Menopoz Menopoz Döneminde Yaptırılacak Testler ve Menopoz Döneminde Beslenme.

Menopoz nedir ? Belirtileri ve menopoz süreci hakkında paylaşımlar

esyn

Guru
Kayıtlı Üye
23 Mart 2007
2.578
14
MENAPOZ DÖNEMİNDE YAPTIRILACAK TESTLER

PAP Smear Testi

* Ultrason ile yumurtalıkların ve rahim iç tabakasının değerlendirilmesi

* Tam kan sayımı

* Lipid profili (total kolesterol, HDL ve LDL kolesterol, trigliseridler)

* Karaciğer fonksiyon testleri (ALT, AST)

* Kardiyak risk belirteçleri (CRP, homosistein)

* TSH (Troid testi)

* MamografiMENAPOZ DÖNEMİNDE YAPTIRILACAK TESTLER

* Kemik yoğunluk ölçümü

MENAPOZA ÖZEL MENÜ

Kadınlarda menopoz döneminin başlamasıyla birlikte, kilo sorunu gündemlerinde ilk sırayı alır. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Diyetisyen Cemal Aytaç Ak; menopoz döneminde kadınların çoğunun kilo alabildiğini doğrulayarak şunları söyledi: 'Bu dönemde östrojen sentezi azalır ve vücut yağlarının dağılımı etkilenir. Kadınlarda genellikle kalça ve basenlerde biriken yağ kütlesi, menopozla beraber karın bölgesinde birikmeye başlar.' Diyetisyen Ak, menopoza özel, şu mönüyü öneriyor:

* Öncelikle kızartma, salam, sosis, sucuk, pastırma ürünleri, şeker, şekerli tatlılar (pasta, çikolata vb), tatlı içecekler, meşrubatlar, kuruyemiş, sakatat, tuz ve tuzlu yiyecekler ile içeriği bilinmeyen hazır gıdaları tüketmeyi bırakın.

* Menopozla birlikte kadınlarda tatlı yeme isteği artar. Tatlı yerine meyve veya kuru meyveler tüketin.

ÖĞÜN ATLAMAYIN
* Mutlaka kahvaltı yapın. Sabah poğaça ve börek türü yiyeceklerden uzak durun.

* Öğle ve akşam yemeklerinde sebze, sebze bulamıyorsanız mutlaka salata tüketin.

* İkindi ve gece öğünlerinizde meyve tüketmemiz çok önemlidir. Günde en az 3 porsiyon meyve tüketmeye çalışın.

* Yine günde en az 3 kase ya da 3 su bardağı yoğurt veya süt tüketin.

* Ana öğünleri sakın atlamayın. Daha az yemek için öğün atlamanın başlıca şişmanlık nedeni olduğunu sakın unutmayın.

3 yıl önce paylaştığım konu tesadüfen karşıma çıktı ve benim bunlara bugünlerde ihtiyacım var sanırımeyvahedigeldismile

beslenme konusuna tamam e n katılıyorum aynı zamanda kilo vermeye destek şu an gittiğim diyetisyenin verdiği listeye benziyo 3 haftada 4 kilo verdim bu şekilde

esyn,
bizlere çok faydası olacak bir konunu yıllar sonra fark etmem benim ayıbım
Yaş oldu 39,sanırım ben şimdiden bu menüye başlasam iyi olacak

Evet banada çok faydası olacak bu konunun..Daha yeni menepoza girdim şimdiden 5 kilo aldım..Bir tatlı istiyor canım engelleyemiyorum..Fakat bunları uygulamam gerekiyor artık tatlı yooookkkk..MUNESenin çin erken değilmi?39 çok güzel bir yaş dönemi :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…