Mamayı bırakıp sadece emzirmeye çalışmak?

Fantastikivi

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Aralık 2021
249
79
25
Merhaba hanımlar daha önce sarılıkla ilgili sorularım olmuştu bebeğim 23 günlük oldu şükür sonunda sarılığı 9.1 olmuş artık mamayı ve biberonu bırakmak sadece emzirerek doyurmak istiyorum yavrumu. Çok şükür memeyi tutuyor 5 dakka emip hemen uyuyakalıyor bu durumda da zayıflayıf tekrar sarılık olur aç kalır diye korkuyorum tecrübeli anneler bana yardım edebilir mi? Bebeğim nasıl memede daha uzun süre emer birde göğüslerim çok yumuşak ilk zamanlar taş gibi olur sızardı kendi kendine şimdi fosalmış gibi ama göğüsümün ucunu sıkınca damla damla süt geliyor sütümün olduğu anlamına mı gelir bu? Tecrübesiz olduğum için çok kafam karıştı ama artık mamayı bırakmak istiyorum 🤧

Merhaba hanımlar daha önce sarılıkla ilgili sorularım olmuştu bebeğim 23 günlük oldu şükür sonunda sarılığı 9.1 olmuş artık mamayı ve biberonu bırakmak sadece emzirerek doyurmak istiyorum yavrumu. Çok şükür memeyi tutuyor 5 dakka emip hemen uyuyakalıyor bu durumda da zayıflayıf tekrar sarılık olur aç kalır diye korkuyorum tecrübeli anneler bana yardım edebilir mi? Bebeğim nasıl memede daha uzun süre emer birde göğüslerim çok yumuşak ilk zamanlar taş gibi olur sızardı kendi kendine şimdi fosalmış gibi ama göğüsümün ucunu sıkınca damla damla süt geliyor sütümün olduğu anlamına mı gelir bu? Tecrübesiz olduğum için çok kafam karıştı ama artık mamayı bırakmak istiyorum 🤧
Siz bol bol emzirin sürekli benim bebeğimde sariliktan hastanede yatmıştı sürekli uyuma sebebi sariliktan işte zir oluyor ama sürekli uyandırın yada az etmiyorsa sık sık habire emzirin uykuda verin alıyorsa eğer bide çeneleri güçsüz ya hemen yorulup bırakıyorlar siz şimdi bol bol su için yeşillik yiyin dereotlu tavsiyemdir bide bulgur pilavı bu ikisi baya iyi kendine ve sütüne güven sen bebek emdikçe süt gelecek yumuşak meme süt yok demek değildir yardım edecek birileri varsa sizde uyuyun dinlenin

Siz bol bol emzirin sürekli benim bebeğimde sariliktan hastanede yatmıştı sürekli uyuma sebebi sariliktan işte zir oluyor ama sürekli uyandırın yada az etmiyorsa sık sık habire emzirin uykuda verin alıyorsa eğer bide çeneleri güçsüz ya hemen yorulup bırakıyorlar siz şimdi bol bol su için yeşillik yiyin dereotlu tavsiyemdir bide bulgur pilavı bu ikisi baya iyi kendine ve sütüne güven sen bebek emdikçe süt gelecek yumuşak meme süt yok demek değildir yardım edecek birileri varsa sizde uyuyun dinlenin
Kaygılarım yüzünden sütüm azalıyor gibi sanki azlında bu kaygıları bir kenara bırakabilsem ama bebek aç kalır tekrar sarılık falan olur diye korkuyorum ama memeyi tutan bebeğim ve az da olsa süt gelen meme varken biberon ve mama kullanmak istemiyorum 🤧

Emzirdikçe sütünüz artacaktır bol yeşillik yiyin protein ağırlıklı beslenin ve şiddetle tavsiye ettiğim kimyon çayı için. Ben onunla artırdım sütümü bide bestlak damla kullandım.
Eğer sarılık devam ediyorsa mama vermekten kaçınmayın çünkü sarılık daha tehlikeli en azından o sıkıntı geçtikten sonra sadece meme ile devam edersiniz. Bizim sarılıkta geçmedi ben bir buçuk saatte bir emzirerek kurtuldum.
Ha bide süt için bol su ve dinlenmek çok önemli özelikle dinlendiğiniz zaman sütün göğsünüze gelişini hissedeceksiniz. Birileri varsa yanınızda yardımcı onlar ilgilenirken siz uyuyun ya da bebiş uyuduğı her an sizde uyuyun. Yemeği eşiniz ya da ailenizden biri yapsın. Ev de bırakın dağınık kalsın 🤗

Kaygılarım yüzünden sütüm azalıyor gibi sanki azlında bu kaygıları bir kenara bırakabilsem ama bebek aç kalır tekrar sarılık falan olur diye korkuyorum ama memeyi tutan bebeğim ve az da olsa süt gelen meme varken biberon ve mama kullanmak istemiyorum 🤧
Hiç öyle düşünme sen sadcee bol bol emzir bebeğini bol bol kucakla kucağa alışır falann diyenleri dinleme boş ver zaten iki sene sonra onlar gelmek istemeyecek en güzel zamanlarını bebeğimle ten tene geçir bebeğim şuan 8 aylık ama ben çok pişmanım daha bebbekken kucaklayamadigim için psikolojik olarak çökmüştüm çünkü bebeğimi sadece emziryordim.altini bile ben değiştirmiyordum.cok pişmanım çok şu an yanından ayirmiyorum geceleri onunla uyuyorum ama keskelerim.var mümkün olduğunca ten tene olun hem senin memelerin senin bebeğinin emecegi kadar süt üretecek o biliyor bebeğin her emdiginde göğsünde yeniden süt birikiyor aslında yumuşak sert takılma bunlaraa sagarak da verme çünkü ona bakıp sütüm az dersin büyük ihtimalle pompa ile bebeğin emiş gücü farklı bebek ordakinin iki katı daha cekebiliyor aslında ama pompa belli bir miktar sütü çekebiliyor sen sadce kendine güven bırak herşeyi

benim de sütüm yetmedi. neler neler denedim... 2 kez de mamayı azaltıp sürekli emzirmeyi denedim. 7-8 kez emzirirken 10'a çıkardım. iki seferde de bebeğim kilo alamadı. 1 haftadan daha fazla dayanamadım. 2 aylıkken önemli olan beslenmesi, enerjimi buna harcayamayacağım artık diye düşündüm. rahatladım. bana herkes emzir artar, sağ artar, su iç artar, 2 aylık olsun yeter, 3 aylık olsun da gör vs. dedi, kimse de artmazsa da artmaz demedi. keşke deseydi 2 ayımı stresle geçirdim diye düşündüğüm için bu mesajı yazmak istedim. üstelik17 aylık olana kadar emdi. bir kere bile meme reddi yaşamadım. Yani siz deneyin tabi ama kendinizi de bebeği de çok hırpalamayın.

Bir emzirme videosunda görmüştüm, bebeği memeye teşvik etmek için memeyi emerken bir yandan sağılmış sütü damla damla ağız kenarından veriyorlardı. Ne kadar işe yarıyor bilmiyorum, ama paylaşmak istedim.

benim de sütüm yetmedi. neler neler denedim... 2 kez de mamayı azaltıp sürekli emzirmeyi denedim. 7-8 kez emzirirken 10'a çıkardım. iki seferde de bebeğim kilo alamadı. 1 haftadan daha fazla dayanamadım. 2 aylıkken önemli olan beslenmesi, enerjimi buna harcayamayacağım artık diye düşündüm. rahatladım. bana herkes emzir artar, sağ artar, su iç artar, 2 aylık olsun yeter, 3 aylık olsun da gör vs. dedi, kimse de artmazsa da artmaz demedi. keşke deseydi 2 ayımı stresle geçirdim diye düşündüğüm için bu mesajı yazmak istedim. üstelik17 aylık olana kadar emdi. bir kere bile meme reddi yaşamadım. Yani siz deneyin tabi ama kendinizi de bebeği de çok hırpalamayın.
Evet meme reddi yaşamadım çok güzel tutuyor ama emip yerine koyulunca 5 dakka sonra bir daha aranıyor hemde hersli hersli aranıyor hiç karnına süt gitmemiş gibi sinirleniyor humana içiyorum su içiyorum anne birası içiyorum süt damlası kullanıyorum ama sonuç yine ahnı emen ama doymayan bebek

Canim surekli emzir kucandan indirme hiç
Ben surekli burnunu sıkıyordum memeyi oynayıp tekrar emmesini sağlıyordum bide
Topuka vuruyorsun ama ben kıyamıyordum o görev eşimdeydi 😀
Gece de mutlaka 2 saatte bir emzir uykuyada ihtiyaç var

merhaba. ben de ilk 10 gün mama verdim, her mama verdikten sonra sütümü sağdım. sağdığım süt, mama kadar olunca sadece emzirmeye geçtim.
fakat 1 ay sonunda sizinki memem boş hissettirmeye ve damla damla gelmeye başladı ve bebeğim doymamaya başladı. tek meme emzirirken birden 1 saat emzirirken buldum kendimi. çok moralim bozuldu ama inat ettim saatlerce emzirdim. şimdi 3 ayı bitirdik. sağdığımda çok az süt geliyor hala ama bebek bi şekilde çekiyor. siz de bunları yaşıyorsanız moralinizi bozmayın, uzuun uzuun sık sık emzirin. uyusa da kalsın meme de çekiyolar yine de. memeyi itmedikçe sorun yok. bence mamayı birden kesmeyin. lllturkiye nin sitesinde bununla ilgili tavsiyeler var onu okuyun. sarılık da artık beyne zarar vermez, kapanıyor beyinde o kısım.
sütünüze güvenin ama kilo alımında sıkıntı çıkarsa da çok üzmeyin kendinizi. mama+meme gitmek de bir çözüm. ben kendimi çok yıprattım 2 aydır bu konuda. şimdi rahatladım. hala uzuun uzuun emziriyorum ama geceleri yada doymadığını hissettiğimde mama da veriyorum. sadece memeye geçtiğinizde sağlık ocağında haftalık kilo takibi yaparsınız bezsiz ve çıplak.

X