Meme biyopsisi sonrası

munise demir

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2024
9
1
27
Merhabalar. Bir buçuk hafta meme biyopsisi oldum. Ancak şu anda göğsümdeki kitlede büyüme hissediyorum. Ayrıca regli dönemi ile alakasız her gün olan ağrımda hala devam etmekte yani biyopsi öncesi de her gün göğsümde ağrı vardı. Biyopsi tanım 4A girilmiş. Yaşım 27 ancak yaş kıstası östrojen hormonuna maruz kalma ile alakalı bir durum ben de erken yaşta regli olduğumdan (10 yaş) ki bu da risk faktörlerinden açıkçası sonucu ne gelecek diye merak ediyorum. Aranızda meme biyopsisi sonrası kitlede büyüme farkeden var mı ? Ayrıca göğsümde koltuk altına doğru genişleme gelişti baktığınızda ödem ya da şişlik gibi değil de sanki göğsümün şekli öyleymiş gibi. Kendim de sağlıkçıyım daha çok detay var raporlarım ve USG MR çekimlerimle alakalı uzun anlatmak istemiyorum. Merak ettiğim biyopsi sonrası kitlesinde büyüme ve meme şeklinde değişiklik farkeden var mı ?

Sağlıkçı değilim ama büyüme varsa bile biyopsi kaynaklı değildir diye düşünüyorum. En doğrusunu kendi doktorunuz söyler. Çok çok geçmiş olsun, insallah sonuçlarınız temiz çıkar🙏

Sürekli dokunarak siz büyütmüş olabilir misiniz? Ben de sağlıkçı ve çok evhamlı biri olarak her 6 ayda bir kontrole gidiyorum. Kistlerin var benimde. Bir defasında kistime sürekli dokunarak onun gözle görülür hale getirmiştim

Yok hayır aksine özellikle dokunmadım. Kendim radyologla çalışıyorum ilk Usg de uyardı dokunma diye o sebeple doğru takip için bende özellikle dokunmadım. Kist değil zaten ultrasonda çalıştığım için kist olmadığını zaten biliyoruz. Yaklaşık 2-3 aylık bir süreçte zaten 6-10 milimden 14-15 milim arası bir büyüme var Usg de MR da da kontras artışı devam etmekte. Sonuçta ; fibroadenom,yağ nevrozu, enfeksiyona bağlı bir şey ya da ca çıkma olasılığı bekliyorum. Yağ nekrozu olsa temmuzdan itibaren büyüme değilde küçülme olması gerekiyormuş fibeoadenom olsa regli öncesi ve sonrası ağrı olur evet ama benim her gün var ve bu ağrı zaman zaman sırt bölgeme de vuruyor tam sağ göğsümün arkasına denk gelen kısma doğru. Ayrıca agresif bir boyut artışı var fibroadenom bu kadar agresif büyür mü bilemiyorum iltihabik bir şey olsa bir ara antibiyotik kullandım yani en azından ağrıda azalma olmaz mıydı diye düşünüyorum. Yani süreçteki durumlar bu yaşımda biyopsinin dışlanamamış olması erken regli olmuş olmam kitlenin kontrast çekmesi dönem dönem değil de her gün ağrı olması beni biraz düşündürüyor.

Çok geçmiş olsun, fibrokistleri yüzünden yıllarca doktor takibinde olan biriyim.
Bana biyopsi yapılmadı elle muayene sonrası çekilen usg ve mamografi sonrası fibrokistler olduğu ve sağ memede süt kanallarının genişlediği tespit edildi.

Fibroadenom ağrı da yapar agresif de büyür çünkü siz şu an yaş itibariyle üreme çağındasınız, sağlıkçıymışsınız bilirsiniz genelde memede görülen bu iyi huylu kitleler menopoz dönemine kadar zaman zaman alevlenir zaman zaman hiçbir ağrı büyüme vb göstermez.

Doktorlarımın bana söylediklerini aktarayım, kistlerin menopoza kadar ara ara büyüme yapacak, büyüme sırasında koltuk altında kollarında bile ağrı yapacak, telaşlanacak endişe edecek bir durum yok, menopoza girdiğinde bu şikayetlerin azalacak demişlerdi.

Benim kistlerim değil de süt kanalındaki genişleme problemdi, kistler yerine süt kanalındaki genişleme takibe alındı ama şükür ki o da sorun olmaktan çıktı.

Meme şeklindeki değişimden bahsetmişsiniz, usg ve mr çekilmiş ama size süt kanallarınızda bir değişim olduğu vs söylendi mi?
İyi huylu kistler büyüyünce memede değişimler oluyor ama süt kanallarında genişleme olunca da koltuk altına doğru genişleme oluyor, benim koltuk altına genişleme mevcuttu çünkü.

Doktorunuz sizi belirli aralıklarla durum takibi için kontrole çağırmıştır, sürekli olan ağrıyı ve memedeki değişimi sorun, biz kendi tecrübelerimizi yazıyoruz ama tıbbi bilgimiz yok 🤷‍♀️

Son düzenleme:
Çok geçmiş olsun, fibrokistleri yüzünden yıllarca doktor takibinde olan biriyim.
Bana biyopsi yapılmadı elle muayene sonrası çekilen usg ve mamografi sonrası fibrokistler olduğu ve sağ memede süt kanallarının genişlediği tespit edildi.

Fibroadenom ağrı da yapar agresif de büyür çünkü siz şu an yaş itibariyle üreme çağındasınız, sağlıkçıymışsınız bilirsiniz genelde memede görülen bu iyi huylu kitleler menopoz dönemine kadar zaman zaman alevlenir zaman zaman hiçbir ağrı büyüme vb göstermez.

Doktorlarımın bana söylediklerini aktarayım, kistlerin menopoza kadar ara ara büyüme yapacak, büyüme sırasında koltuk altında kollarında bile ağrı yapacak, telaşlanacak endişe edecek bir durum yok, menopoza girdiğinde bu şikayetlerin azalacak demişlerdi.

Benim kistlerim değil de süt kanalındaki genişleme problemdi, kistler yerine süt kanalındaki genişleme takibe alındı ama şükür ki o da sorun olmaktan çıktı.

Meme şeklindeki değişimden bahsetmişsiniz, usg ve mr çekilmiş ama size süt kanallarınızda bir değişim olduğu vs söylendi mi?
İyi huylu kistler büyüyünce memede değişimler oluyor ama süt kanallarında genişleme olunca da koltuk altına doğru genişleme oluyor, benim koltuk altına genişleme mevcuttu çünkü.

Doktorunuz sizi belirli aralıklarla durum takibi için kontrole çağırmıştır, sürekli olan ağrıyı ve memedeki değişimi sorun, biz kendi tecrübelerimizi yazıyoruz ama tıbbi bilgimiz yok 🤷‍♀️

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim iyi mi kötü mü olduğu ayırt edilemediği için biyopsi yapıldı kist kesinlikle değil zaten. Fibroadenom kısmı karışık işte o da biyopsi ile kesinleşecek ağrıya gelirsek sizinde söylediğiniz gibi doktorlarda belirtmiş menopoza kadar diye zaten bu memedek oluşumlar östrojen hormonu ile bağlantılı regli kesildiğinde şikayetlerin azalması doğal ancak benim ağrılarım regli harici de var olmakta.

Benim iyi mi kötü mü olduğu ayırt edilemediği için biyopsi yapıldı kist kesinlikle değil zaten. Fibroadenom kısmı karışık işte o da biyopsi ile kesinleşecek ağrıya gelirsek sizinde söylediğiniz gibi doktorlarda belirtmiş menopoza kadar diye zaten bu memedek oluşumlar östrojen hormonu ile bağlantılı regli kesildiğinde şikayetlerin azalması doğal ancak benim ağrılarım regli harici de var olmakta.
Ağrıyan kist önemli değildir derler hep. Sinsi bir şekilde büyüyenler daha ciddidir.

Benimki kist değil kitle kendim ultrasonda çalışıyorum zaten kendi çalıştığım yerde takipliyim terimlere de kist kitle nedir vs bunlara aşinayım zaten . Ağrıya gelirsikte bu tam olarak bir ayrım değil inflamatuar meme kanseri diye bir çeşit var meme CA da kendisi ağrılı bir kanser türü. Sizler de bu kulaktan dolma bilgilerle değil her zaman doktor muayeneleriyle takiplerinizi yapın lütfen. Hatta 35/40 yaş üzeri bayanlar kitle takibi evet yapsın ancak kitle gelse de gelmese de 6 ayda 1 yılda bir mutlaka USG mamografi takibi yaptırmalı eğer bir şey varsa ve yüzeyel değil de derin yerleşimli ise elinize kitle gelmesi zor bir ihtimal dolayısıyla sizler bunu farkedemezsiniz

Evet östrojen hormonu etkili lakin dediğim gibi siz üreme çağındaki bir kadınsınız, regl öncesi sonrası fark etmeksizin ağrı çekiyor olmanız yaşınız ve üreme hormonlarınızın sağlıklı dengeli çalışmasıyla doğru orantılı olabilir, sonuçta 27 yaşında genç bir kadınsınız, doğurganlık yüzdeniz 40 yaşında bir kadından daha yüksek.

Siz kontrole gittiğinizde ki biyopsi sonuçları için gideceksiniz doktorunuza sorun, umarım kitleler kötü huylu çıkmaz🙏

İyi huylu kitle çıkmaları yüksek olasılık ve ağrıların da dediğim sebeplerle olma ihtimali var, peki ağrılar dışında meme ucu akıntınız, meme ucunda değişiklik vb var mı?

Merhababiyopsş sonucunuz çıktı mı benim Mr sonucum 4b çıktı şimdi biyopsi istiyor doktor
İnşallah güzel haberler almıssınızdır

Benimki kist değil kitle kendim ultrasonda çalışıyorum zaten kendi çalıştığım yerde takipliyim terimlere de kist kitle nedir vs bunlara aşinayım zaten . Ağrıya gelirsikte bu tam olarak bir ayrım değil inflamatuar meme kanseri diye bir çeşit var meme CA da kendisi ağrılı bir kanser türü. Sizler de bu kulaktan dolma bilgilerle değil her zaman doktor muayeneleriyle takiplerinizi yapın lütfen. Hatta 35/40 yaş üzeri bayanlar kitle takibi evet yapsın ancak kitle gelse de gelmese de 6 ayda 1 yılda bir mutlaka USG mamografi takibi yaptırmalı eğer bir şey varsa ve yüzeyel değil de derin yerleşimli ise elinize kitle gelmesi zor bir ihtimal dolayısıyla sizler bunu farkedemezsiniz
Size katılıyorum. Sağlıkcı değilim fakat yaşadığım sağlık sorınlarından dolayı " Ağrı varsa korkma diyen doktora katiyyen güvenmiyorum " Babam kolon ca idi. En son kasık lenflerine sıçrama sebebi ile ağrı yapınca teşhis konulabildi. Kendimde 6 ay önce emzirme döneminde olmadığım halde sağ göğsüm de ağrılı sertlik oluştu. Koltuk altı lenf nodlarım büyüdü. Dr muayenesi usg ile mastit ile uyumlu olduğu düşünüldü. Antibiyotik ile ağrım hafiflerdi demişsiniz göğsüm de ki sorından hemen önce iki kutu antibiyotik kullanmıştım bunu dr a söylediğimde antibiyoriklerin etken maddesi önemlidir ya da miligramlarına dozajlarına takılmamak gerektiğini söylemişti farklı bi antibiyotik ile farklı bi ağrı kesici ile üç gün sonra kendime geldim meme boyutum küçük oldupundan yağlı ve yoğunmuş ( kalınlaşmaya müsait anladığım ladarıyla ) geriye kistlerim kaldı. 6 ay da bir kontrol istedi dr sigara kullandığım için. Adet öncesi dönemde sütyensiz kalmak ölüm gibi sadece uçları değil genel olarak kendileri cok aşırı ağrı yapıyo duş alırken bile cok zorlanıyorum. Sonrasında kısa süreli rahatlık olsa da sonra yine aynı

X