güleryüz sanırım anahtar kelimeler:KK68:

Arkadaşlar selamlar,
Öncelikle yaşadığım bu tür şeyler nedeniyle gerçekten kendimi iyice sorgulamaya başladım.
belki aranızda mağaza-market çalışanı vardır; onlar da umarım gerçekten tarafsız yorum yaparlar..
Sorunum şu ki alışveriş için girdiğim yerlerden bazılarında çalışanlarla iletişimsizlik nedeniyle alışveriş yapmadan çıkıp gidiyorum mecburen, ve sonra da kendime mis gibi takıntı olabiliyor.
Örnekler üzerinden gideceğim;
Bir kaç hafta önce iç çamaşırı, pijama vs. İhtiyacımın arttığını fark ettim. Gerçekten 500 Tl kadar bütçe ayırıp bir iç çamaşırı mağazasına girdim. İki görevli var ve benden başka müşteri yok. Sabah 10.30 civarı. Ben de atletlere falan bakmaya başladım sepetin içinden. Ama sepette sıralıydı zaten ben de zaten sadece bedenleri kontrol ederek aramaya başladım ki dağıtmadım ya da alt üst etmedim ki öyle dağılsa bile katlayıp yerine koyan insanlardanım, empati kurarak hep böyle yapmışımdır.
bi kız geldi, oradan bakmayın, ne istiyorsanız söyleyin dedi ama sinirli sert bir tonda konuştu ve dağıttığımı zannedip düzeltmeye yeltendi ama her şey normaldi, bi şey yoktu sonuçta. L beden atlet aradığımı söyledim, şu taraftan bakın dedi. Söyleseniz de ben de yardımcı olaydım falan dedi, ama hala sepette uğraşıyor ki dağıtmadım, biliyorum. ben de sizin karşılamanız gerekmiyor muydu dedim..kız benimle sert bir üslupla konuştuğu için bu şekilde ve normal tonda cevap verdim. O da bana çağırsaydınız gelirdim dedi yine tersleyerek. Ya arkadaşlar müşteriyim ya, ne biçim bir muhabbetin içindeyim anlayamıyorum. Ve bakmaya çalıştım askıdan, hem bulamadım; hem de güya yardımcı olacağını söylemesine rağmen ilgilenmedi gerçekten, ve çıkmaya karar verdim artık, bulamadım ve gerildim çünkü. Tam kapıdan çıkarken bir karı-koca girdi içeri ve 3. Adımlarında aynı kız onları karşılayıp buyurun nasıl yardımcı olabilirim dedi.
gerçekten çok moralim bozuldu.

Başka birini bir market çalışanıyla yaşadım.
Elimde market kartı var bi tane, amcası oğluma bi şeyler almamız için hediye etmişti. Ben de biraz alışveriş yaptım, kart ve yanımda taşıdığım nakit yetersiz geldi kasada, kartta daha fazla para var zannediyordum ama limit azmış, ve 30 tl kadar yetersiz gelince iptal ettik ve kasanın en başına dönmem gerekti pahalı ürünlerden birini çıkarıp.
sonra kasada bu kez ödemeyi yaptım, indirimlerden ürünleri sordum ve kız bana gevşek ağızla
-ne istiyoonn diye soruyor.
Ya ben mi bu dünyada fazla hassasım, bilemiyorum arkadaşlar. Ne demek ne istiyorum, bu ne biçim konuşma tarzı böyle diye sinirlenip çıktım. Ya kesinlikle tanıdığım samimi olduğum biri de değil, benden kaç yaş küçük kız.. inanın böyle konuşma durumları geriyor beni. Gerçekten alışkın değilim. Kendime saygım bunlara izin vermiyor.

Bir de oğlum özel bir kursun bursluluk sınavına girdi.
Fazlaca yanlış geldi ki normalde bu kadar yanlış çıkmaz. Kursa gidip oğlumun cevap kağıdını incelemek istediğimi söyledim, üslubum gereği gayet kibar bir tonda konuşurum zaten. Ama kadın gerçekten ters davrandı, verdi cevap kağıdını ve gerçekten de yanlış hesaplamışlar.
Yani ne bileyim, ne bir özür ne bir kusura bakmayın falan. Gayet normal bi şekilde kısa kısa cevaplar verdi ki burası özel bir kurs, belki yaz okulu için falan kayıt ettireceğim. Yani sanki bir an önce çıkıp gitsem diye..
İnsanlar mı mutsuz hep,
Tahammülü mü azaldı?
Ben mi çok fazla hassas düşünüyorum.
En son marketten gergin bir şekilde dönünce oğluma anlattım. Anne acaba giyiminde mi sorun var dedi.
Yani markete de giderken ne giyersiniz ki arkadaşlar, eşofman üzeri hırka giyip çıktım. Başörtülüyüm zaten, öyle saç -baş havalı olacak, her seferinde makyaj yapıp çıkacak kadar da bir halim yok sonuçta??
Yani bunun gibi bana tuhaf gelen durumlarla karşılaşıyorum.
Yapıcı ve anlayışla yorum yapanlara teşekkür ediyorum.
bence siz hassassınız. yani bana göre öyle.
ilk mağaza olayında bir kere ben olsam kızla tartışırdım. ben zaten o an atletlere bakmaya devam ederdim. bunlar buraya bakmamız için konulmuş derdim o da öylece sinirle bana bakakalırdı.
bana da bazen kıyafetlere bakarken gelip yanıma kadar girip askıyı düzeltmeye çalışarak beni güya uyarmaya çalışanlar oluyor, ben de inadına devam ediyorum ve sert bir şekilde müsade edin bakıyorum. sonra düzeltirsin diyorum. bu konuda asla taviz vermeyin çünkü satış görevlilerine birey sorduğunda bile olan ürünü sırf uğraşmamak için yok diyorlar, kaç kere bu duruma şahit oldum.
diğer kısımlarda bahsettiğiniz kibar değiller vs. onu çok beklemem karşıdakinden. çünkü saatlerce yüzlerce kişiyle uğraşıyorlar ve artık bir noktadan sonra o kadar sizin beklediğiniz gibi kibar olunamıyor. bu kısmı anlıyorum. bu kısımda gereksiz bir hassasiyet gösteriyorsunuz. ama asla bir müşteri temsilcisi yüzünden bakmak istediğim ürüne bakmaktan geri kalmam ve tavrını da direk karşılık veririm.

Zamanın da satış elamanlığı kasiyerlik yaptım. Çok ta küçük çalışmaya başladım.liseyi bırakıp çalışmaya başladım. Eğitimsiz ve maddi çöküntü yaşamama rağmen. Mesafemi hep korudum Kimseye kıyafetinden dolayı yaklaşmadım. Hep siz derdim. Size yaklaşımlarından dolayı rahatsız iseniz aynı şekilde davranın. Kimsenin stres topu değilsiniz. Sağlıkta çalışıyorum. Bi hemşire çok çirkin bir uslup takınıyor. Hem personele hem hasta yakınlarına. İki kere sesini yükselterek azarladı beni. Beklemediğim için tepki veremedim. Ama 3. Kez aynı şeyi yapınca aldığım terbiyeyi eğitimi bir yana bırakarak öyle bir benzettim ki. Kadın ağladı. Gitti yönetime şikayet etti. Baktım herkes gelip beni tebrik ediyor seni seviyoruz diyor. Manyak herkesi yıldırmış. Şimdi beni görünce besmele çektiğine eminim.
Çok uzattım kim size nasılsa siz de ona öyle olun. ezdşrmeyin kendinizi

Ye kürküm ye olayı...Konuyu okurken anlamıştım zaten konunun sonunda cocugunuz da bunu farkedip size söylemiş...Yeni nesil cok akıllı...Giyim kuşam dış görünüş önemlidir, bunu yadsıyamayız, insanların size saygı çizgisini belirliyor çoğu zaman hatta bununla ilgili sosyal deneyler falan var...

2. Bir konu da çoğu yerde eşinle birlikteysen, çalışanlar daha çok saygı duyup ilgileniyorlar...Çünkü yanında erkek olunca daha az hata yapmaya çalışıyorlar..Ataerkil toplumun göstergeleri....Tek kadın olarak gittiğim yerlerde, saygı duyulmuyorum diye üzülüyordum mesela ama sonra bunu davranışlarım ve sözlerimle aşmayı başardım...

Kısacası duruş ve dış görünüş...

X