Mart ayı bebek kıyafet listemizde yardımcı olur musunuz ? :)

Uyku tulumu hayat kurtarır fakat yenidoğana gerek yok bence .tepinip açamaz üstünü. Bir daha kısa alırsın yaşına göre .

Ben çocuklarımı tulumsuz yatırsam hemen hasta oluyorlar çünkü üzerlerinde yorgan tutmazlr .biri ilkokula gidiyor biri 3.5 yaşında..

İlk 40 güne planladıysanız bunları çok :)
Başlangıç için 1-2 aylık plan yapıp ona göre alın, sonra zamanı geldikçe kullanıma göre alırsınız.
Mesela ben tulum çok kullandım, görümcem alt değiştirirken pratik bulmadığı için hiç kullanmadı.
Benim oğlanlar uzun boylu olduğu için 15-20 günden sonra 3-6 aya geçtik.
Gibi...

Başlangıç için;
1 hastane çıkışı
2 5li takım (alt üst olanlardan)
2-3 tulum
10 çıtçıtlı body
3 de tulum altına soğuk olursa giydirmek için sadece alt.
Çorap
Ve battaniye. 2 normal/2 triko yada yün

Benimkiler yaz bebesi idi, ama şimdi kışın Doğum yapacağım
Listeye ek,
1 triko yada örme yelek
1 penye yelek
1 hırka

Bir muslin örtüler var ki Benim elim ayağım, 5 tane ondan :) ben banyo sonrası havludan önce ona bile sarıyordum, %100 pamuk hemen emiyor, sonra havluyla devam...

Mesela ağız mendili aldırdılar 10 tane, çocuklarım kusmadıgı için hiç kullanmadım.

İç zıbına ben ihtiyaç duymadım, göbeği düşene kadar da hiç kullanmadım, gerek Yok bence... zaten sık değiştiriliyor üstü başı.

Bana bu kadarı yetti.
Şimdi kız geliyor, yine bu kadar alacağım :)

Ayaklı takımlardan almayın. ayakları büyük olursa sıkıntı oluyor. Ve inanın çabucak büyüyorlar. 15 gün sonra giyememişti benim kızım. Yazık 2-3 kez anca giyebiliyorlar onları. Ayaksızlardan alıp çorapla kapatırsınız. Şapkaları da lastikleri çok sıkı olanlardan almayın. Kafasını kesiyorlar. Bende mart başı doğuracağım nasipse. Kızımdan tecrübeliyim o yüzden. Ayaklı olarak bir hastane çıkışı almayı düşünüyorum:KK22: Hayırlı doğumlar.:anneadayı::110:
teşekkür ederim sizede hayırlı doğumlar :)o zaman tulumu azaltayım alt üst takımı fazla alayım en iyisi. bende tecrübede yok internneten araştırdım hepsini :)

benimde bebiş mart başı doğacak inşallah, çok kararsızım neyden ne kadar alıcam diye,
şimdilik çıtçıtlı bady aldım 10 tane kadar farklı boylarda, 5 tane tulum aldım,2 tane alt üst takım aldım
örgü yelekler var büyüklerin yaptığı,
bunlara ilave patikli, patiksiz alt alıcam, 2 -3 tane daha alt üst takım alıcam yeter sanırım

İlk 40 güne planladıysanız bunları çok :)
Başlangıç için 1-2 aylık plan yapıp ona göre alın, sonra zamanı geldikçe kullanıma göre alırsınız.
Mesela ben tulum çok kullandım, görümcem alt değiştirirken pratik bulmadığı için hiç kullanmadı.
Benim oğlanlar uzun boylu olduğu için 15-20 günden sonra 3-6 aya geçtik.
Gibi...

Başlangıç için;
1 hastane çıkışı
2 5li takım (alt üst olanlardan)
2-3 tulum
10 çıtçıtlı body
3 de tulum altına soğuk olursa giydirmek için sadece alt.
Çorap
Ve battaniye. 2 normal/2 triko yada yün

Benimkiler yaz bebesi idi, ama şimdi kışın Doğum yapacağım
Listeye ek,
1 triko yada örme yelek
1 penye yelek
1 hırka

Bir muslin örtüler var ki Benim elim ayağım, 5 tane ondan :) ben banyo sonrası havludan önce ona bile sarıyordum, %100 pamuk hemen emiyor, sonra havluyla devam...

Mesela ağız mendili aldırdılar 10 tane, çocuklarım kusmadıgı için hiç kullanmadım.

İç zıbına ben ihtiyaç duymadım, göbeği düşene kadar da hiç kullanmadım, gerek Yok bence... zaten sık değiştiriliyor üstü başı.

Bana bu kadarı yetti.
Şimdi kız geliyor, yine bu kadar alacağım :)
sizin listenizde sade güzel ben yeniyim o yüzden hiç bilemiyorum internnet baktık. müslin bezinide aldım listeme. tulumda kişiden kişiye değişiyor çevremde sığmıyo çocuklar fazla alma tulum diyende oldu

Sana en büyük tavsiyem alinacaklar dışında hastahane bebek çantanı neleri bir arada giydirilmesini istiyorsan ona göre hazirlaman...hangi takımla hangi battaniye,yelek giydirilecek ona göre paket/hurclaman ....ben genel anesteziden uyandığımda pembe hastahane çıkışlı,yeşil yelekli ve sarı patikli bebegimle karşılaşmıştım:KK48:

sizin listenizde sade güzel ben yeniyim o yüzden hiç bilemiyorum internnet baktık. müslin bezinide aldım listeme. tulumda kişiden kişiye değişiyor çevremde sığmıyo çocuklar fazla alma tulum diyende oldu

Haklılar. O yüzden zamanı geldikçe almak hem daha keyifli hem daha doğru.
Ve dediğim gibi, kimisi kullanamıyor tulum. Bazen çocuk istemiyor.
Mesela ben hiç kullanamadım uzun kollu body.
Çoçuğa giydirmek çok zor geldi ve zaten evin içinde katkat giyinirken bir de body nin uzun kollu olması bana fazla. Yaz kış yarım kol kullandık.
Yakası cıtcıtlı body yerine üst üste binen; açılabilen olanlardan kullandım gibi...
Kolayınıza ne gelir, çoçuğunuz ne sever bilmeden, bence mümkün olan en azı alın :)

takımlar zıbınlar çok lazım oluyor.o mınıcık popodan nasıl çıkıyorsa beline kadar yapıyolar.ustunu yenı değişsenız bıle pırt pırt ıkı dakıka sonra yıne aynıı:emir_bebek::oops:

Uyku tulumu için çok erken değil mi a ama kundak çok iyi olur hem bebek için hem sizin için rahat uyuyorlar diye düşünüyorum tabii sizin bebeğiniz nasıl içiniz rahat edecekse öyle yapın şahsen beni kundağa sarıp yatırsalar bende çok rahat ederdim :KK70: ama çok küçük almayın çok çabuk büyüyorlar çünkü.Rabbim hayırlısıyla sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin inş

hastane cik
merhaba arkadaşlar :)
şubat sonu mart başı Allah izin verirse doğum yapıcam ufak tefek bişeyler almaya başladık listeyi yaptım ama henüz almadım tam olarak fazla mı eksik mi bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Miniğimin Listesi Şöyle Teyzeleri :)

2 adet hastane çıkışı
3 adet iç zıbını bağcıklı ( göbeği düşene kadar )
çıtçıtlı badi 10 adet (uzun kısa karışık)
ayaklı tulum 5 adet (penye kadife karışık)
ayrıca tulumun içine giyilenlerinden almayıda düşünüyorum 2-3 adet
ayaklı 4 ayaksız 2 adet alt pijama tarzı günlük kıyafet
5 adet üst günlük kıyfaet
7 8 adet gevşek iz bırakmayan çorap. Ayrıca annemin ördüğü patikler var :)
4 adet eldiven 2 adet şapka ( hastane çıkışlarıyla 4 adet oluyor şapka)
2 adet pijama takımı ( bu takım sizce tulum falan olduğu için gereksiz mi ?)
4 adet penye yelek
ağız mendili 15-20 adet
yaka önlüğü 4 adet
40 ından sonra dışarı çıkmak için kalın mont gibi tulum almayı düşünüyorum
atkı şapka takımı ayrıca.

uyku tulumuna gerek var mı sizce ? ayaklarına zarar vermeden bebeğimi üstten kundaklamayı düşünüyorum

bunlar alacağım şeyler eksik varsa veya fazlaysa fikir verir misiniz ? :)

ayrıca peluş battaniyesi penye battaniyesi alınıcak onları yazmadım. sadece kıyafetler fazla veya eksik mi öğrenebilirsem çok sevinirim :)

Şimdiden teşekkür ederim :anneadayı::anne::emir_bebek:
Hastane çıkışı bir iki tane yeterli alt üst olsun tamamdır. öyle 10 lu takım falan almayın çok gereksiz.
Ayaklı tulum ve ayaklı altları çok tercih etmeyin.Ayaklı olduklarından çabuk küçülüyorlar.
Tulum tavsiye etmem çıt pıt yerlerinden hava giriyor içine ve çocuk üşümesin diye içine külotlu corap ve uzun badi falan giydirmek gerekiyor, bu defa da çocuk marul gibi oluyor.
monta gerek yok hirkar yeterli ya da battaniye.
En kullanışlısı pijama takımı, kol ve bacak kısımları lastikli olanlarından. Uzun süre giyebiliyorlar.
Uzun kollu zıbın da tavsiye etmiyorum. çünkü içine atlet giydirmek gerekiyor( ki o da zıbın şeklinde) üstüne de uzun kollu zıbın giyerse bacak arasında çocuğun çıt pıt doluyor ve hareketini kısıtlıyor.
Ben genelde şu şekilde giydiriyorum;
pijama(kol ve paçaları lastikli )
IMG_20181015_165204.jpg
İçine atlet zıbınlardan (genelde delikli olanlardan çünkü terletmiyor)
Soğuk havalarda ise yine delikli uzun kollu atlet zıbın.
çorap
Çok soğuk olursa diye de bir iki tane terletmeyen pamuklu külotlu corap alabilirisiniz içine giydirmelik.

X