Makyaj bağımlılığı ve sosyal medya 🥲

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

overyoursmile

👩🏼‍🌾
Kayıtlı Üye
10 Mart 2023
49
69
Herkese huzurlu geceler dilerim. Uzun zamandır bu sorun kafama takılıyor ve artık rahatsızlık duyuyorum. Makyaja bağımlı hale geldim, şimdi birinden birini sürmesem çirkin hissediyorum. Markete giderken bile en azından bir göz kalemi, kapatıcı ve ruj sürüyorum. Evin içinde de beni kimse göz kalemsiz görmemiştir. Makyajsız ölü balık gibi bakıyorum sanki. Göz altlarım genetik olarak koyu halkalı. Göz altı ışık dolgusunu birçok kez denedim fakat %10luk bir fark oldu sadece bence. Asıl sorunum bu da değil. Artık kendi yüzüme yabancılaştım, makyajsız başka biri gibi hissediyorum tahammül bile edemiyorum aynada kendime bakmaya. Makyajsız dışarı çıkma düşüncesi bile beni korkutuyor.

Neden insanlar beni güzel görmek zorundaymış gibi davranıyorum bilmiyorum. Sosyal medyanın beni çok etkilediğini düşünüyorum. O kadar güzel kadınlar görüyorum ki kendimi eksik hisseder hale geldim. Burnumu aslında beğeniyordum ama birden burnumu yaptırma düşüncesine girdim, dudaklarım gayet normal kalınlıktayken şimdi acaba dolgu yaptırsam nasıl olur diye düşünüyorum. İdeal kilomda olmama rağmen neden o güzel fizikli kadınlar gibi görünmüyorum diye içten içe kendimle konuşur hale geldim. Şu zamana kadar hiç işlem yaptırmadım makyajla artık her şeyi değiştirip güzelleştirebiliyoruz çünkü. Bu beni kendimce idare ediyor bir nebze. Bilemiyorum..ama bu psikolojide olmaktan inanılmaz yoruldum. Doğal makyajsız güzel olan o kadar kadın var ki, ben neden eciş bücüşüm diyorum 🥲 Sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim 🤍✨

Kapatamıyorsanız da influencer tayfayı silin instagdamdan. Öneri reelslere de bakmayın bir süre. Sadece takip ettiklerinizin paylaşımlarına bakın. Biraz doğal yaşam organik yaşam sayfalarında da gezebilirsiniz.

Benim cilt problemlerim vardı 2 senedir filan daha iyiyim. Bb cc illa bi şey sürüyodum en sürmüyo halimle. E onu sürünce rimel sür filan derken devamı geliyodu. Cilt düzdlince biraz daha kolay bıraktım. Bir dd ben standart güzellik algısına karşı olmuşumdur hep ama yine de kendimde yakalaamk istediğim bi görüntü olduğundan bi şeyler sürüştürüyodum. Şimdi tamaamen bıraktım. Yüzümde sivilce de çıksa gezmeye tozmaya da gitsem neysem o olarak dolaşıyorum. Kimse pürüzsüz cilde sahip olmak zorunda deĝil. Herkes dünya güzeli olmak zorunda değil.
Bu şekilde yaşanan özgüven en sağlamı.

Herkese huzurlu geceler dilerim. Uzun zamandır bu sorun kafama takılıyor ve artık rahatsızlık duyuyorum. Makyaja bağımlı hale geldim, şimdi birinden birini sürmesem çirkin hissediyorum. Markete giderken bile en azından bir göz kalemi, kapatıcı ve ruj sürüyorum. Evin içinde de beni kimse göz kalemsiz görmemiştir. Makyajsız ölü balık gibi bakıyorum sanki. Göz altlarım genetik olarak koyu halkalı. Göz altı ışık dolgusunu birçok kez denedim fakat %10luk bir fark oldu sadece bence. Asıl sorunum bu da değil. Artık kendi yüzüme yabancılaştım, makyajsız başka biri gibi hissediyorum tahammül bile edemiyorum aynada kendime bakmaya. Makyajsız dışarı çıkma düşüncesi bile beni korkutuyor.

Neden insanlar beni güzel görmek zorundaymış gibi davranıyorum bilmiyorum. Sosyal medyanın beni çok etkilediğini düşünüyorum. O kadar güzel kadınlar görüyorum ki kendimi eksik hisseder hale geldim. Burnumu aslında beğeniyordum ama birden burnumu yaptırma düşüncesine girdim, dudaklarım gayet normal kalınlıktayken şimdi acaba dolgu yaptırsam nasıl olur diye düşünüyorum. İdeal kilomda olmama rağmen neden o güzel fizikli kadınlar gibi görünmüyorum diye içten içe kendimle konuşur hale geldim. Şu zamana kadar hiç işlem yaptırmadım makyajla artık her şeyi değiştirip güzelleştirebiliyoruz çünkü. Bu beni kendimce idare ediyor bir nebze. Bilemiyorum..ama bu psikolojide olmaktan inanılmaz yoruldum. Doğal makyajsız güzel olan o kadar kadın var ki, ben neden eciş bücüşüm diyorum 🥲 Sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim 🤍✨
Bunları bende yasıyorum tek bi farkla
Asla ama asla makyajsız doğal güzellikte bi sürü kadın olduguna inanmıyorum
Hiç kimse makyajlıyken gibi kusursuz olamaz
Hatta çoğu bildiğin çirkin

Tek ve kesin cözüm sosyal medyayi silip kullanmamak. O özendiklerinizin kendiniz ile kiyasladiklarinizin sizden hicbir farki yok, yani demek istedigim bu özgüven eksikligi ve kendini begenmeme onlardan bulasti hep insanlara binevi.
Kat kat filtreler ile cekilen o fotograf ve videolari cokta ciddiye almayin. Hic bir insanoglunun cildi pürüzsüz olamaz, gözaltı şişkinliği morarması, ciltte leke olması pigment dengesizliği ve yüzdeki kıllar bunlat gayet normal.
Cildim sağlıkla işildayıp canlı görünüyorsa benim için bu yeterli. Günlük rutinim günes kremi rimel sürmek,bazen sadece güneş kremi, özel bir yere gitmiyorsam makyaj yapmam.
Uzun lafın kısası sosyal medya ve o sahte hayatları takip etmeyi bırakıp yavas yavas yüzünüze birsey sürmeden cilt bakımı rutini oluşturup kendinizle barişmanızı tavsiye ederim.

Ben de dışarı çıkarken tipimi bir toparlarım, az makyaj yaparım ama evde hiç rahat edemem.
Kafamı ne yastığa koyabilirim, ne de rahat rahat elimi yüzümü yıkayabilirim makyajlı.

Bence alıştırdığınız için böyle hissediyorsunuz.
Makyajsız eğer ten renginiz açıksa, soluk gözükürsünüz ki bu normal.
Yine de nasıl rahatsanız öyle devam edin, makyajsız gezmek zorunda değilsiniz.

Bir de şu sosyal medya, haberler ve hayvanların durumlarını gördüğüm videolar yüzünden psikolojim çok kötü oluyor benim de.
Genel anlamda baş belası.

Takıntı haline gelmiş.Oradakiler de dört dörtlük güzel değil zaten.

Bu sonsuz bir döngüdür. Önce instagramı dondur uzun bir süre bakma ben bir sene hiç girmemiştim merakta etmedim alışıyorsun. Cildi makyajlı görmeye alışınca yapmadığında hasta gibi geliyorsun ama buda normal aslında. Zaten dudağına hafif renk vermek allık sürmek bana makyaj gibi gelmiyor ki ben dışarı çıkarken yaparım ama çok çok hafif. Aslında en güzeli güvenilir bir doktora gidip cilt bakımı yaptırmak insan çıkınca çok rahatlıyor asla makyaj aramıyorsun. Ama fizik, estetik, saç..vs konularında hiç özenmedim kimseye kendimi ne çok zayıf görmek isterim ne de kilolu. Eminim kendinize ait bir tarzınız, stiliniz vardır sadece keşfedememişsinizdir.

Bunları bende yasıyorum tek bi farkla
Asla ama asla makyajsız doğal güzellikte bi sürü kadın olduguna inanmıyorum
Hiç kimse makyajlıyken gibi kusursuz olamaz
Hatta çoğu bildiğin çirkin
Hiç makyaj yapmam , en fazla çok az kapatıcı o da çok nadir. Ama gayet güzel olduğumu düşünüyorum çünkü kendimle barışığım . Kusurlarim yok mu elbette var. Siyah noktalarım , lekelerim, göz halkalarım ... ama kendimi böyle seviyorum , herkes de kendini sevmeye çalışmali bence. Bakım tabi ki olmalı ama makyajsiz çirkin olduğunu düşünmemeli hiçbir kadın ve çoğu çirkin yorumunuza katılmıyorum asla

Ben zamanında makyaj üzerine videolar paylaşsaydım şu an çok ünlü bir inf olurdum.
Makyajla yüzü yukarı bile kaldırıyorum.

Krylon marka profesyonel ürünleri mevcut evimde.

Sana şunu söyleyeyim.
İnf ler makyajı bile filtreli yapıyor kameralarına filtre takıyor.
Senin benim gibi insanlar.

Bakımlı ol ama kendin için bu inf tayfasi seni bu hale getirmesin.

Makyaja alıştı isen yavaş yavaş sadeleştirebilirsin kendini.
Tak diye makyajsız yüzüne birden alışamazsın.
Hafiflete hafiflete, azalta azalta kendini bulursun.

Makyajlı halinize alışık olduğunuz için makyajsız halinizi beğenmiyorsunuz. Bir süre makyajı azaltın ve kendinize zaman tanıyın. Bir bakmışsınız kendinizi makyajsız daha güzel buluyorsunuz, daha rahat ediyorsunuz.

Cogu filtreli efektli ya hiç yoktan en yeni infoda bilr illa bir estetik veya dolgu vs oluyor. Göz altlarınıza bi kapatıca surseniz yeter gözlerinize bişey surmeyin dudaklara da . Zamanla sadelige gozunuz alıstıkca rahatlarsınuz. Ben de 1 yıldır asla fondten kullanmıyofum dısarı cıkınxa bile sadece günes kremi o zaten cildi parlak gosteriyor gözaltıma kapatıcı sürüyorum bazen rimelsürüyorm dudaga parlatıcı veya niveanın falan cilekli balmları oluypr ya koruyucu pndan suruyorum hrm renk versin hem korusun diye. Vallahi fondateni biraktıgımdan beri ne siyah nokta ne svilce ve sivilce lekesi hiçbişey cıkmaz oldu yüzüm cok fresh ve pürüzsüzlesyi. Arada pirinc suyu maskesi yapıyprum ya da pirincli sabun aldım onu kullanıyorum cilt boyle ferahlayınca tazelnince o kozmetikleri cildinize surmeye korkuyosunuz zaten. Siz surekli gözkalemi kullanıyorum dediniz o zaten gözaltlarını koyu gosteren bazen akıyor gozaltı gozeneklerine yapısıyor goz altınız mosmor gorunuyor . Benim düğün makyajım bile artık gozaltı kapatıcı,rimel,parlatıcıdan ibaret. Bazen kaşımı tararım okadr

Ben senin gibiydim kaş laminasyonu kirpik lifting ve cilt bakımına evrildim biraz düşünmeden başardığım doğal bir geçiş süreci oldu inan makyajla kendimi ünlülere benzetebiliyorum ama artık düğünde bayramda yapıyorum böylesi daha iyi oldu
Söylenmesi gerekenler söylenmiş bende bu şekilde çok rahat ve özgüvenliyim onu yazayım

Sanırım kendini sevmeme/beğenmeme salgını var. Son zamanlarda açılan konular hep bu minvalde. Küçük meme, düz popo, 90-60-90 vücut standardı...

Tüm kadınların aynı kalıplara sahip olması bekleniyor. Güzellik tek tipe indirgenmeye çalışılıyor. Halbuki asıl güzel olan çeşitlilik değil midir? Genetik olarak da gen havuzu ne kadar genişse çeşitlilik de o kadar fazladır. Bu durum da fenotipte farklı frekanslara olanak sağlar.

Cildim/vücudum mükemmel olmak zorunda değil. Çillerim, ayva tüylerim, benlerim vs beni ben yapan şeylerdir.
Ciltte leke, gözenek vs gibi sorunlar varsa tabi ki bakım yapılmalı. Cilde yatırım böyle olur. Sürekli makyaj vs yaparak cildin nefes almasını önlemek sağlıklı bir yaklaşım değil.

Ben cilt sorunlarım için serum vs kullanıyorum. Makyaj vs hiç yapmadım. Kendime yakışanı giyerim; moda diye dayatılan her şeye de tav olmam. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak benim için önemli. Bunun için ideal kilo=zayıflık(!) diye kendimi hırpalamam.

En azından makyajı azaltın, sosyal medyadan uzaklaşın. Kendi doğal halinize alışmaya çalışın. Bunu yapamıyorsanız da profesyonel destek alın. Zira bu kadarı fazla.

Benim düşüncem şu kimseye standart güzellik algılarını sunmaya mecbur değilsiniz bence çok güzel bir kadınsınız boşverin sallayın

Neden herkes gibi olmak zorundayiz bunu kendinize sordunuz mu parmak izlerimiz bile eşsiz ken ya da neden güzel olmak zorundayiz kendinizi olduğunuz halinizle neden kabul etmiyorsunuz bu bildiginiz bu çağın uydurmasi bakin bakimsiz olun demiyorum ama neden her saniye güzel olmak zorundayiz neden saçlarımız o an dağınık degil neden yüzümüz kusursuz olmak zorunda.. Eskiden bende sizin gibiydim fondötensiz disari cikmazdim vs sonra kendimi sevmeyi olduğum halimi kabul etmeyi öğrendim bakimsiz değilim duşumu alırım saçlarımı tararim ama artik sadece dudak nemlendiricisi güneş kremi hariç birsey kullanmiyorum kendime özgüvenim geldi maske takıyormuş gibi hissetmiyorum yüzümde ki tek tek çiller vs umrumda değil en basta kendiniz kusurlariniza aşık olmalısınız ki hayat yasanabilir olsun hic kimse kusursuz güzel degildir

Herhalde bu konuda en rahat benim sıfır makyaj geziyorum ise bile gelirken makyaj yapmıyorum.
Genç duruyorum yaşımdan mesela makyaj yapmamaya bagliyorum.
Her gün yüzümü fondötene bulamam .
Neysem oyum umrumda da değil açıkçası güzel gözükmek yada çirkin gözükmek .

estetiğin, güzel görünmek istemenin, güzel giyinmek istemenin malesef sınırı yok. sosyal medya, reklamlar, diziler, filmler bizi buna sürüklüyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X