Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

Evettt arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım,mantar oldugunu düşündüğüm bir sıkıntı yaşıyorum..kaşıntı ve akıntım var ...Anladım ki randevu alınmadan özel doktorlara gidilemiyor,çünkü ofislerinde olmuyorlar .Üstelik Kadıköy Kadın ve Aile Sağlığı Merkezini hiç beğenmedim,Halbuki inetrnette ne kadar cici bici anlatmışlar...Danışmada duran kız;"hanfendi burda mamografi falan filan çekiliyor kanser tedavisi yapılıyor ,siz burda ne yapıldığını biliyormusunuz" dedi muayne olmak istiyorum cümlemin ardından...
Daha sonra muayne olmak istiyorum sorunu doktor söyleyecek bana dememe rağmen herkesin içinde hanfendi sizin sıkıntınız ne diye bağıra bağıra aynı şeyleri söylemeye devam etti...
sonunda bayan olan bir eczaneye gidip durumu anlattım,şimdi bu ilaçları kullanacağım...
umarım geçer,ülkemizdeki sağlık sisteminden nefret ediyorum...

kızlar benimde adetin son gününde hafif yanma oluyor sonra arada kaşınıyor bende gynoflor var.her adetten sonra 3 tane kullansam nasıl olur?kullanan bayanlar memnun mu?

BELıRTıLERı: Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.ajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir. Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur. Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI: Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVı : Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların 25'inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır. Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır.

Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. ınvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır. Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir. Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir. Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

kızlar benim bugün yanma ve kaşıntı çoğaldı.adetim dün bittiği halde bugün açık kahve akıntı oldu ama peynirimsi akıntı yok mantarmıdır acaba neopenatron var bende kullansmmı acaba?

kızlar benim bugün yanma ve kaşıntı çoğaldı.adetim dün bittiği halde bugün açık kahve akıntı oldu ama peynirimsi akıntı yok mantarmıdır acaba neopenatron var bende kullansmmı acaba?

Sanırım 3 farklı mantar türü var,tabi bu internetten araştırdığım kadarıyla,sağlık ocağına gidip doktora durumu anlatabilirsin en kolay yoldan...direk jinekoloji dersen burda öyle bir bölümümüz yok diyorlar ,ilaçlarla geçiyor korkma

BELİRTİLERİ: Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.ajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur. Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir. Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur. Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir. Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

TANI: Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

TEDAVİ : Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların 25'inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır. Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır.

Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır. Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir. Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir. Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

güzel bilgilendirme olmuş,teşekkür ederiz vereliniortak

Sanırım 3 farklı mantar türü var,tabi bu internetten araştırdığım kadarıyla,sağlık ocağına gidip doktora durumu anlatabilirsin en kolay yoldan...direk jinekoloji dersen burda öyle bir bölümümüz yok diyorlar ,ilaçlarla geçiyor korkma

teşekkür ederim..benim geçen adetten sonrada oldu idrar yolu sandım fakat tahlil temiz çıktı.fakat geçen sene smearde candida mantarı çıkmıştı şimdikide odur herhalde demi?falat benim hiç o dedikleri peynirimsi akıntı olmadı neden acaba?bide bulunduğum ilçede kadın jinekolog yok heo erkek var.doğrusu cesaret edemiyorum erkek doktora göstermey sağlık cağında aile doktorumuz var ona yazdırmayı düşünüyorum bana ilaç önerebilirmisiniz?sırnaşık şey

arkadaşlarım sirkeli suda neyin nesi saçmalamayın yahu. ekşimi kokucaksınız.kaydirigubbakcemile3 şaka bir yana . Bakın hepinizin aklında bulunsun ZEFıRAN diye bir su var eczanelerde onunla yıkarsanız geçer hemen.kullanma şeklini prospektüsünde okuyunuz.Geçmiş olsun dileklerimle....

zefiranın kokusuna bayılıyorum defne gibi kokuyor.

Son düzenleme:
Bugün doktora gittim ve mantar teşhisi kondu.İlk defa başıma geliyor.Bana ağızdan alacağım bir hap verdi, sadece 1 tek hap, fitille uğraşma dedi.Böyle bir hap kullanıp da mantar sorunu geçen var mı aranızda?

bende bugün doktora gittim sonunda.banada 1.derece vajinit tanısı koydu ve gynomax fitil,travacort krem ve monurol verdi.gynomex kullanan varmı aranızda iyi gelirmi?bide 1.derece vajinit nedir? sanırım en hafifi oluyor demi çünkü benm şikayetlerim daha ilaçaları kullanmadan geçti gibi hayret bişey doktordan korktu sanki şu an hiç kaşıntım yok...kızlar diyceğim muayene olmadan ilaç kullanmayın mantar dışındada kaşıntılar oluyor bana direk mantar demedi çünkü...

kızlar bendede mantar cıktı smear testinde doktorum flucan die bi iliac verdi adet bitimi ona baslıcam ama bende hiç kaşıntı yok anlamadım

kızlar bendede mantar cıktı smear testinde doktorum flucan die bi iliac verdi adet bitimi ona baslıcam ama bende hiç kaşıntı yok anlamadım

bende de hiç kaşıntı yok, o yüzden fitil değil de ağızdan bir ilaç verdi.mutlaka kaşıntı olmak zorunda değilmiş.

X