Makyaj bağımlılığı ve sosyal medya 🥲

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
ben de bir ara instagrama takmıştım kafayı. bütün bu kötü hissetmeler ondan kaynaklı. gayet de güzelim aslında. çıkardım influencer tayfayı takip etmiyorum çok rahatladım valla. makyajsız çıkmazdım dışarı. şimdi hiç yapmadan çıktığım oluyor var ya o kadar rahat ve özgür hissediyorum ki. tamamen alışkanlık bu işler. makyajsız yüzüne de alışırsın aslında kendine zaman versen.

Sosyal medyanın beni çok etkilediğini düşünüyorum. O kadar güzel kadınlar görüyorum ki kendimi eksik hisseder hale geldim.

Sosyal medyaya bu kadar takilmayin, komple yüz, göz ameliyati olan arkadaş bile hala filtresiz ya da foto düzenleme programlarinda duzenlemeden foto atamiyor instaya, yaşi da daha 20lerin sonlarinda üstelik.

Instaya değil sokağa bakin. Ben Istanbuldayim yerli, yabanci guzel kadinlar tabi ki var ama herkes öyle değil. Sosyal medyadaki gibi kadinlarla dolup taşmiyor sokaklar, madem herkes kusursuz güzeldi neden disarda göremiyoruz?

Cildine yazık konu sahibesi, her gün makyaj sonra onu çıkarmak için her akşam kimyasal cildin ne zaman nefes alıyor:hasta:

Yani o influencer minfluencer işleri saçma değil mi, haftaiçi çalışıyorum zaten akiama kadar akşam da TV izliyorum, kitap okuyorum vaktim de yok. Bana kalırsa sosyal medya işleri bomboş işler, enerjinizi daha iyi şeylere koyun, çalışmak olur, spor olur, gezmek olur her şey olur ama saçma sapan tiplere bakmaya harcadığınız vakte yazık:KK51:Vaktin var madem daha eğlenceli bir şeyler yap konu sahibesi.

Kendinize bir süre belirleyin ve makyajı tamamen çıkarın hayatınızdan. Bu süre 1 haftada olabilir 1 ayda. Yavaş yavaş bırakmanız zor olur çünkü. O halinize alıştıkça çok makyajlı haliniz size garip gelecektir eminim. Benim işe giderken standart makyajım vardır onu yaparım cilt makyajı asla yapmam renkli ürünler kullanırım sadece. Eğer ki çok makyaj yaparsam aynada başka biri var gibi geliyor bu ben değilim diyorum. Mükemmel değiliz, olmak zorunda da değiliz. Hatta güzel görünmek zorunda bile değiliz. Bu düşünceleri kafanızda normalleştirirseniz bu döngüyü kırarsınız.

Ben de bakkala markete giderken bile bb krem surerdim sanki her gün her an mükemmel görünmek zorundaymisim gibi 😂 sonra baktım çevreme ister sivilceli olsun ister başka türlü ben herkesi olduğu gibi kabul ediyorum kimseye de ay onun burası şöyle şurası şöyle demiyorum. Kendime eziyet ettiğimi ve kendimden uzaklastigimi gördüğüm günden beri nadir makyaj yapmaya başladım. Gezmeye giderken bile en fazla lekelerin üstüne biraz kapatıcı bide yüzüme renk gelsin diye az allık o kadar. Dünya varmış 😂

Herkese huzurlu geceler dilerim. Uzun zamandır bu sorun kafama takılıyor ve artık rahatsızlık duyuyorum. Makyaja bağımlı hale geldim, şimdi birinden birini sürmesem çirkin hissediyorum. Markete giderken bile en azından bir göz kalemi, kapatıcı ve ruj sürüyorum. Evin içinde de beni kimse göz kalemsiz görmemiştir. Makyajsız ölü balık gibi bakıyorum sanki. Göz altlarım genetik olarak koyu halkalı. Göz altı ışık dolgusunu birçok kez denedim fakat %10luk bir fark oldu sadece bence. Asıl sorunum bu da değil. Artık kendi yüzüme yabancılaştım, makyajsız başka biri gibi hissediyorum tahammül bile edemiyorum aynada kendime bakmaya. Makyajsız dışarı çıkma düşüncesi bile beni korkutuyor.

Neden insanlar beni güzel görmek zorundaymış gibi davranıyorum bilmiyorum. Sosyal medyanın beni çok etkilediğini düşünüyorum. O kadar güzel kadınlar görüyorum ki kendimi eksik hisseder hale geldim. Burnumu aslında beğeniyordum ama birden burnumu yaptırma düşüncesine girdim, dudaklarım gayet normal kalınlıktayken şimdi acaba dolgu yaptırsam nasıl olur diye düşünüyorum. İdeal kilomda olmama rağmen neden o güzel fizikli kadınlar gibi görünmüyorum diye içten içe kendimle konuşur hale geldim. Şu zamana kadar hiç işlem yaptırmadım makyajla artık her şeyi değiştirip güzelleştirebiliyoruz çünkü. Bu beni kendimce idare ediyor bir nebze. Bilemiyorum..ama bu psikolojide olmaktan inanılmaz yoruldum. Doğal makyajsız güzel olan o kadar kadın var ki, ben neden eciş bücüşüm diyorum 🥲 Sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim 🤍✨
Sorunun tamamen kendinizde olduğu apaçık. Ben de hic makyaj yapmam nemlendirici eksik etmem ama. Hatta saçlarım da 34 yasında olmama rağmen çok fazla beyaz var. Burnum da kemerlidir ama göz ve kaslarımi çok begenirim. Kum saati vücut tipine bayılırım dolgun kalçalar ve memeler 😁 ben tamamen fit bir görüntüye sahibim. Bunlara rağmen kendimi hem beğenir hem seviyorum ❤. Makyaja alıştığıniz için kendinizi ölü balık gibi görüyorsunuz. Biraz biraz azaltmayı deneyin. Eskisi kadar takmadiginizi göreceksiniz. Siz kendinizi sevin yeter

Ha bir de influencerlar ordan para kazanıyor geçim sağlıyor. Yani makyaj onun mesleği, mesaisi bunun üzerine. O yapıyor diye biz de yapmak zorunda değiliz 😂 yani vayy ben yapmadım da eksik kaldım yanlış yaptım diye bir durum sözkonusu değil.

Ben sosyal medyamı kapatınca özgüven konusunda bambaşka biri oldum sanırım her gün gördüğüm kusursuz kadınlar sosyal medyada gerçeklik algımı bozmuştu şimdi kendimi daha çok beğeniyorum 🧿

Herkese huzurlu geceler dilerim. Uzun zamandır bu sorun kafama takılıyor ve artık rahatsızlık duyuyorum. Makyaja bağımlı hale geldim, şimdi birinden birini sürmesem çirkin hissediyorum. Markete giderken bile en azından bir göz kalemi, kapatıcı ve ruj sürüyorum. Evin içinde de beni kimse göz kalemsiz görmemiştir. Makyajsız ölü balık gibi bakıyorum sanki. Göz altlarım genetik olarak koyu halkalı. Göz altı ışık dolgusunu birçok kez denedim fakat %10luk bir fark oldu sadece bence. Asıl sorunum bu da değil. Artık kendi yüzüme yabancılaştım, makyajsız başka biri gibi hissediyorum tahammül bile edemiyorum aynada kendime bakmaya. Makyajsız dışarı çıkma düşüncesi bile beni korkutuyor.

Neden insanlar beni güzel görmek zorundaymış gibi davranıyorum bilmiyorum. Sosyal medyanın beni çok etkilediğini düşünüyorum. O kadar güzel kadınlar görüyorum ki kendimi eksik hisseder hale geldim. Burnumu aslında beğeniyordum ama birden burnumu yaptırma düşüncesine girdim, dudaklarım gayet normal kalınlıktayken şimdi acaba dolgu yaptırsam nasıl olur diye düşünüyorum. İdeal kilomda olmama rağmen neden o güzel fizikli kadınlar gibi görünmüyorum diye içten içe kendimle konuşur hale geldim. Şu zamana kadar hiç işlem yaptırmadım makyajla artık her şeyi değiştirip güzelleştirebiliyoruz çünkü. Bu beni kendimce idare ediyor bir nebze. Bilemiyorum..ama bu psikolojide olmaktan inanılmaz yoruldum. Doğal makyajsız güzel olan o kadar kadın var ki, ben neden eciş bücüşüm diyorum 🥲 Sizin düşüncelerinizi çok merak ediyorum. şimdiden teşekkür ederim 🤍✨
Bana sizin hem zamanınız hem maddi imkanınınız fazla gibi geldi. Sabah yüzüme su çarpıp güneş kremini sürüp işe koşuyorum( güneş kremini bu yıl kullanmaya başladım) akşam yüzümü yıkamaya bile üşeniyorum. Bi de makyaj yapsam nasıl temizlerim o yüzü düşünemiyorum bile.
Neyse ben tabi iyi bir örnek değilim ama sizinki de abartılı cidden.

Hiç makyaj yapmam , en fazla çok az kapatıcı o da çok nadir. Ama gayet güzel olduğumu düşünüyorum çünkü kendimle barışığım . Kusurlarim yok mu elbette var. Siyah noktalarım , lekelerim, göz halkalarım ... ama kendimi böyle seviyorum , herkes de kendini sevmeye çalışmali bence. Bakım tabi ki olmalı ama makyajsiz çirkin olduğunu düşünmemeli hiçbir kadın ve çoğu çirkin yorumunuza katılmıyorum asla
İnfluencer mısın ?

Kimseye kusursuz, güzel olmak gibi bir borcunuz yok, insanlar eksikleriyle, kusurlarıyla güzeldir bence. kişinin hafif kusuru onun imzası gibidir ve çekicilik kazandırır. Benim o kadar oyalanıp makyaj yapmaya vaktim yok, haaa istesem vakit yaratamam değil, bana boş bir iş için vakit harcamışım gibi geliyor hergün hergün. Bunu yapmak için birçok şeyden kısmam lazım, kitap okumak, sevdiğim bir filmi izlemek, oturup keyifle bir kahve içmek, resim yapmak, ailemle ilgilenmek gibi şeylerden kısıp, insanların beni kusursuz görmesi için vakit ayıramam. Bu benim kendime ihanetim gibi hissediyorum doğrusu. insan sadece kusursuz bir görüntüden ibaret değildir. Kendinize farklı ilgi alanları yaratın, istemeseniz de bu kadar makyaja vakit ayırmak zor gelmeye başlayacaktır.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X