Mastit

Hazallosk

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Mart 2023
10
0
34
Merhabalar bu forumda çok dolandım okudum ettim ama hep taş gibi olmuş içinde şişlik olan göğüslerden emzirince geçmesinden bahsetmişler ama benim ki tam tersi doktorum 10 gün antibiyotik verdi bir kaç gün emzirme sağıp ver dedi antibiyotik dün bitti doktora gittim muayene etti yeterli dedi.Ama dün bebeğimi emzirdim emerken acımadı emdikten bir 5-6 dakika sonra tekrar eski şiddetinde acımaya başladı çok fazla da emzirmedim hatta sonrasında pompayla çektim süt kalmasın diye normal her zamanki kadar süt geldi elimle de bakıyorum ama bir şey yok gibi.Kızarıklık ateşim de yok ama canım çok acıyor .Pompayla 2 saatte bir sağınca acımıyor ama bebeğim emdi mi çok canım acıyor artık koparıp atasım geliyor.Sıcak da koydum soğuk da koydum masaj da yaptım.Bebeğim daha 2 aylık bu hep olacak mı, nasıl geçecek, ne zaman geçecek? Zaten basurumda var artık dayanamıyorum acıdan ağlamaktan helak oldum.İlk başlarda böyle bir şey yoktu gayet rahat 2 göğüsümden de emziriyordum şimdi moralim de çok bozuldu doymuyor kaşık biberonla da tam içemiyor yarısı dökülüyor.

Merhabalar bu forumda çok dolandım okudum ettim ama hep taş gibi olmuş içinde şişlik olan göğüslerden emzirince geçmesinden bahsetmişler ama benim ki tam tersi doktorum 10 gün antibiyotik verdi bir kaç gün emzirme sağıp ver dedi antibiyotik dün bitti doktora gittim muayene etti yeterli dedi.Ama dün bebeğimi emzirdim emerken acımadı emdikten bir 5-6 dakika sonra tekrar eski şiddetinde acımaya başladı çok fazla da emzirmedim hatta sonrasında pompayla çektim süt kalmasın diye normal her zamanki kadar süt geldi elimle de bakıyorum ama bir şey yok gibi.Kızarıklık ateşim de yok ama canım çok acıyor .Pompayla 2 saatte bir sağınca acımıyor ama bebeğim emdi mi çok canım acıyor artık koparıp atasım geliyor.Sıcak da koydum soğuk da koydum masaj da yaptım.Bebeğim daha 2 aylık bu hep olacak mı, nasıl geçecek, ne zaman geçecek? Zaten basurumda var artık dayanamıyorum acıdan ağlamaktan helak oldum.İlk başlarda böyle bir şey yoktu gayet rahat 2 göğüsümden de emziriyordum şimdi moralim de çok bozuldu doymuyor kaşık biberonla da tam içemiyor yarısı dökülüyor.
canım ya allah kolaylık versin geçecek ama zamanlaaa. bana doğum sancısından daha ağır geldi basur ağrısı. aloevera jeli sürdüm .kantoron yağı dene bunları derim.benimde göğüslerimi kessen hissetmiyecek derecede agrilar girerdi sütte boldu fışkırırdi suratına :) birşeyin faydası olmadı bana . fazlasıni saginca daha rahat ediyordum.

Sanıırm çok sütün var hemen doluyooo🙏🏻 ağrı yapıyor oda, malesef kaçınılmaz son.
Doğummu göğüs acısımı derse. Kesinlikle göğüs acısı derim çok feciydi🤦🏼‍♀️
Benimok hızlı doluyor ağrıyodur emziremiyodum.
Soğuk uygulayıp masaj yapıyodum hep.

Sütten kesilene kadar böyle mi olacak o zaman benim bebeğim daha 2 aylık 😢 pompayla çekince acımıyor da bebek emince neden acıyor ama, pompayla idare ederim de bir kaç zaman sonra diğer göğüsümde de başlarsa diye de çok korkuyorum 😢

Emzirmeden öncede sonra da lahana yaprağı koyun buzdolabından çıkarıp soğuk soğuk

Arkadaşlar merhaba, ben de çok sıkıntı yaşadım, çok araştırdım ve bir günde geçti yaşadığım sorun o nedenle yazmak istedim aynı dertten muzdarip arkadaşlara. 4 aylık bir oğlum var ve sol göğüste bu ikinci kere yaşadığım sorun oldu. Dayanılmaz bir şişlik, üst kısımda sertlikler, gece-gündüz geçmeyen ağrı ve kızarıklık bir hafta sürdü ve sonunda bir gün beyaz bir nokta farkettim göğüs ucunda. Sıkmak istemedim ve sıcak bir duş aldım, o sıra da biraz sıcak suya maruz bırakarak sağmayı denedim ama çok zorlandım ve forumda epeyce araştırdım. Bu arada da her sağımda sütümdeki yağ miktarı beni çok şaşırttı gerçekten. Sıcak değil soğuk uygulamanın işe yaradığını öğrendim deneyimli annelerden. Şu mavi buz jeli ile dolu olan torbaları göğsümde 20 dk aralarda bekleterek 3. seferde de bir annenin tavsiyesi ile bebeğimi tamamen ters pozisyonda emzirdim.( kendi yatağımda bebeğimin tam aksi yönünde yan yatarak çenesinin özellikle sertliğin olduğu yere gelmesini sağladım) Bebeklerin alt çenesi oldukça güçlü olduğu için kanal ucunda tıkanıklığa sebep olan yağ birikintisi gibi bir parçayı çekerek göğsümü ilk emzirmemde tamamen boşalttı bebeğim ve ayını anda tüm ağrı da geçti. Yazarak belki bir faydam olur diye sizlere de bilgi vermek istedim hemen. Sanırım lahana yaprağı da soğuk uygulama ile destekliyor buz torbası görevi görüp ve rahatlatıyor ki hep önerilmiş. Faydası olan yazıları da bulup tekrar paylaşmak isterim en kısa zamanda. İnşallah fayda gören olur. Bana desteği olan mesajı da aşağıya bırakmış olayım.. Konu başlığı da şurada bulunsun, Süt kanalı tıkanıklığı olanlar. Lütfen okuyunuz

merhaba arkadaşlar, özellikle bu başlığı açmak adına siteye üye oldum . Defalarca yaşadığım süt kanalı tıkanıklığı ve mastit ile ilgili kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. 4,5 aylık bir bebeğim var ve bu süreçte en az 15/16 kere süt kanalı tıkanıklığı yaşadım bunun 4 seferinde hastaneye ve göğüs cerrahına gittim. Kendimde bir hekim olmama rağmen çaresiz kaldığım durumlarda doktorumun söylediği şeylerden uzaklaşıp internetten alternatif tedaviler aradım çünkü göğsümün neredeyse tamamının tıkandığı anlar oldu. Tamda bu sebeple internetten tedavi yöntemi araması yapan benim benzer durumumu yaşayan kişilerin nasıl acı çekebileceğini biliyorum. Umarım bir anneye bile olsa faydası dokunur.
Sıcak duş uygulaması, sıcak kompresi doktorum kesinlikle reddetti ve bebe yağı ile masaj önerdi.daha önce sıcak su uygulaması , ardından sağma, hatta bebeğin çene ucu tıkanıklık olan tarafa gelecek şekilde emzirme şeklinde önerilen herşeyi denedim. 2 defa antibiyotik tedavisi, hastane tipi pompa ile sağma vs vs de uyguladım. Hatta cok zor anlarımda ısıbandı kullanıp sağma bile yaptım. Ama göğsüme travma uygulamak dışında bişey elde edemedim.
Ancak bütün bu süreçte benim için en faydalı şey SOĞUK kompres uygulaması akabinde hemen emzirme oldu.soğuk komresi buz ile yapmadım. Dolapta bekleyen yani yaklaşık 8 derece olan eczanelerden temin edilebilen jel ANTİFRİZ poşet ile yaptım.bu şekilde tıkanıklığı defalarca 2 dakikada açma şansım oldu . Sıcak su uygulamasına dikkat etmek lazım. Zira sütü daha akışkan olan annelerde faydalı olabiliyor. Ancak çeşitli sebeplerle sütünüz kıvamlandı ise mastitin derecesini arttırıyor. Bu koşullarda damarların genişletilip sütün akışını arttırmaktansa daraltıp o bölgede yoğunluğu azaltmak ve akabinde sağmak/emzirmek daha faydalı benim fikrime göre.
Tekrar etmek isterim ki bu tamamen kişisel tecrübemdir. Göğüs cerrahı olan Doktorum sıcak ve soğuk uygulamayı doğru bulmadığını altını çizerek belirtmiştir. Yalnız hekimde olsam hasta olduğumda zaman zaman bireysel tecrübelerin daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple belki burada birkaç kişiye faydası olabileceğini ve bu sancılı süreci atlatmasında faydalı olabileceğini düşündüğüm için bunpaylaşımı yapıyorum. Sevgiler

X